Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :( ...

Cevapla
Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(
Nihat BAYSAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nihat BAYSAL(46)

Hiç Biri / Elazığ

Standart
Alt 23-12-2009 #101
Sponsorlu Bağlantılar

Bırakın bu işleri gelin domates satalım, balık tutalım, tarlada çapa yapalım diyorum dinlemiyorsunuz beni...Doğal grafikerler köyü inşaa ediyorum..Stressten uzak, sigorta yok, yol yok, para yok...Tavuklara yem atar, akşam karagöz oynatır yaşar gideriz..

Ulaş
Çok iyi olur. Ben varım Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(
Ağaçların aşılanması ve ilaçlanması bana ait.Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(
Bu mesajdan alıntı yap
selimArslanoğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

selimArslanoğlu

Grafiker / Elazığ

Standart

merhabalar

Alt 23-12-2009 #102
                             Sponsorlu Bağlantılar
yaş otuz gözümü açtım matbaanın içinde albert frankenthal tipo makinasının çırağı olarak babamın mataasında çalışmya başladım o zamanlar Elazığ' için diyorum grafik nedir tasarım nedir bilinmezdi sadece tipocunun ustalığı önemliydi logo yaptırmak için ankara klışecilere başvururduk matbaacılık bir sanattı ve zordu aynı zamanda kazancı çok iyiydi şimdi fiyatların 2 katına iş yapılırdı çünkü işçilik ön plandaydı lakin günümüze baktığımızda arkadaşlarında belirttiği gibi bilgisayar ve ofset çağında işler değişti maliyetler arttı ama kar oranı düştü bunun yanına da 3 günlük tasarımcılar ve ajanslarda çıkınca çünkü free çalışanbir grafikerin kirası yok ssk sı yok maliyet sıfır tabiyatıyla düşük karlarla iş alınmaya başlandı bunda orta ölçekli 3-5 ssk lı elamanı olan işletmeleri zora soktu Elazığ'da var olançoğu şirket işlerini dışarı yaptırmakta çünkü bizimistediğimi ücret istanbul ve ankaradan çok fazla biz işin hakkını istiyoruz ama büyük şehir çok altında fiyatlar çekiyor örnek vererisek eğer 60 sayfa bir derginin dizgisi ne kadar olur bura için 1500 tl ama büyük şehirdeki ajanslar bu işi rahatlıkla 750-1000 tl ye alabiliyorlar bunun canlı şahidiyim diyeceğim şu durki ne olmuşsa ne sorun varsa sorunun kaynağı bizleriz müşteriler değil biz ittik onları bu hale biz getirdik üçe beşe iş yaptırmayı biz öğrettik onlara iş olsunda dedik...
1250 tl alan bir tasarımcı 800 e razı oluyorsa diyebileceğim bir şey yok sevgiyle kalın saygılar ...
Bu mesajdan alıntı yap
elifex isimli Üye şimdilik offline konumundadır

elifex(39)

Grafiker / Bolu

Standart
Alt 10-01-2010 #103
Bende sadece bu tür sorunları, kendimin yaşadığını sanırdım.meğer ki ne çok dertli arkadaşımız varmış...kısacası yalnız değilmişim..
Bu mesajdan alıntı yap
:::ÖMER::: isimli Üye şimdilik offline konumundadır

:::ÖMER:::

Öğrenci (Diğer) / Kayseri

Standart
Alt 10-01-2010 #104
Nazmiye Hanım Yazınızı baştan sona okudum ve size katılmadığım TEK BİR satır bile yok...
Özelliklede
 "grafik tasarımcıyım dediğimde aa bana bi logo yaparmısın diye atlıyolar"
kısmı Hem beni güldürdü hem durumun mehavetini ortaya koydu..

Demişsiniz ya 20 tl ye logo tasarlamaya başlayacam artık diye bence çok sevinmeyin 20 tl ye çünkü artık onuda bulamayacaz...
Şurda yaşadığım bi olayı sizlerle paylaşayım Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(
Yine bi tasarım sitesi "Ücretli grafik istek" bölümü...
Arkadaşın biri Logo ve Reklam Banner'ı istiyor-
Konuşmalar şu şekilde..
Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(
Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(

Buraya Dikkat
Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(

Buda benim sitem dolu cevabım
Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(

Ardından
Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(

Ve cevaba bakın Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(
Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(


Grafikerlerin durumu budur...

Bu Konunun sonu Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(
Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(
Bu mesajdan alıntı yap
worm32 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

worm32

Grafiker / Gaziantep

Standart
Alt 10-01-2010 #105
kesinliklee sonuna kadar katılıyorum nazmiye sana adammm bırak pc ye program yüklemeyiii...gidip 1-2 saat cafede oturup şuna buna bişey yapıyor yada resmini renkliden siyah beyaza çevirdikten sonra aaaaa ben meğerr grafikermişim deyipp iş aramaya basliyoo Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(DMesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :( yanii piyasada bilmeyennn bilendenn çokk eeee bunuda fırsatt bilenn işverenlerr sonuna kadar bunuu kullanıyo ve kullanacaktaa ama şunu unutmayınn gün gelecekk o patronların işi illa bize düşecekk....+ İşverenler grafikere para vermemek için oturup ögrenmeye calisiyo demişsinn eger ki böyle bişey olursaa bizim kıymnetimizii çok daha iyi anlarlar merakk etmee Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :( bizim aleyhimize olacak yanii bu olayyyy....Bu konuyu gündeme getirdigiiinn içinn Çokkk Teşekkürr Ediyorumm Sanaa....İnşallah birilerii bi kaç derss çıkartırr buradann.. Saygılarr..


Bakk NİHAT BAYSAL arkadaşımızın başına ne gelmişş

Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :( Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(


ANLAYACAĞINIZZ DURUMM ÇOKK KÖTÜÜ VEE HALAA DEVAM EDİYORR YAKINDA BU MESLEKTE BAKKAL GİBİ BİŞEY OLUR :d GERÇİ O BİLE KALMADI ŞİMDİİ...ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN
Bu mesajdan alıntı yap
skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Standart
Alt 10-01-2010 #106
....
Buraya Dikkat
Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(

...
Elemanın pazarladığı bir yıllık premium hesap ücreti, 3-4 TL olarak tespit edilmiş oluyor böylelikle..

Hemen konuya uyarı yazın:
"Bu siteden premium hesap veya bir yıllık .tk domain ve 100 MB hosting alıp da, 3-4 TL'den fazla ödeyen ENAYİDİR!" diye.. :giggle:
Bu mesajdan alıntı yap
gizli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gizli

Sanat Yn. / Yurtdışı

Standart
Alt 11-01-2010 #107
Kısaca özetlersek şimdi bu grafik işi bukadar çok abartıldıki piyasada git gide kötüleştiği için şu hikaye doğdu ortayaMesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(

Hikayemiz: Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde bir aile varmış adamın oğlu olmuş ilkokulu bitirmiş ve konumuz başlamış

Baba hanımına diyormuşki hanım hanım bizim oğlan büyüdü napacaz hangi işe verelim piyasada bozuldu ben berber yanına vermeyi düşünüyordum!

Annesi demişki yok bey hiç olurmu bak hacı hüsam beye adam reklamcı paraya para demiyorlar ben çoçuğumu öyle berber yanına felan veremem.

Babası hanım haklısın adam iki gün önce kapı kapı dolaşıp kartvizit yapımmı diye dileniyo gibi görünüyordu banada
bak adam şimdi altında jeep son model yazlıkta aldılar valla hanım haklısın sen reklamcıya verelim.

Hatta dur reklamcıya vermeyelim ben tükan açım bende reklam işi yapım hanımı derki bey sen nasıl yapacaksın hanım herkez anasının karnındamı öğrendi bizde yaparız heralde demiş.

Hikayemiz böyle böyle başlamış ve ilerlemiş gitmiş ve şimdiki durumlar herkez grafiker olmaya rağbet göstermeye başlıyor.

Bilgisayarını format attrmaya bilgisayarcıya götürüyor Abi bana Photoshop'ta yüklesene kendimi photoshop yapacam sonra bir kaç internetten derslere baka baka birşeyler yapıyor al işte sana grafiker oldumu bu çoçuklar Freelance işlere bende yaparım diye atlarsa vede yukarda anasının karnındamı herkez öğrendi diyen insanlar işveren olursa bu gibi munasebetlerle her zaman karşılaşacaksınız.

Umarım herşey istediğiniz gibi olur yalnız hiçbişey istediğiniz gibi olmayacak buna eminim gitgide bir kaosa sürüklenip gidiyoruz.

Ama umudunuzu yitirmeyin elbet birgün biri çıkacak ve ortalığın altına üstüne getirip düzeltecek lakin burda anlatmaya çalıştığım siz ne kadar burda bu konuyu uzatsanızda hiçbişey değişmeyecek yine ucuza iş yapılacak yine insanların yaptığı işin değerini vermeyen insanlar olacak.

Biz Türk ulusuyuz herzaman dimdik olacağız aramızda ne kadar köstek olmaya çalışanlar olsada.

Saygılarımla.
Bu mesajdan alıntı yap
graphicturk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

graphicturk(45)

Arı Üye

Grafiker / Eskişehir

Standart

evet sorun çok

Alt 11-01-2010 #108
ben bu işi 25 senedir yapıyorum bu işten anlamayıp dükkan açan o kadar çok insan tanıyorumki çoğuna çoğu şeyi ben öğretiyorum ben lise 1 e 2 ay gittim bıraktım okulunu falan okumadım ama parası olan reklamcıyım diye çıkıyor piyasaya artık tasarımımı kendim yaparım tabelamı kendim yaparım serigrafımı kendim yaparım fırçayla yazımı kendim yazarım kutu harfimi kendim yaparım bilgisayarımı kendim formatlarım bilgisayarımın arızasını kendim tamir ederim bilgisayarımı kendim kullanırım ben neyim parasız reklamcılık yapmaya çalışan bir tabelacı neslinin son örneği para yok dert çok
Bu mesajdan alıntı yap
designxtech isimli Üye şimdilik offline konumundadır

designxtech

Hiç Biri / Yurtdışı

Standart
Alt 25-01-2010 #109
kıbrısa gel. geldikten 1 hafta sonra iş bulamazsan ben hiçbirşey bilmiyorum. 6 yıllık grafikerim 4 senedir maaşım 2.5 un üzerinde. yanlış anlamayın. birazda kişiyle ilgili. söylediklerinin hepsine katılıyorum. ha heryer böyle değil ancak burada grafikerin maaşı ortalama 1.7 1.9 arası..
Bu mesajdan alıntı yap
Snoppy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Snoppy

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 25-01-2010 #110
Meslekmi dedin o da ne? Destursuz yanımıza gelemiyorlardı bile? Şimdi gördüğümüz muameleye bak ayaklar altına alındı grafikerlik oldu graFakirlik bunu bu hale getirenler utansın...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
grafiker, grafikerlik meslegi, nazmiye gülol

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Mesleğime zarar veren kimdir? Nüket HOTALI Anketler 61 18-04-2012 11:56:53

Kapat
Şifremi Unuttum?