Low Level Format Nedir

Windows - Low Level Format Nedir ...

Cevapla
Low Level Format Nedir
Dorukhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Dorukhan

Arı Üye

Hiç Biri / İstanbul

Standart

Low Level Format Nedir

Alt 23-04-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Düşük Seviye Biçimlendirme (Low Level Format, LLF)

Düşük Seviye Biçimlendirme sabit diskteki önemli sorunların yerinin belirlenmesi ve çözülmesi için önemli bir yöntemdir. Daha çok, doğru biçimleme operasyonu olarak bilinir; çünkü verilerin diskte depo edildiği yerlerde fiziksel bir biçim yaratır. LLF işlemi ilk başlatıldığında, diskin yüzeyindeki bütün işlemler durdurulur ve boşaltılır. Eğer LLF işlemi diskte veri varken yapıldıysa bütün veriler tamamıyla silinir. LLF genel tanım itibariyle bir fabrika biçimidir. Sabit diski ilk alındığı durumuna döndüren bir biçimlendirme şeklidir. İşletim sistemine ait bir biçimlendirme değildir. Buna “Zero Fill” de denir ve diskte yazılmış olan bütün verilerin silinmesi anlamına gelir. Sabit diski tamamen manyetik olarak biçimlendirir ve içeriğini tamamen sıfırlar. Asla bilgiler geri gelemez. Öte yandan, normal biçimlendirme işleminde, sabit diskin sadece "Fat" adı verilen bölümündeki bilgiler silinir, bilgiler aslında sabit diskte durur. Sadece adresleri silindiğinden görünmez ve kullanılamazlar; ama geri kurtarılabilirler.

LLF çok güvenli bir biçimlendirme yöntemi değildir, birtakım riskleri vardır. Sabit diskin yüzeyinde olan Bad Sector (Bozuk Kesim)’ler ve ulaşılamayan bölgeler sabit diskte de kullanılır. Bozuk "boot" kayıtlarında ya da virüslü kayıtlarda, düzeltmeleri yapabilmek icin "FDISK /MBR" komutu kullanılır. Eğer sabit diske LLF atılması gerekiyorsa, fabrika çıkışlı sürücü kontrol edilmeli ya da yarar sağlaması açısından üreticinin İnternet sitesinden gerekli olabilecek dokümanlar indirilmelidir.

Sabit diskte LLF yöntemi 1980'lerde yayılmaya başladı. İlk sabit diskler büyüklük itibariyle "floppy" disklere çok yakındı; fakat LLF işletim sistemlerinin yerine genelde "BIOS" dan yapılırdı. 1990' ların başlarına gelindiğinde ise, sabit disklerde LLF, RRL kodlarınının kullanımı, her bir sektör için ayrı numaralandırma, sabit diskin gücünü arttırmak için disk yüzeyine "track" kodlaması gibi yeni teknolojilerle kompleks bir hale geldi. Bunun yanında bazı üreticiler LLF araçları da sağlamaktadır. Bu araçlar, üreticilerin (IBM, Seagate, Samsung...) İnternet sitelerinden indirilebilir.

LLF yönteminde kabaca tarif etmek gerekirse sabit diskin yüzeyi adeta kazınır, gerek veriler gerekse manyetik alanlar tamamıyla silinir; fakat bu durumdan sonra sabit disk kendisini yeniden kurmaya başladığı zaman en ufak bir hatada sabit disk kullanılmaz hale gelebilir. Ayrıca LLF yöntemi birkaç defadan fazla uygulanırsa sabit diskte kalıcı sorunlara sebep olabilir; çünkü LLF yöntemi sabit diski sıfırlamak için kullanılır ve bu sıfırlamada sabit diskin manyetik özellikleri de birtakım değişikliklere uğrar. Her sıfırlama sabit diskin manyetik gücünü zayıflatabilir bu nedenle çok sık yapılmaması gerekmektedir. Sonuç olarak, bir sabit disk sorunu ile karşılaşıldığı zaman LLF, en son başvurulacak yol olmalıdır.

Bireysel kullanıcılar bilgisayarlarını biçimlendirirken, High Level Format (Yüksek Seviye Format) atmaktadırlar. HLF eski "msdos" sürümlerinde "FORMAT C:/S/V" şeklinde yapılan, şu anda Microsoft XP CD'sini takmak suretiyle diskteki bölümleri yeniden biçimlendirilen olayın adıdır.


Low Level Format Atılması


Üreticiden çekilen dosyalar öncelikle bir diskete kaydedilir. Daha sonra bilgisayar yeniden başlatılıp, söz konusu dosyalar kaydedilen disket ile açılarak içindeki dosya çalıştırılır ve beklenir. Diskete atılması için gereken çalıştırılabilir dosyalar, ilgili üreticilerin İnternet sitelerinde bulunmaktadır.

Hem yarasın, hem yarabandı..

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
yıllardır corel kullanırım illustratöre geçsem mi farkı nedir + ları nedir josef29 Corel Draw 19 05-07-2014 19:17:46
Format Nasıl Atılır N/A8 Windows 9 07-07-2011 03:18:49
MSN e Format Atmak ussamx Yazılım Rehberi 0 08-10-2008 21:14:52
Low Level Format Nedir?Nasıl Atılır?Öğrenelim... Ali Emre Windows 1 12-06-2008 18:01:48
format atamıyorum ozcan.ates Donanım Rehberi 9 10-12-2007 19:26:57

Kapat
Şifremi Unuttum?