Macromedia Flash 8 (Ders 4)

Flash - Macromedia Flash 8 (Ders 4) ...

Cevapla
Macromedia Flash 8 (Ders 4)
Hades isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hades

Hiç Biri / Bursa

Standart

Klip Oluşturmak ve Kullanmak

Alt 06-08-2007 #11
Sponsorlu Bağlantılar

Klipler ya da film klipleri Flash tasarımcı ve geliştiricilerinin en sık kullandığı sembol türüdür. Bir klip gerçekte minyatür bir uygulamadır. Her klibin kendine ait bir Timeline’ı vardır ve bu Timeline Flash dokümanındaki ana Timeline’dan bağımsız hareket eder. Bu sayede bir yandan animasyonların sürekli dönmesini sağlarken bir yandan da dosya boyutunun büyümesini önlemiş olursunuz.

Uzun animasyonlar oluşturmak zorunda değilsiniz. Tek bir döngü oluşturun ve bu klibi Stage’e yerleştirin. Klip siz istediğiniz sürece ana Timeline’dan bağımsız olarak tekrarlanacaktır. Klipler ayrıca sürekli dönmek zorunda da değildir. Bir klip oluşturabilir ve bunun belli bir olayın ardından gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Klipler sadece animasyonları barındırmaktan çok daha fazlasını yapabilir. Örneğin klip sembolleriyle karışımları (blend) bir arada kullanabilirsiniz. Karışımlar bir klipteki renklerin daha alt katmandaki bir nesnenin renkleriyle nasıl bir etkileşimde olacağını belirler. Kitabımızda karışımlar konusuna girmiyoruz ancak Flash dokümantasyonunda bu konuda geniş bilgi bulabilirsiniz. Kliplerle mini uygulamalar oluşturabilir ve uygulamaları onlara sürükleyebilirsiniz. Kitabımız boyunca kliplerle çalışıyor olacağız. Tüm detayları öğrenmek için acele etmeyin. Bu dersimizde işe sadece yeni dostumuzu biraz olsun tanımakla başlayacağız.

Bir sonraki uygulamamızda Tech Bookstore için çeşitli klipler oluşturacağız. Bu dersimizdeki klipler kullanıcı arabiriminde yer alacak animasyonları kapsayacak. Kitabımızın ilerleyen bölümlerinde mini uygulamaları veya sunucudan yüklenen içeriği taşıyan klipler de oluşturacaksınız.

Klipler de tıpkı grafik ve düğme sembolleri gibi oluşturulur. Ancak klipler bir sembole düğme veya grafik sembollerine göre daha zengin bir işlevsellik katmanıza imkân verirler. Klipleri ayrıca ActionScript ile de oluşturabilir ve kullanabilirsiniz. Klip sembolünün Stage’deki örneğine bir isim verebilir ve daha sonra bu ismi ActionScript içinde çağırabilirsiniz. Altıncı ve dokuzuncu derslerimizde ActionScript hakkında daha fazlasını öğreneceğiz.

Not: Klipler, SWF dosyasının boyutunu düğme ya da grafik sembollerinden daha fazla artırır. Kliple vermek istediğiniz efekti bir düğme veya grafikle yapabildiğiniz durumlarda klip kullanmaktan vazgeçebilirsiniz. Ancak çoğu zaman kliplerin zengin yeteneklerine ihtiyacınız olacak.

1. logo sembolünü seçin ve sembolü yeni bir klibin içine eklemek için F8’e basın.

İsim alanına mcLogo yazın, Movie clip radyo düğmesine tıklayın ve OK düğmesine tıklayarak yeni bir klip oluşturun. mcLogo birkaç bağımsız animasyon içerecek, bu yüzden diğer klipleri ana klibin içindeki katmanlara yerleştirebilmek amacıyla logo.png bitmap resmini bir klibin içine eklememiz gerekiyor.

İpucu: Stage üzerinde logoyu seçmek için öncelikle logo katmanının kilidini açmanız gerekir.

2. mcLogo’ya çift tıklayın, Layer 1’e yeni bir isim verin ve sonra da klibe yeni bir katman ekleyin.

Klibin içinde Layer 1’de logo.png bitmap resmini göreceksiniz. Layer 1’in ismini logo olarak değiştirin. Insert New Layer düğmesine tıklayarak logo.png resminin üzerine yeni bir katman ekleyin. Yeni katmana pageTurn ismini verin.

3. Line aracı ile pageTurn katmanında bir çizgi oluşturun.

Bir çizgi oluşturmadan önce pageTurn katmanın seçildiğinden emin olun. Line aracını seçin ve Object Drawing moduna dönün. Tools panelinde Stroke color düğmesine tıklayın ve kenar çizgisi rengini #999999 olarak belirleyin. Tools panelinden Line aracını seçin.

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi fareyi kitap kapağının sol dıştaki ucundan kapağın içteki kenarına kadar tıklayın ve sürükleyin. Çizgiyi, kitabın sol kapak kenarı ile aynı açı ve yükseklikte olacak şekilde konumlandırın.

Macromedia Flash 8 (Ders 4)

İpucu: Çizgi seçili durumda değilken fareyi çizgilerin uç noktalarına getirin ve imlecin “L” şeklini aldığını görün. Bu imleçle çizgiyi tıklar ve sürüklerseniz çizginin konum ve uzunluğunu değiştirebilirsiniz. Bu sayede çizgiyi logoya göre daha hassas bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Tüm çizgiyi seçerseniz fareyle üzerine geldiğinizde imleç dört yönlü bir ok şeklini alır; çizgiyi bununla tıklayıp sürüklemeniz çizginin bir bütün olarak taşınmasına yol açar.

4. F8 ile çizimi yeni bir klibe yerleştirin.

Henüz oluşturduğunuz çizgiyi bir bütün olarak seçin (ancak hareket ettirmeyin) ve F8’e basarak bir klip sembolüne dönüştürün. İsim alanına mcPageTurn yazın, Movie clip radyo düğmesini seçin ve OK deyin. mcLogo’nun içinde yeni bir klip oluşturulur, böylece mcPageTurn mcLogo’nun içine geçmiş olur. Düzenleme çubuğu iç içe geçmiş klipler arasında nerede olduğunuzu size gösterecektir.

İpucu:
Önce mcLogo ve sonra da mcPageTurn’e çift tıklarsanız mcPageTurn klibinin içine girer ve burada daha önce oluşturduğunuz çizgiyi düzenleyebilirsiniz. Çizgi işlenmemiş grafik durumunda olduğundan üzerinde shape tween uygulayabilirsiniz. Bu tekniği beşinci dersimizde öğreneceğiz.

mcLogo klibinin içinde gösterilecek olan bir animasyon oluşturmamız gerekiyor. Animasyon ana Timeline’dan bağımsız olacağından onu bir klibin içine yerleştirmeliyiz.

5. mcLogo içine yeni bir katman ekleyin ve onu katman yığınının en altına taşıyın.

Parlama efekti logonun altında görünecek, bu yüzden onu logonun altına koymamız gerekiyor. Insert New Layer düğmesine tıklayın ve yeni katmana glow adını verin. Bu k katmanın Timeline’daki katmanlar yığınının en altında bulunduğundan emin olun.

Macromedia Flash 8 (Ders 4)

Düzenleme çubuğunda Scene 1’e tıklayarak ana Timeline’a dönün.

6. logo katmanını kilitleyin. Timeline’da glow animation katmanını seçin, içeriğini kesin ve glow sembolünü mcLogo klibinin içine yerleştirin.

graphics katman klasörünü açın. İkinci dersimizde oluşturduğumuz grGlow sembolü hâlâ Stage’de duruyor olmalı. Düzenleme çubuğunda Scene 1’e tıklayarak Stage’e dönün. grGlow sembolünü seçin ve Edit > Cut komutunu verin.

Kütüphanede mcLogo’ya çift tıklayarak onu sembol düzenleme modunda açın ve glow katmanını seçin. Edit > Paste in Place komutunu vererek grGlow sembolünün ve logo grafiğinin düzgün bir şekilde hizalanmasını sağlayın.

7. Ana Stage’e dönün ve glow animation katmanını silin. Dosyanızı kaydedin.

Düzenleme çubuğunda Scene 1’e tıklayın ve ana Stage’e dönün. İçeriğini logo katmanındaki klibe taşıdığınız için glow animation katmanının artık boş olduğuna dikkat edin. glow animation katmanında sağ tıklayın ve Delete Layer komutunu verin. Katman kalıcı olarak Timeline’dan silinecektir. Daha fazla ilerlemeden önce FLA dosyanızı kaydedin.

Artık logo animasyonu için gereken tüm parçalarımız hazır. Şimdi yapmamız gereken şey sitenin menüsünü oluşturmak. Bir sonraki uygulamamızda hem grafik hem de düğme sembollerini içeren bir klip tasarlayacağız.
Bu mesajdan alıntı yap
Hades isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hades

Hiç Biri / Bursa

Standart

Menüyü Tasarlıyoruz

Alt 06-08-2007 #12
                             Sponsorlu Bağlantılar
Menü için arka zemin grafiğini ikinci dersimizde oluşturmuştuk, bu yüzden Tech Bookstore menüleri için elimizde sağlam bir temel var. Bir sonraki adımlarımız grMenuGraphic’i bir klip sembolünün içine yerleştirmek, birkaç yeni grafik eklemek ve metin düğmelerini yerleştirmek olacak.

1. grMenuGraphic örneğini menu katmanına sürükleyin ve yeni bir klip sembolüne yerleştirin. Ardından iki grMenuGraphic örneğini daha Stage’e sürükleyin ve onları da iki yeni klibe yerleştirin.

grMenuGraphic adlı menü arka zemin grafiği kütüphanede graphics klasöründe duruyor olmalı. Üç grMenuGraphic sembol örneğini Timeline’daki menu adlı maskelenmiş katmana sürükleyin.

Macromedia Flash 8 (Ders 4)

İlk sembol örneğini seçin ve F8’e basarak onu yeni bir klip sembolüne yerleştirin. İsim alanına mcProducts yazın, Movie clip radyo düğmesine basın ve OK düğmesine tıklayın. İkinci örneği mcCompany, üçüncü örneği de mcContact adlı klip sembollerine yerleştirin. Şimdi elimizde her bir menü için birer tane olmak üzere toplam üç klip var; üç klip de arka zemin görüntüsü için aynı grafik sembolünü paylaşıyorlar.

2. Stage’deki örneğe çift tıklayarak mcProducts klibini açın ve Layer 1’e bg ismini verin. Yeni bir katman ekleyin ve 11 piksel uzunluğunda, #666666 renginde dikey bir çizgi oluşturun.

Şimdi menülerdeki metin düğmelerinin kenarlarını (sınırlarını) belirteceğiz. Layer 1’i bg olarak isimlendirdikten sonra mcProducts klibinin içine yeni bir katman ekleyin ve bu katmana divider ismini verin. Tools panelinden Line aracını seçin ve Stroke color olarak #666666 değerini girin. Stage’de düz, dikey bir çizgi oluşturun. Çizgiyi seçin ve Properties denetçisinden yüksekliği 11 yapın.

3. Stage’de yine 11 piksel uzunluğunda ikinci bir dikey çizgi oluşturun. Bu çizgi ise beyaz (#FFFFFF) olsun.

Stroke color düğmesine basarak rengi değiştirin ve biraz önceki çizginin sağında, aynı uzunlukta ikinci bir dikey çizgi oluşturun. Çizgiyi seçin ve Properties denetçisindeki yüksekliği 11 yapın.

4. Her iki çizgiyi birbirine yaklaştırın ve ikisini birden seçin. Çizgileri grDivider adlı yeni bir grafik sembolüne dönüştürün ve sembolü grMenuGraphic’in ortasına taşıyın.

