Msconfig Nedir ? Msconfig Nasıl Ayarlanır ?

Windows - Msconfig Nedir ? Msconfig Nasıl Ayarlanır ? ...

Cevapla
Msconfig Nedir ? Msconfig Nasıl Ayarlanır ?
Dorukhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Dorukhan

Arı Üye

Hiç Biri / İstanbul

Standart

Msconfig Nedir ? Msconfig Nasıl Ayarlanır ?

Alt 23-04-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Msconfig Nedir? Ayarları ve Özellikleri :

Kısaca anlatmak gerekirse msconfig; Windows işletim sisteminde bilgisayar açılırken çalısacak olan programların ve işlemlerin ayarlandigı yönetim yeridir. Buradaki ayarlamalar ile istedigimiz programları pc açılırken başlatabilir istediklerimizi ise engelleyebiliriz.


Msconfig Nasıl Ayarlanır?

1.) Msconfig yapılandırmasına girmek için yapmamız gereken Başlat menüsü altındakı Çalıştır komut kısmına (msconfig) komutunu girerek tamam (Enter) tuşuna basmamız gerekir. Bu işleme ait resimli anlatım aşagıdadır.

Msconfig Nedir ? Msconfig Nasıl Ayarlanır ?

2.) Bu aşamadan sonra karşımıza msconfig yönetim paneli gelir (Sistem Yapılandırma Yardımcı Programi). Aşagıdaki resimde belirlenen numaralara göre anlatımlar aşagıda yapılmıştır.

Msconfig Nedir ? Msconfig Nasıl Ayarlanır ?

1: Başlangıçta uygulanacak hareketlerin seçildigi bölümdür. Olduğu gibi bırakılmasında yarar var.
2: System.INI yapılandırma dosyasına göre başlangıçta çalışacak system.ini parçaları buradan belirlenir veya belirli olan parçalar iptal edilir. Olduğu gibi bırakılmalıdir.
3: Win.INI yapılandırması ile çalışacak uygulamalar buradan belirlenir. Normal ayarlarda kalması önerilir.
4: Boot.INI, Bilgisayar açılırken uygulanacak komut yapısı buradan ayarlanir. Kendi oluşturduğunuz boot.ini dosyasını uygulamak için 1 numaralı seçenekteki ayarlardan (Degistirilen BOOT.INI Dosyasını Kullan) seçenegini aktifleştirmeniz gerekmektedir.
5: Bizim asıl ilgilendigimiz 2 bölümden bir tanesidir. Windosws işletim sistemi açılırken kendi gereksinimi olan program parçalarıyla bazi diğer programların hizmet parçaları (update, lisans, feed) bu bölümde ayarlanır. Windowsun kendisi için kullandigi kritik dosyaların açılmasını engellememeniz için bölüm alt tarafinda bulunan (Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle) seçenegini aktif etmemiz gerekir. Bu seçenegi aktif ettikten sonra geriye sadece sonradan yükledigimiz programlarin hizmet bölümlerinden bazıları kalmaktadır.

Mesela bir virüs programının update kısmını bilgisayar açılırken açılmamasını istiyorsak. Programın update hizmetini veren açılış komutunu Hizmetler bölümü altından bulup seçenegi pasif hale getirmeliyiz. Aşagıdaki resimde örnek bir pasif hale getirilmiş virüs programı ve microsoft hizmetlerinin gizlenmiş hali bulunmaktadır.

Msconfig Nedir ? Msconfig Nasıl Ayarlanır ?

Bu ayarlamadan sonra alt tarafta bulunan uygula butonuna basmamiz yeterli olacaktır.

6: Bu kısımdaki programların 5 numaradan farkı ise hizmet programları degil, sonradan yükledigimiz asıl programların birçogudur. Örnek verecek olursak msn messenger programını veya bilgisayar açılırken otomatik olarak açılan ve simge durumuna geçen (quicktime, winzip, bluetooth) programları ve daha bir çok programı bu kısımdaki seçimleri kaldırarak (tickleri kaldırmak) bilgisayar açılırken otomatik olarak açılmaz hale getirebiliriz. En çok sorunlarda bir tanesi olan Bilgisayar açılırken çalışan programlar tamamen bu bölümden ayarlanmaktadır. İstediginin programın seçenegini kaldırın ve işlemi bitirin.

3.) Tüm ayarlamaları yaptiktan sonra uygula seçenegine tıklayıp ardından Kapat butonuna basmalıyız. Kapat butonuna bastıktan sonra (Bilgisayari yeniden başlatma) ile ilgili bir uyarı ile karşılasacagız. Eger herhangi bir işiniz yok ise yapılandırma ayarlarının etkin hale gelmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Eger bir işiniz var ise daha sonra yeniden başlatın.

Bilgisayar yeniden başlayıp açıldıktan sonra bir uyarı ile daha karsılasacaksınz. Bu uyarıdaki seçenegi işaretleyip Tamam tuşuna bastıktan sonra tüm yapılandırmanız ayarlanmış olacaktır. Bu yapılandırma ayarlarını bios boot ayarlarından farklı, sadece işletim sisteminde çalışan programlar üzerine etki ettigini unutmayın.

Hem yarasın, hem yarabandı..

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Seo Nedir ? Nasıl Yapılır ? Linux Web Tasarımı 7 26-10-2011 13:58:45
Indesignda 2 sütunlu metin kutusundaki cilt aralığı nasıl ayarlanır? reddes InDesign 2 14-07-2010 11:26:54
Fake Pr Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Anlaşılır? Dorukhan Google 0 21-04-2009 06:19:01
Taşma payları ölçüye göre nasıl ayarlanır?? igoala Baskı Öncesi 9 07-01-2009 13:36:08
Barkod nedir. nasıl alınır. VolkanTEKiN Grafik Sözlük 21 24-11-2008 01:23:46

Kapat
Şifremi Unuttum?