Mousun konumuna göre text verisi--Türkiye haritada sehir göster calismasi

Flash - Mousun konumuna göre text verisi--Türkiye haritada sehir göster calismasi ...

siir-delisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

siir-delisi

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 17-03-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Calisma sonucu bu, ben yalniz Konya ve Ankara icin uyguladim, digerlerinede ayni sekilde uygulayabilirsiniz, mouse Konya ve Ankara üstüne gelince ismi yaziyor----Tikla

-Önce Türkiye haritasi resmini sahnemize cekip sag tiklayip Break Apart tikla
-Sonra Lasso tiklayip assagisinda sihir cogagi gibi iki isaret belirir, magic wand onlara tikliyoruz ve ayari 10 civarinda Roung ayarliyoruz.
-Haritamizin üstüne gelip, Konya ya tiklayinca alan isaretlenmis olur ve sag tiklayip conver to symbol, ve bunu misalen movieclip ceviriyoruz, isim konya.
Propertieste actionscript 3 icin konya_mc diye instance adi veriyoruz.

-Text ayarlamak icin T ye tiklayip dynamic text ayarliyoruz, büyüklgünü misal 15 rengi siyah. Ona instance adi propertiesde text_txt veriyoruz.

-Timelinede yeni layer ve action isim verip f9 ile actionscript panelini acip bu kodalari yapistiriyoruz.

Kisaca anlatimi:

-import olaylari kullanima hazir yapiyor.
-sahne acilinca olay listesi basla
-function basla
-yazi text_txt sahnesi mouse yaninda

-if komutu ile hitTestPoint mouse x ve y gelince text görünür
-konya_mc movieclip oldugu icin buttona cevirdik, el görünsün diye.
-text Konya belirsin.

-ankara_btn icinde ayni konya islemi uyguladim, ankara yi ama movieclip degilde direk buttona cevirmistim, bu yüzden buttonmode = true gerek yok.
-Üstüne mouse ile gelinince Ankara ismi görünür

-mouse konya ve ankara nin disina cikarsa text_txt bos olur.

Tabi bütün harita icin uygulama zaman alir ama bu sekil bütün haritaya uygulayabilirsiniz.

If degilde Switch Case uygulamasi isinizi daha kolaylastirir ama ben ona tekrar calismam lazim, unutmusum Mousun konumuna göre text verisi--Türkiye haritada sehir göster calismasi

import flash.events.Event;

addEventListener(Event.ENTER_FRAME, basla);

function basla (event:Event):void
{
	text_txt.x = mou***;//mouse X beraber yazili
	text_txt.y = mouseY;

if (konya_mc.hitTestPoint(mou***,mouseY,true))
		{
			konya_mc.buttonMode = true;
			text_txt.text = " Konya";
		}

else if (ankara_btn.hitTestPoint(mou***,mouseY,true))
		{

text_txt.text = " Ankara";
		}
		else 
		{
			text_txt.text = "";
		}
}
mou*** kodu buraya ekleyince yildizlar olusmakta burada ayni mouseY gibi X icin yazin,
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları