Neden MAC?

Donanım Rehberi - Neden MAC? Sponsorlu Bağlantılar Soru cok kisa ve net ama cevaplarin oldukca uzun ve faydali olmasini umarim. Bir cok grafiker arkadasimiz MAC tercih ediyor. Peki neden???...

Neden MAC?
doganza isimli Üye şimdilik offline konumundadır

doganza

Bilg. Teknikeri / Yurtdışı

Neden MAC?

Alt 03-01-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Soru cok kisa ve net ama cevaplarin oldukca uzun ve faydali olmasini umarim. Bir cok grafiker arkadasimiz MAC tercih ediyor.

Peki neden???
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

merveporay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

merveporay(32)

Grafiker / İstanbul

Alt 03-01-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
apple ın sayfasına gırersen orda neden oldugunu anlatan bı bolum var ordan ıstedıgın ayrıntıyı bulabılırsın
Bu mesajdan alıntı yap

doganza

Alt 03-01-2008 #3
Forumlarda amac bilgileri bir araya toplamaktir. Eger herkes sizin dediginiz gibi yapsa, grafikerler.net´e gerek kalmazdi. Hatta "forum"lara gerek kalmazdi. Herkes ögrenmek istedigini arar ve bir sekilde bulurdu.

Benim amacim bilmedigimi ögrenmenin yanisira, en az usta grafikerlerin sayisinca buraya üye olan, benim gibi grafiker adaylarinin da faydalanacagi bir bilgi havuzu olusmasina yardimci olmak.

Diger arkadaslardan rica etsem tecrübelerini paylasabilirler mi? Amacim kimsenin bilgisini sinamak falan degil. Gercekten bilmiyorum ve ögrenmek istiyorum. Bu soruyu da burada soruyorum ki cevaplar kalici olsun ve herkes faydalansin.

Gelecek faydali cevaplar icin simdiden herkese tesekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
merveporay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

merveporay(32)

Grafiker / İstanbul

Alt 03-01-2008 #4
bu cok genel bir soru o yuzden asıl kaynagından bılgı alabılırsın dıye soyledım.
ama deneyımlerımı paylasım bı kere mac te vırus yoktur ıkıncısı macte bı prgram kıtlenırse o sadece o programı etkıler dıger programlar rahatlıkla calısır ayrıca kıtlenen programıda force quıt dıyıp kapatabılırsın. Mac te kendine ozel kendi programları var idvd i photo i movie gibi. dış ve iş tasarımına soyleneblecek tek kelime mukemmel. pc gibi herdakka donup takılmaz grafik tasarımla ugrasıyorsan eger bence mac kullanmalısın zaten kullandıkça ayrıcalığını yasarsın.
Bu mesajdan alıntı yap

doganza

Alt 03-01-2008 #5
Mac´e alisabilmek ne kadar sürecek acaba. Insanin, neredeyse kendini uzman kabul ettigi bir ortamdan, acemiligin en asagisina inmesi kolay göze alinmiyor.

Bir de PC/Win´de kullandigimiz bütün programlari Mac´de kullanabiliyor muyuz? Örn. Corel, PS.. Yoksa Mac versionlari mi var? Varsa onlarin kullaniminda farkliliklar oluyor mu?
Bu mesajdan alıntı yap
aDoBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aDoBe(47)

Grafiker / Gaziantep

Alt 03-01-2008 #6
bu cok genel bir soru o yuzden asıl kaynagından bılgı alabılırsın dıye soyledım.
ama deneyımlerımı paylasım bı kere mac te vırus yoktur ıkıncısı macte bı prgram kıtlenırse o sadece o programı etkıler dıger programlar rahatlıkla calısır ayrıca kıtlenen programıda force quıt dıyıp kapatabılırsın. Mac te kendine ozel kendi programları var idvd i photo i movie gibi. dış ve iş tasarımına soyleneblecek tek kelime mukemmel. pc gibi herdakka donup takılmaz grafik tasarımla ugrasıyorsan eger bence mac kullanmalısın zaten kullandıkça ayrıcalığını yasarsın.

mac'te virus yok diye birsey yoktur. hemde binlerce var. virus görmememizin en büyük sebebi belirli bir amaca yönelik olarak tasarlanan bir makine ve belirli bir zümrenin kullandığı makine olarak ortaya çıktı mac. o yüzden fazlaca yaygınlaşmadı. ama şu son dönemlerde artık ceplerimize kadar giren mac dolayısı ile bir çok kesimde tercih edilir oldu. eh takdir edersiniz ki artık virüslerin tehdidi de kaçınılmaz oldu.
öte yandan neden MAC; mac çünkü maci üstün kılan makinenin kalitesi ya da dış örünümündeki güzellik değil. içerisinde yüklü bulunan sistem. ne yazıktır ki pc platformumda yüklü olan microsoft windows bu kadar iyi değil bu konuda. tabi buna ek olarak apple nin kullandığı tüm donanımların birbiri ile uyumu bunda en büyük fatördür.

Mac´e alisabilmek ne kadar sürecek acaba. Insanin, neredeyse kendini uzman kabul ettigi bir ortamdan, acemiligin en asagisina inmesi kolay göze alinmiyor.

Bir de PC/Win´de kullandigimiz bütün programlari Mac´de kullanabiliyor muyuz? Örn. Corel, PS.. Yoksa Mac versionlari mi var? Varsa onlarin kullaniminda farkliliklar oluyor mu?
mac'e alışabilmek aslında ço kolay. korkulacak bir yanı yok. akine kullanıcı dostu olan bir arayüzü ve bir işletim sistemi var. linux çekirdeği üzerine kurulu olan sistem gerekli tüm yazılımları içeriyor. normal bir kullanıcı için ekstra bir yazılıma ihtiyaç duymuyorsunuz. o yüzden yalın ve anlaşın en önemlisi stabil olması tamamıyla kişinin alışkanlıklarını değiştirebilir.

her platformda olduğunu gibi güncel programların hemen hemen hepsinin mac sürümü de bulunmaktadır.
Bu mesajdan alıntı yap
firkete isimli Üye şimdilik offline konumundadır

firkete

Grafiker / İzmir

Alt 16-02-2008 #7
gerçi mac kullacısı değilim ama bildiğim kadarıyla yazayım.

mac ı grafikte üstün kılan özelliklerin en başında 64 bit teknolojisi yatıyor. sonra pek çok donanım, direk grafik üzerine tasarlandığı için, hız ve verimlilik daha iyi. PC de bu programlarla yapılmaya çalışılıyor. eh tabi yol uzadığı için verimli olmıyor. birde arkadaşın belirttiği gibi donanmı parçaları birbirlieri ile tam uyumlu dolayısı ile daha pahalı. bu kadar uyumluluğu pC de yapmak hem zor hemde aynı fiyatlara gelir.
Bu mesajdan alıntı yap
Slayerrr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Slayerrr

Hiç Biri / İstanbul

Alt 17-02-2008 #8
Mac kullanıcısı değilim ama mac kullanıcısı bir arkadaşımın sözünü aktarayım:
"Mac 512 MB RAM ile 1 GB'lık resim dosyası açabilmektir." Neden MAC?
Bu mesajdan alıntı yap
yihihi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yihihi

Fotoğrafçı / İstanbul

çnükü hiç tekme atmadım

Alt 07-10-2009 #9
google'da arama yaparken farkkettim bu başlığı. neden mac sorusuna ben de cevap vermek istedim açıkcası... uzun süre windoz kullanıp, en sonunda attığı tekme ile kendime zarar verdikten sonra parama kıyıp ben de bir mac aldım. daha sonra 3 yılda bir makinamı yenisiyle değiştirdim. geçen ay yeni macbook'um ile beraber mutlu mesut yaşamaya devam ediyorum. sebeplerine gelince; öncelikle asla virüs diye bir derdim olmadı. 2.sebep ise donanım ve yazılım uyumu. yani apple sadece kendi ürünleri için yazılım üretiyor. microsoft gibi hem soni için hem hp için üretmiyor. bu da sıkıntıyı engelliyor ve mükemmel bir uyum sağlıyor. 2 saniyede açılıp kapanabilmesi, ürettiği diğer ürünler ile entegreli bir şekilde çalışması en basitinden "itunes-ipod" olayı alemde apple ı tek kılıyor. fiyatı tuzlu olmak zorunda ama az biraz düşününce microsft aletleri için harcanan paradan pek bir farkı yok. o fark zaten kazandgnz zaman ve huzur ile dengeleniyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Truva93 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Truva93(26)

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 13-06-2011 #10
Merhaba diyelim bir pc de 2 gb 800 bit ekran kartı 6 gb ram 4 çekirdek bir bilgisayar topladık mac 'n donanim olarak daha düşük bir bilgisayarı bundan daha iyi performans verebilirmi yada ben bu bilgisayara leopard yükliyip mac gibi kullanabilirmiyim?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
neden, mac