Mizanpaj Nedir

Grafik Sözlük - Mizanpaj Nedir ...

Mizanpaj Nedir
Qesta isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Qesta(50)

Webmaster / Manisa

Mizanpaj Nedir

Alt 26-11-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Bu başlığı bulamamıştım..

MİZANPAJ
Mizanpaj, kelime anlamı olarak gazete dergi gibi yayınlarda sayfa düzenidir. Gazetecilikte ve dergi sayfalarında haber kadar önemli bir unsur da okuyucuya hangi mesajın en iyi şekilde nasıl aktarılacağını tayin etmektir. Mizanpaj veya sayfa düzeni denilen bu çalışma. Yayın organlarının önemini artırır veya azaltır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Alt 27-11-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
evet bende gazete hazırlıyorum hergun, freehand kullanıorum, alternatif ve freehand kadar kullanımı kolay ve pratik olan baska bi program biliormusunuz ??
Bu mesajdan alıntı yap
moonlight34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

moonlight34(49)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 27-11-2007 #3
nLqn,
QuarkPress, gazete-dergi çalışmalarında yaygın olarak kullanılan ve freehand'e göre daha hızlı bir programdır. Yaptığın gazete çok oyuncaklı değilse Quark'ı deneyebilirsin, sonrasında da Indesign programına geçiş yaparsın. Sitede QuarkPress ile ilgili yazıları okumanda yarar var.
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 27-11-2007 #4
tsk ederim oncelikle bu prgı nasıl edinebilirim ona bakayım (:. ayrıca renksiz bi gazete ama yılbasından sonra 12 sayfa olcak ve ben daha da guzelleştirmek istiyorum bu gazeteyi, ins sizden cok seyler ogrencem...
Bu mesajdan alıntı yap
tsira_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tsira_(35)

Grafiker / Ankara

Alt 27-11-2007 #5
ben COREL VENTURA da kitap hazırladım çok pratik bir program (text açısından) QUARK tarzı bir programdır o da nlgn bundan da faydalanabilirsin
Bu mesajdan alıntı yap
yesil_dokunus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yesil_dokunus

Grafiker / İzmir

Alt 13-12-2007 #6
en iyisi adobe indesigndir. özellikle pdf konusunda büyük avantaj sağlıyor
Bu mesajdan alıntı yap
graffix isimli Üye şimdilik offline konumundadır

graffix

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 15-12-2007 #7
İndesign'ı tek geçerim bu konuda herkese tafsiye edirm :P
Bu mesajdan alıntı yap
toprakasi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

toprakasi

Grafiker / İstanbul

Alt 15-12-2007 #8
Ben de corelde Gazete yapıyorum Quark freehnd ve adobe programları bana sanki kalıplı gibi gelio aslında öle olması daha iyi cünkü trelemeyi ve sütunlamayı bu programlar kendileri hazırlıyor ve baskı aşamasında daha rahat corelde ise özgürsün tre bile sana ait tasarım olarak süper ama hız ve düzen olarak okadar iyi değil fakat corele elin alşınca 12 sayfayı 4 - 5 satte yaparsın ayrıca gazete çıkartmak veya yapmak isteyen arkadaşlarada yardımcı olurum şu an İstanbulda bir kaç mali gazetenin hazırlığını ben yapıyorum..

Mizampaj Hakkındada
bilirsiniz düzen sağ üst köşeden başlar ve sol alt köşede biter resim haberden ayrı kalmamalı ve yazı başladığı yerden bittiği yere kadar okuyucunun kaybetmiyeceği bağlantıda gitmelidir sayfa düzeninde ölçüler çok önemlidir sutun arasında ki örn 0.5 ölçüyü resmlerin yazılar arasndada ve başlıklar arasındada en az bu aralıkda kullanılmalıdır tüm sayfalarda aynı ölçüler başlıklardaki puntularda hemen hemen aynı olmalıdır gazete mizampaj dergiden birazdaha resmi olduğu için yazı karakterlerinde çok büyük punto fazla kulanılmamalıdır times 11.5 punto gibi unutulmıcak en önemli kural ölçüleri puntoları ve karakterleri düzenlemek ve kalıplaştırmak
Bu mesajdan alıntı yap
matri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

matri(47)

Yrd. Grafiker / İzmir

Alt 17-12-2007 #9
tesekkurler toprakasi.. faydali bilgiler...
Bu mesajdan alıntı yap
karyalı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

karyalı

Grafiker / Muğla

Alt 19-12-2007 #10
Ben Page Maker'den adobe indesigndir geçtim, gerçekten harika bir program...Gazete mizanpajı için birebir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
mizanpaj nedir, mzanpaj