Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :( ...

Cevapla
Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(
Nazy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nazy(31)

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 21-09-2009 #61
Sponsorlu Bağlantılar

Program bilmek gerektiği kanısındayım tabiki ama farklı dallara ait aynı işe yarayan programları kullanabiliyo olmanın gereksiz olduğuna inanıyorum
aynı işe yaramıyor... aynı işe yarasa bunu diretmemin bir anlamı kalmaz
bahsettiğim programlar workflow destekli iş bitirici programlar
hem
konu zaten program değil
konu, bilgisayar destekli grafiğe ilgi duyan arkadaşlara başka bir geçerli yol sunmak
Bu mesajdan alıntı yap
MİRATA/FETHİYE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

MİRATA/FETHİYE

Sanat Yn. / Muğla

Standart
Alt 25-09-2009 #62
                             Sponsorlu Bağlantılar
Merhaba,
Nazmiye arkadaşımızın açmış olduğu konu üzerine yapılan ve kendisinin de yazmış olduklarını satır satır okudum...

Kendimden bahsetmek çok becerebildiğim birşey değil.Ancak sizlerden biri olduğumu söylemek istiyorum.Aslında Okulluyum alaylı değilim gibi bir yakşlaşımda olabilirdi ancak sanırım bu da az sonra bahsedeceklerimle alakalı yerine oturacak bir cümle olmayacaktır.

Ben MİRATA Reklam Tanıtım Şirketinin Yöneticisiyim.16 Kişilik bir kadro ile tek noktada tüm reklam çözümlerini üretmeye çalışan bir firma. Ve içinizden gelmiş bir işveren olarak sizlere konuyla ilgili bir takım açıklamalar yapmak istiyorum.

Eleştiri yapma hakkım olduğunu sizlerden biri olmakla alakalı kendimde buluyorum.Öncelikle burada yada grafikerler.net bünyesinde kayıtlı olan ve ortalıkta eleştiriler savuran birçok arkadaşımın Grafik Tasarımcı olduğunu düşünmüyorum daha çok grafiker yardımcısının elinden çıkacak nitelikte işler olduğunu düşünüyorum.Bu cümleyi bu işi başarı ile yapan ve grafikerler.nette kayıtlı olan birçok arkadaşımda var aynı zamanda ki onlarda diğer arkadaşlara gördüğüm kadarı ile öncülük yapmakta.Bu söylediğimi de üstlerine almayacaklardır.Elbette programları kullanabilme yetisi gereklilik, ancak dikkat edin Grafik tasarımcı diyoruz.İçerisinde tasarımı barındıran grafik.Tasarım olmazssa bu iş olmaz.Sadece vektörel çizimler yapabiliyor olmak, pantoneyi tanımak birkaç programı bilmek grafik tasarımcı yapmaz kişiyi.Bunu iyi anlamalı önce tasarım yaratıcılık işi, bilgi işi, birikim işi,beceri işi.

Olaylara bakış açısı sürekli olarak edinilen bedellerde iş verenin tutumu.Arkadaşlar işveren açısından da düşünün lütfen.Sizn 800 TL olarak gördüğünüz bedelin firmaya yansıması 1820 dür.Bende bir iş ilanı verdim grafikerler nette ve bu rakamı önerdim.Ancak muhassebeci arkadaşımın önüme getirdiği dökümde gördüğüm maliyet buydu 1820...Peki bu yeterlimidir.HAYIR KOSKOCA bir HAYIR...Fakat şartlar sizi buna itiyor.Çünkü artık matbaalar da ajans hizmeti veriyor çünkü artık 2 pc alan bir büro tutanda bu işi yapıyor çünkü artık arkadaşlarımız bir lira vergi ödemeden çantasıyla bu işe soyunuyor.Ve artık her firma fiyat araştırması yapıyor.

Bakın!!!Bölgede kurumsal olan birçok firmanın reklam çalışmalarını yürütüyoruz.Ancak piyasanın getirdiği rekabet ve krizle alakalı yürütülen fiyat politikaları bizleri ciddi anlamda zorlarken; ödeme politikalarında ki sapmalarda tüm dengeleri altüst etmekte.Artık insanlar ödeme yapamıyor arkadaşlar inanın buna.Çeklerin % 60 ı geri dönüyor.Zamanında ödemeler alınamıyor evrakları avukatlara vermek durumunda kalıyor ve firmalarla olan iletişimlerinizi bozuyorsunuz.Şartlar gerçekten ağırlaştı...

Peki bir işveren olara biz ne yapmalıyız; inanın bunu çok düşündüm ya birkaç arkadaşın işine son verecek yada maaşları belli bir dengede tutacaktık.Biz kimseyi çıkartmayı istemedik ve arkadaşlarımızla bu durumu paylaştık.Ve düşünün bir rakam vaad ediyorsunuz ve ödeyemiyorsunuz bununla yaşamak cidden zor.Sizce biz bilmiyormuyuz bu arkadşalarımızın bir yaşamları olduğunu ...böyle düşünmeyin bakın okullar açıldı çalışan arkadaşlarımdan çocuk sahibi olanlar var bugün okula gidecek çocuğu için alması gerekenler var belki alışveriş yaparken birde oyuncak almak isteyecek cebinde olmazssa canını incitmesi var.Bir arkadaşımın babası hasta evi kira evine bakıyor ona para veremezssem babasına gerekli olan ilaçları alamayacak belki,bir diğeri sevgilisi ile hafta sonu yemeğe çıkacak belki evlenme teklif edece ya para veremezssem yada diğeri diğeri hepsinin bir sorunu bir yaşamı var ...hepsinin kişisel olan sorunlarının tümü benim sorunum ve bunları düşünerek uyumak çok zor bunun nasıl bir his olduğunu yaşamadanda anlayamazssınız.Bu yüzden tüm arkadaşlara ödeme yapmamız gerekiyor ve doğru olanda ödeyebileceğimiz rakamların teklifidir.Ve şartları baştan söylememizdir.

Arkadaşalar kendi işlerini yaparak daha çok kazanacaklarını düşünüyorlar 12 ay bunu başarmak mümkün mü.Yada sizler kartvizite bedava logo dan bahsederken bir firma ne kadar üret alabilir bi kurumsal çalışmaya.Peki yapılan makine parkı yatırımları bunları görmek gerekmiyor mu.Bu bedellerin geri dönüşümleri.Ödenen sigortalar vergiler kiralar stopajlar bir düşünün arkadaşalar..

Sizinle küçük bir matematik yapalım.Bunu kendi firmamam üzerinden yapmak istiyorum.Ortlama 600-1200 arası maaşlar ödüyoruz.Ayda ödediğimiz personel maaşı 15.000 TL. ve yıllık 180.000 TL 62.000 TL sigorta yaklşakı 60.000 TL vergi 14.000 TL yemek ücreti 12.000 TL Telefon ve ADSL giderleri 45.000 kira giderleriniz vs. diye giden bir çetvel sadece var olan bu kısmı aldığımızda yıllık 400.000 TL ödemeniz gereken bir bedel var oysa siz bundan sadece 800 TL alıyorsunuz ve sizi ilgilendiren kısımıda burası.İş yapmaz ve takım yatarsa bu firmanın problemi doğru değil mi.Çünkü biz bu rakamlar vaad etmi ve ödemekle yükülüyüz iş olsadaaa olmasadaaa....Peki 400.000 TL %40 kar marj ı ile çalışan bir firma için ne kadarlık bir ciro.1.000.000 TL yani firmanın hergün yaklaşık sadece maliyetlerini karşılaması adına yapması gereken ciro 3.500 TL bunu bir ay yapamazssa katlanarak devam eder.Evet tablo böyle...Ve sonrasında firma kendini yenilemk adına yatırım adına kazançlar üretecek ancak kapıyı açtığı anda hergün bunu önce kazanıp sonra devam edecek.

Çok şükür firma olarak bunların üstesinden gelebiliyoruz ancak daha çok iş üretip daha az rakamlara satarak ve aynı ciroları elde ederek.Piyasa birbirine bağlı olarak hareket ediyor.Ödemeler zamanlı yapılsa bizlerde belki iyileştirmler yapacağız ancak sanırım sizlerinde bizlere destek olup el birliği ile bu dönemden çıkmamız gerekiyor.

Size özel birşey daha söylemek istiyorum.Siz gerçekten iyiyseniz ve siz gerçekten firmanızı kazandırıyorsanız.Yöneticiniz bunu mutlak görür ve size hakkettiğinizi birşekilde verir.Ancak bizim işimiz bir takım işidir takımda herkes iyi olursa ancak sonuç başarılı olur.Siz on numara taarımlar yaparken üretim hatalı iş basar yada firelerle yüyürse firma yine kaybeder ve sizde bundan payınızı alırsınız.Bence olması gereken talım hareketidir.Samimiyettir.Aynı kabtan yediğini unutmamaktadir.Verilen her zararın kişilere değil bütüne verilmiş zarar olduğunun bilincinde olmaktır.Firmada adam adama kızdığı için işi yapmıyor bu nasıl bir mantık düşünün.

