Mac Kullanıcıları Yeni Başlayanlar İçin İpucu verirler mi acaba?

Macintosh - Mac Kullanıcıları Yeni Başlayanlar İçin İpucu verirler mi acaba? ...

exloper isimli Üye şimdilik offline konumundadır

exloper(23)

Grafiker / Sakarya

Dosya16

Alt 07-02-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

merhaba. bende yeni bir mac pro kullanıcısıyım. mac ı tabiki tasarım için aldım.
Abilerim ablalarım aranızda mac bilgisayarı uzun zamandır kullanan varsa bu konu altında deneyimlerinizi paylaşabilrsiniz.

SAYGILARIMLA - FURKAN TOPÇUOĞLU
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

MuGi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

MuGi

Özel

Bilg. Teknikeri / İstanbul

Alt 08-02-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
www.sihirlielma.com burada acemiler ve yeni baslayanlar icin guzel kaynaklar var.
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 08-02-2012 #3
Hayırlı olsun, Macpro en doğru karar olmuş. Tebrikler... Aslında yapacağınız şey çok basit.
Kafanızı bu güne kadar öğrendiğiniz bütün windows bilgilerinden arındırın. MacOSX e odaklanarak bir yarım saat kurcalayın... Bitti gitti... Macos kullanmak için gerekli olan tek şey, temiz bir akıl ve odaklanarak harcanmış yarım saat... Belkide dünyadaki en kolay işletim sistemidir. Macos... Gereksiz, karışık hiç birşey yoktur. Temelde çekmeceli bir çalışma masasını kullanmakla aynı şeydir...

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap

exloper(23)

Grafiker / Sakarya

Alt 09-02-2012 #4
evet , gün geçtikce aslında kullanım kolaylığı , rahat veri transferi , aralıkszı işlem kabiliyeti beni şaşırtıyor. fakat benim iş gereği gün içersinde corel draw denen iğrenç bir programla calısmam gerekiyor. o yüzdende windows a geçmiş oluyorum. aslında adobe ai (ilistratör) de corel gibi olsa macbook pro ile harika şeyler yapabilrdim.
Bu mesajdan alıntı yap

exloper(23)

Grafiker / Sakarya

Alt 09-02-2012 #5
www.sihirlielma.com burada acemiler ve yeni baslayanlar icin guzel kaynaklar var.
tesekkür ederim. siteye bakıyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Nazy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nazy(31)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 10-02-2012 #6
Hayırlı olsun, Macpro en doğru karar olmuş. Tebrikler... Aslında yapacağınız şey çok basit.
Kafanızı bu güne kadar öğrendiğiniz bütün windows bilgilerinden arındırın. MacOSX e odaklanarak bir yarım saat kurcalayın... Bitti gitti... Macos kullanmak için gerekli olan tek şey, temiz bir akıl ve odaklanarak harcanmış yarım saat... Belkide dünyadaki en kolay işletim sistemidir. Macos... Gereksiz, karışık hiç birşey yoktur. Temelde çekmeceli bir çalışma masasını kullanmakla aynı şeydir...
mac mi?:angel:
Bu mesajdan alıntı yap

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 10-02-2012 #7
mac mi?:angel:
evet Mac Kullanıcıları Yeni Başlayanlar İçin İpucu verirler mi acaba?, mac dünyadaki en kolay PC işletim sistemidir. bunu sadece ben söylemiyorum. Tüm apple kullanıcılarının ortak kanısıdır. Ama Windows kafası ile kullanmaya çalışlınca çok zormuş gibi gelir. mesela,

Aslında Creative Suite ile corel arasında kullanım tarzı dışında pek bir fark yok. Corel'in iğrenç bir program olduğuna da katılıyorum. Ama yapacak birşey yok, çok yaygın ve bir o kadar da fanatiği var... Yalnız bazı corel sürümlleri, Ai ile açılabiliyor, bir araştırın derim. En azıdnan komplike olmayan vektörel işler...

Ayrıca Ai, ID, PS corel'in yaptığı herşeyi yapar, üstünde de size bir sürü zaman bırakır. CS yi etkin kullanmaya çalışırsanız, Heleki Macintosh ortamındaysanız, çok ciddi zorlamalar olmadıkça bir daha Corel'i açmazsınız bile...

Mesela ben açmıyorum. Corelle gelen işleri, Ai yapın gönderin dedim, EPS yapın olmadı PDF yapın derim, ancak ben ajasta çalıştım. Matbalarda çalışan arkadaşların bu çeşit seçenekleri yok malesef.

