model-portre çekimlerim - 6

Portre Fotoğrafçılığı - model-portre çekimlerim - 6 ...

Cevapla
model-portre çekimlerim - 6
drawsever isimli Üye şimdilik offline konumundadır

drawsever(41)

Hiç Biri / Mersin

Standart
Alt 25-07-2011 #21
Sponsorlu Bağlantılar

eski fotoğrafçıların dijitalcileri sevmiyor olmasının altında bazı psikolojik nedenler de yatıyor olmasın? zira fotoğrafçılık dünyasında kesin ve tartışmasız bir devrim olan dijital fotoğrafa geçiş süreci, tüm dünya üstünde milyonlarca insanı fotoğrafla tanıştırdı, fotoğraf çekmeyi sevdirdi. hal böyle olunca da nispeten daha az bilinen, daha sınırlı bir sayıda insanın icra edebildiği bir sanatın uygulayıcıları eski gizemlerini kaybetmiş olsa gerek.

dünya ve dolayısı ile yaşamın kendisi sürekli bir değişim ve dönüşüm içinde. dijital enstrümanlar sayesinde yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelerin sağladığı katkıdan nefret etmek bireysel bir ifade şekli olabilir belki, ancak bunu dijital sanatları küçümseyerek yaparsanız çağın gerisinde olduğunuzu ilan etmiş olursunuz.

her tür sanatta dönem dönem akımlar gelişir, bu akımların öncüleri, takipçileri olur. fotoğraf sanatında da hdr bir akımdır, strobist bir akımdır. elbette kurgu ve teknik bilgi gibi ayrıntılar sanatçının yetkinliği ile doğru orantılıdır. ama dijital çağın ürünlerini sanat olarak görmezseniz, fotoğraf makinesinden çıkan hiçbir şeyi sanat olarak görmemenin de yolunu açarsınız. zira fotoğrafta kaliteyi belirleyen unsurların başında lens, flaş, gövde kalitesi, lens önündeki filtreler vs gibi birçok etken bulunmaktadır. balıkgözü bir fotoğrafı balıkgözü haline sokan fotoğrafçının kalitesi midir, lensin özelliği mi?

elinizdeki 18-55 kit lensle bokeh etkisi yaratabilir misiniz? bokeh etkili fotoğraflar daha çok sizin sanatçılığınızı mı, diyaframın özelliğini mi yansıtır?

özet itibariyle, yeni teknoloji ile mümkün olabilen hdr fotoğrafları seviyorum. strobist tarzında çekilmiş fotoğraflara bayılıyorum.

sayın mustafanazif'i de çektiği fotolardan dolayı kutluyorum. güzel, başarılı..
Bu mesajdan alıntı yap
mustafanazif isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mustafanazif

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 27-07-2011 #22
                             Sponsorlu Bağlantılar
@alican81

rumuzlu arkadaşım... üst üste 3 mesaj var... fakat mesajlar takip sırasına göre anlaşılmaz bir noktaya doğru gidiyor.... arada başka mesaj da yok... şöyle ki:

-----
1) kim ne derse desin güzel kareler etkiyi düşünmüş olman yeterli ben fazla sırıtan bir nokta görmedim hemfotoğrafta bir yansımadır gerçeklikten çok uzak, fotoğraftaki gerçeklik bence konudaki doğallık ve etkidir.göze hoş gelen herşey kabul görmeli...


2) Şu içinde gül olan beyaz etkisi ağır basan fotoyu gerçekten çok sevdim. Harika. Tebrikler


3) model-portre çekimlerim - 6))) birşey yaparsın ve kendini bir tartışmanın tam ortasında bulursun türkiye'ye hoş geldiniz yazılı tabelayı farketmeniz uzun sürmez, akım dediğinizde bir grup insanın ortaya attığı fikirler değilmi zaten,bişeyi herkes kabullenecek diye birşey yok fotolara gelince titiz çalışmamışsın sadese söyleyebileceğim bukadar 6. foto hariç başarılar paylaşım için teşekkürler.

--- ( iki çizgi arasındaki, 1. 2. 3. maddelerdeki cümleler size ait)

arada söylenen bir cümle olmamasına karşılık 3. mesaj 1 ve 2 ile çelişiyor. bu konuda beni aydınlatırsan memnun olurum... arada bir mesaj vardı da forum yönetimi tarafından mı silindi bilmiyorum. ben fazlatakip edemediğim için buraları kaçırmış olabilirim...

selamlar...@drawsever:
yorum içi teşekkürler dostum. katılıyorum... ben hala filmli makinamı kullanıyorum onun da ayrı bir zevki var... fakat teknoloji bu kadar gelişmişken eskiye bağmlı olmanın tabii ki anlamı yok... sonuçta işimiz tasarım... ve fotoğraf da bir tasarımdır, hayata ayna tutmaktır... kimse basılacak bir fotoğrafının kötü olmasını elbette ki istemez.

fotoğrafta kemik yapı kadraj ve estetiktir... bunun dışında zaten artık DSLR'ların hemen hepsinde bir çok etkiyi verebiliyorsunuz. önüne taktığınız filtlerelerle de envai çeşit efekt veriyorsunuz. yani photoshop kullanmadan photoshop yapmak gibir bir şey zaten... imkan varsa ve fotoğrafın konumu da buna müsaitse fotoğrafın genel kemik yapısını bozmamak kaydı ile yapılabilir düşüncesideyim...

karşı çıktığım tek nokta fotoğrafa foto montaj yapılmasıdır...
bu grafik tasarım alanına girer, fotoğrafın dışındadır...
selam ile...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
mustafa nazif, mustafanazif

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Model Cekimleri İsik ayarlari Studyo isik ve Model cekim teknikleri RaTRoJaN Fotoğrafçılık Dersleri 23 10-01-2017 13:51:55
portre fotograf cekimlerim - 4 mustafanazif Portre Fotoğrafçılığı 11 27-07-2011 17:52:58
portre ve model çekimlerim - 5 mustafanazif Portre Fotoğrafçılığı 13 15-08-2010 00:30:43
portre fotoğraf çekimlerim - 1 mustafanazif Portre Fotoğrafçılığı 14 17-06-2010 15:01:58
portre fotoğraf çekimlerim - 2 mustafanazif Portre Fotoğrafçılığı 6 26-03-2010 23:00:50

Kapat
Şifremi Unuttum?