multiple fills

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - multiple fills ...

multiple fills
nicksiz1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

nicksiz1

Grafiker / İstanbul

multiple fills

Alt 21-04-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

iyi günler,

6 adet spot rengim var, corel de renk paletimde duruyorlar ve ben bunların karışımını oluşturmak istiyorum, mesela %50 spot mavi + %100 spot kırmızı.

illustrator ile "add new fill" e tıklayarak yapabiliyorum ama corel de bu mümkün müdür? Mümkün ise nasıl?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Olsinwe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Olsinwe(31)

Grafiker / Ankara

Alt 21-04-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Oluşturduğun resmi spot olarak kaydedebilirsin Windows açılır menüsü altındaki color palettes - palette Editor

multiple fills
Bu mesajdan alıntı yap

Olsinwe(31)

Grafiker / Ankara

Alt 21-04-2012 #3
Oluşturduğun resmi yazmışım kusura bakmayın "Rengi olcaktı" (:
Bu mesajdan alıntı yap

nicksiz1

Grafiker / İstanbul

Alt 21-04-2012 #4
Özel bir baskı makinesi kullanıyorum, bu makinede kullandığım 6 spot renk hem illustrator da hem de coreldraw da renk paletinde kayıtlı.

Baskı makinesine herhangi bir spot rengi seçerek % olarak değer vererek, kullanılacak mürekkebin yoğunluğunu ayarlayabiliyorum, bu konuda bir problem yok.

Fakat iki spot renkten belli oranlarda karıştırarak kullanmak istediğimde problem ortaya çıkıyor. Mesela %50 mavi ve %90 kırmızı renkleri karıştırıp hoş bir mor renk basmak istiyorum, corel de sadece şunu yapabiliyorum: İki ayrı nesne çiz, birisine %50 mavi renk ver, diğerine %90 kırmızı ver, üstüste getir.
multiple fills

Mesela 6 rengin de kullanıldığı bir nesneye transparanlık efekti vermek istediğimde, 6 ayrı nesneyi tek tek seçerek, her birine bu efekti uygulamak zorunda kalıyorum . illustrator kullanırken tek objeye birden fazla dolgu rengi ekleyebiliyorum. Mesela bu resimde tek objede %50 mavi ve %90 kırmızı var:
multiple fills

Tek nesneye birden fazla dolgu rengi vermek istiyorum, bu coreldraw da mümkün müdür?
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 22-04-2012 #5
Aklıma pattern kullanmaktan başka bir şey gelmiyor. CorelDRAW'da multiple fill maalesef yok. Corel geliştiricilerine bu özelliği önermiştim fakat X6'da böyle bir özellik gelmedi. X7 için de istekleri topluyorum... Bunu tekrar ileteceğim.
Bu mesajdan alıntı yap

Olsinwe(31)

Grafiker / Ankara

Alt 22-04-2012 #6
Bir ipucu vereyim işine yararmı bilmem ama objen seçili iken CTRL tuşuna basarak renk paletinden herhangi bir renge tıklarsan seçili objene dolgu rengi eklenir

multiple fills

Ayrıca; Seçili objelerine bir defada Transparan özelliği katabilirsin hepsini tek tek seçip aynı efekti vermek zorunda deilsin.

multiple fills
Bu mesajdan alıntı yap

nicksiz1

Grafiker / İstanbul

Alt 23-04-2012 #7
Merhaba,

tavsiyenizi denedim, colorspace değiştiği için spot color spot olmaktan çıkıyor, RGB değerleri alıyor.

Mecburen illustrator ile devam edeceğim veya çizimi corel ile yapıp renklendirmeyi illustrator ile yapacağım.

Teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap