MAC'mi PC'mi ?

Anketler - MAC'mi PC'mi ? ...

Anketimiz: mac mi? Pc mi ?
MAC 424 53,47%
PC 369 46,53%
Katılımcı sayısı: 793. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Cevapla
MAC'mi PC'mi ?
Layguen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Layguen

Grafiker / Yurtdışı

Standart
Alt 18-09-2008 #161
Sponsorlu Bağlantılar

Ben Kendim Pc le calisiyorum ama Mc ye de gecmeyi cok istiyorum birazda tedirginliyim
Mc icin cünkü ic MC kullanmadim da ondan MC Tavsiye edenler cok bakalim belki seneye insallh
Bu mesajdan alıntı yap
feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Standart
Alt 20-09-2008 #162
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bundan önceki işyerimde
1. 8 çekirdekli 5 gb ramli yenisinin ederi 11 bin YTL'ye gelen bir mac pro
2. Son model 24" 3 ghz core duo işlemcili 4 gb ramlik bi imac 4 bin ytl ye alındı
3. Bir kaç aylık 24" 2.4 ghz işlemcili 4 gb ramlık bir imac 3.500 civarıydı yanılmıyorsam
4. Bizzat kullanmasamda prodüksiyonda sürekli izlediğim 3 senelik alındığında toplam maliyeti 15 bin ytl olan birelki power mac

Ve ben yukarıdaki aletlerden 3 ünü sürekli kullanabilcek durumdayken niye sorunlu bir pc'yi kendi bilgisayarım olarak kullanıyordum biliyormusunuz.

Çünkü işlemlerin ezici çoğunluğunda daha hızlı ve performanslıydıMAC'mi PC'mi ? Ve o pc'nin 2. el piyasa değeri 600 ytl civarıydıMAC'mi PC'mi ?

1. sıradaki mac çok bakımlı ve yeni olmasına rağmen psdleri jpege cevirirken kasıyordu. Daha doğrusu 5-15 saniye sürüyordu. Ama pc'de bunun için beklediğimi pek hatırlamıyorum.

2. Sıradaki indesignde pan yaparken tekliyor. Büyük psd dosyalarını açarken kasıyorduMAC'mi PC'mi ? 4 bin lira aman yarabbii

3. yü kale bile almıyorum

4. makina emektar olduğu için çok laf etmiycem. After effect kullanmak için PC'ye geçtiler. Yalan olmasın bunun nedenlerinden biri de mac de plug-in yokluğu

Arkadaşlar bunlardan öncede 3 mac kullanmıştım hadi onlar biraz daha eskiydi ve bakımsızdılar (2 G4 bir G5) ama bunlara noluyor. Hepsinin başında mac operatörü donanım üstadı adamlar var. Gerektiğinde bende müdahele ediyordum.

Yoksa Mac kullanmanın asıl gayesi insanı daha iyi hissettiriyor olması, olmasınMAC'mi PC'mi ?
Bu mesajdan alıntı yap
emuxa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

emuxa

Forumdan Uzaklaştırıldı

Standart
Alt 06-10-2008 #163
ben pc ciyım pc yı mac e filan degişmem MAC'mi PC'mi ?
Bu mesajdan alıntı yap
marduk23 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

marduk23

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 09-10-2008 #164
bence aynı şeyleri yapabiliyosak ben pc derim çünkü ev dahil olmak üzere heryerde pc var ve daha kullanıllışlı.ben mac de kullandım görseli çok güzel ama kulanım kolaylığı bakımından pc derim.
Bu mesajdan alıntı yap
TeArS isimli Üye şimdilik offline konumundadır

TeArS

Webmaster / İstanbul

Standart
Alt 14-10-2008 #165
Ben ikisini de kullandım.

1-Masaüstü yayıncığa Mac başladı...(1986 da Almanyada gördüm)
2-Mac 1990 larda LC I- LC II-LC III ve Performa-5260 ile gelişmeye başladı.
3-PCler DC serileriyle atağa geçti...
4-1995-96 larda Mac ve PC dostluğu kuruldu, Power Mac ve Power PC dönemleri başladı.
5-Hatta Motorola firması Mac Pc karışımı computerler üretti, sonra üretim durduruldu.

