mahkemelik olacağız... sinirden kuduruyorum emeklerimi alıp kullandılar...

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - mahkemelik olacağız... sinirden kuduruyorum emeklerimi alıp kullandılar... ...

myunder isimli Üye şimdilik offline konumundadır

myunder(38)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 23-09-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar merhaba,

Şubat 2009'da Laleli'de faaliyet gösterem bir tekstil firması ile aracı bir arkadaşım vasıtasıyla Q inn Hotel isimli bir logo yapmak üzere anlaştık. Sunduğum alternatiflerden biri beğenildi. Beğenilen alternatifi sizlerin beğenisine de sundum. Ücret konusunda aşağı yukarı ne istediğimi de ilettim. Ardından geçen aylarla kriz bahanesi ile otel işinin askıya alındığı çalışmaların yavaşladığı aracı "arkadaşım" tarafından söylendi. Defalarca aramama, düğün hazırlıkları yaklaşırken 50 tl ye 5 takla atmama rağmen her seferinde aynı cevabı aldım. Durumun bu noktaya geeceğini sezerek kabul edilen çalışmayı Kültür Bakanlığı'na adıma tescil ettirip telif haklarını aldım. Bugün (23,09,2009) günü internette gezerken www.qinnhotel.com sitesini gördüm ve logomun aynen kullanıldığını fark ettim. Hem otelin internet sitesinde hem de dış cephesinde hazırladığım logo aynen kullanılmış. Otel yetkililerini arayıp durumu aynen ilettim ve yasal takibe başvuracağımı söyledim. sizlerden isteğim hakkımı nasıl araamam gerektiğini ve n egibi bir süreç izlemem gerektiği konusunda yardımcı olmanız. Bu dava ile bugüne kadar çalınan emeklerimin hakkını arayacağıma inanıyorum. Desteklerinizi bekliyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Matbuu.com Reklamları

murattanhu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

murattanhu

Ressam / İstanbul

Alt 23-09-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
merhabalar,
sinirlenmeyin lütfen, ama mahkeme yolu ile de mutlaka hakkınızı arayınız. size sadece manevi destek verebiliyorum.
kolay gelsin...
Bu mesajdan alıntı yap
cahitaldag isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cahitaldag

Grafiker / İzmir

Alt 23-09-2009 #3
adınıza çok üzüldüm gerçekten hırsızlıktan başka bir sey degil bu. bir yandanda tescil ettirmeniz çok akılıca mahkemede dişlerini sökersiniz lütfen hakkınızdan vazgeçmeyin bence kazanırsınız
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(37)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 23-09-2009 #4
Tasarım hırsızlığı.. adlı bir konum var. Ve burada buna benzer konularla canı yanmış yanmak üzere olanların durumları söz konusu.

''leventelpen´isimli üyeden Alıntıdır. Ve yönlenmeniz şöyle olmalıdır..
Şimdi, bu konudaki sorununuzu burada böyle bırakıp, bu tip hırsızlıklara daha çok prim vermeyin, derim. Evet, forumlarda başınıza gelenleri yazabilirsiniz ama yapılacak en doğru şey, fikrî ve sınaî haklar mahkemelerinde dava açmaktır.

Tasarımınızın çalındığından eminseniz, orijinali elinizde ise ve elinizde yeteri kadar kanıt (eskiz, karalama v.s.) var ise,

1- Kullanımını derhal durdurmak için Fikrî ve Sınaî Haklar Ceza Mahkemesi'ne başvurup ceza davası açın.

2- Kullanan kişiden tazminat almak için Fikrî ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi'nde hukuk davası açın.

3- Haklarınıza tecavüz eden kişi, eylemine devam ediyorsa ve bunu sürekli hale getirmişse, Cumhuriyet Savcılığı'na şikâyet dilekçesi verin.

Hukuk alanında mücadele etmezseniz, tasarım hırsızlarına prim vermeye devam eder ve bu durumun "normal bir şeymiş gibi" algılanmasına katkıda bulunmuş olursunuz.''[/b]
Bu mesajdan alıntı yap
masezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

masezgin

Grafiker / İstanbul

Alt 24-09-2009 #5
Merhaba
Bence sinirden kuduracağına sevin. Bu arada her grafiker arakadaşımız bu otelemesaj ve ya mail atarak pretosto edelim bu logoyu çalarak kullandıklarını anlatan metin ile.
Azimle üzerine yürü.
saygılar
Bu mesajdan alıntı yap
sincap06 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sincap06

Grafiker / Ankara

Alt 24-09-2009 #6
Destekliyorum arkadaşım mahkemede çatır çatır alırsın hakkını.öyle kolay değil insanları kullanmak.
Bu mesajdan alıntı yap

myunder(38)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 24-09-2009 #7
çok teşekkürler bir ihtarname çekmeyi planlıyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
anema isimli Üye şimdilik offline konumundadır

anema(26)

Öğrenci (Grafik) / Malatya

Alt 24-09-2009 #8
arkadaşım hakikaten zor bir durum..sonuçta emek!!
yasal hakkını elbette aramalısın .
bizde masezgin arkadşın dedigi gibi maille yada imza yoluyla destek verebiliriz...
Bu mesajdan alıntı yap
serhangenc isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serhangenc

Öğrenci (Diğer) / Adana

Alt 24-09-2009 #9
belki forum kurallarına aykırı bir hareket içerisine girmiş olacağım ama
şunu söylemezsem gerçekten rahat edemem;
'bu heriflerin yaptığı düpedüz şerefsizlik!'
Bu mesajdan alıntı yap

myunder(38)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 25-09-2009 #10
adamlar facebookta grup bile kurmuşlar mahkemelik olacağız... sinirden kuduruyorum emeklerimi alıp kullandılar...... napayım şikayet edeyimmi grubu mahkemelik olacağız... sinirden kuduruyorum emeklerimi alıp kullandılar...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Reklam

Tags
çalıntı, hakkını aramak, hukuk