Çizgileri Stage üzerinde yan yana getirin ve sonra her ikisini birden seçin (bunun için çizgilere tıklarken Shift tuşunu basılı tutun). F8’e basarak çizgileri bir sembole dönüştürün. İsim alanına grDivider yazın, Graphic radyo düğmesini seçin ve OK düğmesine tıklayarak sembolü oluşturun.
Selection aracı ile grDivider sembolünü seçin ve menünün ortasına taşıyın. Sembol şimdi cetveldeki 0’ın yaklaşık olarak 55 piksel sağında olmalıdır.

Macromedia Flash 8 (Ders 4)

5. grDivider’ı mcCompany ile mcContact kliplerine ekleyin ve her iki klibin de ortasında olacak şekilde hizalayın.

Scene 1’e tıklayarak ana Stage’e dönün ve kütüphaneyi açın. mcCompany klibine çift tıklayın ve Layer 1’i bg olarak i isimlendirin. Ardından divider adlı yeni bir katman ekleyin. grDivider’ın bir örneğini kütüphaneden divider katmanına sürükleyin ve menünün ortasında yer alacak şekilde hizalayın.

Aynı işlemi mcContact için de gerçekleştirin.

Egzersizimizin bir sonraki kısmında dersin daha önceki bölümlerinde oluşturduğumuz metin düğmelerini menüye ekleyeceğiz.

6. Kütüphaneyi açın ve metin düğmelerini her bir menüye ekleyin.

Menüler için oluşturmuş olduğunuz metin düğmeleri kütüphanede buttons adlı bir klasörde duruyor olmalı. Çift tıklayarak mcProducts klibini açın, Timeline’da divider katmanının üstüne yeni bir katman ekleyin ve katmanı buttons olarak isimlendirin. btnCatalog’u grDivider’ın soluna, btnReviews’ı da grDivider’ın sağına sürükleyin. btnCatalog’u mcProduct’ın sol kenarı ve grDivider arasında, btnReviews’ı da grDivider ve mcProduct’ın sağ kenarı arasında ortalayın.

Macromedia Flash 8 (Ders 4)

Aynı prosedürü diğer iki klip menüsü ile de uygulayın. mcCompany klibine yeni bir katman ekleyin ve bu katmanı buttons olarak adlandırın. btnTour ve btnNews düğmelerini grDivider’ın sağına ve soluna sürükleyin. Son olarak bu adımları mcContact için de izleyin. btnFeedback ve btnMap düğmelerini grDivider’ın sağına ve soluna sürükleyin ve diğer menülerde de yaptığınız gibi onları grDivider’ın her iki tarafında hizalayın.

Ana Stage’e dönün. Şimdi menu katmanında her biri iki metin düğmesi içeren üç menümüz yer almaktadır.

7. Kütüphaneyi temizleyin ve FLA dosyanızı kaydedin.

Şu anda kütüphanede çeşitli klipler bulunuyor. Bu klipleri ikinci dersimizde oluşturduğumuz movie clips klasörüne, grDivider’ı da graphics klasörüne taşıyın. Ana menüden File > Save komutunu vererek FLA dosyanıza yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

Beşinci dersimizde menüye bir animasyon efekti ekleyip menünün açılıp kapanmasını, dokuzuncu dersimizde de biraz ActionScript kodu ile menünün SWF dosyası gösterimde iken çalışmasını sağlayacağız.
Bu mesajdan alıntı yap
Hades isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hades

Hiç Biri / Bursa

Standart

Klip Düğmeleri Oluşturmak

Alt 06-08-2007 #13
Flash’ta düğme oluşturmak için bir yol daha vardır: Klip sembollerini kullanmak. Klip düğmeleri daha önce oluşturduğunuz düğmelerden daha kompleks düğmeler oluşturmanıza imkân tanır. Elbette ki bu tüm düğmelerinizi klip sembollerine dönüştürmeniz gerektiği anlamına gelmiyor.

