Meslek Nedir ?

Grafik Sözlük - Meslek Nedir ? ...

Meslek Nedir ?
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Meslek Nedir ?

Alt 27-10-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Meslek Nedir?
Meslek, insanın yaşamını sürdürebilmek için icra ettiği ve genellikle yoğun bir eğitim, çalışma, bilgi birikimi, seçilen mesleğe bağlı olarak yetenek geliştirmeyi gerektiren ve tüm bu sürecin sonunda kişilerin kazandığı ünvanın adıdır. Genellikle her meslek o mesleğin etik değerlerini, gelişimini, lisanslanmasını ve diğer insanlar nezdinde tanınmasını sağlayan profesyonel kuruluşlara sahiptir. Yeryüzünde binlerce meslek bulunmaktadır. Bizde resmi olarak tanımı yapılmış 600 civarında meslek vardır. Mesleklere örnek olarak bilgisayar programcısı, yazılım mühendisi, tekstil teknikeri vs verilebilir. Her bir meslek için tanım, görev alanları, genel olarak kullandığı araç ve gereçler, mesleğin gerektirdiği özellikler, çalışma ortamı ve koşulları, çalışma alanı ve iş bulma olanakları, meslek eğitiminin verildiği yerler, meslek eğitimine giriş koşulları, eğitimin süresi ve içeriği, meslekte ilerleyebilme ve yeni meslekleri seçebilme olanakları, destekleyici meslek kuruluşları, mesleğin başarıyla yürütülebilmesi ve geleceği ile ilgili pekçok husus mutlaka araştırıp geliştirilmesi gerekli hususlardandır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(41)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 01-04-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Mesleğiniz?
Bizim mesleki bir kavram karmaşamız var....
Kimin mesleği grafiker? Kim sanat yönetmeni? kim operatör? meslek aşkına bir çözebilsek...
Bu mesajdan alıntı yap
N/A6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A6(35)

Alt 01-04-2008 #3
Mesleğiniz?
Bizim mesleki bir kavram karmaşamız var....
Kimin mesleği grafiker? Kim sanat yönetmeni? kim operatör? meslek aşkına bir çözebilsek...
Kişi kendine güveniyor ve yapabilirim diye biliyorsa bence herşey olabilir.
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(41)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 01-04-2008 #4
Kişi kendine güveniyor ve yapabilirim diye biliyorsa bence herşey olabilir.
Ben yapamaz demedimki?
kim kimdir? tartişsak diye düsünüyorum...
Bu mesajdan alıntı yap

N/A6(35)

Alt 01-04-2008 #5
Benim Matbaa Mesleğim iyi olmam gerekir, matbaadan para kazanıyorum. Grafikerlik ayrı bir sektör değil bana göre onda da iyi olmam gerekir. Birazda merak ve araştırmacılık varsa helede böyle siteler engelde yok bana göre.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
Hepyek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hepyek

Hiç Biri / İstanbul

Alt 01-04-2008 #6
Konumuz meslek nedir ise?

Eldeki yeteneklerin belli bir ücret karsiliginda satisidir diyorum.
Bu yetenekler daha da artabilir veya daha az olabilir bu da mesleki kariyer olur. Meslek Nedir ?
Bu mesajdan alıntı yap

N/A6(35)

Alt 01-04-2008 #7
Konumuz meslek nedir ise?

Eldeki yeteneklerin belli bir ücret karsiliginda satisidir diyorum.
Bu yetenekler daha da artabilir veya daha az olabilir bu da mesleki kariyer olur. Meslek Nedir ?
Neden Ticari yönünü ön plana çıkardınızki. Yetenek kariyer neye göre değerlendiriyor. Kişi kendini mi beğenmeli, Müşterisimi onu beğenmeli.
Bu mesajdan alıntı yap
Hepyek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hepyek

Hiç Biri / İstanbul

Alt 01-04-2008 #8
Neden Ticari yönünü ön plana çıkardınızki. Yetenek kariyer neye göre değerlendiriyor. Kişi kendini mi beğenmeli, Müşterisimi onu beğenmeli.
Meslek, ticari bir anlam tasimadan mi var olmus senelerce?
Yetenek meslegin gerekliliklerine göre degerlendirilir.
Elbetteki yapilan isin gerektirdigi yeterlilik müsteri tarafindan degerlendirilir.
Kendisi de yeterli olup olmadigi kanaatine varabilir meslek sahibi, ama objektif olamayabilir.
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(41)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 01-04-2008 #9
Eskiden dizgiciler vardı, bu meslek yokmu oldu?
Bu mesajdan alıntı yap

N/A6(35)

Alt 01-04-2008 #10
O dizgiciler şimdi işinin piri okul okumadan mesleklerini en iyi şekilde icra ediyorlar. En azından kartvizit dizgisi yapanda adresin 8 punto yazılacağını biliyor. El yazısında soy ismin küçük yazılacağını biliyor. Onlar diplomalarını ustalarında yeri gelince tokat yiyerek aldılar.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Tags
egitim ogretim, egitimci, eitim retim, grafikerlik meslegi nedir, klavuz, meslek, meslek ne, meslek nedir, ogrenmek, ogretici, ogretim egitim, renmek, retim eitim