Neden Peşin Ücret Ödenmiyor/Ödemiyoruz ?

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Neden Peşin Ücret Ödenmiyor/Ödemiyoruz ? ...

hllyyc isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hllyyc

Sanat Yn. / Gaziantep

Alt 30-09-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba sevgili çalışan ve işverenler;
Bugün işyerini kapatan bir çalışan ve bir işverenim. Yaşadığımız onca sıkıntı, sevinç, kazanç ve kayıptan sonra edindiğim en büyük tecrübem ücret konusu hakkında oldu.
Ben öyle milyarlarla oynayıp, altımda son model aracıyla turlarken, çalışanlara emirler yağdıran, asgari ücretten fazlasını vermeyen bir patron değilim. Aksine kendi iş yerimde çalışanlarımla içiçe, onlarla herşeyi paylaşabildiğim, ailem sayabileceğim ve yeri geldiğinde onlardan daha fazla emek veren bir çalışanım.
İşyerimi yeri geldi ucu ucuna denkleştirdiğim, yeri geldi bir kaç yüz TL kalan parayla ayakta tutmayı bu aya kadar sürdürdüm.
2 ay önce aldığımız büyük iş diye tabir edebileceğimiz işlerden biri ile özverili bir şekilde gece gündüz çalıştık. İş büyük ya, başka işte almadık, hem müşteri mağdur olmasın hem daha kaliteli bir iş çıkaralım düşüncemiz vardı.
Tüm ödemelerimizi fazlasıyla kapatıp, üzerine ofisimizi yenileyecek kadar kalacak alacağımıza bağladım. Zaten başka iş almadığımız içinde başka bir alternatif yoktu.
Hergün defalarca, sabahın körü, gecenin yarısı diye ayırt etmeden arayan müşterimiz nedense son zamanlarda telefon bile açmaz oldu.
İşi bitirdik,matbaya gönderdik şuan ödeme yapılmaması için hiçbir sebep yokken; yüzlerce sebep çıktı karşımıza...
Daha satış yapamadık,
Bizde de yok,
Olunca ilk iş senin ödemen,
Paran bizde kalmaz,
Biz bildiğin firmalara benzemeyiz,

Tanıdık gelen cümleler vardır eminim. Sizinde başınıza gelmiştir mutlaka...

Evet, daha satış yapamadın ama milyarlarla kiranı gününde ödedin
Evet, sende de yok eminim ama elektrik,su,telefon ve internet faturanı gününde ödedin.
Evet, olunca ilk iş benim ödememi yapacaksın, adım gibi biliyorum canım.
Evet, kalırmı hiç param sende ? bugün alamam ama belki işyerimi kapadıktan sonra, ama kalmaz biliyorum.
Evet, hiç benzemiyorsun, diğerleri iş bitiminde ödemeyi hesaba ben sormadan geçer hemen, ya da ödeyemeyecekse zaten işe başlatmaz ve kimse mağdur olmaz.

Ben kimseden borç alacak, isteyecek bir yapıya sahip değilim, elimdekiyle ancak 2 ay daha idare edebilirdim. Fakat durum böyle olunca kapatmak daha mantıklı geldi. Çünkü 2 aya kadar soğan ekmek parası olacak parça parça gelecek paranın bana bir faydası olmayacaktı, görünen o...

DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZ
Bizimle çalışacak mısınız ? EVET
Bu iş( ler ) kesin bizim mi ? EVET
Ödeyecek bütçen var mı ? EVET
İstediğin değişikliğin yapılacağı ve beğenmezsen yenisinin yapılacağı garantisini verdik mi ? EVET

OZAMAN "İŞ BİTİMİNDE ÜCRET" DİYE BİR ŞEY SÖZ KONUSU OLAMAZ. ÖDEMEYİ PEŞİN YAPACAK ve İŞİNİ SONRA TAKİP EDECEKSİNİZ. EĞER KABUL ETMİYORSANIZ BEN SİZE GÜVENMİYORUM ve BU İŞİ YAPMIYORUM.ABİMSİN ABLAMSIN KARDEŞİM YA DA ARKADAŞIMSIN FARKETMEZ... İŞ İŞTİR, ÖDEME ÖDEMEDİR.

Çalışanın hakkını alın teri kurumadan öde !

