Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon

Biyografiler - Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon ...

Cevapla
Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon
a.g.s.l isimli Üye şimdilik offline konumundadır

a.g.s.l

Öğrenci (Grafik) / Samsun

Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon

Alt 23-06-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon

________________________________

Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon(6 Temmuz 1907- 13 Temmuz 1954) Meksikalı ünlü ressam. Ressam Diego Rivera’nın eşi. Resimlerinin yanı sıra inişli çıkışlı özel yaşamı ve politik görüşleri ile tanınır.

1907’de Mexico City’nin güneyindeki Coyoacan’da, Macar fotoğrafçı Wilhelm Kahlo ve İspanyol asıllı Matilde Calderon Gonzales’in dört kızından üçüncüsü olarak dünyaya geldi. 6 Temmuz 1907 günü doğmuş olmasına rağmen, kendisi doğum tarihini, Meksika devriminin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 günü olarak ilan etmiş, yaşamının modern Meksika'nın doğuşuyla başlamış olmasını istemiştir.

Altı yaşındayken geçirdiği çocuk felcinin sonucu olarak bir bacağı özürlü kalmış, kendisine "Tahta Bacak Frida" denmişti. Bu özrüyle başetmesini bilen Frida, gençkızlık çağında, dönemin en iyi eğitimini veren Ulusal Hazırlık Okulu’nda okudu. Bu okul, onu sanat, edebiyat, felsefe gibi alanlara yönlendirdi. İlerde Meksika düşün yaşamının önemli isimleri olarak anılacak Alejandro Gomez Arias, Jose Gomez Robleda, Alfonso Villa okul arkadaşları oldu. Okulda, anarşist bir edebiyat grubuna dahil oldu; güçlü bir kişilik oluşturmaya başladı. 19 yaşında geçirdiği bir trafik kazası bütün hayatını değiştirdi.

17 Eylül 1925 okuldan eve dönerken bindiği otobüsün tramvayla çarpışması sonucu çok kişinin öldüğü kazada, trenin demir çubuklarından birisi Frida’nın sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştı. Kazadan sonra tüm hayatı korseler, hastaneler ve doktorlar arasında geçecek; omurgası ve sağ bacağında dinmeyen bir acıyla yaşayacak, 32 kez ameliyat edliecek ve 1954’te çocuk felci nedeniyle sakat olan sağ bacağı kangren yüzünden kesilecektir.

Kazadan bir ay sonra hastaneden çıkan Kahlo, ailesinin teşviki ile sıkıntı ve acıdan kaçmak için resim yapmaya başladı. Yatağının tavanındaki aynaya bakarak oto-portreler yaptı.

