Matbaa öncesi dergi tasarımı

Baskı Öncesi - Matbaa öncesi dergi tasarımı Sponsorlu Bağlantılar arkadaşlar merhaba, 34 sayfalık bir dergi çıkarıyoruz ama indesign vs. dergi tasarım programları ve matbaacılık konularında hiç bir fikrim yok. sadece photoshop kullanabiliyorum ama a4 boyutundaki bir dergi ...

ramseyy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ramseyy

Hiç Biri / Hakkari

Alt 24-05-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaşlar merhaba, 34 sayfalık bir dergi çıkarıyoruz ama indesign vs. dergi tasarım programları ve matbaacılık konularında hiç bir fikrim yok.

sadece photoshop kullanabiliyorum ama a4 boyutundaki bir dergi için matbaa öncesi nelere dikkat etmem gerekir yardımcı olabilir misiniz?

ben dergiyi tasarladım bütün sayfalar hazır ama kesim payı, traşlama payı herneyse kenarlardan bırakmam gereken boşluklar nelerdir ve ne kadar olmalıdır?

bir de dergi a4 boyutunda olacağı için tasarımı yatay şekilde a3 üzerinde mi tasarlasaydım acaba?
teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ma®tin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ma®tin

O®jinal

Hiç Biri / İzmir

Alt 25-05-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Traşlama payı olarak kenarlardan 0.5 cm'lik paylar bırakman yeterlidir.
Sayfaları tek tek de çalışabilirsin, ikili karşılıklı sayfa olarak (ön kapak-arka kapak, numaraya före de 2-33, 3-32 gibi) tabi basılacak orjinal boyutunda da krosları koymayı unutma.

Ayrıca photoshop yerine indesign, quark express, adobe illustrator, corel draw, freehand programlarında çalışsan daha kolay ve sağlıklı olur senin için neticede dergi yapıyorsun el ilanı tarzı bi iş değil.

Dizlerimin üstünde yaşamaktansa, ayaklarımın üstünde ölmeyi tercih ederim...

Bu mesajdan alıntı yap
denizcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

denizcem

Grafiker / İzmir

Alt 25-05-2011 #3
martinin verdiği bilgilere ilaveten,

sayfalarına canvas size'dan 4 tarafına da 3 er mm'lik fazlalık verdikten sonra, o bölümlere taşırmalarını yapabilirsin. 21*29,7 cm olan a4 temiz ölçü, canvas size'da 21,6*30,3 olmalıdır.

Ayrıca en önemlisi 34 sayfa derginizi dikemezsiniz. Ya 32 ye düşürmeli ya d a36'ya çıkarmalısınız.

kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
serey84 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serey84

Grafiker / Ankara

Alt 14-07-2011 #4
Arkadaşlar bende corel draw'da bir dergi veya tanıtım katalogu hazırlıycam şimdilik basılacak olup olmaması belli değil belki digital ortamdada sunulabilir ne yapmam gerekir acil yardımlarınızı bekliyorum
Bu mesajdan alıntı yap
cenkall isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cenkall

Matbaacı / İstanbul

Alt 14-09-2011 #5
34 sayfa dergi olmaz ilk once onu soyleyeyim arkadasim 4 ve 4 un katlaridir her zaman bu
Bu mesajdan alıntı yap
womd isimli Üye şimdilik offline konumundadır

womd

Hiç Biri / Antalya

Alt 22-09-2011 #6
Arkadaşlar bende corel draw'da bir dergi veya tanıtım katalogu hazırlıycam şimdilik basılacak olup olmaması belli değil belki digital ortamdada sunulabilir ne yapmam gerekir acil yardımlarınızı bekliyorum
corel'i öğrenmen gerekiyor.
Bu mesajdan alıntı yap
vedfux isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vedfux

Grafiker / Trabzon

Alt 22-09-2011 #7
ön çalışma bilindiği gibi önce mizanpaj yapılmalı sonra yapacağın tasarıma göre kesim payları, ve kırmlar önemli ve sayfa yerleştirmeler, baskı için krosları unutmamalı ustanın çok işine vesim için vazgeçilmezlerdir.
Bu mesajdan alıntı yap