mac yerine sizce iyi bir pc nasıl olmalı?

Macintosh - mac yerine sizce iyi bir pc nasıl olmalı? ...

Cevapla
mac yerine sizce iyi bir pc nasıl olmalı?
sercansarigul isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sercansarigul(28)

Grafiker / İstanbul

Standart

mac yerine sizce iyi bir pc nasıl olmalı?

Alt 24-05-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

mac mi pc mi diye yazıları okurken aklıma bir sey takıldı? Ben 4 yıldır masaüstü yayıncılıkta mac'i bilirim. Ama itiraf etmeliyim ki gercekten pahalı ve web tasarımı icinde biraz zorlu. Peki nedir mac in alternetifi? sorun yasatmayacak nasıl bir PC alınmalı? Artık maclerde intel'e dondu farkı ne oldu simdi? PC almak icin nelere dikkat etmeliyiz?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Standart
Alt 24-05-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Her ne olursa olsun ben mac ten vazgeçmem. mac yerine sizce iyi bir pc nasıl olmalı? Ama güzel bir soru sormuşsun..

Artık maclerde intel'e dondu farkı ne oldu simdi? PC almak icin nelere dikkat etmeliyiz?


Cevapları çok merak ediyorum doğrusu...
Bu mesajdan alıntı yap
Erdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Erdem(33)

Eğitimci / İstanbul

Standart
Alt 25-05-2007 #3
iş yerimde çoğu arkadaşım mac ci ama kalitesi tartışılmaaz. Fakat ben oldu bitti işimi PC de yapıyorum yüksek standrtlarda bir ekran kartı kullanıyorum şimdiye kadar beni hiç madur etmedi kaliteden de şimdilik bir ödün vermiş değilim. Yine de tartışılır bir konu
Bu mesajdan alıntı yap
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Standart
Alt 25-05-2007 #4
Tabiki Pc lerde artık mac teknolojisine yetişmek üzereler neredeyse, ama bilmiyorum benim içime hiç sinmiyor. Mac ten alınan performans ve konfor Pc den alınacak gibi gelmiyor bana hiç... Yinede dediğiniz gibi erdem bey tartışılır bir konu güzel bir konu ve güzel bir soru sormuş sayın sercansarigul
Bu mesajdan alıntı yap
cesotti isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cesotti

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 28-05-2007 #5
Virüslerden etkilenmeyen, ikide bir kilitlenmeyen, kullanımı Mac kadar kolay olan bir PC üretildiğinde ben de 89'dan beri müptelası olduğum macintoshu değiştirmeyi düşünebilirim mac yerine sizce iyi bir pc nasıl olmalı?
Bu mesajdan alıntı yap
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Standart
Alt 29-05-2007 #6
sayın cessotti aynı düşüncedeyim.. mac in bir kere tadına bakmanız yeterli mac yerine sizce iyi bir pc nasıl olmalı?
Bu mesajdan alıntı yap
belqin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

belqin

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 29-05-2007 #7
Ne zamanki pc mac standartlarına gelirse o zman PC derim ama şu anki pc teknolojisin en üst sınırlarıyla bile mac ile yarışamaz. Güvenlik, performans^ve de programı kaldırma açısından Mac, Pc ye fark atar.

Donmayan programda ikide bir kilitlenmeyen ve çok çabuk açılan ve de güvenli bir PC olursa Mac gibi neder istemeyelim mac yerine sizce iyi bir pc nasıl olmalı?
Bu mesajdan alıntı yap
Grafiker002 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafiker002

Forumdan Uzaklaştırıldı

Standart
Alt 30-05-2007 #8
şu macın tadına bi ben bakamadım gitti alıştık şimdi pcye gerçi şimdi 4 işlemci pcler çıktı bakalım onlardan nasıl bir performans alcaz şuan bende AMD 3800 X2 var 2 gb da ram ama 5 ay oldu şişti şimdi tekrar format istiyor ama macte böyle bir sorun varmı bilmiyorum birde şunu unutmamak gerekir çoğu programlar pc için
Bu mesajdan alıntı yap
belqin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

belqin

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 30-05-2007 #9
ama grafik programları olarak bakarsak mac için mac yerine sizce iyi bir pc nasıl olmalı?
Bu mesajdan alıntı yap
Standart

Mac almaya karar verdik. Hangisini seçeceğimize nasıl karar vermeliyiz?

Alt 30-05-2007 #10
Yapacağınız işe göre değişir. Mac’ler temel olarak iki gruba ayrılır. Basitçe “Amatör ev kullanıcıları” ve “Profesyoneller” şeklinde. Bu profile göre ürün grupları arasından kendinize en uygun ürünü seçmeniz çok daha kolay olur.

Ev kullanıcısı bana uyuyor? Diyorsanız.
Internet, MS Office, sohbet, hobi gibi işler için masaüstü grubunda fiyat/performans anlamında amatör gruptan bir ürün seçebilirsiniz. Örneğin Mac mini, bahsettiğimiz genel kullanım opsiyonları için fiyat/performansta bir numara. Diğer yandan eğer biraz daha güce ihtiyacınız varsa, iMac tercih edebilirsiniz. Mac mini’nin avantajı, istediğiniz klavye, fare ve monitörle kullanabilmeniz. Eğer eski bilgisayarınızdan çıkma cihazlar hâlâ kullanılabilir durumdaysa, Mac mini harika bir alternatif. iMac’in avantajları ise nispeten daha performanslı olması ve çok kompakt ve havalı bir tasarıma sahip olması. Giriş seviyesi modeller fiyat/performansta daha avantajlı olabilir. Taşınabilir sistem olarak da Macbook işinizi görür.

Profesyonelim, ne almalıyım?Diyorsanız.
Bu durumda seçenekler azalıyor. Profesyonel grupta sadece Mac Pro var. Diğer yandan iMac’in ileri modelleri de profesyonel kullanım için yeterli performansı sağlayabiliyor.

Yeni Intel’li Mac’ler mi, yoksa eski PowerPC çipliler (G4, G5) mi?Şunu kabul etmek gerekir ki, PowerPC, (G’li modeller) tarih oldu. Artık Intel dönemi. Pek çok yazılım Intel işlemci için yeniden derleniyor. Bu nedenle Intel işlemcili Mac’lerden şaşmayın.

Windows da kurulabiliyor mu?
Evet kurulabiliyor, ama Mac OS X kullanabildiğiniz bir bilgisayarda Windows kullanmak ne kadar mantıklıdır, tartışılır.

Virüs yok dediler, ama Intel faktörü yok mu?
Virüs, işlemciyle ilgili değil, işletim sistemiyle ilgilidir. Böyle olmasa Linux kullanıcılarının neredeyse tümü Windows virüslerinden illallah etmiş olurdu. Eğer Mac OS X kullanıyorsanız, “virüs” pek az duyacağınız bir kelime olacak. Ya da tam tersine, yanında “yok” ile birlikte pek çok kez duyacağınız ve söyleyeceğiniz bir kelime de olabilir...

Nasıl oluyor da bu derece güvenli olabiliyor?
Gerekli önlemleri almazsanız hiçbir sistem güvenli değildir. Mac OS X’in farkı, gerekli önlemleri almanın son derece basit olması. Örneğin sisteme yönetici parolası olmadan program kurulabilmesi mümkün değil. Arka planda çalışan ActiveX denetimleri, startup programları, registry dosyaları yok. Her şey son derece transparan. E-posta ile siz istemeden sisteminize bir casus programın ya da virüsün bulaşması neredeyse imkansız. Internet bankacılığı gibi konularda Windows sistemlere göre yüzlerce kat daha güvenli. Tek dikkat etmeniz gereken, bilgisayar şifrenizi iyi korumak.

Mac’i paketten çıkarır çıkarmaz neler yapabilirim?
Fişe takıp çalıştırır, ilk kurulum bilgilerinizi (isim, kullanıcı adı, şifre, Internet bağlantısı, e-posta hesabı, vb.) girip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Acrobat Reader kurmadan Preview ile PDF okuyabilir, Word kurmadan doc dosyalarını TextEdit ile açabilir, düzeltebilir ve aynı formatta kaydedebilirsiniz. iPhoto ile fotoğraflarınızı rötuşlayıp kataloglayabilir, filmlerinizi kurgulayıp VCD ya da DVD yapabilirsiniz. Yetmedi mi, GarageBand ile beste yapabilir, gitarınızı bilgisayara girip Iron Maiden’ın gitar tonunu elde edebilirsiniz. Tüm bunlar için Windows’a ekstra yazılımlar kurmak zorundasınız. Web tasarımına ne dersiniz?

Bunlar 1 aylık deneme sürümü mü?
Hayır, yukarıda saydıklarımızın tümü ful sürüm. 1 aylık deneme sürüşü olarak Microsoft Office Test Drive’ı bulabilirsiniz.

Mac’te Microsoft Office çalışıyor mu?
Tabi ki, Microsoft Office 2004 for Mac sürümü Word, Excel, PowerPoint ve Entourage’ı içerir. Windows sürümünde yapabildiklerinizin tümünü yapabilirsiniz. Entourage, Windows’ta Outlook’a tekabül eder.

Mac için yazılım bulmak zor değil mi?
Temel yazılımların neredeyse tümü Mac’te de var. Kimi yazılımların isimleri ve işlevleri ortakken (örneğin Adobe Photoshop), kimi yazılımların işlevleri aynı ama isimleri farklı (örneğin Easy CD Creator ve Toast). MSN Messenger, Skype, VLC player, Windows Media Player, Firefox gibi pek çok tanıdık ismi Mac OS ortamında da görebiliyoruz.

Mac OS X Türkçe mi?
Sisteme Türkçe eklentilerini kurarak kolayca Türkçeleştirebilirsiniz. Bu işlemden sonra ister İngilizce, ister Türkçe kullanabilirsiniz. Bilgisayarda oturum açan kullanıcıların her biri farklı bir dil bile kullanabilir.