Bu mesajdan alıntı yap
ma®tin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ma®tin

O®jinal

Hiç Biri / İzmir

Alt 10-02-2012 #8
evet Mac Kullanıcıları Yeni Başlayanlar İçin İpucu verirler mi acaba?, mac dünyadaki en kolay PC işletim sistemidir. bunu sadece ben söylemiyorum. Tüm apple kullanıcılarının ortak kanısıdır. Ama Windows kafası ile kullanmaya çalışlınca çok zormuş gibi gelir. mesela,

Aslında Creative Suite ile corel arasında kullanım tarzı dışında pek bir fark yok. Corel'in iğrenç bir program olduğuna da katılıyorum. Ama yapacak birşey yok, çok yaygın ve bir o kadar da fanatiği var... Yalnız bazı corel sürümlleri, Ai ile açılabiliyor, bir araştırın derim. En azıdnan komplike olmayan vektörel işler...

Ayrıca Ai, ID, PS corel'in yaptığı herşeyi yapar, üstünde de size bir sürü zaman bırakır. CS yi etkin kullanmaya çalışırsanız, Heleki Macintosh ortamındaysanız, çok ciddi zorlamalar olmadıkça bir daha Corel'i açmazsınız bile...

Mesela ben açmıyorum. Corelle gelen işleri, Ai yapın gönderin dedim, EPS yapın olmadı PDF yapın derim, ancak ben ajasta çalıştım. Matbalarda çalışan arkadaşların bu çeşit seçenekleri yok malesef.
Bundan 10-15 yıl öncesine kadar pc mi mac diye kimse sormaya dahi cesaret edemezdi çünkü bi soru "murat131 (pc) mi bmw mi sorusuna eşdeğerdi. Mac Kullanıcıları Yeni Başlayanlar İçin İpucu verirler mi acaba?

Dizlerimin üstünde yaşamaktansa, ayaklarımın üstünde ölmeyi tercih ederim...

Bu mesajdan alıntı yap

exloper(23)

Grafiker / Sakarya

Alt 10-02-2012 #9
kesinlikle mac os x yada macıntosh bilgisayarlar demeliyim. dünyadaaki en iyi işletim sistemidir . bunu mac os kullanan anlar. ama dediğim gibi corel drawdan nefret ediyorum ama kullanmak zorundayım mesela corel drawda 20 metrelik bi tabela yapabılıyorum. ama ai de ilistratör de böyle bu kadar büyük bi tabela yapamıyorum buna uyuz oluyorum. ölçüler buyuk olsa ai kullanmaya gecerim.

( ai ilistratör konusunda 5 m. nin üzerinde bi çalısma yapmak için ne yapmalı ? )
Bu mesajdan alıntı yap

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 13-02-2012 #10
Şimdi hocam zaten bahsettiğin gibi ölçülerde pixel çalışman günümün teknolojisi ile mümkün değil, Yani mecburen vektörel çalışacaksın. Bu durumda 5 metrelik bir için 5cm olarak çalışıp. Öyle baskıya gönderiririz biz. Basacak kişi işinin ehliyse mesajı anlar, 5cm' 5 metre olarak basar, değilse, "hocam işte %1000 veya %500 büyütrek yolla makinaya deriz.) Aynı ölçekleme mantığı işe eklenebilecek fotoğraflar için de kullanılabilir, mesela 5 metrelik işe parça parça fotolar eklenecekse bunlar 50 cm üzerinden eklenir, ama pixel/inch değerleri yüksek tutulur atıyorum 600 Dpi atıyorum 900 Dpi... Bu durumda operatör çalışmayı büyüttüğünde yani 1e1 ebada getirdiğinde fotoğraflar 72 dpi olacak şekilde ayarlanmış olur...

Yani makinanıza işkence etmenize gerek yok, 1000 de 1 ölçülerde çalışıp, %1000 büyüt demeniz yeterli.

Dediğim gibi aslında 5 metrelik bir işi çalışmak biraz mantık dışı. Gerek yok Mac Kullanıcıları Yeni Başlayanlar İçin İpucu verirler mi acaba?

Ama yok ben matematiktir, hesap kitaptır uğraşamam diyorsan evet Corel 5 metrenin üzerinde çalışma açmaya izin veriyor bildiğime göre, hatta çok daha fazla bir üst limiti var..
Velhasıl ölçekli çalışma 1e1 çalışmaya göre rahat 1 saat zaman farkettirir... sonuçta bu makinaların alayı "personel computer" nasa makinası falan lazım bize, herşeyi orjinal boyutta çalışmaya kalkarsak Mac Kullanıcıları Yeni Başlayanlar İçin İpucu verirler mi acaba?

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları