Müslüm Gürses Kolaj Çalışması (Tipografi)

Tipografi Tasarımları - Müslüm Gürses Kolaj Çalışması (Tipografi) ...

ygraphic isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ygraphic

Grafiker / Kocaeli

Alt 04-06-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Grafiker : Ömer YEŞİLTAŞ
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Nihat BAYSAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nihat BAYSAL(46)

Hiç Biri / Elazığ

Alt 04-06-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Tipografi bunun neresinde?
Biraz açıklayıcı bilgi verebilirmisiniz?
Bu mesajdan alıntı yap

ygraphic

Grafiker / Kocaeli

Alt 04-06-2010 #3
Nihat kardeşim bu tipografinin kollarından kolaj olarak geçer isme dikkat edin tipografinin olmassa olmaslarından bir çalışmadır.
Bu mesajdan alıntı yap
Nihat BAYSAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nihat BAYSAL(46)

Hiç Biri / Elazığ

Alt 04-06-2010 #4
Aşağıdaki çalışmaları incelerseniz ne demek istediğimi çok iyi anlıyacaksınız.
indianTypo
Ana hıckman typo
Beyonce Portre Çalışmam :))
Bu mesajdan alıntı yap

ygraphic

Grafiker / Kocaeli

Alt 04-06-2010 #5
nihat bey siz bu işden anlıyormusunuz. benimde zaten bahsettiğim olay bu bu bölüm tipografi bölümü değilmi bende burada tipografinin kollarından olan kolaj çalışmamı paylaştımm siz uzatıyorsunuz konuyu sölemek istediklerinizde benim sölediklerimle aynı kapıya çıkıyor....
Bu mesajdan alıntı yap
özgüll isimli Üye şimdilik offline konumundadır

özgüll

Hiç Biri / İstanbul

Alt 07-06-2010 #6
Bu tarz kolaj - tipografi çalışmalarını gördüm ve bence başarılı. Yalnız tipografiyi sadece saçta değil de tüm çalışmada kullansaydınız daha mı iyi olurdu? (Yoksa zaten öyle de ben mi göremiyorum?)

Birşey daha; iki mesajınızda da "...tipografinin kollarından kolaj çalışması..." demişsiniz. Kolaj tipografinin bir dalı mıdır? Yoksa ikisi ayrı kategorilere mi girer? Bu konuda bilgi verirseniz çok sevineceğim.

Emeğinize sağlık, iyi çalışmalar.Müslüm Gürses Kolaj Çalışması (Tipografi)
Bu mesajdan alıntı yap

ygraphic

Grafiker / Kocaeli

Alt 07-06-2010 #7
kolaj tipografinin olmassa olmazlarından biridir. Tipografiin dalıdır tipografinin amacı bilindiği gibi harfler le oynuyarak bir espiri yaratmak dır. kolaj ise o harflerden bir eser ortaya çıkarmaktır. Örnekte olduğu gibi çalışmada bir espiri yakalamak tır amaç.
Bu mesajdan alıntı yap
MiRaY GÜÇLÜ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

MiRaY GÜÇLÜ(29)

Grafiker / İzmir

Alt 07-06-2010 #8
[COLOR="Red"]Kolaj NEDİR...[/COLOR]
Kolaj "collage", düz bir yüzey üzerine fotoğraf, gazete kâğıdı, ve benzeri nesnelerin yapıştırılmasıyla ve bazen boya ile de karıştırılarak uygulanan bir resimleme tekniğidir.

Birbirleriyle ilişkisiz gibi görünen, hatta aykırı gibi duran bazı formları bir araya getirip beklenmedik bir espri içine sokarak izleyiciyi şaşırtmak , birbirleriyle iletişim içinde olabilecekken dahi, fiziki veya sosyal koşulların engellediği olağan birliktelikleri sağlayabilmek veya birtakım olağan dışılıkları sunabilmek için kolaj yöntemi fotoğrafçılara geniş olanaklar sağlamaktadır.