Çocuk kilidi var mı?Çok etkin bir erişim kontrolü var. Bir kullanıcının açabileceği programları, girebileceği klasörleri, hatta yazışabileceği e-posta adreslerini dahi siz belirleyebilirsiniz.

Windows’ta Zone Alarm ile tüm network trafiğimi kontrol edebiliyorum. Bunda benzer bir yazılım var mı?Ücretsiz Little Snitch yazılımı işinizi görür. Internet’e çıkmak isteyen programa bir kereliğine ya da her zaman, aynı porttan ya da herhangi bir porttan geçiş izni verebilir ya da iznini kaldırabilirsiniz. Ayrıca sisteminizde güvenlik açığı oluşturabilecek yazılımları da size bildirir.

Ağ üzerindeki diğer Windows PC’lerle dosya alışverişi yapabilir miyim?
Hem PC’lere bağlanabilir, hem de Mac’inize bağlanmalarına izin verebilirsiniz. Her tip dosyayı transfer edebilir, yazıcıları paylaşabilir, kişisel Web paylaşımı ve FTP erişimlerini tek tıklama ile aktif hale getirebilirsiniz.

Cubase, Propellerheads Reason, Ableton Live gibi müzik programları Mac’te çalışıyor mu?
Bu yazılımları biliyorsanız, müzik dendiğinde akla ilk Mac geldiğini de biliyor olmalısınız.

Dijital video kamera, fotoğraf makinesi, harici sabit disk, Bluetooth telefon bağlayabilir miyim?
Firewire, USB ya da Bluetooth herhangi bir cihazı kolayca bağlayabilirsiniz. Çoğu zaman sürücü gerekmez.

Mac alırsam hangi cep bilgisayarları uyumlu olur.
Symbian telefonların adres defterlerini bir şekilde senkronize edebiliyorsunuz. Ancak tam uyumlu komple bir cep bilgisayarı ya da akıllı telefon kullanacaksanız

Mac’i upgrade etmek kolay mı?
Bu modelden modele değişiyor. Mac mini’yi açmak oldukça zor. İki adet spatula gerekiyor. Açtığınızda RAM’i kolayca değiştirebilirsiniz. iMac’te RAM upgrade’i için kasayı açmaya gerek yok. Sabit disk için açmanız gerekirse bu işlem de oldukça kolay.

Ürünlerin yanında uzaktan kumanda mı veriliyor?
Evet. Mac mini, iMac ve taşınabilirler Apple kumanda ile sunuluyor. Böylece film izlerken, fotoğraflara bakarken ve müzik dinlerken Mac’inizi uzaktan kontrol edebiliyorsunuz. Yatağınıza uzanıp çalışma masanızdaki Mac’te oynayan DVD’nizi yerinizden kalkmadan kontrol edebilirsiniz.

Mac’e Windows kuracağım diyelim, sürücüleri nereden bulacağım?
Windows kurmadan önce Boot Camp isimli bir yazılımla sabit diskinizde FAT32 dosya sistemine sahip bir partisyon oluşturmak gerekiyor. Bu sırada Boot Camp, sizin için bir CD hazırlıyor. Bu CD içinde gerekli tüm Windows sürücüleri de yer alıyor.

Diyelim ki Macbook’um çalındı, bilgilerim ne derece güvende?
FileVault isimli güvenlik sistemini aktifleştirirseniz, kullanıcı klasörünüze koyduğunuz her dosya (masaüstündeki dosyalar dahil) oturum açma şifrenizle şifrelenir. Bir de ana şifre belirlemeniz sağlanır. Oturum açma şifresi ve ana şifre olmadan bu dosyalara erişilmesi neredeyse imkansızdır. Diyelim ki sabit diskiniz söküldü ve başka bir bilgisayara takıldı. Diğer bilgisayarda dosyalarınız şifrelendiği için görülmez. Bilgisayarın performansından bir miktar alıp götürse de, kritik bilgiler taşıyan kullanıcılar için son derece basit ve güvenli bir ortam.

Servis ve garanti bilgisi de verir misiniz?

Servis, Apple Bilkom tarafından tek elden yönetiliyor. Her ürünün 2 yıl garantisi var ve garanti takibi seri numarasıyla yapılıyor. Diğer bir deyişle fatura saklamanıza gerek yok. Eğer taşınabilir aldıysanız dünya çapında 1 yıl garantisi var.


Alıntıdır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
apple bilkom, bir, ekran karti hangisi, iyi, mac, macintosh, nasil, olmali, pc nasil olmali, sizce, yerine

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
portfolyo nasıl olmalı? Koyu_Beyaz Kantin 16 07-03-2013 16:44:58
karakalem çizimim nasıl sizce? deryakrcp Karakalem 27 28-10-2008 17:08:38
Bu Broşür Sizce Nasıl ? tek_tutkumsun Kitap kapağı, broşür, menü vb. 13 27-05-2008 14:29:35
Bir turizm şirketi logosu nasıl olmalı? düşünce Logo Tasarımları 4 19-05-2008 23:44:11
sizce nasıL? dubster Photoshop 5 30-01-2008 19:02:18

Kapat
Şifremi Unuttum?