Mental ray ile basitce studio render

3D Studio Max - Mental ray ile basitce studio render ...

Cevapla
Mental ray ile basitce studio render
arizek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

arizek(34)

Grafiker / İstanbul

Standart

Mental ray ile basitce studio render

Alt 12-09-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

çok hoşuma giden bi sunum şekli olan studio renderı mental ray ile nasıl yapabiliriz, basitçe bi bakalım..

öncelikle sahnemizi hazırlayalım.. çalışma alanına 4x4 lük bi plane atalım.. daha sonra bunu "poly" hale getirip aşşağıda gördüğünüz gibi "top" penceresinden baktığımızda sol üst köşede kalan vertexi seçip "remove" diyelim..
Mental ray ile basitce studio render


seçtiğimiz vertexi sildikten aşşağıdaki edgeleri seçelim..
Mental ray ile basitce studio render


daha sonra "front" penceresindeyken klavyeden "shift" tuşuna basılı tutarak aşşağıdaki gibi yeni yüzeyler oluşturalım..
Mental ray ile basitce studio render


bu işlem bittikten sonra seçili objeye modifier listten "turbosmooth" uygulayalım ve artık sahnemiz hazır..
Mental ray ile basitce studio render


şimdi sahnemize aşşağıda gördüğümüz gibi 3 adet "target area" ışık yerleştirelim.. ışık değerleri ile ben oynama yapmadım.. daha sonra exposure control altından zaten ışıkları ayarlayacağız.. duruma göre belli bi yönde ışık yoğunsa veya düşükse o zaman değerlerle oynarız.. şimdilik sadece gölgeleri açalım ve "ray traced shadows" seçelim.. ışıkları ayarladıktan sonra sahnenin herhangi bir yerine "skylight" atalım.. sahnemiz yaklaşık olarak aşşağıdaki gibi bi hale gelmiştir..
Mental ray ile basitce studio render


şimdi sahneye sunmak istediğimiz modelleri çağıralım.. ben daha önceden yaptığım bir koltuğu koydum.. istediğim bir açıdan da kamera ekledim..
sahnem aşşağıdaki şekli aldı..
Mental ray ile basitce studio renderdaha sonra render menüsü altından mental ray'i aktif edelim..
Mental ray ile basitce studio renderbasitçe bir render alacağımızdan standart ayarları kullanacağız.. şimdilik enable final gather kutucuğunu işaretleyip preset ve diffuse bounce değerini aşşağıdaki gibi tutalım.. preset değerini düşük tuttuğımızdan dolayı render süremiz düşük olacak, buna karşılık kalite de düşecek..
diffuse bounce değeri ise ışığın dağılımı ile ilgili ve değer ne kadar artarsa render süremiz uzar.. şimdilik bize bu değerler yeterli..
Mental ray ile basitce studio renderşimdi sıra geldi en can alıcı, bazen insanı çıldırtan noktaya.. "exposure control" Mental ray ile basitce studio render ilk önce exposure control kullanılmış bir resimle kullanılmamış bi resmi görelim.. aynı ışık v.s. ayarlarında aşşağıdaki iki resimden soldakinde exposure control kullanılmadı, diğerinde ise "mr photographic exposure control" kullanıldı.. resimler küçük olduğundan pek farkedilmiyo olabilir ama sizler büyük renderlarda denediğinizde farkı göreceksinizdir..
Mental ray ile basitce studio renderMental ray ile basitce studio renderşimdi gerekli ayarlara bakalım.. MR exposure control aktif edildikten sonra "render preview" diyelim ve küçük alanda kabaca renderımızı görelim..
muhtemelen ışık ayarları kötü bi haldedir.. daha sonra "exposure value" bölümünü seçip ışığı istediğimize yakın bi değere getirelim.. değerleri değiştirdikçe küçük render önizlememiz de değişecektir.. istediğimiz netliği yakaladıysak problem yok.. yaklaşık birşey yakaladıysak eğer hemen altında bulunan "photographic exposure" sekmesini seçelim ve altındaki değerlerle oynayarak gereken netliği yakalayalım.. küçük denemelerle sonuca ulaşabilirsiniz..
daha sonra da hemen altındaki image control bölümünden parlaklığı, gölgelerin koyuluğunu, renklerin canlılığını felan ayarlayabilirsiniz.. bunlar için de küçük denemeler yapıp önizlemede sonucu görebilirsiniz..
Mental ray ile basitce studio render


final render:
Mental ray ile basitce studio render

photoshop'ta biraz noise, biraz da blur verilmiş hali..
Mental ray ile basitce studio render

umarım açıklayıcı olabilmişimdir.. kolay gelsin..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
freehand dersler - basitçe yapılacak figürler-objeler-efektler Önder Adem Freehand 171 30-05-2015 09:55:43
Mental Ray ile Render ve Kaplama (Video Ders) Yorkshire 3D Studio Max 44 29-05-2012 09:49:47
adobe after effects You must have at least one render item queued in order to render cagrihan After Effects 4 11-04-2012 15:08:35
Photoshop Dersleri: Krom yazı (basitçe) fixx Photoshop Dersleri 8 28-11-2010 14:29:49
Mental Ray Studio Render & Area Isiklar (Video Ders) Yorkshire 3D Studio Max 3 13-02-2008 08:22:11

Kapat
Şifremi Unuttum?