Kliplerin dosya boyutunu düğme sembollerine göre daha fazla artırdığını hatırlayın. Ayrıca klip düğmeleri tasarlamak genellikle normal düğmeler tasarlamaktan daha uzun zaman alır. Klip düğmeleri kullanmak düğmelere ekstra özellikler (örneğin HTML’deki ziyaret edilen linklerin görünümünde olduğu gibi) veya özel animasyonlar eklemek istediğinizde faydalıdır.

Şimdiki uygulamamızda sitenin katalog bölümünde kullanılmak üzere bir çift klip düğmesi oluşturacağız. Düğmelerden biri siteden kitapların örnek sayfalarını indirmek için, diğeri de kitabı satın alabileceğiniz siteye link vermek için kullanılacak.

Klip düğmelerinin oluşturacağımız ilk kısmı düğmelerin grafik ve metinleri olacak.

1. Timeline’da buttons katmanını ve Tools panelinde Rectangle aracını seçin. Dolgu rengini #CCCCCC ve kenar çizgisi rengini de siyah yapın.

Rectangle aracını seçtikten sonra Round Rectangle Radius düğmesine tıklayın. Dikdörtgeni oluşturmadan önce köşe yarıçapının 0 olmasına dikkat edin. Ardından dolgu rengini #CCCCCC ve kenar çizgisi rengini de siyah (#000000) yapın.

2. Bir dikdörtgen oluşturun ve onu bir klibe dönüştürün.

Properties denetçisinde ilgili değerleri girdikten sonra dikdörtgeni oluşturun. Dikdörtgenin içine çift tıklayarak hem dolguyu hem de kenar çizgilerini seçin. Ardından dikdörtgenin genişliğini 85, yüksekliğini de 15 yapın.

Dikdörtgen seçili durumda iken Modify > Convert to Symbol komutunu verin ve onu bir klibe dönüştürün. Klibe mcSampleChapter ismini verin, Movie clip radyo düğmesini seçin ve OK düğmesine tıklayın.

3. Klibi açın, kenar çizgisini seçin ve onu fill isimli yeni bir katmana yerleştirin.

mcSampleChapter klibine çift tıklayarak klibi sembol düzenleme modunda açın. Bu modda iken Insert New Layer komutunu verin ve Timeline’a yeni bir katman ekleyin. Katmana stroke adını verin, Layer 1’e çift tıklayın ve ismini fill olarak değiştirin.

fill katmanında dikdörtgenin kenar çizgilerini seçin (kenar çizgisine çift tıklayarak). Ardından Edit > Cut komutunu verin. stroke katmanının 1 no’lu karesini seçin ve Edit > Paste in Place komutunu verin.

4. Kenar çizgisinin iki segmentini değiştirin ve rengi #999999 yapın; stroke katmanını kilitleyin.

stroke katmanında iken Shift’e basın, ardından kenar çizgilerinin üst ve soldaki segmentlerine tıklayın. Tools panelindeki Stroke color kontrolünü kullanarak kenar çizgisi rengini #999999 olarak belirleyin. Bu değişiklik düğmenin etrafında bir derinlik efektinin oluşmasını sağlayacaktır. Son olarak stroke katmanını kilitleyin.

Macromedia Flash 8 (Ders 4)

5. text isimli yeni bir katmandaki düğmeye “sample chapter” metnini ekleyin ve sonra text katmanını kilitleyin.

Şu ana kadar düğmemiz fazla açıklayıcı değildi. Bu yüzden düğmeye statik bir metin ekleyeceğiz. stroke katmanını seçin, düğmenin Timeline’ında iken yeni bir katman ekleyin ve katmana text adını verin. Tools panelinden Text aracını seçin ve Stage’e tıklayın. Metin özelliklerini Static, Arial, 10 punto, siyah dolgu rengi ve Anti-alias for readability şeklinde belirleyin. Stage’deki metin alanına sample chapter yazın.

Macromedia Flash 8 (Ders 4)

Macromedia Flash 8 (Ders 4)

İşiniz sona erdiğinde text katmanını kilitleyin.

