Nesneyi Belli Bir Eksen Etrafında Döndürme

Illustrator - Nesneyi Belli Bir Eksen Etrafında Döndürme ...

dddnnnsss isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dddnnnsss

Eğitimci / Denizli

Alt 31-05-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar elimizde bir dikdörtgen var ve bunu sol yada sağ kenarından döndürerek üç boyutlu cisimler oluşturabiliyoruz. Sorum ise şu "bu şekli bizim belirleyeceğimiz bir döndürme ekseni etrafında döndürerek üç boyutlu yapı oluşturabilirmiyiz?"

Mesela bir üçgeni ortalarına yakın bir noktadan döndürmek istiyorum bu mümkünmu bu şekilde üçboyutlu (revolve komutu) cisim oluşturmak mümkün mü nasıl ?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
Ömer ÇİÇEK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ömer ÇİÇEK

Fotoğrafçı / İstanbul

Alt 01-06-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Cisimi üç boyutlu oluşturduktan sonra Apperance paletinden istediğin yöne merkez noktasından çevirebilirsin , Oluştururkende dilediğin gibi çevirebilirsin , Panel özelliklerinden , Eğer farklı birşey sordunuzda ben yanlış anladıysam lütfen tekrar sorup örneklendirseniz daha detaylı yardımcı olmaya çalışabilirim.
iyi çalışmalar.
Bu mesajdan alıntı yap

dddnnnsss

Eğitimci / Denizli

Alt 02-06-2011 #3
Sayın ÇİÇEK

öncelikle ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim; ekteki resim ne demek istediğini anlatıyor sadece şekli döndürmek değil ayrıca istediğim bir eksen etrafında dönerken oluşan üç boyutlu şekli de istiyorum (revolve komutu illustratorde efectlerden ulaşılabilir) Revolve ile uzayda tarayacağı bölgeninde görüntüsünü istiyorum...

[IMG]Nesneyi Belli Bir Eksen Etrafında Döndürme[/IMG]
Bu mesajdan alıntı yap
ferox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ferox

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 02-06-2011 #4

böyle bişeymi acaba anlattığınız
Bu mesajdan alıntı yap

dddnnnsss

Eğitimci / Denizli

Alt 02-06-2011 #5

böyle bişeymi acaba anlattığınız
Onları yapabiliyoruz kuşkum yok. Mesela bir üçgeni ortasından döndürmek yani benim belirleyebileceğim bir eksen terafında sizin düşüncenizi yapmak... böyleye ortaya çıkacak üç boyutlu yapıya ulaşmak....

VEya bir dikdörtgeni ortasından değil de ortasına yakın bir yerden döndürebilmek yada bir "M" harfini tam ortaından revolve ile dönmesini sağlayarak hacim kazandrmak. revolve komutu ile sol yada sağ kenardan değil de benim belirleyebieleceğim bir dönme ekseni etrafında dönmesini (hacim kazanmasını) sağlamak..

Çok mu anlaşılmaz anlatıyorum acaba ???
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ferox

Alt 02-06-2011 #6
şimdi daha iyi anladım, revolve ile sabit noktadan sağ veya sola doğru yuvarlama yapıyor,
offset ayarları ile de bir miktar değişiklik olur fakat sizin anlatmış olduğunuz gibi istediğiniz bir noktayı referans alıp döndürme yapılamıyor galiba
Bu mesajdan alıntı yap

dddnnnsss

Eğitimci / Denizli

Alt 02-06-2011 #7
Şunu yapmak; dönerken hacim kazanmasını.... AMA BENİM BELİRLEYECEĞİM EKSEN ETRAFINDA

Bu mesajdan alıntı yap

ferox

Alt 02-06-2011 #8
Hocam;
uğraştım ama bi çözüm bulamadım illustartor de
3D programlarda rahatlıkla yapılabilir bu söylediğiniz,
3ds max de denedim yapılıyor,bir örnek yaptım ekleyemedim resimleri,hata verdi sürekli,

3d konusunda tecrübeli arkadaşlar daha çok yardımcı olabilirler size...
Bu mesajdan alıntı yap

ferox

Alt 03-06-2011 #9
"uğraştım ama bi çözüm bulamadım illustartor de " yukarıdaki bu sözümü geri aldım hocam,birde böyle birşey var ???
Bu mesajdan alıntı yap

dddnnnsss

Eğitimci / Denizli

Alt 03-06-2011 #10
"uğraştım ama bi çözüm bulamadım illustartor de " yukarıdaki bu sözümü geri aldım hocam,birde böyle birşey var ???
Nasıl gerçekleştirdiniz bu işlemi ? Adımlarını açıklarsanız önemli bir eksiğimi gidermiş olacağım. Sanırım şekli iki parçalı çizip ayrı ayrı revolve efecti uyguladınız...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links