Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :( ...

Cevapla
Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(
GRAFİMERVE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

GRAFİMERVE(28)

Grafiker / Kocaeli

Standart
Alt 16-07-2010 #141
Sponsorlu Bağlantılar

Valla bende 2,5 yıldır çalışıyorum 800 lira alıyorum ssk 3 ay sonra zar zor başladı yol parasıda yok zam istedim beni diğer grafikerle bir tuttu kızın 3-4 aylık deneyimi var benim kadarda tasarım yapamıyor ama aynı maaşı alabiliyoruz. Ne ala memleket.
Ve 2,5 yıldır şuan burası 10. iş yerim 10 yer değiştirdim. sorun nerde bilmiyorum.
Bu arada bende burda telefonlara bakıyorum diğer kızda muhasebecimiz ilgilenmez işine gelirse.
hemde santral bende müşteriler artık telefonlarada mı siz bakıyorsunuz der oldular Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(
Bu mesajdan alıntı yap
hllyyc isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hllyyc

Sanat Yn. / Gaziantep

Standart
Alt 16-07-2010 #142
                             Sponsorlu Bağlantılar
Yaşadıklarına üzüldüm..Ama biz "Grafikerciler" yılmadan "2d karakter ve logo çalışması için" "500 TL" teklife "Evet" dememek için kendimizi zor tutarken; bu fiyata çalışma yaptıran firmaya birde eğer kabul ederseniz "dergide tam sayfa reklamı ücretsiz yapalım abi" diye işi 500 TL ye almaya çalışan ajanslarda işimizin hakkını vermeye çalışmalıyız...
Bu mesajdan alıntı yap
Majestic isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Majestic(31)

İzmir Grafiker

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 20-07-2010 #143
askerden döndükten sonra 5 ay oldu başlayalı . 1.700 + ssk + konaklama olarak anlaştım ve şu ana kadar da ajansımla bir sorun yaşamadım. inşallah tüm MESLEKTAŞLARIM iyi bir kariyer ve yaşam standardını yakalar. (not corele laf atılmış ama her konuda da belirttiğim gibi bilmediğiniz bir programın şu özelliği yok deme mantalitesini artık bir kenara bırakıp programlara hakim olmadığınız sürece program üzerine eleştiri yapmayın. Ben kurslardan sağdan soldan program öğrenip grafikerim diye ortaya atlayanlara tre filmi bilmiyor, pistole ile çizim yapmışmı, gretuar ile ahşap kalıptan gravür çalışmışmı, serigrafta 9 puntoluk bir yazıyı çıkarmak için kaçlık ipek kullanması gerektiğini biliyomu die laf atmıyorum. o nedenle corel kullananlar deyip de program kullanıcılarını eleştirenleri kınıyorum. Bu arada corelin tam sürümünü kullanırsanız ve dil desteğini tam yaparsanız bakın bakalım tireleme yapabiliyor mu yapamıyor mu? hypnotions seçeneklerine custom hypnotions eklerseniz ki bu corelin orjinal sürümünde spelling check gibi tükçeye uyarlanmış olarak dosyasıyla geliyor, o zaman bir sıkıntınız da kalmıyor. lütfen cümle kurarken programlara atıfta bulunarak grafikerlik konusunda deneyim kıstası uygulamayın bu durumda ben de corel programına hakim olmayışınızdan dolayı sizin mesleği bilmediğiniz yorumunda bulunmak zorunda kalırım ki böyle birşey abes karşılanır. e sizin tarafınızdan bu şekilde abes görülecekse lütfen cümlelerinizin de birileri tarafından aynı şekilde yorumlanacağını unutmayın.)


Mükemmel bi yorum olmuş işiniz hayırlı, uğurlu ve daimi olur inşallah kolay gelsinMesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(

''Farklı Düşün, Farklı Kal...''
NGrafik Katalog

Bu mesajdan alıntı yap
remedya isimli Üye şimdilik offline konumundadır

remedya

Grafiker / Ankara

Standart

Çok Bilinen bu sorunlara yeni bakış açısı

Alt 20-07-2010 #144
Bir deney yapılır. Uzunca bir kavanoza bir arı atılır, birde sinek, acaba üst kapağı açık olan bu kavanozdan çıkış tecrübesi ne olacak !
Arı sürekli aşağıda bir noktayı zorlayıp durur saatler sürer ancak sinek ikinci denemede 5 dakika içersinde yukarıdaki açıklıktan kendini kurtarır.Arı ise iki gün geçmesine rağmen hala aynı noktada ve bitkin haldedir. Sineğin daha esnek düşünebilmesi şaşırtıcıdır.

İkinci deney de pireler 30 cm cam fanusa konulur.Tabandan ısıtılınca pireler maksimum zıplamaya başlarlar ancak üst kapak kapalıdır.Kafalarını çarpa çarpa bir şey öğrenirler , zeminden en fazla 30 cm zıplamayı ! sonraki aşamada üst kapak açılır tekrar ısı verilir ve pireler az önceki hayat dersine sadık kalırlar. Kaçma imkanları varken kaçamazlar ve bu durumu kader gibi algılarlar.

Bi deney daha , bu da gerçekten çok ilginç , büyükçe bir havuza aç bir köpekbalığı bırakılır, yanınada çok sevdiği bir balık , yapması gereken çok kolay , zaten biliyor ,ama o da ne bilimadamlarından yine kurtuluş yok. Arada ne olduğunu anlamadığı bir şey o balığı yemesine engel olmaktadır.Arada şeffaf cam bölme vardır. Köpekbalığı defalarca saldırsada hiç bir yöntemle karnını doyuramaz.Açlığa alışmaya başlar.Ertesi gün,yine aç bırakılan köpekbalığının yanına yine nefis bir balık atılır , yemesi an meselesidir,bir hamle, ha gayret ama nafile köpekbalığı o iştah kabartan balık burnunun ucundan geçsede yemek için hamle yapmaz, çünkü yiyemiyeceğini bilmektedir.Tecrübeyle sabittir.

Bu deneyler , neyi başaramayacağımızı , nasıl öğrendiğimizi göstermesi bakımından , önemlidir.
( Bozuk cümle yapıları ya da imla problemleri varsa özür dilerim.)

Şimdi daha önce de paylaştığım bir konuyu burada da açmak isterim . Kısaca şöyle ;

Reklam sektöründe faaliyet gösteren firmalar ( ajans,tabela,matbaa vb ) uygun personel bulabilmek için zaman , iş , verim kaybederler, aynı şekilde personelde iş aramak için, denenme , yanılma denen gereksiz bir sürece en değerli şeyleri olan zaman harcarlar. İş için uygun eleman mı ? elemana uygun iş ve iş ortamı mı ? çalışma şekli ,kullanılan programlar , araç ve gereçler , müşteri skalası, işyerinin tecrübesi , sizden derhal istenecek sonuç , adaptasyon süreci , kalite anlayışı , firmanın ödeme şekli, personelin genel karakteri , aranan elemandan tam olarak ne beklendiği , sosyal haklar ve benzeri konuların işlendiği, öncelikle piyasada çalışan grafikerler ve tasarımcıların üye olup çalıştıkları yeri belli başlıklar altında ifade ettiği bir web paylaşım formatına ( site demiyorum ) ihtiyaç vardır. Böylece bazı sıkıntı veren durumlar en azından meslektaşlarımız açısından açık, berrak anlaşılır hale gelecektir. yeni başlayan arkadaşlar da uzun uzun inceleyecek ve ne yapmaları gerektiğine daha kolay karar verecekler. sıkıştıkları noktalarda daha hızlı çözüm bulabilecekler.Doğrudan işin mutfak kısmında neler olup bittiğini bilecekler.O işyerinden ayrılacak meslektaşımız neden ayrıldığını ve yeni başlayacak olanlara ciddi öneri ve tavsiyeler verebilecektir. Bu bahsettiğim platform sadece grafikerlere özel olacaktır. Hakkında veri olan firmalar alfabetik isim sıralı olabilir. örneğin bir X tabela yada ajans yada matbaa bir ilanla personel arıyor. O ilanı farkeden kişi derhal bu platformda firmayı arıyor ve bir ön bilgi sahibi oluyor ve kime cv gönderdiğinin farkında oluyor. Sadece cv toplayan abuk subuk şahıslar var. O cv de pek çok kişisel veri bulunuyor. Gsm no, msn adresi veya diğer özel bilgiler. Kısaca bu sitede de farkettiğim , arkadaşların farklı şekillerde dile getirdiği ve olması gereken bu yapının oldukça gerekli olduğu düşüncesindeyim. Böylesine kapsamlı bir siteye de gerekir sanırım.

