montaj teknikleri

Baskı Öncesi - montaj teknikleri ...

Cevapla
montaj teknikleri
...grafixo... isimli Üye şimdilik offline konumundadır

...grafixo...

Grafiker / İzmir

montaj teknikleri

Alt 14-05-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

MONTAJ TEKNİKLERİ

Astrolon (Montaj folyesi=asetat):

Trase üzerine yerleştirilerek, üstüne montaj yapılan şeffaf folyo film. Kimyasal özellikleri bakımından farklılıkları vardır. En çok kullanılan polyester esaslı folyolar boyutlarını en az değiştiren folyolardır.

Etek-Makas Revolta:

İkinci çeşit çevirme şeklidir. Kağıdın 1. yüzü basıldıktan sonra makas tarafı eteğe, etek tarafı makasa getirilerek yapılan baskı türüdür. Ön ve arka baskıda poza aynıdır. Etek-makas revolta kıvırılarak öne doğru çevirmek suretiyle yapılır.

Forma Klavuzu:

Mücellithanede ciltleme işini kolaylaştırmak için her tabakanın (formanın) birinci sayfasına monte edilir.

Forma sayı klavuzu:

Formanın sırt tarafına merdiven şeklinde monte edilir. Ciltleme esnasında kitabın bütün formalarının yerinde veya çift olup olmadığı kontrol edilir.

Kağıt makas payı:

Ofset baskı makinesinin kağıdı tutma payıdır. Tabladan gelen kağıdı salıngaç makasları, baskı silindiri üzerindeki makasa verir. Baskı silindiri ile kauçuk silindiri arasından preslenerek geçen kağıda baskı yapılmış olur. Bırakılan bu paya baskı yapılmaz. Silme işlerde bu pay mutlaka bırakılmalıdır.

Kalıp Makas Payı:

Kalıp plakasının kalıp kazanına bağlanması için ayrılan paydır.Baskı yapmayan kısımdır.

Kros (Rehber):

Baskıda renklerin yerine oturmasını sağlayan kılavuz işaretlerdir. Montajın en az her iki yanına konur. Genellikle kağıt ortası yerleştirilir. Kalıp çekimi, baskı ve kırım bu kroslara göre yapılır.

Milimetrik kağıt:

Üzerinde milimetrik kareler basılı olan kağıt.

Montaj Şablonu:

Baskıda görünmesini istemediğimiz alanların örtücü kırmızı bant ve örtücü kırmızı kağıt veya örtücü siyah kağıt ile kapatılması yoluyla elde edilen ve her renk için hazırlanan şablondur.

Montaj:

Işığı geçiren bir zemin folyo (Astrolan) üzerine, baskısı yapılacak filmleri traseye göre yapıştırma işidir. Resim ve yazı filmlerini, her baskı rengi için ayrı, ayrı olmak üzere toplayıp belli bir plana göre boyutlarını değiştirmeyen tam saydam folyo üzerine, ayarlı olarak yapıştırılma işlemine montaj denir.

Montajcı:

Elle veya bilgisayar destekli olarak montaj yapan kişidir.
Montajda sayfa dağılışı: Bir broşürün, bir kataloğun, bir mecmuanın veya bir kitabın montajında sayfaların tek, tek basılıp kırıldıktan sonra sayfa numaralarının doğru olarak serpilmesine denir.

Negatif montaj:

Negatif filmlerle yapılan montaj türüdür. Negatif montaj pozitif montaja göre daha zordur. Negatif montajda eski teknolojiye göre pozitif film elde etmek için önce negatif film almak gerektiği için film sarfiyatı daha azdı. Bu yüzden pozitif veya negatif montaja karar vermeden önce bu çalışmaların ekonomik yönü tartışılırdı. Günümüzde bazı gazeteler hala eski teknolojiyi kullandıklarından film sarfiyatını azaltmak için negatif montaj sistemini seçmişlerdir.

Ozalit:

Montajda yapılan hataları görmek için baskıya geçmeden önce yapılan prova.

Ozalit Kağıdı:

Ozalit çekiminde kullanılan bir tür kağıt.