Kolaj yaparken, yapılanın kolaj olduğu anlaşılsın istendiğinde, teknik olarak çok özel veya özenli bir çabaya gerek kalmayabilir, Eğer iki ayrı fotoğraftaki (üç, dört veya daha fazla da olabilir ) görüntü kesilip bir araya taşınarak ( bunlardan biri fotoğraf iken, diğeri resim, gazete küpuru veya basılı herhangi bir görüntü olabilir, Hatta doğrudan somut bir nesne bile sunum sırasında kullanılabilir) üst üste -yan yana, birbirlerine yapıştırılarak doğrudan sunuluyorsa, burada çok özel bir çaba, teknik olarak gerekli değildir. Bununla birlikte, bir araya getirilecek materyallerin seçimi konusunda elbetteki özel bir çabanın varlığı hissettirilmelidir, Kolajı yapılan fotoğrafların (ya da diğer nesnelerin) doğrudan sunumu düşünülmüyor ise, yani yapılan birleştirmenin bir röprodüksiyonu alınmak suretiyle tek negatifte veya pozitifte nihai durumu saptanarak , buradan yeni ve tek bir görüntü sunulmak isteniyorsa, teknik olarak özen gösterilmesi gereken en önemli aşama röprodüksiyon aşamasıdır, Röprodüksiyon alınırken (eğer yapay ışık kullanılmıyorsa) çekimi yapılan kolajlanmış materyallere objektifin paralel tutulması, netlemeye dikkat edilmesi ve ışığın homojen olması önem kazanmaktadır.

Siyah-Beyaz fotoğraflar kendi aralarında kolajlanabilir, Siyah-Beyaz fotoğraflarla Renkli fotoğraflar kolajlanabilir. Renkli fotoğraflar kendi aralarında kolajlanabilir. Ya da fotoğraf dışı materyaller fotoğraflarla kolajlanabilir. VS...

[COLOR="Red"]Tipografi NEDİR...[/COLOR]

Tipografi, yazıyı belli bir forma sokma tekniğidir.Yazı tasarımcıları tek bir yazı ailesi için bile uzun süre çalışırlar.
Grafik tasarımda da tipografinin önemi elbetteki çok büyüktür.Tipografi sayfa üzerindeki temel elemanların başında gelir.Yazı hem içerik olarak hem de görsel olarak bir etkiye sahiptir.Resim, illüstrasyon yada renk kullanmadan grafik tasarımlar oluşturmak mümkündür fakat yazı ve tipografi grafik tasarım ihtiyaçlarının karşılanmasında temel öğedir.Sadece tipografik elemanlarla da oldukça etkili tasarımlar elde etmek mümkündür.
Grafik tasarımda tipografi ile ilgili bazı basit kuralları göz önünde bulundurmamız gerekir.Örneğin başlık, altbaşlık ve metin sıralaması sayfa üzerinde yaratılmaya çalışılan bir öncelik sırası düzenidir.

__________________________________________________ _______

Kolaj tipografinin dalı degildir...
Yaptıgınız çalışma portrenin üzerinde harflerle oynama yapmışsınız bunu sözüm yok.Güzel ve ya degil görecelidir bana güzel gelmeye bilir başkasına gelmez bişi diyemem ama.
Ama ilk önce yaptıgınız teknik ne onu araştırın derim..
Teknikler hakkında bilgi sahibi olun kulaktan dolma bilgilerle çalışma sergilemeyin ve konuşmayın derim....

Emeginize sağlık.
Başarılar diliyorum....
Bu mesajdan alıntı yap
özgüll isimli Üye şimdilik offline konumundadır

özgüll

Hiç Biri / İstanbul

Alt 07-06-2010 #9
Bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum. Umarım bu yazdıklarınız konu ile ilgili bilgi eksikliği çekenlere faydalı olur.Müslüm Gürses Kolaj Çalışması (Tipografi)
Bu mesajdan alıntı yap
Safari isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Safari

Muhammet Ayan

Grafiker / İstanbul

Alt 07-06-2010 #10
Konuyu görünce şaşırdım.. Yıllardır kolaj (potpori desekte..) yapıyorum.. ßen mi bugüne kadar yanlış biliyordum diye düşünürken yorumlara baktım..
Miray ve Nihat bey'in açıklamaları için teşekkür ederim..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları