Master Page de sorun yaşıyorum..

InDesign - Master Page de sorun yaşıyorum.. Sponsorlu Bağlantılar Herkese merhaba, CS4 de bir dergi hazırladım her sayfada aynı yerde bulunması gereken logo ve sayfa numaralarına master page de işlem yaptığım halde, zeminli olan sayfalarda logo ve ...

aura isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aura(38)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 27-09-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Herkese merhaba,

CS4 de bir dergi hazırladım her sayfada aynı yerde bulunması gereken logo ve sayfa numaralarına master page de işlem yaptığım halde, zeminli olan sayfalarda logo ve sayfa numaraları altta kalıyor. Override All Master page de işe yaramıyor... Aynı sorunu yaşayıp çözen var mı acaba?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

aura isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aura(38)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 27-09-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Okumadağım yer kalmadı neredeyse...Sorunun sebebini bilen yok mu arkadaşlar???
Bu mesajdan alıntı yap
fberber isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fberber

Grafiker / İstanbul

Alt 27-09-2009 #3
Merhaba aura

InDesign'da nesnelerin sıralanışı Photoshop'taki gibidir. Photoshop'ta nasıl ki üstteki layerlara ait nesneler tasarım ekranında da üstte görünüyorsa, InDesign'da da üstteki layer lara ait nesneler tasarım sayfasında üstte görünecektir.

Yaşadığınız sorunu çözmenin en ideal yolu yeni bir Layer açıp bu layerı "Layers" penceresinde en üste taşıyın ve Master Page'deki nesneleri de bu layerin içine taşıyın.
Oluşturduğunuz bu layera master page öğelerinden başka öğelerin karışmasına izin vermeyin. Normalde varsayılan olarak çalışma esnasında oluşturulan her nesne otomatik olarak Layers penceresinde seçili olan layerın içine atılır. Master Page nesnelerini oluşturduğunuz yeni layerin içine taşıdıktan sonra Layers penceresinden farklı bir Layer seçin ki, tasarım sayfalarında oluşturacağınız yeni nesneler Master Page nesnelerinin bulunduğu layerdan farklı bir layera atılsın.

İnşallah faydalı olmuşumdur.
Bu mesajdan alıntı yap
whampir19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

whampir19(29)

Grafiker / İstanbul

Alt 28-09-2009 #4
mantıklı bir cevap ben düşündüm bulamamıştım Master Page de sorun yaşıyorum.. saol
Bu mesajdan alıntı yap
enstantane53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

enstantane53

Hiç Biri / Rize

Alt 28-09-2009 #5
aynı sorunu önceden bende yaşamıştım, çözümü fberber'in dediği gibi ayrı layer yapmakla çözdüm. Alternatif bir çözüm yöntemi ise, zeminli sayfayı override yapıp master'den ayırıp zemini alta almak. ama yinede ayrı bir layer yapıp, layer'i üste almak en sağlam yöntem.
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 28-09-2009 #6
layer yöntemi en hızlı ve en güvenli çözümdür. LAyer lar dostumuzdur. onları sevmeliyiz.

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
tarzan45 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tarzan45

Grafiker / Manisa

Alt 25-12-2009 #7
Merhaba aura

InDesign'da nesnelerin sıralanışı Photoshop'taki gibidir. Photoshop'ta nasıl ki üstteki layerlara ait nesneler tasarım ekranında da üstte görünüyorsa, InDesign'da da üstteki layer lara ait nesneler tasarım sayfasında üstte görünecektir.

Yaşadığınız sorunu çözmenin en ideal yolu yeni bir Layer açıp bu layerı "Layers" penceresinde en üste taşıyın ve Master Page'deki nesneleri de bu layerin içine taşıyın.
Oluşturduğunuz bu layera master page öğelerinden başka öğelerin karışmasına izin vermeyin. Normalde varsayılan olarak çalışma esnasında oluşturulan her nesne otomatik olarak Layers penceresinde seçili olan layerın içine atılır. Master Page nesnelerini oluşturduğunuz yeni layerin içine taşıdıktan sonra Layers penceresinden farklı bir Layer seçin ki, tasarım sayfalarında oluşturacağınız yeni nesneler Master Page nesnelerinin bulunduğu layerdan farklı bir layera atılsın.

İnşallah faydalı olmuşumdur.
ben de bu yöntemle çözdüm teşekkür ederim...
Bu mesajdan alıntı yap