Şimdi bence öncelikli olarak kendiniz bir sınayın reel örnekler var önünüzde iyi işler başarılı arkadaşlar var.Şu na piyasada kurumsal yapı içinde çalışan reklam şirketlerinde tavan ücret 1.600 TL net tabansa 600 TL siz neresindesiniz bu işin buna bakın ve fiyatınız belirleyin.İsimlerle ifade edebilsem kimlerin hangi maaşlarına çalıştığı söylesem inanın yıkılırsınız o yüzden rakamınızı SİZ belirleyin.Fakat lütfen kendinize samimi davranın.Hatta Gerçekten ben bir Grafik Tasarımcımıyım sorusunu kendinize bir sorun.

Mutlukalın.Allah hepinizi yüreğinizdeki işle ve hakkettiğiniz rakamlarla karşılaştırsın.

MİRATA Reklam Tanıtım Ltd. Şti.
Bu mesajdan alıntı yap
fairtail79 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fairtail79

Karikatürist / İstanbul

Standart
Alt 25-09-2009 #63
Bende yazdıklarınızın hepsini teker teker okudum, bu anlattıklarınızdan sonra gelen Mutlu kalın kelimesi bana bir hayli ütopik geldi...
Birde 800 TL maaşın size görünen 1820 liralık faturasını verdiğiniz rakamlar dahilinde aritmatiğini yapsamda 1820 TL ye ulaşamadım.
İyi çalışmalar, verdiğiniz savaşta başarılar diliyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
MİRATA/FETHİYE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

MİRATA/FETHİYE

Sanat Yn. / Muğla

Standart
Alt 25-09-2009 #64
ilanda var arkadaşım 800 TL maaş + 320 sigorta+400 kira bedeli + 300 yemek toplarsan sanırım 1820 yapıyor...
Herkes için kolaylık diliyorum....Bizim şartlarımız bu en azından bunları karşılıyoruz.ve vicdanen de rahatım.Uymayan arkadaşa da saygı duyarım.Dah uygun bir iş bulmalarını bende isterim.Biz olanaklarımız doğrultusunda bu rakamları verebiliyoruz.
Saygılar...
Bu mesajdan alıntı yap
whampir19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

whampir19(29)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 28-09-2009 #65
tamamını okuyamadım k.b. içim karadı artık benim 4. senem bu meslekte dediklerinin hepsinde haklsın
Bu mesajdan alıntı yap
berguvan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

berguvan

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 28-09-2009 #66
birşeyler yazayım dedim inanın yazacak bişey bulamadım bu konuda Nazmiye yazılabilecek herşeyi yazmış zaten üşenmeden ellerine sağlık emek vermişsin...
Bu mesajdan alıntı yap
ByGraphArt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ByGraphArt

Grafiker / Antalya

Standart
Alt 30-09-2009 #67
arkadaşım şua an vaktim yok ama konu ile ilgili nbenimde yazacaklarım var şimdi yazmamın sebebi konunun popüler kalmasını sağlamak için ufak tefek işlerim var elimde onları bitireyim bu konu hakkında yorumumu yollayacağım...
Bu mesajdan alıntı yap
ugurekinci isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ugurekinci

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 03-10-2009 #68
Vay be ne konuymuş tam 6 aydır tartışılıyor.. Majestic Seni bu konuda tebrik ediyorum hepimizin yaşadığı bir sorunu açık yüreklilikle dile getirmişsin ve 6 ay boyunca tartışılabilmesine sebep olmuşsun. Demekki birçok meslektaşımız aynı sorunu yaşamakta ve çözüm aramaktadır.. Kendimden bahsedeyim biraz Makine üretim firmasında grafiker çalışıyorum ilk aylar katalogları brosulerı web sitesi felan derken suan o kadar bı yogunluk yok gercekten..
aldığım maaş 1000 tl + ssk ha memnunmuyum şimdilik evet ama değeri bumu değil tabi grafikerlik sıradan bir meslek değildir bence sadece programları bilip okul okuyup varılabilecek bir mertebede değildir.. Bildiğin programları gördüğün eğitimleri vs vs bunların hepsı bır yana Senın hayal gücün düşündüklerin bir yana.. Mesela su bı kac ay ıcerısınde askere gitmeyi dusunuyorum ilerde ne olucak evlenıcem grafikerlikle nasıl geçinicem ( Uzgunum ama suan bu cumleyı kurabılıyorumm Ne yazıkkı ) gerçekten biri bunun cevabını verebilirmi bana. Şuan belki 800 900 1000 her grafiker arkadasımızı kurtarabilir ama ya ileride ? Millet 20 tl ye Bırak 20 yi 2.5 e logo yaparken biz nasıl hakkımızı arıyacağız Onu bırak Kataloğunun tasarımını bile baskıcı arkadaşlara iteleyen var...
Gerçekten bu konu son zamanlarda beynimi kemiriyor.. İlerde ne olucak bu meslekle ne kadar ve nasıl geçinebilirim çevreme bakıyorum birçok grafik ve web ajansları sureklı batmanın eşiğindeler kime sorsan durumlar çok kötü.. Buraya gelmesinin sebepleri nedir sizce.. Bunda bizimde suçumuz çok mesleğimize olan ilgiyi yine biz yükselttik bu ilgi sonucunda insanlar buna yoğunlaştılar ee sonuc? her program kuran artık grafiker diye geciniyor.. bu kadar abest bir durum anca türkiyede olur zaten.. grafikerlik üzerine ilgi yogunlastı hemen bi grafik kursu ac web uzerıne yogunlastı hemen kurs ac kurslar cogaldı hemen ucretsız egıtım ver ucretsız egıtım vs ve buna benzer bır cok eğitim piyasayı gercekten cok kotu etkıledı ve etkılemeye devam ediyor.. Sadece 8 Sene önce bu işe ilk atıldığım dönemlerdeki hevesimi anımsayıp gülümsüyorum..
Majestic bu konuyu samimiyetinle dile getirdiğin ve konuya katılan tum arkadaslara tesekkur edıyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
cLubTaXiM isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cLubTaXiM(34)

Yrd. Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 04-10-2009 #69
Benim başımada geçen hafta ilginç bir durum geldi;

Geçen hafta staj yeri için telefonda bir ajansla görüşüyorum, telefonda ki bayan bana bu sektörde tecrübeniz var mı diye sordu ve haliyle yok cevabını alınca biz tecrübeli arıyoruz dedi.

İşe bak sen, tecrübeli olsam neden stajyer olarak başvuru yapayım ki ben senin ajansına.
Bu mesajdan alıntı yap
yesil_dokunus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yesil_dokunus

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 12-10-2009 #70
bence balık baştan kokar Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :( neden böyle diyorum biliyor musunuz? sektörün böyle olmasının sebebi denetimsizlik.

öncelikle iş yerlerinde veya internet kafelerde kullanılan programların kaçı lisanslı. evinizde kullandığınız programların kaçı lisanslı. denetim olmadığı için matbaa sayısı çok fazla. denetim olmadığı hal böle olunca grafiker sayısı çok fazla. ipini alan grafiker oluyor.

kaçınızın evinde linsanslı grafik prgramları var. kaçınız lisanslı programların kullanıdığı matbaa yada ajanslarda çalıştınız? benim cevabım =0. hal böle olunca ne oluyor. sen bir fotoşopa hiç para ödemen corele hiç para ödemen sahip olursan/ yada iş yerinde kullanırsan kalite beklemen anlamsız olur. kalite olmayınca etraf grafiker kaynar. grafiker fazla olunca iş bulamazsın...

bu işin bir boyutu. bana göre bence en önemli boyutu. avrupada bilidiğim kadarıyla evlerde bile lisanslı program kullanılıyor. hatta grafik hocam evlere bile baskın yaptıklarını söylemişti (ne kadar doğru?!). ama bildiğim en önemli şey linsansız iş yeri olmadığı. olmadığı için çok fazla matbaa ve ajans yok. ajans ve matbaa olmadığı için bilişim sektörü hayli revaçta... grafikerler de öle. hal böle olunca fazla grafikçi yok. yani 2,5 yltlye logo yapan da yok...

sonuç; bizim sorunlarımızın giderilmesi için, ilk önce avrupadaki gibi lisans olayına önem verilmeli. kaliteyi artıracağını düşünyrum. hatta bu iş evlerdeki bilgisayalara kadar uzanmalı. bunun başka yolu yok... kalite artarsa grafik ve web tasarım olayı adam gibi iş sınıfına girer..

size ve bize gelince. ben 1 yıl grafikerlikten ayrı kalmıştım. sağlık problemleri yüzünden. tekrar iş dünyasına geri dönmeyi düşünüyordum. daha önce bilgisayar öğretmenliği yapmıştım. matbaada bir kere çalışmıştım. yazdıklarınızı görünce sektörün şu an berbat durumda olduğunu anladım. bedava çalışmaktansa boş durmak en iyisi.... gibi geliyor.

bu arada bir arkadaşım sizin gibi uzun süre matbaalarda çalıştı. daha sonra freelance yaptı şimdi iş yeri açtı. ben de onun gibi olmayı düşünüyorum ama çok riskli de gibi bakalım hayat n gösterecek...

sizinle irtibat kurabilir miyim? (mail/msn) eğer ben de o arkadaş gibi freelance tasarım yaparsam hayata geçirmeyi düşündüğüm projler var. belki olur...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
grafiker, grafikerlik meslegi, nazmiye gülol

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Mesleğime zarar veren kimdir? Nüket HOTALI Anketler 61 18-04-2012 11:56:53

Kapat
Şifremi Unuttum?