Mutlu Olunacak Ol! (Herkes izlemeli...)

Müzik Videoları - Mutlu Olunacak Ol! (Herkes izlemeli...) ...

Cevapla
Mutlu Olunacak Ol! (Herkes izlemeli...)
VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Standart

Mutlu Olunacak Ol! (Herkes izlemeli...)

Alt 29-03-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Mutlu Olunacak Ol!

[YOUTUBE]AjT0mQXIC5U[/YOUTUBE]..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Hatice ÇAVDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hatice ÇAVDAR

Kargacık Burgacık

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 30-03-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Mozart, Beethoven Mutlu Olunacak Ol! (Herkes izlemeli...) sazdan batı olumu olur işte süper olmuş bence çokda anlamlı olmuş...

Yaşam Hakkına Saygı

“ Bilim ve sanat, bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar.
Uçamayanlar ise tavuk olur...
"Tavuk toplum", önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz!"
DARWİN


Tanrım beni baştan yarat yoksa durur durur merak ederim...

Bu mesajdan alıntı yap
güneş gün isimli Üye şimdilik offline konumundadır

güneş gün

Eğitimci / Tokat

Standart

paylaşım için teşşekkürler...

Alt 30-03-2008 #3
anlamlı bence..insanları kültüründen nr kadar koparabilirler ki..bir toplumun insanını kültüründen koparmak için ; önce şah damarlarını koparmak lazım...o nasıl bir cinayetse işte kültüründende koparmak öyle bi cinayet...çok güzel anlamlı mesaj helal olsun sinan çetine...
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 30-03-2008 #4
Aslında, Atatürk kendisi de alaturka musikiden çok hoşlanırdı. Hattâ, çoğu geceler sevdiği şarkıları sanatçılarla birlikte seslendirirdi. Ancak, kendi beğeni ve isteklerini bile sırası gelince devrimler uğruna çiğnemekten kaçınmazdı. Dil konusunda olduğu gibi, müzik alanında da kendi beğeni ve alışkanlıklarını çiğnemiş, alaturka müziği sevdiği ve sofrasından hiç eksik etmediği halde, Batı müziğine inanmış, Batı müziğinin gelecek kuşakların müziği olduğunu söyleyerek, Devlet Konservatuarlarının temellerini attırmıştır. 1924'de kurulan Musiki Muallim Mektebi, 6 Mayıs 1936 yılında, Atatürk' ün buyruğuyla Ankara Devlet Konservatuarı halini almış ve yurtta Batı müziği kültürünü eğitim yoluyla yerleştirmeye başlamıştı.
Özel hayatında alaturkalıktan kurtulamayan Atatürk, Batı musikisinin ve operanın toplum içinde iyice yaygınlaşmasını ve Türk müzik kültürüne iyice yerleşmesini sağlamak ve bunu pekiştirmek üzere, 1934 yılında gazinolarda ve radyolarda Türk müziği çalınmasını ve alaturka şarkı söylenmesini yasaklayacak kadar ileri gitmişti. Ancak, radyolardan alaturka müziği kaldırması tepkilere yol açmış, alaturka sevenler bu hale çok üzüldüklerini, Türk müziği duyamamaktan kulaklarının paslandığını söylemekten bile çekinmemişlerdi. Bir gece Dolma bahçe Sarayında Yunus Nadi, Atatürk'e bu konuda yakınmaları sıralayarak şöyle demişti: “ Paşam ne olur alaturka şarkılardan bizi mahrum bırakmasınlar. Zevkimize, duygularımıza el attığı için çok üzülüyor ve inciniyoruz". Atatürk, bu sözlere şöyle karşılık vermişti: "Alaturka şarkılardan ben de hoşlanıyorum. Fakat, unutmamak gerekir ki, devrim yapan bu nesil, bazı fedakârlıklara katlanmasını bilmelidir! Ancak, millî türkülere yer verilmelidir!".

Ve alaturka musikiye konulan yasak kalkıyor ...

Alaturka musikinin radyo ve gazinolarda yasaklanmasından sonra, Münir Nurettin, Hafız Burhan ve Safiye Ayla gibi şarkıcılar tango söylemeye başladılar. Her birinin 78 devirlik tango plâkları dahi çıkmıştı. Fakat, bir akşam Atatürk'ün canı Türk musikisi istiyor. O zaman Ankara'da musikişinas ve bestekâr Dr. Sıtkı Falay ve tamburi Osman Pehlivan var. "Hadi!" diyor Atatürk "Onlara gidelim!".
Gece 22:00 sularında Dr. Sıtkı Falay’ın evine gidiliyor. Sıtkı beyin udu, Osman Pehlivan'ın tamburu ve Sıtkı Beyin eşi Vasfiye hanımın güzel sesi eşliğinde, Rumeli türküleri de araya girerek, coşkulu bir alaturka müzik ziyafeti veriliyor. Atatürk, "Bir daha! Bir daha!" diyerek tekrarlatınca, Osman Pehlivan'ın "Paşam siz emredince dinliyorsunuz, ama bunları dinlemek isteyen binlerce insan var! "yakınmasına," Doğru söylersin Osman!" karşılığını veriyor." Hemen Radyo evine gidin ve fasıl yapın!" diye ekliyor.
Ercüment Behzatlar Radyoevi Müdürü'nü arıyor. Radyoevi Müdürü çok şaşırıyor ve yasağın kalktığına inanamıyor. Köşke telefon ediyorlar. Atatürk'ün emir verdiğini neden sonra öğrenip, ancak saat 23:00'te fasıl başlatıyorlar. Böylece, klâsik Türk musikisi üzerine konulan yasak, kısa bir aradan sonra tamamen kaldırılmış oluyor.

kaynak:
(Cemal Oranda, "Atatürk'ün Uşağı İdim" isimli kitaptan, 1973, s. 122)
Bu mesajdan alıntı yap
Hande DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hande DEMİR(43)

Grafiker

Standart
Alt 30-03-2008 #5
çok güzel bir paylaşım.
insan mutluluğu özünde aramalı. özentilikte değil.
Bu mesajdan alıntı yap
Ressam Halil ŞİKAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ressam Halil ŞİKAR

Ressam / Afyonkarahisar

Standart
Alt 30-03-2008 #6
"Atatürk 1934 yılında meclisde yaptığı konuşmada, türk müziklerinin yanı sıra, batı müziklerinin de (opera vs. gibi) radyolarda çalınmasını isteyen bir konuşma yapmıştır. Fakat ertesi gün "ÇETİN" vekiller ve yöneticiler bunu bir baskı gibi algılayıp, türk müziğini yasaklama girişiminde bulunmuşlarıdr. Kısa süre sonra gerçek anlaşılmış ve işler olması gerektiği şeklinde yani bugünkü şekline kavuşmuştur. . Atatürk gibi bir cumhurbaşkanı'nın olduğu ülkede nasıl olur da Türk müziği yasaklanır. Bunu da mı düşünmez sözüm ona bu tatlı su aydınları ve yönetmenleri. .
Sinan hep yapar bunu davul kimin boğazındaysa onun tokmağını vurur.
alıntıdır.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
mutlu olunacak ol

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Onlarda mutlu :) by_exploit Fotoğrafçılık 32 17-05-2011 23:25:36
Apple'in Kurucusu Steve Jobs! Herkes izlemeli! Hande DEMİR Macintosh 11 13-11-2009 01:57:38
mutlu akü logo to_death Logo Tasarımları 4 06-01-2009 17:12:29
Mutlu Pazartesiler:) maniethic İllüstrasyon Çalışmaları 3 29-06-2008 17:13:14
Ai&EPS formatlarında jpeg ön izlemeli renkli iconlar(elektrikli ev aletleri) breezeswind Vektörel 3 18-02-2008 18:24:49

Kapat
Şifremi Unuttum?