_ Neden asker ele geçireceği bölgeyi havadan keşif yapar ?
_ Neden firma , personel için ayrıntılı veriye sahip olmak istesin de , personel bu haktan mahrum kalsın ?
_ Neden her konuda imdadımıza yetişen internet , bu önemli ancak pek önemsenmeyen konuda da yanımızda olmasın ?

diğer nedenleri de ekleyebilirsiniz ve naçizane fikrime destek olarak bu oluşuma destek verebilirsiniz. Nasıl olacak o da Grafikerler.net gemisinin in kaptanlarının alanı .

Şimdi bu yeni paylaşıma ne dersiniz?
Bu mesajdan alıntı yap
Erkan ERGEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Erkan ERGEN

Özel

Grafiker / Karabük

Standart
Alt 20-07-2010 #145
Mükemmel bi yorum olmuş işiniz hayırlı, uğurlu ve daimi olur inşallah kolay gelsinMesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(
teşekkür ederim majestic. umarım aynı şekilde hayat seninde yüzüne sürekli güler. kolay gelsin ve hayatta başarıların her zaman başarısızlıklarını hatırlatmayacak kadar büyük ve çok olsun.
Bu mesajdan alıntı yap
aLqiDaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aLqiDaa

Webmaster / Uşak

Standart
Alt 22-07-2010 #146
Bende Uşakta Reklam Ajans sahibiyim Böyle sıkıntılar elbet olur. Ama zamanla senin altından kalkıcağından eminim (;
Bu mesajdan alıntı yap
reverse.angle isimli Üye şimdilik offline konumundadır

reverse.angle(33)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 13-08-2010 #147
Günümüzde iş hayatı sarpa sarmış durumda. İş hayatında 'insan' olmanın hiçbir değeri yok, bu konuda hakkında sayfalarca yazı yazılabilir ama birşeylerin değişmesi için yazıdan çok daha fazlası gerekli. Sadece bu sektörde değil her sektörde insanlar bir dolu sorun yaşıyor. İş verenlerin büyük bir bölümü çalışanının hayatını satın aldığını düşündüğü için, onların geçim sıkıntısı vb. zaaflarını kendisine avantaj olarak kullanmaya çalıştığı için çalışanlar gereğinden fazla yıpranıyor.
Bu mesajdan alıntı yap
yysnymn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yysnymn

Bilg. Teknikeri / İstanbul

Standart
Alt 20-08-2010 #148
Merhabalar...

2002 yılından beri dolaylı yoldan bu sekterün içindeyim, Macintosh bilgisayarlara servis desteği veren 3 farklı firmada çalıştım. Tahsilim yoktur, alaylı öğrenenlerdenim okumadığıma pişmanım desem yalan olmaz. İlk firmam yaklaşık dört yıl sürdü ayrılma askerlik idi son bir yılımı tek başıma götürdüm koskoca şirketin servisini, yaptığım işlerde Macintosh bilgisayarla Hp ve Epson yazıcı tamirliğini bu 3 firmanın servisliğini profosyonel seviyede yapıyordum ve arada Pc işleride çıkıyordu. Bu firmaya A diyorum, askerden sonra aynı macintosh servisi veren firma üzerinde çalışmaya başladım, burda 2 bölüm vardı Mac ve Pc ben sadece Mac'e bakıyordum Bu firmayada B diyorum. Şuan Çalıştığım Mac servisi üzerine yine ve tekim servisde bu firmayada C diyorum.

A Firması: ilk girdiğimde 3 Servis elamanı vardı son yılımda tek ben kaldım, tahsil olmadığı için ve önümde askerlik olduğu için ayrılmadım ayrılamadım, maaşıma zam istediğimde bana müşteri getir daha artı şeyler yap denmişti, ve öyle kalmıştı 2002-04 yılının sonu 400tl maaşım vardı yaptığım işlerden milyarlar kazanıyorlardı ama ÖRN. Müşteriler gittiğimde en iyisi dört beş gün önce çağırmıştım diyordu yoğunluktan anca iş sırası geliyordu. Maaşım ilk hafta yatar ssk yemek masraf sıkıntı yoktu.

B Fİrması: Müşteri Potansiyeli olarak daha büyük firmaydı, ilk iş günümde yemek yemeğe fırsat bulamadık 3 Teknik eleman. ilk 2 ay maaş zamanında yatıyordu, ssk başladı maaşlar sarkmaya başladı, Müşteriler iş yerinin saçma sapan politakası yüzünden(kazıklama yalan dolan) gün geçtikce düşüyordu, oturmaya başlamıştık artık, ilan giriyorduk nete aklınıza ne geliyorsa ilan vermiştik iş yerinde komik ürünler bulunabiliyordu artık, yaklaşık 2 yıl süren çalışma sürecinde kalan alıcaklar yüzünden mahkemelik şekilde ayrıldık hukuk süreci başladı.

C Firması: Macintosh servis bölümünde çalışıyorum. Beş ayı geçti maaş 1000tl yemek yol masrafım veriliyor. SSK ise yıl başı dendi son konuşmamızda durumların iyi olmadığını öne sürülüyor. Şuan yine gülen yüzüm dümdüz oldu ve insan isteyerek çalışamıyor. Araştırdım ki deneme süresi dahi olsa ssk yatırılmalıymış ssk sız bir işcini 2009 yılına görede cezası 21.000Tl

Sektörde tek bir kötü iz bırakmadan saatime hiç bakmadan çalışan birisiyimdir ama hep kullanılıyor iyi niyet. Ve kız arkadşımın dediği gibi yaptığım işin (kurunun yanında yaşda yanar) gözlerde değeri yok...
Bazen konuştuğumuz zaman
-Ne yapıyorsun ?
-Amelilik yapıyorum diyorum...

Genel olarak çok kapıdan girip çıktım Çok büyük Ajanslar, mimarlar, Matbaalar, tabelacılar ve evinde bu işi yapanlar, servis verdiğim müşterilerimde bu işi kaça yaparsınız diyip şurası bu kadara yapıyor diyene, kapıyı gösteren de oldu gel biz daha ucuza yaparız diyende, bu tutarsızlık şimdi neredeyse gel biz daha ucuza yaparıza döndü. Fİrmalar süpermarket gibi oldular her şeyi pazarlıyorlar artık. Kriz lafta var canım büyüklerim, işe girerken var bir şeyleri talep ettiğinizde var, bunuda bizlere karşı kullanıyorlar doğal olarak az maaşa razı olunuyor.

Çok rahat görüntüm vardır dert tasa etmem fazla en azından 7 yıl süresince, artık gelecek kaygım var hayat aile kurulucak inşallah ama şuan tek bir garantim yok. . .

Umarım bu tip emek işçiliğine gerçek değer en kısa sürede verilir...
Kafanızı şişirdim, her şey gönlünüzce olsun . . .
Bu mesajdan alıntı yap
yysnymn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yysnymn

Bilg. Teknikeri / İstanbul

Standart
Alt 20-08-2010 #149
Günümüzde iş hayatı sarpa sarmış durumda. İş hayatında 'insan' olmanın hiçbir değeri yok, bu konuda hakkında sayfalarca yazı yazılabilir ama birşeylerin değişmesi için yazıdan çok daha fazlası gerekli. Sadece bu sektörde değil her sektörde insanlar bir dolu sorun yaşıyor. İş verenlerin büyük bir bölümü çalışanının hayatını satın aldığını düşündüğü için, onların geçim sıkıntısı vb. zaaflarını kendisine avantaj olarak kullanmaya çalıştığı için çalışanlar gereğinden fazla yıpranıyor.
Sanırım bizim patronlar kendilerini firavun zannediyor, bizleri işe alınca köle sıfatınca görüyorlar...
Bu mesajdan alıntı yap
mgyknt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mgyknt(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 20-08-2010 #150
keşke sırf mesleğime saygımı yitirseydim
insanlığa saygım kalmadı artık benim
türlü türlü çirkinliklerden başka hiç birşey göremiyorum ne yazıkki
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
grafiker, grafikerlik meslegi, nazmiye gülol

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Mesleğime zarar veren kimdir? Nüket HOTALI Anketler 61 18-04-2012 11:56:53

Kapat
Şifremi Unuttum?