Ne yapmalıyım?

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Ne yapmalıyım? Sponsorlu Bağlantılar Merhaba. Ben buraya yeni üye oldum ve ilk başlığım. kendimi grafiker olarak görmüyorum henüz ama başlığı açıcak en uygun yer burasıdır diye düşündüm. ben bir anadolu meslek lisesinde ...

Ne yapmalıyım?
bogurtlenlicay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bogurtlenlicay

Hiç Biri / Burdur

Ne yapmalıyım?

Alt 07-03-2013 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba. Ben buraya yeni üye oldum ve ilk başlığım. kendimi grafiker olarak görmüyorum henüz ama başlığı açıcak en uygun yer burasıdır diye düşündüm.
ben bir anadolu meslek lisesinde grafik ve fotoğraf bölümünde eğitim alıyorum. bu yıl son senem. bir reklam ajansında stajyerlik yaptım, daha sonra da bazı meseleler oldu; daha sonra da bilinen bir tekstil firmasında stajyerliğe başladım. bu gittiğim iki yerde de deneyimli ya da üniversite mezunu bir grafiker yoktu. ilk yerde benim gibi 3 arkadaş daha vardı. şuanki yerde de tek stajyer ve grafikle ilgili kişi benim. her iki yerde de pofesyonel bir grafikerin yanında çalışmak için hayal kurmuştum ama hepsi de benim tüm işlerin üstesinden gelebildiğimi söylediler. profesyonel bi grafikerle çalışmak nasip olmadı.
piyasadaki programların 3 tanesini biliyorum.(ama daha fazlasını da bilmek ve çok daha iyi kullanabilmek isterdim)verilen tüm görevleri de en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. gazete ve dergilerde gördüğünüz bazı reklam ilanları benim tasarımım.
ben grafik sanatçısı olduğumu düşünmüyorum. ailem ve şirketteki yönetim kurulu olduğumu düşünüyorlar çünkü gerçek bir grafik sanatçısı nasıl olur bilmiyorlar.

size sormak istediğim, uzun süredir endişe duyduğum bir konu var.
bu yıl güzel sanatlara hazırlanıyorum. birkaç yıldır da resim eğitimi eğitimi alıyorum bunun için. ygs puanım da barajın baya üzerinde. muhtemelen kaliteli bir üniversite kazanacağım(inşallah)
sorun şu ki ben üniversitede de grafik tasarımı seçmeyi düşünüyorum. çevremdeki kimse aynı bölümü okumamı istemiyor. sen artık grafikersin zaten. üniversitede grafik okusan dahi kurs bitiren adamları daha az ücretle çalıştırmak için üniversite mezunlarına tercih edecekler diyorlar. onun yerine resim öğretmenliği veya benzeri bölümleri seçmemi söylüyorlar. fakat ben şuan bile yalnızca kurs bitirmiş, sanat tarihi, tipografi veya renkler hakkında eğitimi dahi olmayan adamların "grafikerim." demesine tahammül edemezken, aynı şeyi kendim yapamam. mesela resim öğretmeni olsam niçin grafikerlik yapmıyorum diye üzülmem, çünkü hobi ya da freelance olarak yapıp da kendimi tatmin edebilirim ama dedikleri gibi grafiği seçtiğimde işsiz kalırsam? eğer onların dediği gibi öğretmen olursam ve tayin meselelerinden açıkta kalırsam da grafikerlik yaparım ama üniversitesini bitirmediğim için eksik kalırım kendimi grafiker olarak göremem ve bu durumdan utanç duyarım.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 07-03-2013 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
... bu durumdan utanç duyarım.
Kısa ve öz olarak saçmalıyorsun.

Eğitim almadan kendini ispat etmiş, ünü veya yaptığı işleri bir çok kişi tarafından takip edilen bir çok sanatçı, grafiker ve tasarımcı var.

Sadece armutlar ile üzümleri ayıran bir çok özelliğin olduğunu unutmamalısın.