Hardware ve software açısından kıyaslarsak:
1-Mac in software için virusun üretilmediği (veya daha çok daha seyrek üretildiği) doğrudur. Bu yönden Mac daha güvenlidir ama bunun nedeni Mac değil Hackerlardır.
2-Pc nin işletim sistemi .exe tabanlı programlardır, bu nedenle hem çabuk virus kapar, hem de antivirus firmaları Pc üzerinden çok para kazanır. Belki zehiri üreten firma panzehiri de üretir bilinmez.Hackerlar yaygın olarak exe. uzantılı virus üretirler. Belki de bunu özel olarak Mac finanse etmektedir bilinmez. İlave olarak; artık Mac için de virus üretiliyor, her kese ve herkeseye göre virus mevcut.
3-Avrupa yine Pc kullanır, Mac daha çok ABD'de kullanılır. Fakat Avrupa devletleri Amerikaya karşı Avrupa Birliğini kurdukları gibi; Amerikanın WINDOWS ile tüm bilgisayarları, tüm network ağlarını kontrol altına aldığını bildiği için LINUX işletim sistemine geçmiştir. LINUX hem mac de hem Pc de kullanılabilmektedir.
4-Çin ise 4-5 yıl önce 500 milyon dolar yatırım yaparak kendine ait bir işletim sistemi kurmuştur, Windowsu ve Mac os'u terk etmiştir.
5-Bilgisayar teknolojisinde kendi SİLİKON VADİLERİNİ veya SİLİKON BÖLGELERİni kuran HİNDİSTAN ve İRAN da windowsa ve Mac-os'a alternatif olarak kendi ulusal işletim sistemlerini kurmuştur.
6-ABD'nin IRAK'ı işgali biraz da bu yüzdendir. İran'a ve Hindistan'a uzanmak istemektedir.
7-Türkiye'mi? Türkiyenin ise Anadolu Puması(Dağ Aslanı) anlamına gelen PARDUS işletim sistemi milli bir sistem olarak üretilmiştir. Bir üniversitemizin değerli mühendislerinin çabaları ile oluşmuştur.Ama adını kimse bilmemekte, yaygınlaştırılması için kimse destek vermemektedir.

Hardware kısmına gelirsek;
1-Mac in esas üstünlüğü exe. sistemi olmayışı , mac-os sistemi oluşu filan değil, tüm parçalarının orijinal mac üretimi olmasından gelmektedir.
2-Eğer Mac de toplama bilgisayar üretseydi, çürük ve sorunlu olacağı kesindir.
3-Amerikan IBM ve DELL firmaları da PC sektörünün Mac leridir. Onların da parçaları sadece en kaliteli olanlardan seçilir. Buna rağmen ekran kartını filanca firmadan, main bordu filanca firmadan temin ederler. En kalitelisini seçmelerine rağmen tüm parçalar aynı fabrikanın malı değildir veya aynı mantığın ürünü değildir.
4-Dolayısı ile Mac in kolay çökmemesi de buradan gelir.
5-Mac marka monitörler ile Lacie monitörler karşılaştırıldığında kimi grafiker orijinal Mac monitörü tercih eder, kimine göre dünyanın en iyi tüplü monitörü Lacie dir. İşte bu noktada orijinal mac parçası efsanesi tartışılır hale gelir.
6-Macin daha hızlı olması da parçalarının en iyi kalite ve birbiriyle uyumlu oluşundandır.
7-Çok kaliteli parçalardan uzman eliyle toplanılan parçalardan çok kaliteli PCler üretmek ve mac kalitesine yaklaşmak mümkündür. Kimi grafikerler mac ile aynı performansı yakaladıklarını söylüyorlar, ama ben ancak çok yakın performans yakalanacağını ama asla aynı olacağını düşünmüyorum.
8-Düşünmüyorum da Mac mi kullanıyorum? Hayır ben PC kullanıyorum. Bir Mac fiyatına 2 pc toplatıyorum ve ısmarlama elbise diktirir gibi özelliklerini ben seçiyorum.
9-Ekonomik durumum beni PC kullanmaya itiyor. Çok iyi bir bilgisayar tamircisi ve teknisyeni dostum var. 2 yılda bir onunla tartışıp makinelerimi yeniliyorum.
10-Ayrıca Mac i Türkiyeye Koç Holding ve Bilkom getiriyor, adeta tekel. Alırken fiyat olarak da bozulunca servis olarak da herşeyi ile tek yere bağımlı olmak istemiyorum.Bu özgürlük anlayışım da ekonomik tercihim kadar etkili oluyor ve PC kullanıyorum.

Son olarak şunu biliyorum ki; İNSANİ OLAN HERŞEY TÜRKİYEDE LÜKSTÜR.
Dünyanın en pahalı internetini, en pahalı telefon kontürünü, en pahalı benzinini ve doğal gazını kullanıyoruz.(ve dünyanın en ucuz grafik tasarımını biz yapıyoruz. Fikir bizde bedavadır!!!)

Ve biliyorum ki Nikon marka bir dijital fotoğraf makinası burada 4 milyarsa Amerikada 2,5 milyar. Oraya da Japonyadan gidiyor, buraya da Japonyadan geliyor.

Öyleyse bu farkı kim cebe indiriyor?

Biliyorum ki Hyundai Accent burada 24 milyar, Amerikada 14 milyar. Bizim ne günahımız var?

Ve biliyorum ki Mac Türkiyede çok pahalı. Biraz da buna kızıyorum ve PC kullanıyorum.


Herkese kolay gelsin.

Faruk Çağla

Özlemişim böyle cevaplar veren arkadaşları allah razı olsun Faruk Çağla bey.

Türkiyede son yıllarda internet adına pek gelişme olduğu söylenemez uzun yıllardır programcılık ve grafik tasaramcılığı yapan biri olarak şunu diyebilirim türkiyenin internet kullanıcılarının kaliteleri çok düşük.

Eskiden internet'e 33600 modemlerle bağlandığımız dönemlerde böyle gelişmiş forumlar yerine mail form tarzında siteler vardı bilirsiniz bana o yılları hatırlattınız, en basit konuya bile satırları bol cevaplar alırdık.

Biraz konu dışı oldu kusura bakmayın.

Konu ile şunu söyliyebilirim Adobe artık iyice Pc kullanıcısına yönelmeye başladı örneğin CS4 64 bit desteği vs... Mac yıllardır tasarımcıların öncelikli seçimi oldu fakat artık yavaş yavaş ibre PC windows kullanıcısına dönüyor.

Mac başarılı çünkü kapalı bir kutu idi kendi donanımına ve yazılımına sahipti ama pc'ler her donanıma ve her yazılıma uygun olmak zorundaydı bu sebeple PC'ler çok hırpalandı Mac gibi neden değil diye bunun sebebi esasında işletim sistemlerinin donanım'ı yeterli kullanımıyla alakalıydı.

Artık hızlı internet ve daha başarılı programcıların ortaya çıkması sonucu bu problemler tek tek kalkıyor pc'lerin başından.

Apple ürünlerinde en sevdiğim şey herzaman user friendly olmasıdır ve yıllarca bundan çok kazandılar örneğin iphone karmaşık windows mobile ne kadar üstün olsada karmaşık ve yeterli olmayan pda donanımları yüzünden babası PC windows gibi yine kötü göründü.

Ülkemiz'de hemen yanımdaki binada yazılan pardus ile ilgili şunu söyliyebilirim gerçekten güçlü bir linux derlemesi ama içimden demeden edemiyorum madem linux paketi derlediniz ve birşeyler ürettiniz okullarda niye hala delphi,asp gibi modası geçmiş diller öğretiyorsunuz. neden ordaki çocuklara bir seçim şansı tanıyıp özgür yazılımcılık ile ilgili bilgiler vermiyorsunuz. çok zorda değil Microsoft'un başarılı Dili C# bile öğrense öğrenci .NET platformunda birşeyler yazsa hiç değilse C dillerine yakın kalır. PHP ve C++ a geçişte zorlanmaz.

Bu konu böyle uzar bir gün oturup çay içerek konuşmak nasip olur inşallah.

Hayırlı Günler
Emre TOPRAK
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(35)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 30-10-2008 #166
ikisinide kullandım ama genelde PC kullanıcısı olmama rağmen mac diyorum..
Bu mesajdan alıntı yap
fadukus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fadukus

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 30-10-2008 #167
bende pc kullanmama ragmen en iyisi mac diyorum ayrıca hem mac hem pcyi aynı anda kullanabileceğiniz bilg var genelde mac 9.2 ve os x i beraber kullanmak amaclı olsada windowsta kurabilirsiniz ama renk konusuna gelincede kalibrasyon ayarı olmayan hiçbir ekranda baskı rengine %95 gibi bi yaklasımda bulunamazsınız sadece renk bilginiz iyiyse yani ekrana bakarak değilde bilginiz dahilinde calısmanıza renk veriyorsanız kalibrasyona gerek kalmaz monitor olaraksa tüplü lacie marka bulabilirseniz renklerde neticeyi daha iyi alabilirsiniz...
Bu mesajdan alıntı yap
Stenia isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Stenia

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart
Alt 30-10-2008 #168
pc fakat; bi mac sahibi olmayı isterdim. ankette mac seceneğini oyladım.
Bu mesajdan alıntı yap
AbduRRahmaN_60 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

AbduRRahmaN_60(26)

Öğrenci (Diğer) / Tokat

Standart
Alt 22-11-2008 #169
daha önce hiç MACINTOSH kullanmadım ama bence de PC.....
Bu mesajdan alıntı yap
kurbaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kurbaa(29)

Yrd. Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 05-12-2008 #170
okulda mac kullanmıstık.. Sımdı pc werdıler onume al calıs dıe... Inanın ıskence gıbı.. Biraz calıstıktan sonra nokta koysan bekletıo yaaa...
Macle tanısmayan pc dıo olabılır ama macle tanıstıktan sonra pce asla dıyeceksınız....
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
grafikerlere lcd, mac, mac ve pc, machintos ve windows, macmi, macmi pcmi, pcmi

Kapat
Şifremi Unuttum?