Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :( ...

Cevapla
Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(
ozkanozel16 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ozkanozel16(37)

Hiç Biri / Bursa

Standart
Alt 12-11-2012 #291
Sponsorlu Bağlantılar

konunun açılış tarihine baktığımda cevap yazmak için geç kalmışım dedim; sanırım 3 yılda henüz hiç bir şey değişmemiş Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(
Öncelikle iyi iş (rahat, mesleğe saygı duyulan, ücreti yeten, yasal hakları verilen vs.) bulmak yılbaşı çekilişinde büyük ikramiyeyi tutturmak kadar basit aslında.
Şuan ki ücretinizi bilmiyorum, ama bende o dediğiniz grafik + temel html ve css bilgisi var.. öte yandan flash tasarılarda görenler iyi iş çıkardığımı söyledi, şuan yerel bir süpermarkette webmaster ( ben web yönetici diyorum kendime) adı altında çalışıyorum.
Şuan net 1400 TL (komik bir rakam) almaktayım (yol ücreti yarım ödenmektedir) . İşe başlayalı 8 ay oldu ama henüz kullanabileceğim bir bilgisayarım yok, onun yerine tarihi eser bir ofis bilgisayarı verildi. Düşünün şirket mesleği o kadar dikkate alıyor Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :( ama parayı ödediği için şuan bir sorun yok,
işe başlarken 1. yıl şunu al sonrasına bakarız demişlerdi. evde iOS uygulama üzerine çalışıyorum heralde 1. yılımı doldurmadan önce piyasaya sürmüş olurum. Şirket istediğim rakamı vermez ise (5000 lira isteyemem sonuçta, o işi 5000'e komple teslim eden çooook kişi var) bir önceki iş yerimde olduğu gibi, yelkenler fora diyeceğim.
sizlere bir tüyo; işe başlarken ufak esnafa gitmeyin, deneme süresi yasal 2 aydır, x ay sonra ücrette artış yapılmaz neyle başladıysanız öyle gider, cv lerinize her zaman için ailemle beraberim kendi evimiz tarzı ifadeler kullanın (muhtaç olduğunuzu kimse bilmesin)
Başka unuttuğum bir şey yoksa saygılar sunarım.
Özkan Özel
Piyasada yeterince tokat yemiş bir grafiker+webmaster+3D max operatörü+paspasçı vs.
Bu mesajdan alıntı yap
ahmetkilic isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ahmetkilic(39)

Grafiker / Trabzon

Standart
Alt 22-11-2012 #292
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bütün grafikerlere tavsiye niteliğinde kendim uyguluyorum arkadaşlar yukarıda yazan sıkıntıları inanın çekmeyen grafiker olduğunu sanmıyorum kendimce bulduğum çözüm en basitinden günde 1 kart siparişi alsan ayda 500 tl cebine kalır bu en basiti bide bi firmada illede çalışmak istiyorsanız bakım üretim malzemesi varmı (plotter, baskı, fotokopi makinasına bile razıyız ama) ama bi bilgisayar bi yazıcı alsana tezgah hakatten ta bi tezgah oluyorMesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(
Bu mesajdan alıntı yap
mecityilmaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mecityilmaz

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 22-11-2012 #293
o kadar lafla o kadar sözle karşılaşıyoruz ki aslında. Ben inat uğruna tasarımcı oldum arkadaşım vardı resimleri tasarım yapardı benimkileride yap diyince burun kıvırdılar falan bende gittim grafiker oldum . şirketlerde web master olarak görev aldım afiş tasarımları broşür katalog vs. Şu andada bir firmada tek başıma reklam işlerinden sorumluyum. Ama söyle bi durum var. İnsanlar sana mesleğin ne dediklerinde tasarımcılık yapıyorum diyosun. Banada yaparmısın dediğinde kırmıyorsun tabikide yaparım diyip yapıosun. Ama onun hayal gücüyle senin hayal gücün bir olmadığı için sen bu işi bilmiyorsun gibi yorumlarda alıyorsun. Örg. ben çok güzel bir katalog kapağı tasarlamıstım müdüre gösterdim farklı şeyler istiyorum dedi bana bi katalog gösterdi tasarım da şu ; ortada bi kare içinde resim üstünde logo .. hani ben dareler şekiller afilli tasarımlar yapmısım ama onun kıyasladığı tasarım bu.

SİZE BİR TAVSİYEM KARDEŞLER ARKADAŞLAR ABİLER ABLALAR !

Eğer ki bu işi severek ve isteyerek yapmak istiyorsanız 1 metrekarede olsa kendi işinizi elinize alın. Kendinizi geliştirin home ofise kurun dışardan iş alın ama ne yaparsanız yapın sonunda kendi iş yerinizi açmadığınız sürede bu binlerce kişinin sorunu devam edicektir. Bizim kaderimizi yine başkaları belirleyecektir..
Bu mesajdan alıntı yap
selimbabat isimli Üye şimdilik offline konumundadır

selimbabat(28)

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 22-11-2012 #294
Arkadaşlar çok fazla işyeri değiştirmemekle beraber, söylediklerinizi Ankara'da pek görmedim. Çünkü sektör, işini bilen grafikere aç. (Şahsi gözlemim)

Photoshop'a merak sarıp, lise yıllarında öğrenip farkında olmadan bu sektöre girdim Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(
Askere 5 ay kala bir kopyalama merkezinde harçlığımı çıkarmak için komik bir rakamla 4 ay falan çalıştıktan sonra askere gittim. Döndükten sonra bir reklam ajansına akraba aracılığıyla girip işin matbaa kısmını öğrendim. Orada işin ehli grafiker arkadaş 1250 tl maaş alıyordu ve ben de 800 tl alıyordum. Herhangi bir maaş sıkıntımız olmadı. 4-5 ay bir çalıştıktan sonra kendimi yeterince geliştirdiğimi düşünerek oradan ayrılıp iş aramaya başladım. Bu arada Corel'i iyi derecede, diğer adobe programlarını orta derecede öğrendim tabii. Piyasadaki prestijli firmaların taleplerini karşılayamayacak kadar bilgi sahibi olmadığımı farkedip küçük bir ajansta yine 800tl maaşla işe başladım. Burada 7 ay, çok yoğun bir tempoda çalıştım, yaptığım her işin bir örneğini sakladım (ustamın tavsiyesiyle. Kendisi grafikerler.net'e üyedir "arixira") Ajansta alacağım kalmadı çok şükür. Çıkıp iş aramaya başladım. Bu arada uzaktan eğitim üniv. okuyup, bir yandan da akşamları 18.00 da başlayan kursuma gitmem gerekiyordu. Kazımkarabekir'de büyük bir matbaa ile görüşmeye gittim. Portfolyomu göstermem yetti. Adam benden referans bile istemedi. 2 tane grafiker almış 3-4 gün önce, biri bu işin okulunu bitirmiş, diğeri kursta öğrenmiş. Ama ikisi de bir iş matbaaya nasıl gönderilir bilmiyormuş. Hadi kursta öğrenen arkadaş neyse ama, eğitimine senelerini vermiş arkadaş için üzülmüştüm. Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :( Ne kadar maaş istediğim soruldu. Ben de adam beni işe almasın burda ben ne ders çalışabilirim, ne de akşam 5'te çıkıp kursa gidebilirim die kendimce uçuk bir rakam olan 1300 tl istedim. Adam tamam demez mi Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :( Sanırım daha fazla istesem verecekti. Piyasayı bilmememden dolayı 1300 tl büyük bir rakam zannediyordum. Diğer arkadaşlar 1 hafta deneme sürecindelermiş, 2 gün sonra sekreter hanım seni arasın gel başla dedi. Tmm ben de düşüniym bu arada deyip çıktım ve iş aramaya devam ettim. Şuan çalıştığım işyerine başladım. Sekreter beni iki gün arayla 2 kez aradı ama ben başka yere başladığımı söyledim. Her neyse konuyu uzatmayayım, 5 aydır 1250 tl maaş ile yeni kurulmuş diyebileceğimiz bir ajansta çalışıyorum. Patronum şeker gibi. Gelen işleri en güzel şekilde ve hızla bitirip, akşamları beşe çeğrek kala çıkıp kursa gidiyorum. Okulun online derslerine katılıyorum. Arada maaşlar geç ödeniyor, sorun etmiyorum. Yani arkadaşlar demem o ki işinin ehli oldup, severek yaptıktan sonra insanın sırtı yere gelmez diye düşünüyorum. Söylediğiniz gibi sağlam olmayan bir yerde de çalıştım ben ama ben değil onlar kaybetti bence. Çok geçmedi batılar zaten. Aslında sürekli grafiker değiştiren işverenler grafiker arkadaşları yıprattıkları gibi kendilerini de batışa götürüyorlar farkında olmadan.
Bu mesajdan alıntı yap
timutiti isimli Üye şimdilik offline konumundadır

timutiti

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 23-11-2012 #295
Arkadaşlar herkese merhaba,

G.S.F Grafik tasarım mezunu bir grafik tasarımcıyım.Arada bir bu siteye girerim.İnsanların burda şikayetlerini,deneyimlerini paylaşması dikkatimi çekti.Kimse üstüne alınmasın fakat çoğunuz tasarımcı değil operatorsunuz.Antetli kağıt,Kartvzt yapan tasarımcı oluyomus bilmiyordum.Bu arada işsiz falan değilim.Maaşımı yazarsam bazı operatorlerin morali bozulur.Neyse, herkese iş hayatında başarılar.
Bu mesajdan alıntı yap
mmcu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mmcu

Baskıcı / Bursa

Standart
Alt 26-11-2012 #296
Arkadaşlar herkese merhaba,

G.S.F Grafik tasarım mezunu bir grafik tasarımcıyım.Arada bir bu siteye girerim.İnsanların burda şikayetlerini,deneyimlerini paylaşması dikkatimi çekti.Kimse üstüne alınmasın fakat çoğunuz tasarımcı değil operatorsunuz.Antetli kağıt,Kartvzt yapan tasarımcı oluyomus bilmiyordum.Bu arada işsiz falan değilim.Maaşımı yazarsam bazı operatorlerin morali bozulur.Neyse, herkese iş hayatında başarılar.


Arkadaşlar ben tasarımcı değilim, ama piyasada 23 yıllık deneyimimle uzman olarak kendi işimi yapıyorum ve bu yüzden ne demek istediğinizide çok iyi anladığımı düşünüyor ve sizi haklıda görüyorum.

Ancak yazınızdan verim çıkartacak bir kişi bile çıkmaz ise sizin bilginizin kime ne faydası var ? İstediğiniz parayı kazanın ama bu tarz bir yorum yaparken belirteceğiniz verimli örnekler ile katkı sağlamazsanız yazınız ancak sizin kendinizi beğenmişliğinizi ortaya koyar.

Her sektörde hem kalifiye personel bulmak hemde hak ettiğini alabilmek büyük problemdir çözülmesi gereken.

İçtenlikle bir sorum var ve lütfen bunu iyice düşününüz...

"Sizin gerçekten istediğiniz nedir ?"

Bu soruya konsantre olarak vakit ayırın ve cevabını bulun.. Cevabınıza hedeflenin.. Başarı mutlaka gelecektir..
Bu mesajdan alıntı yap
timutiti isimli Üye şimdilik offline konumundadır

timutiti

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 28-11-2012 #297
Merhaba,

Yazdıklarınızın altına imzamı atarım. Şunuda belirtmek isterim meslegini kaliteli,düzgün yapan alaylı arkadaslara saygım sonsuz.örnek olarak bu foruma konulan cv'ler,maili me gelen cv'ler; adam belirtiyor ps,freehand vs. kullanmayı biliyorum.Eee başka, mahallemdeki fotografcıda biliyor o saydıklarını.Sonra yakınmalar başlıyor o paraya mı çalışıcam diye...Herkes her işten anladıgı için (!) sıkıntı oluyor bu memlekette.Şimdi adam program kursuna gidiyor.Eline veriyolar bir sertifika grafik tasarımcı oldun diye yolluyolar.Burda kabahatin çoğuda grafik tasarım kursu diye program ogreten işletmelerde.G.S.F'ye boşuna gitmişim meger bilseydim zamanında kursa giderdim.İşi gücü bıraktım buraya yazı yazıyorum.Madem çoştuk devam edelim.tasarım tarihini, temel sanatı,tipografiden bi haber olan adam tasarımcı oluyormus kusura bakmayın bilmiyordum.
Bu mesajdan alıntı yap
medyatiks isimli Üye şimdilik offline konumundadır

medyatiks

Sanat Yn. / Manisa

Standart
Alt 23-02-2013 #298
su an hala ıs arıyormusunuz ?
Bu mesajdan alıntı yap
bogurtlenlicay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bogurtlenlicay

Hiç Biri / Burdur

Standart
Alt 07-03-2013 #299
Merhaba,

Yazdıklarınızın altına imzamı atarım. Şunuda belirtmek isterim meslegini kaliteli,düzgün yapan alaylı arkadaslara saygım sonsuz.örnek olarak bu foruma konulan cv'ler,maili me gelen cv'ler; adam belirtiyor ps,freehand vs. kullanmayı biliyorum.Eee başka, mahallemdeki fotografcıda biliyor o saydıklarını.Sonra yakınmalar başlıyor o paraya mı çalışıcam diye...Herkes her işten anladıgı için (!) sıkıntı oluyor bu memlekette.Şimdi adam program kursuna gidiyor.Eline veriyolar bir sertifika grafik tasarımcı oldun diye yolluyolar.Burda kabahatin çoğuda grafik tasarım kursu diye program ogreten işletmelerde.G.S.F'ye boşuna gitmişim meger bilseydim zamanında kursa giderdim.İşi gücü bıraktım buraya yazı yazıyorum.Madem çoştuk devam edelim.tasarım tarihini, temel sanatı,tipografiden bi haber olan adam tasarımcı oluyormus kusura bakmayın bilmiyordum.
ağzına sağlık! ağzına sağlık! hatta tasarım yaptığı o ellerine kollarına! hatta tasarım yapmak için işe gittiğin ayaklarına sağlık! mükemmel!
Bu mesajdan alıntı yap
Rabia Yılmaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Rabia Yılmaz

Grafiker / Adana

Standart
Alt 29-03-2013 #300
hangimiz yitirmedik ki....
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
grafiker, grafikerlik meslegi, nazmiye gülol

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Mesleğime zarar veren kimdir? Nüket HOTALI Anketler 61 18-04-2012 11:56:53

Kapat
Şifremi Unuttum?