6. fill katmanını seçin, şeklin dolgusunu (içini) seçin ve grFill adlı bir grafik sembolüne dönüştürün. Ardından bu yeni katmanı kilitleyin.

Bu prosedür klip düğmesi içine yeni bir grafik sembolü yerleştirir. grFill sembolüne animasyon uygulanacağından sembol kendi katmanına alınmış ve bir grafik sembolüne dönüştürülmüştür (çünkü kenar çizgisine bir animasyon uygulamaya gerek yoktur).

İpucu: İşlenmemiş bir grafiğe animasyon uygulamadan önce onu bir grafik sembolüne dönüştürün ve her animasyonu kendi katmanına yerleştirin.

İşiniz sona erdiğinde fill katmanını kilitleyin.

7. Timeline’a labels ve actions katmanlarını ekleyin.

Timeline’a labels ve actions adlı iki yeni katman ekleyin. Bu katmanlar sırasıyla kare etiketlerini ve kare eylemlerini barındıracaktır. Etiketleri ve eylemleri kendi katmanlarında bulundurmak her zaman için daha iyidir, böylece bunların SWF dosyasındaki diğer şeyler ile karışması engellenir.

8. Her bir katmanın 25 no’lu karesine tıklayın ve F5’e basarak yeni kareler ekleyin. Ardından labels katmanında 5 ve 15 no’lu karelere anahtar kareler ekleyin.

Klip düğmesinin Timeline üzerinde uzanan çeşitli durumları olacaktır. Flash bir düğmenin Up, Over ve Down durumlarını bir klip düğmesine özel kare etiketleri girerek anlar. Bunların her biri tıpkı bir düğme sembolündeki Up, Over ve Down kareleri gibi işlem görür. Ardından bu kare etiketlerinin tıpkı daha önce düğme sembollerinde yaptığınız gibi her birinde çizimler, grafikler ve metinler kullanabilirsiniz.

Not: Siz özellikle farklı bir bölge tanımladığınız sürece tıklanabilir alan klibin kendisidir. Böyle bir tanımlama yapmak isterseniz ayrı bir klip sembolü kullanmalı ve bunu ActionScript ile tıklanabilir alan olarak belirtmelisiniz. Bu düğmeler belirgin öğeler olduklarından düğmenin görsel alanını tıklanabilir alan olarak almak en iyisidir. O bakımdan tıklanabilir alan olma görevini üstlenecek ayrı bir klip sembolü oluşturmanıza gerek yoktur.

9. labels katmanındaki anahtar karelere kare etiketleri ekleyin. Tüm katmanları kilitleyin ve dosyanızı kaydedin.

Her anahtar karede kare etiketleri eklerseniz Flash her alanı düğmenin bir hâli olarak kabul eder. Properties denetçisini açın ve labels katmanında 1 no’lu kareyi seçin. <Frame Label> metin alanına _up yazın. Aynı alana, 5 no’lu kareyi seçip _over ve 15 no’lu kareyi seçip _down yazın.

Macromedia Flash 8 (Ders 4)

Bu düğmelere beşinci dersimizde animasyonlar ekleyeceğiz. Beşinci dersimizde düğmelere ilginç efektler kazandırmak için motion tween kullanımını öğreneceğiz.

SWF dosyasını test edecek olursanız düğmenin çalışmadığını görürsünüz. Flash’ın bu klibi bir düğme olarak algılayabilmek için ActionScript gereklidir. Bunu altıncı dersimizde göreceğiz.
Bu mesajdan alıntı yap
Hades isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hades

Hiç Biri / Bursa

Standart

Sembolleri Çoğaltmak ve Stage’e Eklemek

Alt 06-08-2007 #14
Bir düğmeyi yeniden tasarlamak yerine doğrudan sembolü çoğaltabilir ve böylece pek çok şeyi en başından tekrar yapmaktan kurtulabilirsiniz. Bu belki biraz tembellik demek ama ekonomik olduğu da çok açık. Düğmeyi çoğaltarak da üzerinde çeşitli değişiklikler (örneğin yazılı metni değiştirmek gibi) yapabilirsiniz.