İşyerimi(zi) kapatmaya zorlayan müşterilerlimize göstermiş oldukları büyük özveri için, beni daha büyük bir iş yeri açmaya hırslandırdıkları ve insanı insan olarak adamı adam olarak görüp güvenmekten vazgeçirdikleri için çok teşekkür ediyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 30-09-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Öncelikle geçmiş olsun;

Yanlış biliyorsam düzeltin, Bir işi tamamladığınızda, ürettiğiniz malı müşteriye gönderirsiniz, Bu mal ile birlikte fatura da gönderirsiniz. Bu faturaya itiraz edilmediği taktirde 20 ila 45 iş günü içinde ödenmesi gerekir. bu gerçekleşmezse yargı yolu ile alacağınızı tahsil edersiniz. Velhasıl borcunu ödemediği gerekçesi ile yargıya düşmüş firma güvenilirliğini yitirmiş firmadır. Bankalardan kredi dahi alamaz. Bu yüzden böyle bir durumu kimse istemez...

Siz fatura kesmişmiydiniz? Ya da Bu faturanın resmi geri ödeme süresini mi hesaba katmamıştınız...

Profesyönellik çok yanlış bilinen bir cümle, İşini çok iyi yapan kimse değil, işini usullere uygun biçimde yapanlara diyoruz...

Burada hepinizin başından geçen, lafla yürüyecek peynir gemisine yatırım yapmışsınız. Anladığım kadarı ile...

Bu dünya da kimse eline almadığı bir işin parasını ödemez... Böyle bir usül dünyanın hiç bir yerinde yoktur. Ama kapora, peşinat veya avans dediğimiz sistemler vardır... Bunu sözleşmeler ile garantiye alırız. Müşteri bir işin bedelinin %25'ini peşin ödüyorsa yapılan sözleşmede işin teslim tarihi belirtilir. Bu teslim tarihi geciktiği sürece ödeyeceği toplam rakamdan kesintiler yapma hakkını saklı tutar...

Yani demek istediğim yaşadığınız problemleri çözecek sistemler bu ülkede vardır. Bu sistemlere göre oynanmıyorsa, Başınızdan geçen üzücü durumdan kurtulmak pek mümkün değildir...

Unutmayalım ki, hepimiz aynı sektör üzerinden ekmeğimizi yiyoruz. Şahsınıza alınmayın ama, dünyadan bir haber halde ajans kurup sonra batıran insanların battıklarına değil, böyle bir işe giriştiklerine üzülüyorum. Bu tip firmaların yaptığı sizinkine benzer hatalar, hem bizim güvenilirliğimizi hem de ücretlerimizi düşürüyor...

Tekrar büyük geçmiş olsun, umarım bu hatalardan ders alıp, tekrar bir oluşum içine girip, kendinizi, çalışanlarınızı ve müşterilerinizi kanun nezlinde korumaya alırsınız. Biz de sizin gibi, emek bilen bir iş vereni tekrar kazanmış oluruz...

başarılar...

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap

hllyyc

Sanat Yn. / Gaziantep

Alt 30-09-2011 #3
teşekkürler, yalnız böyle bir olay gerçekleşti mi bilmiyorum, sadece bu konu ile alakalı bir yazımı paylaşmak istedim. Sanırım doğallığı sizi yanılttı. Gerçekliği yoktur. En azından benim için, inşallah olmaz da,
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 30-09-2011 #4
evet, kendi ağzınızdan başınızdan geçen bir tecrübeymiş gibi anladım... Kurgu olduğunu belirtmemişsiniz... Paylaşım için teşekkürler.

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
rhinokurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

rhinokurt

Grafiker / İstanbul

Alt 30-09-2011 #5
Merhaba sevgili çalışan ve işverenler;
Bugün işyerini kapatan bir çalışan ve bir işverenim. Yaşadığımız onca sıkıntı, sevinç, kazanç ve kayıptan sonra edindiğim en büyük tecrübem ücret konusu hakkında oldu.
Ben öyle milyarlarla oynayıp, altımda son model aracıyla turlarken, çalışanlara emirler yağdıran, asgari ücretten fazlasını vermeyen bir patron değilim. Aksine kendi iş yerimde çalışanlarımla içiçe, onlarla herşeyi paylaşabildiğim, ailem sayabileceğim ve yeri geldiğinde onlardan daha fazla emek veren bir çalışanım.
İşyerimi yeri geldi ucu ucuna denkleştirdiğim, yeri geldi bir kaç yüz TL kalan parayla ayakta tutmayı bu aya kadar sürdürdüm.
2 ay önce aldığımız büyük iş diye tabir edebileceğimiz işlerden biri ile özverili bir şekilde gece gündüz çalıştık. İş büyük ya, başka işte almadık, hem müşteri mağdur olmasın hem daha kaliteli bir iş çıkaralım düşüncemiz vardı.
Tüm ödemelerimizi fazlasıyla kapatıp, üzerine ofisimizi yenileyecek kadar kalacak alacağımıza bağladım. Zaten başka iş almadığımız içinde başka bir alternatif yoktu.
Hergün defalarca, sabahın körü, gecenin yarısı diye ayırt etmeden arayan müşterimiz nedense son zamanlarda telefon bile açmaz oldu.
İşi bitirdik,matbaya gönderdik şuan ödeme yapılmaması için hiçbir sebep yokken; yüzlerce sebep çıktı karşımıza...
Daha satış yapamadık,
Bizde de yok,
Olunca ilk iş senin ödemen,
Paran bizde kalmaz,
Biz bildiğin firmalara benzemeyiz,

Tanıdık gelen cümleler vardır eminim. Sizinde başınıza gelmiştir mutlaka...

Evet, daha satış yapamadın ama milyarlarla kiranı gününde ödedin
Evet, sende de yok eminim ama elektrik,su,telefon ve internet faturanı gününde ödedin.
Evet, olunca ilk iş benim ödememi yapacaksın, adım gibi biliyorum canım.
Evet, kalırmı hiç param sende ? bugün alamam ama belki işyerimi kapadıktan sonra, ama kalmaz biliyorum.
Evet, hiç benzemiyorsun, diğerleri iş bitiminde ödemeyi hesaba ben sormadan geçer hemen, ya da ödeyemeyecekse zaten işe başlatmaz ve kimse mağdur olmaz.

Ben kimseden borç alacak, isteyecek bir yapıya sahip değilim, elimdekiyle ancak 2 ay daha idare edebilirdim. Fakat durum böyle olunca kapatmak daha mantıklı geldi. Çünkü 2 aya kadar soğan ekmek parası olacak parça parça gelecek paranın bana bir faydası olmayacaktı, görünen o...

DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZ
Bizimle çalışacak mısınız ? EVET
Bu iş( ler ) kesin bizim mi ? EVET
Ödeyecek bütçen var mı ? EVET
İstediğin değişikliğin yapılacağı ve beğenmezsen yenisinin yapılacağı garantisini verdik mi ? EVET

OZAMAN "İŞ BİTİMİNDE ÜCRET" DİYE BİR ŞEY SÖZ KONUSU OLAMAZ. ÖDEMEYİ PEŞİN YAPACAK ve İŞİNİ SONRA TAKİP EDECEKSİNİZ. EĞER KABUL ETMİYORSANIZ BEN SİZE GÜVENMİYORUM ve BU İŞİ YAPMIYORUM.ABİMSİN ABLAMSIN KARDEŞİM YA DA ARKADAŞIMSIN FARKETMEZ... İŞ İŞTİR, ÖDEME ÖDEMEDİR.

Çalışanın hakkını alın teri kurumadan öde !

İşyerimi(zi) kapatmaya zorlayan müşterilerlimize göstermiş oldukları büyük özveri için, beni daha büyük bir iş yeri açmaya hırslandırdıkları ve insanı insan olarak adamı adam olarak görüp güvenmekten vazgeçirdikleri için çok teşekkür ediyorum.

Merhaba ajans sahibi.
Ben senin paranı vermeyen müşterinim.
Niye paranı vermiyorum?
Eee kapora dahi istememiştin.
Herhangi bir yazılı anlaşmamız da yok.
Size hiç mail atmadım delil olmasın diye. Hep yüzyüze konuştuk.
Görüşmeleride sizin şirkette değilde dışarda yapmıştık. Kamerayada alamadın beni.
Çalışmalar ilerledikçe bana örnekleri sundunuz. Bende gittim başka grafikere gösterdim, benzerini daha ucuza yaptırdım.
Umarım tüm bu yaşadıkların ders olur.

(Not: hllyyc'in kurgusal yazısına kurgusal cevaptır.)
Bu mesajdan alıntı yap

hllyyc

Sanat Yn. / Gaziantep

Alt 30-09-2011 #6
evet, kendi ağzınızdan başınızdan geçen bir tecrübeymiş gibi anladım... Kurgu olduğunu belirtmemişsiniz... Paylaşım için teşekkürler.
rica ederim
Merhaba ajans sahibi.
Ben senin paranı vermeyen müşterinim.
Niye paranı vermiyorum?
Eee kapora dahi istememiştin.
Herhangi bir yazılı anlaşmamız da yok.
Size hiç mail atmadım delil olmasın diye. Hep yüzyüze konuştuk.
Görüşmeleride sizin şirkette değilde dışarda yapmıştık. Kamerayada alamadın beni.
Çalışmalar ilerledikçe bana örnekleri sundunuz. Bende gittim başka grafikere gösterdim, benzerini daha ucuza yaptırdım.
Umarım tüm bu yaşadıkların ders olur.

(Not: hllyyc'in kurgusal yazısına kurgusal cevaptır.)
güzel cevap Neden Peşin Ücret Ödenmiyor/Ödemiyoruz ?
Bu mesajdan alıntı yap