Master layer

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - Master layer Sponsorlu Bağlantılar Bu seferki sorum Corelin en çok kullanılan özelliklerinden biri olsa gerek.. Bir objeyi diğer tüm sayfalarda görebilmenin en kolay yolu önce "layer" yapıp sonra "master layer" yapmak sanıyorum. ...

Master layer
mel_a_nkoli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mel_a_nkoli

Grafiker / İzmir

Dosya17

Master layer

Alt 13-08-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Bu seferki sorum Corelin en çok kullanılan özelliklerinden biri olsa gerek..
Bir objeyi diğer tüm sayfalarda görebilmenin en kolay yolu önce "layer" yapıp sonra "master layer" yapmak sanıyorum. ??

1- Ben önce bir layer oluşturuyorum, hatta layera isim veriyorum örneğin "siyah" sonra objeyi çiziyorum ve bitirmek istiyorum ama ondan sonra ne eklediysem, o eklediklerim de o layera dahil olmaya devam ediyor, problem nedir? Layera obje eklemeyi neden durduramıyorum..

2- "Siyah" isimli layerı oluşturduktan sonra diğer sayfaların tamamında aynı yerde aynı şekilde görmek için (bu bir logo) bunu "MASTER LAYER" yapıyorum. sonra sayfayı çoğaltıyorum (Layout menüsünden "insert page" seçiyorum), "Siyah" isimli master layer burda da gözüküyor tamam sorun yok ama 10 sayfanın tamamında değilde 1-2-4-7. sayfalarda gözükmesini ve diğer sayfalarda gözükmemesini istiyorum. Master layeri 2. sayfada kapatırsam, 1.sayfadaki görüntüde gidiyor ve unutuyorum haliyle, çizim elimde patlıyor sonra.. yardımcı olabilecek varsa çok sevinicem...

Arkadaşlar soru uzun oldu farkındayım ama rahat anlatabilmek için bu şekilde yazdım ve bu sayede siteden ve sizlerden çok şey öğrendim. hepinize şimdiden teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ZxxxE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 13-08-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
1. Layer oluşturup objeyi çizdiğiniz zaman otomatik olarak o layer üzerinde çizildiği için o layerde kalıyor yeni layer açmadığınız için de yeni çizimleriniz de aynı layerde çizilmeye devam ediyor, eklemeyi durdurmak için yeni layer açıp son çizdiğinizi o layere aktarmalısınız sonraki çizimler o layerde çizilmeye devam eder ...
2. Master Layer tüm sayfalardaki ortak özellikleri gösteren layer olduğu için Master Layerde yaptığınız değişiklikler tüm layerleri etkiliyor istediğiniz layerin istediğiniz sayfalarda olması için layeri kopyalamalı ve ilgili sayfalara yapıştırmalısınız (Aynı konumda olacaktır)

Bunlar hata değil Corel Draw'ın normal çalışma şekli bu şekilde program normal çalışıyor yani ...
Bu mesajdan alıntı yap
mel_a_nkoli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mel_a_nkoli

Grafiker / İzmir

Alt 13-08-2012 #3
1. Layer oluşturup objeyi çizdiğiniz zaman otomatik olarak o layer üzerinde çizildiği için o layerde kalıyor yeni layer açmadığınız için de yeni çizimleriniz de aynı layerde çizilmeye devam ediyor, eklemeyi durdurmak için yeni layer açıp son çizdiğinizi o layere aktarmalısınız sonraki çizimler o layerde çizilmeye devam eder ...
2. Master Layer tüm sayfalardaki ortak özellikleri gösteren layer olduğu için Master Layerde yaptığınız değişiklikler tüm layerleri etkiliyor istediğiniz layerin istediğiniz sayfalarda olması için layeri kopyalamalı ve ilgili sayfalara yapıştırmalısınız (Aynı konumda olacaktır)

Bunlar hata değil Corel Draw'ın normal çalışma şekli bu şekilde program normal çalışıyor yani ...
Cevabınız için teşekkür ederim ama
1.soru için; layer oluşturup objeyi çizdikten sonra layer yapma işlemini tamamen bitirmek istiyorum. yani o objeden sonra çizdiklerim layer değil sadece o sayfada kalmasını istediğim çizimlerdir. layer oluşturup objeyi çiziyorum ve işlem bitsin istiyorum ama ben aynı sayfada çizmeye devam edicem ve çizdiklerim hiçbir layera dahil olmayacak.. bunu beceremedim bi türlü? kaydedip çıktıktan sonra tekrar açınca oluyor ama çözüm değil tabi..
Bu mesajdan alıntı yap
ZxxxE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 13-08-2012 #4
Her yeni çiziminiz için yeni layer açmanız gerekli yoksa son layerde çizmeye devam ediyor ...
Bu mesajdan alıntı yap