1. Kütüphaneyi açın ve mcSampleChapter klibini bulun. Sembole sağ tıklayıp Duplicate komutunu verin.

Duplicate komutunu seçtikten sonra Duplicate Symbol penceresi açılır. Yeni sembole mcToc adını verin ve OK deyin. Yeni klip kütüphaneye eklenecektir.

2. mcToc sembolüne çift tıklayın ve metni değiştirin.

Üzerine çift tıkladığınızda klip sembol düzenleme modunda açılır. text katmanının kilidini açın ve statik metin alanına çift tıklayın. Font ve metin boyutu aynı kalsın. Metin alanına table of contents yazın.

Selection aracını seçin ve metni arka zemin üzerinde ortalayın.

Not: Eğer yeni metin dikdörtgenin içine tam olarak sığmıyorsa metni seçin ve font boyunu 9 olarak değiştirin. Gerekiyorsa karakter aralığı olarak -0.5 girin. Böyle bir şey yaparsanız mcSampleChapter sembolünü açıp aynı değişiklikleri onda da yapın, böylece her iki düğme de aynı görünümde olacaktır.

3. mcSampleChapter klibini Stage’den silin.

mcToc klibini kütüphanede düzenlediğimizden mcSampleChapter’ın aksine Stage’e eklenmez. mcSampleChapter klibini seçin ve Backspace veya Delete tuşuna basarak klibi Stage’den silin. Onu daha sonraki derslerimizden birinde başka bir FLA dosyasına ekleyeceğiz. Şimdilik her iki klibi de kütüphanede bırakabiliriz.

Şu anda Stage’de ve kütüphanede çok sayıda yeni sembol yer alıyor. Bir sonraki dersimize geçmeden önce bunları organize etmek isteyebilirsiniz. btnProducts, btnCompany ve btnContact düğmelerini daha önce Stage’e yerleştirmiştik. Bu düğmelerle ilişkili menülerin ise Stage’e yerleştirilmesi gerekiyor.

4. Üç menüyü kendilerine ait düğmelerle hizalayın.

Üç menü hâlâ Stage üzerinde duruyor olmalı, ancak ilgili düğmeler ile aynı hizada olmayabilirler. catalog ve reviews’ı içeren menüyü seçin ve menünün sol alt köşesini btnProducts düğmesinin sol alt köşesi ile aynı noktaya getirin. Menülerin konumunu değiştirmek için eğer kilitli ise menu katmanının kilidini açmanız gerekir. Menüleri taşırken gerekiyorsa buttons katmanını kilitleyin,
çünkü menüler doğrudan düğmelerin arkasında olmalı. menüyü düğmeye yaklaştırdığınızda hizalamaya yardımcı olacak noktalı bir çizgi göreceksiniz.

Not: Stage’deki nesneleri hizalamanıza yardımcı olacak noktalı çizgileri göremiyorsanız ana menüden View > Snapping > Edit Snap Align komutunu verin. Snap Tolerance (Kenetlenme Toleransı) varsayılan olarak 10 pikseldir. Yani birbirlerinin 10 piksel yakınına gelen nesneler kenetlenecektir. Bu durumda noktalı çizgileri görebilir ve nesnelerin yatay veya dikey olarak kenarları boyunca kenetlenmesini sağlayabilirsiniz. Nesnelerin yatay ya da dikey merkezlerini de hizalamak istiyorsanız (daha önce üç düğmede yaptığınız gibi) Center Alignment’ın (Merkezî Hizalama) altındaki her iki kutuyu da işaretleyin.

Aynı prosedürü diğer iki menü için de uygulayın. tour ve news içeren menüyü btnCompany düğmesi ile, feedback ve map içeren menüyü de btnContact ile hizalayın. İşiniz bittiğinde buttons katmanını kilitleyin. Ardından menu katmanını da kilitleyin.

Macromedia Flash 8 (Ders 4)

Not: mcSampleChapter ve mcToc düğmeleri gerçekte Tech Bookstore Web sitesinde kullanılmayacak. Bu öğeleri ilerleyen derslerde başka bir FLA dosyasına kopyalayacağız.

5. Kütüphaneyi temizleyin ve dosyanızı kaydedin.

Kütüphanede biraz önce oluşturduğunuz tüm klipleri movie clip klasörüne, grFill grafiğini de graphics klasörüne taşıyın. Dosyanızı kaydedin.


Bu derste şunları öğrendiniz:

• Sembollerin ne olduğunu öğrendik.
• Stage’de ve kütüphanede semboller oluşturduk, düzenledik ve görüntüledik.
• Sembolleri iç içe yerleştirdik.
• Grafik sembolleri hakkında daha fazla bilgi edindik.
• Düğmeler ve tıklanabilir alanlar oluşturduk.
• Düğmeleri Stage’e yerleştirdik.
• Bir metin düğmesinin tıklanabilir alanını değiştirdik.
• Görünmez bir düğme oluşturduk.
• Klip sembolleri oluşturduk.
• Bir klip düğmesi tasarladık.
• Sembolleri çoğalttık.
Bu mesajdan alıntı yap
Ali Emre isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ali Emre(27)

Webmaster / İzmir

Standart
Alt 13-08-2007 #15
teşekkürler hades
Bu mesajdan alıntı yap
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Standart
Alt 13-08-2007 #16
Hades bu konular o kadar çok insanın işine yarıyacakki =). Şimdiden onların adınada teşekkür ederim...
Bu mesajdan alıntı yap
sorunx isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sorunx

Hiç Biri / Ankara

Standart
Alt 26-08-2007 #17
kardeşşşşş emeğine sağlık diğer derslerde teşekkür etmedim ama şimdi gerçekten ihtiyaç duydum sağolasın çak cuk anlatmamışsın emeğine saplık artık flash da yapacağım her iş için sana teşekkür borçluyum sağolasın kardeş
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 06-09-2007 #18
çalışma için teşekkürler. Çok güzel olmuş

yalnız bir sorun var! rapid'e yüklemiş olduğunuz png uzantılı resim dosyaları silinmiş...

hepsini tek klasörde toplayıp tek linkte verirseniz çok süper olur...
Bu mesajdan alıntı yap
davalam isimli Üye şimdilik offline konumundadır

davalam

Grafiker / Afyonkarahisar

Standart
Alt 28-10-2007 #19
evet dosyalar için linkler ölmüş tekrar verir misiniz?
Bu mesajdan alıntı yap
melihm isimli Üye şimdilik offline konumundadır

melihm

Ressam / İstanbul

Standart
Alt 23-02-2008 #20
Arkadaşım ben flashta sadece 2 boyut animasyon yapıyordum,
taki senin actionstrip yazılarına kadar. Katiyen anlamam diye
düşündüğüm davranışları rahatlıkla yapabiliyorum gerçekten
iyi bir öğreticisin çok çok teşekür ederim..
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
ders, dugme olusturmak, flash, flashparlama efekti, gorunmez dugme olusturmak, grafik sembolleri, klip dugmeleri olusturmak, klip olusturmak, kutuphanedeki sembolleri gormek, macromedia, menuyu tasarlama, metin dugmeleri olusturmak, sembol duzenlemek, sembol olusturmak, semboller, sembolleri cogaltmak, sembolleri stagee eklemek

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Macromedia Flash 8 (Ders 1) Hades Flash 54 19-03-2013 11:52:07
Macromedia Flash 8 (Ders 2) Hades Flash 52 15-02-2012 00:11:49
Macromedia Flash 8 (Ders 6) Hades Flash 17 11-01-2012 17:59:08
Macromedia Flash 8 (Ders 3) Hades Flash 21 13-08-2010 22:40:03
Macromedia Flash 8 (Ders 5) Hades Flash 23 13-08-2010 22:32:00

Kapat
Şifremi Unuttum?