1927 yılı sonunda yürümeye başlayan Kahlo, bu dönemde sanat ve politika çevreleri ile yakınlaşmaya başladı. Küba'lı önder Julio Antonio Mella ve fotoğraf sanatçısı Tina Modotti ile tanışıp yakın arkadaş oldu. Birlikte, dönemin sanatçılarının davetlerine, sosyalistlerin tartışmalarına katılmaya başladılar. Kahlo, 1929’da Meksika Komünist Partisi’ne üye oldu.
Resim çizmeye devam eden Kahlo aynı dönemde bir gün, Meksikalı Michalangelo olarak anılan ünlü ressam Diego Rivera'yı görmeye ve resimlerini göstermeye gitti. İki sanatçı, 21 Ağustos 1929’da evlendiler. Kahlo 1930’da eşiyle beraber ABD’ye gitti ve 1933’te Rivera aldığı duvar resmi siparişlerini bitirinceye kadar orada yaşadılar.
Frida ile Rivera’nın fırtınalı bir evlilik yaşamları oldu. Sağlık sorunları nedeniyle bir çocuğunu aldıran ve ardarda iki düşük yapan Frida, eşinin sadakatsizlikleri nedeniyle 1939 yılında ondan ayrıldı ama 1 sene sonra yeniden evlendiler ve Frida’nın çocukluğunu geçirdiği Mavi Ev’e yerleştiler.
Frida’nın da evlilikleri sırasında çeşitli erkeklerle ilişkileri olmuştu. Bunlarda birisi de Rus devriminin önde gelen isimlerinden Lev Troçki iledir. Troçki, Rivera’nın Meksika Cumhurbaşkanından aldığı özel izin ile 1937’de Meksika’ya gelmiş ve Frida’nın evine yerleşmişti. Aralarındaki ilişkiyi Troçki’nin eşinin farketmesi üzerine Frida, Troçki’den ayrılmıştır. Troçki’ye düzenlenen suikastın ardından suikastçı ressam Siqueiros’un arkadaşı olması nedeniyle sorgulanan Frida, bir sure Meksika’dan ayrılmayı uygun bulumuş; o sırada San Fransisco’da bulunan eski eşi Rivera’nın yanına gitmiş ve çift orada yeniden evlenmişlerdi.
Sık sık sağlığı bozulan Frida, dayanılmaz acılarla başa çıkmak için bütün gücüyle resim yapmış, yalnız ülkesinde değil, Amerika ve Fransa’da sergiler açmıştır. 1938’de New York’ta açtığı sergi ona büyük ün getirdi, 1939’daki Paris sergisi ile övgüler topladı 1943’de 'La Esmeralda' adlı yeni bir sanat okulunda öğretim üyeliğine başlayan Frida, sağlık durumu kötüleşmesine rağmen ders vermeyi sürdürdü; 1950’de omurgasındaki sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve 9 ay hastanede kaldı. 1953 yılı Nisan ayında Mexico City’de bir kişisel sergi açtı; Temmuz ayında sağ bacağı kesildi.
Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954’te, akciğer ambolisi teşhisiyle son nefesini verdiğinde; arkasında bıraktığı son tablosu; Yaşasın Yaşam isimli bir natürmorttu.
__________________________________

Resimleri

Frida Kahlo’nun 70’e yakın resmi vardır. Resimlerinin büyük bir bölümü de oto-portrelerden oluşur. Yaşamının büyük bir bölümünü yatakta başının üstünde duran, “gündüzlerinin ve gecelerinin celladı” olarak tanımladığı bir aynaya bakarak geçirdiği için sürekli oto-portre çizmiştir. Resimlerindeki ustalık, Pablo Picasso’ya bile "Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz" dedirtmiştir.
Sürekli evcil hayvan besleyen Frida’nın beslediği hayvanlarla ilgili iki portresi vardır: 1941'de yaptığı "Ben ve Papağanlarım" ile 1943'te yaptığı "Maymunlarla Otoportre".

Frida’nın resimleri sürrealist olarak değerlendirilse de o surrealizmi reddetti. Resimleri aslında acı ve kesin gerçekliği yansıtıyordu. Frida’nın resimlerinde Meksika kültürü ve devrimci ulusal kimlik tuvale aktarılmıştı.

Kahlo, 1938’de New York’ta surrealist resmin öncü isimlerinden dostu Andre Breton’un da desteğiyle bir sergi açtı ve bu sergi ona uluslararası ün getirdi,. 4 tablosunu ünlü aktör Edward G. Robinson’a satarak ilk büyük satışını gerçekleştirdi, resimlerinin yarısı satıldı. Bu başarı üstüne 1939’da Paris’te bir sergi açtı. Paris sergisinde fazla resmi satılmasa da eserleri büyük ilgi topladı; Picasso ve Kandinsky gibi sanatçıların övgüsünü kazandı; Louvre Müzesi, sanatçının Çerçeve adlı tablosunu satın aldı. Sanatçı, ülkesindeki ilk kişisel sergisini 1953’te Meksika’daki galerisinde açtı.

Ressamın 70 tablosundan 50’si bugün, büyük bir Kahlo fanatiği olan Madonna’nın koleksiyonunda bulunuyor...


Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon

Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon


Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon

Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon

Yaşadığı kazadan sonra, geçirdiği onlarca ameliyat
sonrası,tavana astığı ayna ile kendini resmeden
Frida Kahlo,
resimlerinde yaşadıklarını anlatmıştır...
Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon

Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon

Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon
Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(38)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 23-06-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Frida (Frida Kahlo'nun hayatı) iki konu birleşsin bakalım... teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Standart
Alt 08-06-2010 #3
Meksika devrimi yıllarında doğmuş, eserleri sürrealist akım dahilinde değerlendirilen ama bunu asla kabul etmeyen ve oto portre konusunda dünyanın en büyük ressamlarından biri olan Frida Kahlo, resimlerini ilk keşfettiğimde geceler boyu rüyalarıma girip aşkın ve acının rahatsız edici resimleriyle allak bullak etmiştir naçizane zihnimiMagdalena Carmen Frida Kahlo Calderon Hayatını öğrendiğimde ise “ve acı sanatı yarattı” sözü haklılık bulmuştur bende. 18 yaşında iken geçirdiği trafik kazası zaten çocuk felci geçirmiş olan bedenini yatağa mahkum etmiştir.

Geçirdiği kazayı şöyle anlatır: [COLOR="Red"]“ Tuhaf bir çarpışmaydı bu.. şiddetli değil, ağır ve yavaştı, herkesi sarstı, beni daha çok sarstı.. İnsanın çarpışmanın farkına vardığı ve ağladığı doğru değil. Gözümden tek damla yaş akmadı ve demir çubuk, kılıcın boğayı delmesi gibi deldi geçti beni.”[/COLOR]

O akıtmadığı tek damla yaş Frida' nın göz bebeklerine yerleşti ve hayatı boyunca resimleriyle ağladı. Kaza sonrasında ailesi oyalanması için çakılı olduğu yatağın tavanına bir ayna yerleştirdi. ( o dönemlerde Baird televizyonu yeni yeni icat ediyordu o sebeple oyalanmak için Frida aynadan kendini izlemeye başladı ve iyi ki yaptı bunu) Frida kendini o halde gördükçe bu oyalanma aracı onun için bir işkence aracına dönüşmeye başlamıştı ki, kendini resmetme arzusu ortaya çıktı.

Bakınız onu da şöyle anlatır: [COLOR="Red"]“Bu üzerime gelen aynanın altında, birden şiddetli bir resmetme arzusu uyandı bende. Kolay değildi, insan kendisinin en bariz modeli olsa bile aynı zamanda en zor modelidir. İnsan hem kendisi hem de bir başkasıdır ve seçme şansım yoktu. Aslında önem vermeksizin resim yapmaya başladım. Böylece bana eziyet edip her an beni sorgulayacak az kalsın kimliğimi elimden alacak olan aynadan kendi görüntümü çaldım.”[/COLOR]

Aslında Diego’ ya olan aşkı ve çalkantılı evlilikleri, ülkesinde katıldığı solcu hareketler, feminist ve biseksüel oluşu ve Troçki ile yaşadığını birliktelikte uzun uzun anlatılabilir ama ben bir sanatçının acıdan nasıl doğduğunu anlatmak istedim kendimce. Bakınız;Acıdan doğar insan' ın sanat boyutu :sanat:
Bu mesajdan alıntı yap
izge isimli Üye şimdilik offline konumundadır

izge

Öğrenci (Diğer) / Mersin

Standart
Alt 10-08-2010 #4
ben başladım,Magdalena Carmen Frida Kahlo CalderonFrida model olarak dört dörtlük..onun fotoğraflarını çekmek değil de tablolarını yapmak ne büyük bir haz..olurdu..
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Frida (Frida Kahlo'nun hayatı) Hatice ÇAVDAR Sinema & Tiyatro 1 03-06-2009 22:17:48
Frida Kahlo Hatice ÇAVDAR Resim 6 23-02-2009 12:25:39
Magdalena Wanlı Hatice ÇAVDAR Fotoğraf Sanatçıları 12 21-07-2008 20:29:23

Kapat
Şifremi Unuttum?