Pozitif montaj:

Pozitif filmlerle yapılan montajlardır. Ofsette montajlar, gazete montajı hariç hemen, hemen daima pozitif olarak yapılır. İşine göre negatif de yapılabilir. Burada kullanılan filmlere mat yüzeylerinden bakıldığından yazı ve resimler ters olmak zorundadır. Pozitif montajda renklerin hassas olarak üst üste oturması, negatif montaja göre daha kolaydır. Buna bağlı olarak montajın kontrolü de kolay olur. Bir adet renkli negatif montaj yapılıncaya kadar üç adet renkli pozitif montaj yapılabilir.

Revolta:

Baskısı yapılan kağıdın arka yüzüne aynı kalıpla baskı yapılarak iki aynı forma elde edilen baskı şeklidir. İki çeşit revolta vardır.Bunlar ; Yanı üzerine çevirmeli revolta ve Etek-Makas revoltadır.
Yanı Üzerine Çevirmeli Revolta:
Çok sık kullanılan bir çevirme şeklidir. Küçük ebatlı basacağımız işin ön ve arka sayfaları kağıdın bir yüzündedir. Yani kalıpta ön ve arka sayfalar bir aradadır. Kağıdın her iki tarafıda basılacağından, bir tabaka ortadan kesilerek iki aynı forma elde etmiş oluruz. Kağıdın 1. yüzü basıldıktan sonra yanı üzerine çevrilerek aynı kalıpla 2. yüzüne baskı yapılır. 1. ve 2. yüz baskılarda makas aynıdır, değişmemiştir.

Trase (Baskı taksimat kartonu-Montaj planı):

Basılacak işin filmlerinin montajı için gerekli olan çizimlerin yapıldığı karton veya kağıt. Milimetrik kağıda çizilir.

Tıraş Payı (Kesim Çizgisi):

Trase çizildikten sonra ara kesim ve kırıldıktan sonraki kesim yerlerini belirtmek için kullanılan yardımcı işarettir.
Montajda Yardımcı Gereçler:
Antistatik bez: Astrolonların bu bezle silinerek tozlardan arındırılması sağlanır. Antistatik bezle kullanımda aşırıya kaçılırsa, filimlerin soloteyple yapıştırılması zorlaşır.

Antistatikum:

Astrolonlarda elektriklenmeyi gidermek için kullanılan bir madde. Montajdan önce astrolan antistatikum ile iyice temizlenir. Böylece tozlanma ortadan kalkar. Temizlenen astrolona ilk renk monte edilir.

Cetvel veya Gönye:

Trase çiziminde kullanılan ölçü aletleridir.

Gretuar:

Film montajı ve kağıt kesiminde kullanılan özel bıçak. Montaj yapılırken ışıklı masadan bant alıp filmi folyeye yapıştırmada kullanılır.

Lup:

Montajda renklerin ve krosların üst üste oturup oturmadığını kontrol etmek için kullanılan bir tür büyüteç.

Makas:

Montajda film kesmede kullanılır. Astrolon üzerine yapıştırılan filmleri kaldırmadan (sökmeden) kesebilen özel makaslar geliştirilmiştir.

Maket bıçağı:

Montaj yaparken kullanılan özel ucu kırılabilen özel bıçaktır. Kağıt, bant, film ve kaket kesimlerinde kullanılır.

Montaj masası:
Üst bölümünde ışık kutusu, içi floresan tipi soğuk ışık veren lambalar vardır. Alt kısmında, kolay çekilip itilebilen çekmeceleri vardır. Çekmecelere traseler, montajlar, milimetrikler ve astrolonlar konur.

Rapido:

Trase çiziminde kullanılan bir kalem türüdür. Genelde 0.2 ve 0.3 numaraları kullanılır.

Soloteypler:

Filmleri montajda astrolona yapıştırmada kullanılır. Şeffaf ve örtücü kırmızı bantlar vardır. Şeffaf soloteyplerin ayrıca iki yüzü yapışkanlı olanlarıda vardır. Bu iki yüzü yapışkanlı bantlar montajda bant yapıştırılacak kadar film kenarlarında yer yoksa kullanılır. İki yüzü yapışkanlı bantların tercih edilmesinin nedeni astrolonda temizliğinin kolay olması, iz bırakmamasıdır.

Bilgisayarda Montaj
Forma Montaj Programlarında Montaj:

Bu programlar sadece montaj değil baskı ve baskı sonrası aşamalara da müdahale edebilme imkanı vermektedir. İşinizin Net ebadı, montajın yapılacağı sayfa ebadı, revolta baskının olup olmayacağı, cilt şekli (tel veya iplik dikiş), tıraş payları, kroslar, kırım ve kesim çizgileri, baskı kontrol şeritleri, diğer klavuz çizgileri (filmin rengi, formanın sırtına konulan belirleyici işaretler) v.s. bilgileri program üzerinde ilgili yerlere girildikten sonra iş film pozlandırıcıya gönderilerek her renk için film çıkış alınır. Alınan bu çıkış tek parça olabileceği gibi (baskı makinesinin ebadına göre) daha küçük parçalar halinde de alınabilir. Forma montaj programı olarak piyasada "Imposition", Ultimate Technographics firması tarafından üretilen "Impostrip" ve Heidelberg firmasının üretmiş olduğu "Signastation" programları kullanılmaktadır.

M.Ü.Y. Programlarında Montaj:

Sayfa mizanpaj programlarından QuarkXPress, Design Studio ve Indesign programları kullanılırken, çizim programlarından FreeHand ve CorelDraw montaj için kullanılmaktadır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Erkal COŞKUN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Erkal COŞKUN

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 14-05-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Her grafik tasarımcının öyle yada böyle bilmesi gereken bilgiler.
Paylaşım için teşekürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Fatos KESKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Fatos KESKİN

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 14-05-2009 #3
Bilmeyenler için çok güzel bilgiler. Teşekkür ederiz.
Sadece En baştaki Amonyak ın montajla bir ilgisi yokturç kafa karıştırmamak için bence onu silmelisin.
Eline sağlık...
Bu mesajdan alıntı yap
...grafixo... isimli Üye şimdilik offline konumundadır

...grafixo...

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 14-05-2009 #4
Her grafik tasarımcının öyle yada böyle bilmesi gereken bilgiler.
Paylaşım için teşekürler.
ben teşekkür ederim yorum yapıp vakit ayırdığınız için...
Bu mesajdan alıntı yap
...grafixo... isimli Üye şimdilik offline konumundadır

...grafixo...

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 14-05-2009 #5
Bilmeyenler için çok güzel bilgiler. Teşekkür ederiz.
Sadece En baştaki Amonyak ın montajla bir ilgisi yokturç kafa karıştırmamak için bence onu silmelisin.
Eline sağlık...
haklısın onu sildim. rica ederim faydalı bilgiler paylaşmak istedim.
Bu mesajdan alıntı yap
Gülsüm ÖZER isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gülsüm ÖZER(27)

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart
Alt 14-05-2009 #6
Paylaşım için teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
...grafixo... isimli Üye şimdilik offline konumundadır

...grafixo...

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 14-05-2009 #7
Paylaşım için teşekkürler
teşekkürler sana da...
Bu mesajdan alıntı yap
bek106 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bek106

Matbaacı / İstanbul

Standart
Alt 21-05-2009 #8
Bilmeyenler için çok güzel bilgiler. Teşekkür ederiz.
Sadece En baştaki Amonyak ın montajla bir ilgisi yoktur kafa karıştırmamak için bence onu silmelisin.
Eline sağlık...

evet amonyağın montaj ile ilgisi yoktur ama ozalit ile ile ilgisi vardır.Yukarıda bahsi geçen eski üsul montajda yani astrolon üzerine renk renk yapılan montajın ozaliti şasede ozalit kağıdına pozlandıktan sonra alt bölümünde amonyak dolu bir kap olan kapalı bir kutuya konulur ( ozalit kağıtlarının rengi genellikle sarıdır kalıp benzeri üzerlerinde ışığa duyarlı emisyon vardır ışık gören yerler uçar iş olan ışık görmeyen yerler kağıtta kalır ) amonyağın kokusu ozalitin emisyonunun renk değiştirip koyu ve okunur hale gelmesini sağlar.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Çizim Teknikleri damla1 Karakalem 41 17-02-2011 08:58:30
Resim Teknikleri Hatice ÇAVDAR Grafik Sözlük 6 17-09-2009 12:17:04
Anı Fotoğrafı Çekim Teknikleri vipmatbaa Fotoğrafçılık 5 31-12-2008 13:33:50
baskı teknikleri izaq_ Baskı 1 28-12-2008 17:07:54
Illustrator Boyama Teknikleri hakkında bilgi arıyorum mc_mrt Illustrator 6 19-10-2007 00:25:16

Kapat
Şifremi Unuttum?