mikrosoft office infopath nedir?

Microsoft Office InfoPath - mikrosoft office infopath nedir? ...

Cevapla
mikrosoft office infopath nedir?
workmedya isimli Üye şimdilik offline konumundadır

workmedya

Hiç Biri / Konya

Dosya19

mikrosoft office infopath nedir?

Alt 15-06-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

InfoPath nedir?
InfoPath'de, aşağıdakileri gerçekleştirebilirsiniz:

Form şablonları tasarlama Tasarım modunda (tasarım modu: Form şablonu oluşturabileceğiniz veya bunun üzerinde değişiklik yapabileceğiniz InfoPath tasarım ortamı.), etkileşimli ve kullanımı kolay form şablonları tasarlayabilir ve yayınlayabilirsiniz. Form şablonuna metin kutuları ve liste kutuları gibi standart denetimler eklemenin yanında, bir formun bölümlerini (bölüm: Form üzerindeki, diğer denetimleri içeren denetim.) ekleme, kaldırma, değiştirme veya gizleme esnekliği sunan denetimler ekleyebilirsiniz. Tasarlayabileceğiniz form şablonları doğrudan ekibinizden gelen verileri toplamak için kullanılan basit form şablonlarından daha büyük işletme işlemlerinin parçası olan karmaşık form şablonlarına kadar çeşitlilik gösterebilir. InfoPath form şablonları kendi başlarına kullanılabilir veya formları varolan veritabanları veya Web servisleriyle çalışacak şekilde tasarlayabilirsiniz. Form şablonları şirket ağındaki ortak bir konuma yayımlanabilir ve bu konumdan erişilebilir; paylaşılan klasör, Web sunucusu veya Microsoft Windows SharePoint Services sitesindeki kitaplık gibi. Buna ek olarak, InfoPath Forms Services'yi çalıştıran bir sunucuya erişebiliyorsanız, Web tarayıcıda, InfoPath'te veya hatta taşınabilir bir aygıtta doldurulabilen tek bir form şablonu tasarlayabilirsiniz.
Form doldurma Kullanıcılar, tasarım modunda oluşturulan form şablonlarını temel alan formları doldurabilir. InfoPath'te form doldururken kullanıcılar alışkın oldukları belge benzeri özellikleri kullanabilirler. Örneğin, formda yazım denetimi yapabilir veya formdaki belirli alanlara biçimlendirilmiş metin veya grafik ekleyebilirler. Form şablonunun tasarımına bağlı olarak, kullanıcılar birden çok formdaki verileri tek bir formda birleştirebilir veya verileri başka programlara verebilirler. Form şablonu tarayıcı destekliyse (tarayıcıda etkinleştirilen form şablonu: InfoPath Forms Services çalıştıran bir sunucuda yayımlanan ve kullanıcıların formu Web tarayıcısında hem görüntüleyebilmeleri hem de doldurabilmeleri için tarayıcıda etkinleştirilmiş olan tarayıcıyla uyumlu form şablonu.), bilgisayarında InfoPath yüklü olmayan kullanıcılar, formu InfoPath yerine Web tarayıcısında veya taşınabilir bir aygıtta doldurabilirler.
InfoPath Genişletilebilir Biçimlendirme Dili'ni (Extensible Markup Language - XML) (Genişletilebilir Biçimlendirme Dili (XML): Standart Genelleştirilmiş Biçimlendirme Dili'nin (SGML), geliştiricilerin bilgi düzenleme ve sunma esnekliği sağlayan özelleştirilmiş etiketler oluşturmalarına olanak veren, sıkıştırılmış biçimi.) temel alır. Form şablonu tasarladığınızda InfoPath bir .xsn dosyası oluşturur. Bu dosya XML Şeması (XSD) (XML Şemaları: XML belgesinin, öğe adlarını ve zengin veri türlerini, hangi öğelerin birleştirilerek görüntülenebileceğini ve her öğe için hangi özniteliklerin kullanılabileceğini de kapsayan yapısını tanımlayan XML olarak yazılmış resmi belirtim.) ve XSL Dönüşümü (XSLT) (XSL Transformation (XSLT): XML belgelerini HTML veya XML gibi diğer türdeki belgelere dönüştürmek için kullanılan dil. XSL'in bölümü olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.) dosyaları gibi formun çalışması için gerekli olan dosyaları içeren bir kabin (.cab) dosyasıdır. Kullanıcı InfoPath'de bir formu doldurduğunda, bu formdaki veriler endüstri standardı XML biçiminde kaydedilir veya gönderilir. Ancak, form şablonu tasarlamak veya form doldurmak için XML ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekli değildir. Buradaki önemli nokta XML'in kuruluşunuzun bu formları kullanarak topladığı verileri farklı amaçlarla kullanabilmesini çok daha kolay hale getirmesidir. Örneğin, seyahat raporlarının InfoPath form şablonları müşteri hizmetleri yönetimi sistemi, basit nakit sistemi ve seyahat planlama sistemi için XML verileri sağlamak amacıyla kullanılabilir.
(alıntı):wink:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

mustafayilmaz28 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mustafayilmaz28

Bilg. Teknikeri / İstanbul

Standart
Alt 21-03-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
İnfopath ile küçük bir örnek hazırlamak istiyorum ama tanım ve açıklamalardan yeterince infopath i anlayamadım..
nette baktığımda hemen hemen hiç türkçe kaynak yok:sadsmile::crying:
bu knuda bana yardımcı olabilirmisiniz?
web üzrinden veya local makinede (ama anladığım kadarı ile infopath localde çalışan değilde net üzerinde çalışan güzel bir uygulama) yapabileceğim küçük bir örnek lazım ve yapılışınıda anlatan türkçe.:smile:
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

« - | - »
Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
yıllardır corel kullanırım illustratöre geçsem mi farkı nedir + ları nedir josef29 Corel Draw 19 05-07-2014 19:17:46
Office Objeleri grafikermehmet Vektörel 0 23-06-2008 14:07:40
In The Office - Vector beytullah001 Vektörel 6 07-06-2008 21:34:35
Office Araçları N/A8 Diğerleri 0 26-02-2008 14:29:52

Kapat
Şifremi Unuttum?