matbaa için neden corel

Corel Draw - matbaa için neden corel ...

matbaa için neden corel
N/A2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A2(43)

matbaa için neden corel

Alt 14-04-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

anketlerdede görüldüğü üzere grafik tasarım işi ile uğraşanların %80 lik bir kısmı corel kullanmaktadır.

CorelDRAW'da Spot renk ve efektler

CorelDRAW'ı diğer programlardan ayıran bir diğer özellik Spot renkleri efektlerde kullanım şeklidir. Örneğin spot renk dolgu verilmiş bir nesne ile CMYK dolgu verilmiş bir nesneyi blend tool ile harmanlayalım.

Alttaki resimde gördüğünüz en soldaki kare Pantone 208 C (%100) renkle doldurulmuş, en sağdaki kare CMYK (C:20, M:0, Y:0, K:40) renkle doldurulmuştur. Bu iki nesneyi blend tool kullanarak (Blend Tool'u seçin soldaki nesneye tıklayıp sağdaki nesneye sürükleyin) harmanlarsak (Step için 4 değeri verdim) sonuç alttaki resimdeki gibi gözükecektir.

matbaa için neden corel

Buraya kadar bir sorun yok. Çalışmayı baskıya gönderdiğinizde diğer programlarda ana nesnelerin arasındaki nesnelerin renkleri CMYK'ya dönecektir. CorelDRAW'da ise nesneler doğru bir mantıkla ayrılır ve Spot renk ile CMYK renklerin karışımı şeklinde baskıya gider.

Örnekle şöyle açıklayayım;
Yaptığımız blendi seçip Arrange>Break Blend Group Apart (Kısayolu Ctrl+K)komutuyla ayıralım. Komutu verdiğimizde alttaki resimdeki gibi bir uyarı penceresi çıkacaktır.

matbaa için neden corel

Pencerede şu mesajı göreceksiniz.
Objects that mix a spot color with another color will be converted to a gorup of overprinted objects. Verify that your view mode is set to "Enhanced with Overprint" to preview the graphic corretly.

Mesaj "Çalışmayı düzgün görebilmek için görünüm modlarından Enhanced with Overprint seçili olması gerekiyor" anlamına geliyor. (View>Enhanced with Overprint seçerek Overprint görünümünü etkinleştirebilirsiniz.) OK butonuna tıklayarak mesaj penceresini kapatalım.

Blend efektini ayırdıktan sonra tüm nesnelerin grubunu çözelim. İki karenin arasındaki karelere baktığımızda her bir nesnenin aslında üst üste binmiş iki nesne olduğunu göreceksiniz. Üstteki nesne spot renkte ve overprint verilmiş şekildedir. Alttaki nesne ise CMYK renktedir. Böylece spot renk ve CMYK renkler şekilde gözüktüğü gibi baskıya yansıyacaktır.

matbaa için neden corel

Aynı şekilde soldaki kareye Spot renkten degrade (fountain fill) verirseniz ve blendi ayırırsanız CorelDRAW yine overprintli olarak spot renkleri CMYK renklerden ayıracakatır.

matbaa için neden corel

Bu faydalı özellik Contour efektinde de aynı şekilde çalışır. Bu özellik CorelDRAW x3 sürümünde denenmiştir.

Alıntıdır...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 14-04-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
lütfen forum kurallarına uyunuz.

Yazının orjinaline [COLOR="Red"]Sİzde Kurallara uyarak Link Vermeseniz[/COLOR] ulaşabilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap

N/A2(43)

Alt 14-04-2008 #3

Yazının orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.
iyide ben zaten alıntı olduğunu yazının en altında belirttim. lütfen siz önce yazıyı okuyun. sonra ....
Bu mesajdan alıntı yap
korhanya isimli Üye şimdilik offline konumundadır

korhanya

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 14-04-2008 #4

Yazının orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.
senin olduğun yerde güven var
bravo
Bu mesajdan alıntı yap

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 14-04-2008 #5
iyide ben zaten alıntı olduğunu yazının en altında belirttim. lütfen siz önce yazıyı okuyun. sonra ....
o zaman biraz daha ciddiyet lütfen.
Bu mesajdan alıntı yap

N/A2(43)

Alt 15-04-2008 #6
o zaman biraz daha ciddiyet lütfen.
arkadaşım burdan ağız dalaşı yapmaya gerek yok. burda paylaşım esastır. fakat reklam yada link veremediğimizden yazının en altında alıntı olduğunu ve en azından nerden alındığını belirtmeye çalıştım. zaten verdiğiniz linkte kaldırılmış. dolayısı ile ciddiyetten uzak değilim kimseyede haksızlık etmemeye gayret ediyorum...
Bu mesajdan alıntı yap

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 15-04-2008 #7
dolayısı ile ciddiyetten uzak değilim kimseyede haksızlık etmemeye gayret ediyorum...
Gayretiniz için teşekkürler.

(Ç)Alıntıdır şeklinin düzeltildiği için de ayrıca teşekkür ederim. Ayrıca belirtilen kaynağın kaldırıldığı için tekrar teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
LuNaTiC isimli Üye şimdilik offline konumundadır

LuNaTiC(35)

Grafiker / İstanbul

Alt 18-04-2008 #8
Paylaşım için ben bari teşekkür edeyimmatbaa için neden corel Güzel bir konu.
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
corel, icin, matbaa, neden