Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :( ...

Cevapla
Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(
womd isimli Üye şimdilik offline konumundadır

womd

Hiç Biri / Antalya

Standart
Alt 17-01-2011 #181
Sponsorlu Bağlantılar

taşradan büyük şehirlere göç edildi, bir süre sonra taşralılar da sermayeye ortak oldu. bugün başınızı ağrıtan ve sizi zor durumda bırakan bu insanların birer işletme sahibi olarak yeterli olgunluğa ve eğitime sahip olmamalarındandır. yani klasik bir geçiş süreci yaşıyoruz ve bu öyle kısa sürecek gibi de değil. burada kimseyi küçümsemek ve ahkam kesmek istemiyorum. bence kalitenizi bozmayın, prensiplerinizi bozmayın ve dayanabildiğiniz kadar dayanmaya çalışın. gün gelecek onlar da kaliteli bir işin nasıl olması gerektiğini, ne kadar değerli olduğunu, nasıl fark yarattığını anlayacaklardır.
Bu mesajdan alıntı yap
tasarim_izmir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tasarim_izmir

Webmaster / İzmir

Standart
Alt 20-01-2011 #182
                             Sponsorlu Bağlantılar
taşradan büyük şehirlere göç edildi, bir süre sonra taşralılar da sermayeye ortak oldu. bugün başınızı ağrıtan ve sizi zor durumda bırakan bu insanların birer işletme sahibi olarak yeterli olgunluğa ve eğitime sahip olmamalarındandır. yani klasik bir geçiş süreci yaşıyoruz ve bu öyle kısa sürecek gibi de değil. burada kimseyi küçümsemek ve ahkam kesmek istemiyorum. bence kalitenizi bozmayın, prensiplerinizi bozmayın ve dayanabildiğiniz kadar dayanmaya çalışın. gün gelecek onlar da kaliteli bir işin nasıl olması gerektiğini, ne kadar değerli olduğunu, nasıl fark yarattığını anlayacaklardır.
taşralıları böyle bir genelleme içine sokmak çok yanlış... detaya girmeye gerek görmüyorum. kalitesiz iş yapıp insanları madur eden ve piyasanın içine edenleri böyle bir gruba aitmiş gibi göstermek yanlış. benim sektörde gördüğüm bütün aç insanlar, taşralı değil şehirli.

bu olayın burjuvazi ile vs ile hiçbir ilgisi yok. eğitimle ilgisi var. çok iyi eğitimli taşralıların yanında, çok kötü eğitimli şehirliler de var.

bu genellemenizi düzeltmenizi umuyorum. taşralı ya da şehirli diye ayırmadan, "eğitimsiz" denilebilir örneğin.
Bu mesajdan alıntı yap
turkuazmetin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

turkuazmetin

Matbaacı / İstanbul

Standart
Alt 20-01-2011 #183
çok haklısın nazmiye kardeşim grafikerlikte matbaacılıkta ayaga düştü adam güvenlik görevlisi veya bir lokantada çalışıyo matbaa işleri yapıyo grafikerlik yapıyo durum hiç de iç açıcı deil allah sabır versin
Bu mesajdan alıntı yap
blackbird61 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

blackbird61

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 24-01-2011 #184
kıymetli kardeşim, ızdırabını çok iyi anlıyorum. ama sana ve diğer arkadaşlara katılamıyorum. evet ortak noktalar var fakat bu durumu oluşturan patronlarmı, yoksa grafiker!!! olup piyasaya çıkan arkadaşlarımızdamı? bunu söylememin nedeni, ben bu sektörde, aralıksız 20 yıl çalıştım. Çok çeşitli firmalarda görev yaptım. sonuçmu 0. neden bu bahsettiğiniz şeylerden tabiki fakaaat bir ülkede grafiker enflasyonu yaşanır ve aynı zamanda piyasada kazanılan pastanın ebadı küçülürse ne olur??? cevabını elbetteki biliyorsunuz. ben bunca yıldan sonra 20 yıllık mesleğimi hobi, asıl işimi ise dış ticarete yönlendirdim. ilginç ama gerçek.

saygı ile,
Bu mesajdan alıntı yap
pixeel isimli Üye şimdilik offline konumundadır

pixeel

Webmaster / İzmir

Standart
Alt 02-02-2011 #185
Ne yani ne bekliyorsunuz, hep çalışan birazda kendinizde kabahat arayın bilgiyi paylaşıyorsun ee siz yarattınız burada paylaştığınız vektörlerle florallarla 2.5 TL logo yapanları. Siz yarattınız abi web de yaparım istersen yanına kartvizitte yaparım zihniyeti. Şimdi gelmiş yok bunaldım yok bu para yok şu para. İş sahibi herhalde karı düşünecek, makineye servetini bağlamış isdihtam yaratmaya çalışıyor napsın herhalde ssk dan kısacak maaşlardan kısacak ordan kısacak burdan kısacak ben izmir çukurunda rahat çalışan grafiker görmedim görmem de? Rahat çalışmak istiyorsan go to istanbul gerçi oranında tadı ypk ama neyse...

Biz bu kafayla az bile, bu kadar vektör bu kadar crack alsana 2,5TL logo yapan grafiker, iş verende kar edebilmek için mecburen buna yöneliyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Goldenbrush isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Goldenbrush

Hiç Biri / İstanbul

Dosya16
Alt 02-02-2011 #186
Nazmiye Hanım, duygularınızı iyi anladığımı belirteyim öncellikle, ve fazla kafa yormamanız daha makbul diyebilirim.

Ben alaylı bir reklamcıyım. Yani doğduğumdan beri bu işin içerisindeyim diyebilirim. Ekstra bir eğitim almadım bilgisayar kullanmak, program yetisi, imla, zevk. Bunları ister istemez öğrenerek yetişmiş bir kişiyim.

Ve yaptığım iş beni mutlu kılıyor. Çünkü insanlara hayallerimi satıyorum ben. Zevkimi satıyorum. Ha her zaman istediğim olmuyor ama...

Dikkatimi çeken şey ne biliyormusunuz insanlar bu mesleği para kazanma alternatif yollarından bir tanesi olarak görerek çalışınca, işin değeri kayboluyor. Reklam bir sanattır. Bir zevktir.Zevki yoksa bir insanın bu cemiyette işi ne.

Ama bakıyorsunuz ki sırf bu sektöre boş insanları yönlendirip kafalarını karıştıran kişilerle dolu etrafımız. Bilgeadam gibi kuruluşlara karşı olduğumu belirtmeliyim. İş ayağa düştü diyebilirimde.

İnsanları şartlandırma olayı birazcık bu. tabi benim bakış açım bu. Eğitim her anlamda gereklidir. Yalnız bu sektörde bu kadar çok açık varmı acaba?

Kendi iş yerimde kendi kurallarımla çalışıyorum ben, müşterilerle tartışmadan iş yapmıyorum genelde, biraz da bu özellik beni ayakta tutuyor sanırım.


Sana tavsiye vermek gerekirse, altınrehber gibi bir adres defteri edin kendine 10 sene öncenin bilgileri olsun, bir firma 10 sene ayakta kalmış ise, seni memnun edecek bir ortam bulabilirsin. 1 2 yıllık firmalarla vakit harcama

Umarım kendimi iyi anlatabilmişimdir.

İyi Çalışmalar.
Bu mesajdan alıntı yap
zeki0775 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zeki0775

Grafiker / Antalya

Standart
Alt 02-02-2011 #187
sevgili meslaktaşlarım...... yorumlarınızın tamamını okumadım çoğu yazdıklarınıza katılıyorum ve hak veriyorum aynı durumları bende çok yaşadım bundan 13 sene önce bu mesleğe dahil olmuştum ama çok uzun bi aradan sonra kaldığı yerden devam ettim. bize kalan bu baba mesleğini devam etmeye çalışıyorum şu an hem matbaa ve reklamı ve gazeteyi aynı anda abilerimle beraber götürmeye çalışıyoruz ben reklam işleriyle uğraşıyorum ve birkaç sene başka firmalarda çalıştım konuyu açan arkadaşımın durumunu bende çok yaşadım ve anlıyorum yazdıklarına katılıyorum yıllar önce herkesin hedefi olduğu gibi benimde hedeflerim vardı çoğunluk olarak ulaştım sabırla ve çok çalışarak tavsiyem asla doğru bildiğinizden vazgeçmeyin şunuda unutmayın herkez grafiker reklamcı yada matbaacı olabilir ama sözkonusu iş olunca kimlerin daha iyi iş çıkaracağını bizler biliriz bırakın sizlere iş teklifini işverenler versin yada ortamı rahat bırakın bi süre bakınki sizleri nasıl bulacaklarını arasınlar inanın bana 99 yılıda biz şubemize grafiker buluncaya kadar türkiyenin tümünü araştırmıştık bi dane bayan arkadaş nerden duymuşsa arkadaşı bizi ardı ve o zaman çok sevinmiştik. evet katılıyorum herkes uzman olduğu konularda devam etse daha uzman olsa parmakla aranır olur internet ortamı geniş bi iş ağıdır değerlendirmek lazım grafikçiler bu gibi ortalarda bir yürek olursa herkes işini yapar gelelim işverenlere arkadaşlar işverenlerin işi kolaydeğil ve herşeyi işvernlere bırakmayın serbest piyasa internet ortamı geniş iş ağı geniş bir topluluk dernekler için örgütlenme yaratıcılık imkanı veriyor bazı deneyimleri yaşamışsınız bi işverenin nasıl battığını benden daha çok sizler gözünüzün önde yaşamışsınız kiriz diye bişe yok küresel ekonomiye yenilmeyecek işveren hemen hemen yoktur türkiyenin imkanı olsada çoğu malzemeyi makinayı takım taklavatı kendisi öretirse çoğu sorun kendiliğinden çözülür. işverende rahatlar işçide 2 yıl önce ared de dahil oldum her bültenine eğtim seminerlerine katılmaya çalışırım (izmirdekine gelemiyecem malesef) bu gibi derneklerin gerçekten türkiyeye faydası oluyor yaptıkları eğtim ve iş kolu açma destek çok önemli değerli meslaktaşım şu an kendi işimi yapıyorum antalyanın küçü bi ilçesinde küçük bi iş yerim var bence grafikçilerin tümü kendi iş yerlerini açmalı bakın o zaman insanlar nasıl grafikçi arıyor çok masrafınız da yok sadece bi pc bide masa ihtiyacınız grafik tasarım dedinizmi hele izmir gibi bi yerde fason işlerle geçinirsiniz yawaş yawaş fotokopi dijital fotokopi derken kendi işinizi büyütürsünüz tavsiyem bu ( herkes sorununu anlatır kimse çözüm olacak önünü açacak yolu göstermez) yada aramaz verdiğiniz emek çok değerlidir sizlerde çok değerlisiniz insanlar kolay yetişmiyor kolay uzman olmuyor uzman olan insanlar kolay bulunmuyor herkes farkında olmalı
Bu mesajdan alıntı yap
gök-khan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gök-khan(34)

Grafiker / Eskişehir

Standart
Alt 03-02-2011 #188
Bu mesleğin bu hale gelmesinin öncelikli sebebi bence çok ucuza iş yapan hatta çoğu zaman resmen bedavaya çalışan, 10 liraya ambalaj yapıp da ambalajın üzerinde tasarlanan logodan para almayan, böylece sektörün anasını ağlatan kan emicilerdir. Bu kadar çok bedava çalışan adam dolaşırsa piyasada, fiyatlarda yerlerde sürünür tabi.
Bu mesajdan alıntı yap
mcgustav isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mcgustav

Yrd. Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 07-02-2011 #189
grafikerciler oluştu ve patladı. grafiker ve grafikerci birbirinden ayırdedilemyince temel sanat kurallarına göre tasarımın işlevsel görevleri yerini dropshadow a bıraktı. ve olmassa olmazı sayfanın altından geçen eğri bir kuşağa bıraktı.
masaüstü yayıncılık tüketim dahilinde
onları 3d sektörü web sektörü ve nihayetinde motion graphic, görsel efekt takip edecek.
10 sene sonra 300 liraya after efekt kullanalar için ilanlar verilecek Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :( ve after efekt içinde animasyonlu kuşak ve ışık efetkleri geçecek... parlama 'shine' filtreleri...

temel sebeplerden biri endüstri ve uzmanlaşma. kendini besleyen bir görsel endüstri kendi içinde tasarımcılarının daha kaliteli yetiştirebilir ayrıca daha kaliteli iş akışını oluşturabilir. bir alandan birşey uzmanı olmak gerekli kanumca. mesela sadece illustrasyon yapmak sadece fotoğraf çekmek, sadece dizgi yapmak olmak gibi... herkes her işe atılınca böyle oluyor. standart o yüzden düşük.
mesela okulda ingilizce öğretmenin resim dersine girmesi gibi. dizgici ile fotoğraçı çorba oluyor.
hem animasyon hem masaüstü yayıncılık hem interaktif derken %10 yetkinlik oluyor.
az pilav üstü ajans kurmak gibi olmasın ama sırayla tüketimin diğer alanlarda olacağını tahmin etmekle beraber üzülüyorum.

sonuç:
1-temel sanat kurallarına göre gösterge bilime daha çok önem vermek gereikyor
2-bir alanda uzmanlaşmak gerekiyor.

.dediklerinize katılıyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
A.A isimli Üye şimdilik offline konumundadır

A.A

Grafiker / Van

Standart
Alt 20-04-2011 #190
türkiyede tasarımın pek bi degeri yok velhasılıkelam
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
grafiker, grafikerlik meslegi, nazmiye gülol

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Mesleğime zarar veren kimdir? Nüket HOTALI Anketler 61 18-04-2012 11:56:53

Kapat
Şifremi Unuttum?