Forum içinde benzeri bir çok konu var..
Bu mesajdan alıntı yap

bogurtlenlicay

Hiç Biri / Burdur

Alt 07-03-2013 #3
Kısa ve öz olarak saçmalıyorsun.

Eğitim almadan kendini ispat etmiş, ünü veya yaptığı işleri bir çok kişi tarafından takip edilen bir çok sanatçı, grafiker ve tasarımcı var.

Sadece armutlar ile üzümleri ayıran bir çok özelliğin olduğunu unutmamalısın.

Forum içinde benzeri bir çok konu var..
hayır saçmalamıyorum. kendini ispet etmiş o kişiler fakülteden olmasa bile kendi kendilerini geliştirdiler. geliştirdiler dediklerim de sayılı kişiler. kaç kişi sanat tarihi ve tasarımla ilgili bilinmesi gereken herşeyi biliyor kurs bitirenlerden?
Bu mesajdan alıntı yap

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 07-03-2013 #4
hayır saçmalamıyorum. kendini ispet etmiş o kişiler fakülteden olmasa bile kendi kendilerini geliştirdiler.
Üniversitesini bitirmediğin bir işi yapmaktan utanç duyacağını söylüyorsun. Bu sadece saçmalıktır.
Bu mesajdan alıntı yap

bogurtlenlicay

Hiç Biri / Burdur

Alt 07-03-2013 #5
Üniversitesini bitirmediğin bir işi yapmaktan utanç duyacağını söylüyorsun. Bu sadece saçmalıktır.
benim görüşüm bu. akademik bir eğitim almayan kişiye sanatçı demem. grafiker akademik çizim bilmeli, sanat tarihi, bilmeli! ve daha sayamadığım çok şey bilmeli! program bilmekle grafiker olunmaz
Bu mesajdan alıntı yap

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 07-03-2013 #6
benim görüşüm bu. akademik bir eğitim almayan kişiye sanatçı demem. grafiker akademik çizim bilmeli, sanat tarihi, bilmeli! ve daha sayamadığım çok şey bilmeli! program bilmekle grafiker olunmaz
Ne yapmalıyım? Görüşün olabildiğince katı ve gereksiz diyorum. Kötü bir şey demiyorum.

Fakat grafikerlerin kaçı sanat tarihi biliyordur? Akademik çizim biliyordur? (ki bu nedir acaba? açıklarsan sevinirim), ve daha sayamadığın bir çok şeyi saymak için daha ne bekliyorsun? Vaktin varsa yazarsan sevinirim? (!)

Öğrenim gerektiren şey yetenekten geçer. Yeteneğiniz öğrenmeye açık koşulları bir araya getiriyorsa, sanat tarihi okumadan Barok dönemine, teknik çizim bilmeden exlibrisler çizmeyi belki hobi haline getiren kişiler elbette vardır.

Sadece anlatmak istediğin şeyi doğru anlatamadığını düşünüyorum.
Bu mesajdan alıntı yap

bogurtlenlicay

Hiç Biri / Burdur

Alt 07-03-2013 #7
evet onu demek istiyorum. grafikerim diyen çok ortada. ama resim çizmeyi bilmeyen adamın görsel zekası yok demektir. görsel zekası olmayan biri de en fazla piyasa işleri yapabilir ki zaten bunlara sanatçı denmez. 2 ay kursa gitmekle sanatçı olunabiliyorsa 4 yıllık fakülteler niçin var? demek istediğimi anladığını düşünüyorum. kaba tabirle grafik yapan kişiye grafiker denir. fakat kaçı grafik sanatçısı olabilir? ben açtığım başlıkta grafiker değil, grafik sanatçısı olmak istediğimi belirttim. ve gelecek kaygımla ilgili bana yardımcı olmanızı bekliyorum. görüşümüz uymuyorsa öldürecek değilsin ya Ne yapmalıyım?
Bu mesajdan alıntı yap
handan as isimli Üye şimdilik offline konumundadır

handan as

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 07-03-2013 #8
size dilek bektasın grafik sanat tarihi kitabını önerebilirim bence kalbinizin sesini dinleyin
Bu mesajdan alıntı yap

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 07-03-2013 #9
evet onu demek istiyorum. grafikerim diyen çok ortada. ama resim çizmeyi bilmeyen adamın görsel zekası yok demektir. görsel zekası olmayan biri de en fazla piyasa işleri yapabilir ki zaten bunlara sanatçı denmez. 2 ay kursa gitmekle sanatçı olunabiliyorsa 4 yıllık fakülteler niçin var? demek istediğimi anladığını düşünüyorum. kaba tabirle grafik yapan kişiye grafiker denir. fakat kaçı grafik sanatçısı olabilir? ben açtığım başlıkta grafiker değil, grafik sanatçısı olmak istediğimi belirttim. ve gelecek kaygımla ilgili bana yardımcı olmanızı bekliyorum. görüşümüz uymuyorsa öldürecek değilsin ya Ne yapmalıyım?
Ne yapmalıyım? Sen oralara takıldıysan insanım diye dolaşan da çok ortada..

*Grafiker çizim yapmak veya bilmek zorunda değildir kanaatindeyim. Zira bir modelist veya desinatör gibi yüzeysel uygulamaları sıkça kullanmıyoruz. Fakat bilmek ekstra olarak işimize yarar. Sebebi de yapılan işlerde en basitinden oran orantı, kurgu işleme gibi seçenekler olabilir...

* Görüşlerimizin uyuştuğu elbette ki çok şey vardır. Ama bana şunları anlatırmısın?

1- Grafik sanatçısı nedir? kimdir? ne iş yapar? nereden mezun olur?
2- Görsel zeka nedir?
3- 2 aylık kursa giden grafiker veya sanatçısı olmaz diyorsun, 4 yıllık okuyanların grafiker veya grafik sanatçısı olabileceğini nereden bilebiliyorsun?
Bu mesajdan alıntı yap

bogurtlenlicay

Hiç Biri / Burdur

Alt 07-03-2013 #10
Ne yapmalıyım? Sen oralara takıldıysan insanım diye dolaşan da çok ortada..

*Grafiker çizim yapmak veya bilmek zorunda değildir kanaatindeyim. Zira bir modelist veya desinatör gibi yüzeysel uygulamaları sıkça kullanmıyoruz. Fakat bilmek ekstra olarak işimize yarar. Sebebi de yapılan işlerde en basitinden oran orantı, kurgu işleme gibi seçenekler olabilir...

* Görüşlerimizin uyuştuğu elbette ki çok şey vardır. Ama bana şunları anlatırmısın?

1- Grafik sanatçısı nedir? kimdir? ne iş yapar? nereden mezun olur?
2- Görsel zeka nedir?
3- 2 aylık kursa giden grafiker veya sanatçısı olmaz diyorsun, 4 yıllık okuyanların grafiker veya grafik sanatçısı olabileceğini nereden bilebiliyorsun?
çirkinleşme bana. ışık gölge tipografi anatomisi bilmeyen adamlardan söz ediyorum. ahmet arif ekenin işlerine bak. işte bu adam sanatçıdır. dediğim şeyleri bilmeyen adam onun gibi işler yapamaz. somut örnek gösterdim sana incelersin. anlamamak için diretiyorsun. çirkinleşmemi istiyorsan ben de çok iyi çirkinleşebilirim senin gibi. ışık gölge bilgin yok ve bu çalışmalarında da kendini belli ediyor. grafikersin yalnızca standart işler yapıyorsun. yani piyasa işi yapıyorsun. sınırlı şeyler yapabiliyorsun. bak ne güzel çirkinleştim ben de. haddinizi bilin ya. işi bilmeyen adamlar bilen adamlarla kendini bir tutmasın. benim hasta annem var ona iğneyi yapabiliyorum diye doktor sayılırım o zaman 6 yıl tıp okumaya ne gerek var? azcık kitap açın okuyun. azönce dediğim terimleri bile bilmiyorsun. kendini geliştirmiş olsan neyse diycem... tartışıcaksan gerekli birikimin olsun biraz
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları