mesleğimiz ölmek üzere...

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - mesleğimiz ölmek üzere... ...

grafitunç isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafitunç(27)

Grafiker / Ankara

Alt 25-06-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

MERHABA ARKADAŞLAR ANKARADA OTURMAKTAYIM.MESLEK LİSESİNDEN YENİ MEZUN OLDUM.SİZE BAŞIMDAN GEÇEN BİR KAÇ OLAYI ANLATMAK İSTİYORUM.

1.olayım:Geçen günler de bir cafenin el ilanı işi olduğunu duydum.Görüşmeye gittim.5000 adet 10x14 boyutunda tek kırım 170 gr. kağıt üzerinden fiyat aldım.adama fiyatı söyledim.adam demesinmi ben 120 liraya yaptırıyorum.Kan beynime sıçradı.adama dedimki sana yapacağım tasarım sadece senın olacak.o 120 el ilanı ile benim el ilanım arasında dağlar kadar fark var.dedim.adam ben orada değilim ucuz olsn sıradan bi iş dedi ne var sanki şunu yapmayacak dedi.ben o zaman ona yaptırın dedım cıktım.
2.olayımda şöyle oldu: yine bir cafenin işini aldım menü ve kartvizit işi.adama 200 lira sadece a3 300 gr.selefonlu tek kırım 15 adet menü fiyatı verdm.adamla 150 ye diğer bayisininde işlerini almak üzere anlaştım.işin 2 kere maketini çıkardım.götürdüm. işin baskısını ve tasarımını bitirdim teslim etmeye götürdüm.dğer ortağı geldi baktı inceledi.evirdi çevirdi bumu 150 lira dedi.bende evet dedim.altından mı dedi önüme attı.ne demek istiyorsunuz 2 kere maket getirdim size dedim.meğerki bi tabelacı gelmiş adama ben sana 15 tanesini 40 lira ya yaparıdm demiş.o anda çıldırdım.
3.olayım:aynı cafe nin kartvizitini götürdüm.patronu yoktu çalışana teslim ettim parasını ondan aldm.sen nie bu kadar pahalıya çalışıyorsun dedi neresi pahalı dedim.ben geçen kartvizit yaptırdım 15 lira aldılar dedi.şaşırdım yani aniden.size yapılan kartvizit şablondur dedim.ben bu kartviziti buradan başka yere satmam sadece buraya aittir o dedim.ama sizinkini her yerde görebilirsiniz dedim.adam olsn dedi yine de pahalı dedi.

ARKADAŞLAR PİYASADA O KADAR ÇOK UCUZA ÇALIŞAN VARKİ ANLATAMAM.MESLEĞİMİZ AYAKLAR ALTINA ALINIP PİYASAYI ÖLDÜRMEKTEDİRLER.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Alt 25-06-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Günaydın ve geçmiş olsun...
Bunlar birşey değil daha durun [COLOR="Red"]NE YAZIKKİ [/COLOR]daha birçok şeyle karşılaşacaksınız ve daha kimbilir karşılaşmadıklarımızla karşılaşacağız...
Bu mesajdan alıntı yap
larana isimli Üye şimdilik offline konumundadır

larana

Grafiker / İstanbul

Alt 25-06-2009 #3
Bu tarz şeylere takılmayın bence. Ben böyle küçük firmalarla çalışmıyorum çünkü böyle küçük firma sahiplerinin beyinleri de küçük oluyor genellikle!!!
Bu mesajdan alıntı yap
özzlemm isimli Üye şimdilik offline konumundadır

özzlemm

Grafiker / Ankara

Alt 25-06-2009 #4
çok güzel bir konuya değinmişsin gerçekten.
sinirlenmemek mümkün değil. baskı merkezlerinde grafiker adıyla geçinen kişiler 1000 adet kartviziti 15 tl yapıyor. baskısı ve tasarımı içinde mesleğimiz ölmek üzere... aslında ortada tasarım yok hazır şablona isim ve adres bilgilerini yerleştiriyorlar.
yaptıracak olan kişi de daha ucuz gördüğü için onları tercih ettiriyor. aslında bir kurumun kartviziti broşürü afişi v.s. hepsi o kurumun ciddiyetini gösterir. ama ne yazıkki bunu anlamıyorlar ve ucuz olsun diye seçiyorlar.mesleğimiz ölmek üzere... emeğimize saygi kalmadı gerçekten..

aslında birile iş için anlaşmadan önce bu durumu onlara anlatmamız gerekiyor. eğer pahalı bulup ileride sorun çıkartacak olan müşteriyle çalışmamalıyız. tabi ne kadar dinlerler orası şüpheli..
Bu mesajdan alıntı yap
crazyglad isimli Üye şimdilik offline konumundadır

crazyglad

Grafiker / İstanbul

Alt 25-06-2009 #5
Bunlar daha neki ...
Bu mesajdan alıntı yap

grafitunç(27)

Grafiker / Ankara

Alt 25-06-2009 #6
hayat bu şekilde devam ederse kısa bir sürede sıradan herkesin yapabildiği saygınlığı olmayn bir meslek olur.buna dur diyebilmeliyiz.
Bu mesajdan alıntı yap
leventelpen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

leventelpen(53)

Karikatürist / İstanbul

Alt 25-06-2009 #7
Buna dur diyebilmeliyiz tabii ki...

Bu olaylar (fikir ve sanat eseri sahipleri) meslek birliklerinin birinci sırada takip edecekleri türden değildir ama meslek birliklerinin alacağı ilke kararlarıyla tasarıma, tasarımcıya ve sanata hakaret eden böyle şahsiyetler ihtar edilebilir. Gerekirse haklarında dava açılabilir. Ankara'da kurulu bulunan GESAM ile bir görüşün isterseniz.

İkincisi, esaslı bir meslek odası (esnaf ve sanatkârlar federasyonuna bağlı) ile piyasa fiyat ve ücretlerinin bu şekilde dramatik biçimde düşürülmesi önlenebilir. Freelancer'ların esnaf ve sanatkâr odası kuramaması için hiç bir sebep yoktur. Freelance çalışanlar, hem fikir ve sanat eseri sahipleri meslek birliğine, hem işçi sendikasına, hem de meslek odasına üye olabilir.

Freelancer'lar olarak, bu tip örgütlenme girişimleri ile bir SİVİL PLATFORM oluşturamadıktan sonra, sıfır liraya tasarım talepleriyle karşılaşıp, daha sonra da düşman hatlarından su getirme angaryasına koşulmamıza ramak kalmıştır. grafitunç'un endişelerine katılıyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
grafikerkartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikerkartal

The Legend ;)

Grafiker / İstanbul

Alt 25-06-2009 #8
daha büyük kurumlarla çalışrısanız bu gibi sorunlarla karşılaşmazsınız ufak esnafla ufak çantacılar çalışıyro ve dolayısyla fiyatlar işler seviyesiz kalıyor mesleğimiz ölmek üzere...
Bu mesajdan alıntı yap
leventelpen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

leventelpen(53)

Karikatürist / İstanbul

Alt 25-06-2009 #9
Daha büyük kurumlarda da seviyesizlik gördüm ben... Mesele büyük-küçük kuruma çalışma meselesi değildir. Örgütlü ve kararlı şekilde bu toptan seviyesizliğe karşı durulmalıdır.
Bu mesajdan alıntı yap

grafitunç(27)

Grafiker / Ankara

Alt 25-06-2009 #10
çok güzel bir mesleğimiz var arkadaşlar.bize olan saygıyı sessiz kalarak yitirmemeliyiz.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları