Neden aspx.net

Web Tasarımı - Neden aspx.net ...

Cevapla
Neden aspx.net
Son KaFKaS isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Son KaFKaS(33)

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart

Neden aspx.net

Alt 14-01-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Neden aspx.net

ASP.NET Niçin Kullanılır?

Microsoft ASP.NET, yalnızca yeni nesil bir Active Server Pages (ASP) teknolojisi değildir. Internet’ten faydalanan ağ uygulamaları oluşturmak için tamamen yeni bir programlama modeli sağlar.
Gelişmiş Performans ve Ölçeklenebilirlik

* Derlenmiş Yürütme: ASP’nin “yalnızca kaydet düğmesini tıklatma” güncelleme modelini koruyan ASP.NET, klasik ASP’den çok daha hızlıdır. Açık bir derleme adımı gerekmez. ASP.NET değişiklikleri otomatik olarak algılar, gerektiğinde dosyaları dinamik olarak derler ve derlenmiş sonuçları sonraki isteklerde yeniden kullanılmak üzere depolar. Dinamik derleme özelliği, uygulamanızın her zaman güncel durumda olmasını sağlar, derlenmiş yürütme özelliği ise uygulamanızı hızlandırır. Klasik ASP’den ASP.NET’e geçirilen uygulamaların çoğunda, hizmet verilen sayfa sayısında 3 ile 5 kat artış gözlenir.
* Zengin Çıkış Önbelleği: ASP.NET çıkış önbelleği, uygulamanızın performansını ve ölçeklenebilirliğini önemli ölçüde artırabilir. Bir sayfada çıkış önbelleği etkinleştirildiğinde, ASP.NET sayfayı bir kez çalıştırır ve kullanıcıya göndermeden önce sonucu belleğe kaydeder. Başka bir kullanıcı aynı sayfayı istediğinde, ASP.NET sayfayı yeniden çalıştırmak zorunda kalmaz ve kullanıcıya önbelleğe alınmış sonucu sunar. Çıkış önbelleği yapılandırılabilir ve belirli alanları veya sayfanın tümünü önbelleğe almak için kullanılabilir.
* Web Çiftliği Oturum Durumu: ASP.NET oturum durumu, oturum verilerinin bir Web çiftliğindeki tüm bilgisayarlar tarafından paylaşılmasını sağlar. Artık kullanıcılar sundukları isteklerle bir Web çiftliğindeki farklı sunuculara ulaşabilir ve gene de oturum verileri üzerinde tam erişim hakkını koruyabilirler.

Gelişmiş Güvenilirlik

* Bellek Sızıntısı, Kilitlenme ve Uygulama Kilitlenmesi Koruması: ASP.NET, uygulamanızın her zaman kullanılabilir durumda olmasını sağlamak için kilitlenme ve bellek sızıntısı gibi hataları otomatik olarak algılar ve giderir. Örneğin, bir bellek sızıntısı algılandığında, ASP.NET alt işlemin yeni bir kopyasını başlatır ve bütün yeni istekleri bu işleme yönlendirir. Eski işlem askıdaki istekleri işlemeyi tamamladığında, olağan biçimde kapatılır ve tüketilen bellek serbest bırakılır.

Kolayca Dağıtma

* “El Değmeden” Uygulama Dağıtımı: ASP.NET’te bir uygulamayı dağıtmak için tek yapmanız gereken uygulamayı sunucuya kopyalamaktır. Yapılandırma ayarları, uygulamadaki bir XML dosyasında depolanır.
* Çalışan Uygulamaların Dinamik Olarak Güncellenmesi: ASP.NET, derlenmiş bileşenleri Web sunucusunu yeniden başlatmak zorunda kalmadan güncelleştirmenizi sağlar. ASP.NET, bir güncelleştirme dağıtıldığında Web sunucusunun el ile yeniden başlatılmasını gerektiren klasik COM bileşenlerinden farklı olarak, değişikliği otomatik olarak algılar ve yeni kodu kullanarak kendiliğinden başlar.
* Kolay Geçiş Yolu: ASP.NET IIS’de, Microsoft Windows 2000, Windows XP ve Windows Server 2003 ailesi üyelerindeki klasik ASP uygulamalarıyla birlikte çalışır. Tek bir uygulamayı, hatta tek tek sayfaları ASP.NET’e geçirebilirsiniz. ASP.NET var olan klasik COM iş bileşenlerini kullanmayı sürdürmenize de olanak sağlar.

Yeni Uygulama Modelleri

* XML Web Hizmetleri: XML Web hizmetleri, uygulamaların işletim sisteminden veya programlama dilinden bağımsız olarak Internet üzerinden iletişim kurmasına ve verileri paylaşmasına olanak sağlar. ASP.NET XML Web hizmetlerinin kullanıma sunulmasını ve çağrılmasını basitleştirir.
* Taşınabilir Web Aygıtı Desteği: ASP.NET taşınabilir aygıt denetimleri, ASP.NET’i kullanarak 80′i aşkın taşınabilir aygıt için uygulamalar geliştirmenizi sağlar. Uygulama bir kez yazıldıktan sonra, istekte bulunan aygıta yönelik sayfalar taşınabilir aygıt denetimleri tarafından otomatik olarak oluşturulur.

Geliştiricilerin Üretkenliği

* Kolay Programlama Modeli: ASP.NET, klasik ASP’ye oranla çok daha az kod yazarak harika sayfalar oluşturmanızı sağlayan sunucu denetimleri sayesinde gerçek ortamda kullanılan Web uygulamaları oluşturma işlemini çok kolaylaştırır.
* Esnek Dil Seçenekleri. ASP.NET, Microsoft Visual Basic Scripting Edition (VBScript) ve Microsoft JScript programlama dillerinin 25′i aşkın .NET dilini destekler ve Visual Basic .NET, Microsoft C# ve JScript .NET dilleri için yerleşik destek içerir.
* Zengin Sınıf Çerçevesi: .NET Framework sınıf kitaplığı, XML, veri erişimi, dosya yükleme, normal ifadeler, resim oluşturma, performans izleme ve günlüğe kaydetme, işlemler, ileti sırası ve SMTP postası gibi zengin bir işlev yelpazesi içeren 4,500′den çok sınıf sunar.

kaynak: websitetasarımı
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Neden? Spectra Neden? Seiko Neden? Konica Quatas Dijital makineler 91 28-08-2013 08:39:07
Neden MAC? doganza Donanım Rehberi 15 10-10-2011 12:59:20
Neden 3d Max? NaSrOk Kantin 0 27-12-2008 23:59:46
ASPX Bilen Web Programcı Aranıyor ecartis Sonuçlanan İlanlar 0 12-10-2008 12:14:59

Kapat
Şifremi Unuttum?