Matematik Formül Yazımı

InDesign - Matematik Formül Yazımı ...

Matematik Formül Yazımı
seykan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

seykan

Grafiker / Ankara

Matematik Formül Yazımı

Alt 29-06-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar Indesing'i kullanmaya başladığımdan an hasta olmuştum ve bu programa karşı hastalığım sürmekte. Çok mükemmel bir program...

MS Word kullanıcılarının ikinci alternatif olarak zorlanmadan kullanmaya başlayabilecekleri bi program.

Konumuza böyle başladım çünkü, word kullanıcıları bilir matematik formüllerini en iyi yazılabilen program word dür. Ama buna istinaden MathMagic diye bir program var. Bu program Quark ve Indesing için ek program (extenses veya plug) yazılımı var.

Bu ek yazılımları gerekli yerle yüklenince program içinden direk olarak matematik yazımı yapılabilir.

PC Quark ta hiç denemesini yapmadım ve ek programı kendi sitesinde var.

PC Indesing CS ve CS2 için ek programı var CS3 için ek bi program yazımı olmadı biraz da uzun sürer sanırım. CS3 çıkalı ne kadar olduki zaten.

Indesing CS ve CS2 de denemelerin yaptım bi sorun olmadan çalışıyor. Ama bazen benimde anlamadığım bi uyarı veriyor, sanırım fonttan olması lazım. Genelde çok sağlıklı çalışıyor.

Bu program direk Indesing içinde çalışan bi program aynı Word de equation gibi... Bu arada Word de direk açılan bi program ismi daha vererim size MathType bu programda çok mükemmel bi program MathMagic e tercih ettem ve şuan da MathType kullanıyorum.

Bu programın tek sorunu Indesing in içinde direk olarak çalışmıyor.

Matematik Formüllü hakkında ama Indesing i içeren bilgisi olanlar yazsın arkadaşlar.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

belqin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

belqin

Grafiker / İstanbul

Alt 29-06-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bu güzel makale için çok teşekkürler. Zevkli oldu okuması fakat Indesign hakkında bilgi veremeyeceğim için üzgünüm Matematik Formül Yazımı
Bu mesajdan alıntı yap

seykan

Grafiker / Ankara

Alt 29-06-2007 #3
O kadar önemli değil, herkes bilgi verecek diye birşey yok.
Bu mesajdan alıntı yap
jugendstil isimli Üye şimdilik offline konumundadır

jugendstil

Grafiker / İstanbul

Alt 16-07-2007 #4
meraba öncelikle indisgnde bikaç tasarım yapmıştım üniversitedeyken. kolay bir program kolaylığının sebebide kasmıyor diğer programlar gibi hem yazıda hemde fotoğrafta bir bozulma olmuyor.
Bu mesajdan alıntı yap

seykan

Grafiker / Ankara

Alt 15-08-2007 #5
Adobe Eğitim sitesinden bir arkadaşım "inmath" diye bir matematik programı bulmuş. Bu program ile de İndesing de matematik yazılabiliyor.

Not: Bu programın cracklısı yok piyasada...
Bu mesajdan alıntı yap
aDoBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aDoBe(47)

Grafiker / Gaziantep

Alt 09-10-2007 #6
MathType (mac platformu için) bu iş için biçilmiş kaftan bence. .eps yapıyorsunuz ve hiç sorun olmuyor. Ama ote yandan mac ya da pc de worde yapılan matematiksel yazımlar indesign word ve excell dokumanlarını sorunsuz aldıgı için sorun cıkarmıyor. bir iki deneme yaptım ve sorun olmadı bende. yanı ek yazılıma pek ıhtıyac kalmadı gibi gelıyor. ama ben işimi şansa bırakmamak için MathType diyorum. eger arastıran arkadaslar varsa paylasımı beklerım.
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 27-10-2007 #7
güsel bilgilerinin paylaşımı için teşekkür ederim...
Bu mesajdan alıntı yap

Denklemlerin Word'den İndesign'a K100 renginde yerleştirilmesi mümkün mü?

Alt 01-12-2007 #8
Arkadaşlar ben de math type kullanmaya başladım ancak bir sorunum var ve bu sorun için sizden öneri bekliyorum. Ben Word'de yazılmış olan bir mühendislik kitabını CS2'ye yerleştirdiğimde denklemler sorunsuz bir şekilde geliyor ancak word'un içinde denklemlerin rengini K100 yapmama rağmen c60m50y50k100 olarak geliyor. Bu problem neden oluşuyor ve denklemleri direk olarak K100 renginde almam nasıl mümküm olabilir?
Önerilerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Windows XP
İndesign CS2
Office XP
Bu mesajdan alıntı yap
aDoBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aDoBe(47)

Grafiker / Gaziantep

Alt 01-12-2007 #9
Arkadaşlar ben de math type kullanmaya başladım ancak bir sorunum var ve bu sorun için sizden öneri bekliyorum. Ben Word'de yazılmış olan bir mühendislik kitabını CS2'ye yerleştirdiğimde denklemler sorunsuz bir şekilde geliyor ancak word'un içinde denklemlerin rengini K100 yapmama rağmen c60m50y50k100 olarak geliyor. Bu problem neden oluşuyor ve denklemleri direk olarak K100 renginde almam nasıl mümküm olabilir?
Önerilerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Windows XP
İndesign CS2
Office XP

lütfen aynı soruları bir kaç konu başlığı altında sormayalım. kuralları gözden geçirmenizi diliyorum.

sorduğunuz soruya yanıt vermeye çalıştım.

Denklemlerin Word'den İndesign'e k100 renginde yerleştirilmesi(place) mümkünmü?
Bu mesajdan alıntı yap
boramat isimli Üye şimdilik offline konumundadır

boramat

Eğitimci / İstanbul

Alt 03-07-2009 #10
mathtype ile bir formül yazıp eps veya wmf olarka indesigna atınca sorun yok ama düzenlemeye kalkınca birşeyler eklediğinizde küçülüyor, indesignada matemaitk kitabı yazan bir arkadaş hangi yöntemi kullanıgını ve var ise ek programı belirtirse sevinirim
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
word formul yazimi, matematik formuller, matematik, formul yazimi, wordde formul yazma, wordde tarih formulu