New Hampshire Üniversitesi Çanakkale Boğazı Enerji Deposu

Teknoloji Haberleri - New Hampshire Üniversitesi Çanakkale Boğazı Enerji Deposu ...

Cevapla
New Hampshire Üniversitesi Çanakkale Boğazı Enerji Deposu
Kral_Arthur isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Kral_Arthur

Grafiker / Kocaeli

Dosya18

New Hampshire Üniversitesi Çanakkale Boğazı Enerji Deposu

Alt 17-05-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

New Hampshire Üniversitesi Çanakkale Boğazı Enerji Deposu

ABDnin New Hampshire Üniversitesi Makine ve Okyanus Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barbaros Çelikkol, Çanakkale ve boğazın, enerji elde edimi için çok önemli yerler olduğuna işaret ederek, Çanakkale Boğazındaki akıntı gücünden elektrik enerjisi elde etmeyi ümit ediyoruz dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Su Ürünleri Fakültesinde konuk öğretim üyesi olarak bulunan Çelikkol, dünyada alternatif enerji üretim kaynakları oluşturulduğunu, kendisinin de bu konuyla ilgili çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Akıntı gücünden elektrik enerjisi üretimine imkan sunan Alaska ve Kanadanın yanı sıra Kuzey İrlanda ve İskoçyada yüksek akıntılar olduğuna işaret eden Çelikkol, Bu yüksek akıntıların hemen hemen hepsi med cezir akıntı dediğimiz özelliğe sahip. Tabii bizim çalışma yaptığımız alanlardaki akıntılarla gerekli enerjiyi elde edemeyiz, ancak türbin geliştirmek için çalışmalarımızı sürdürmemiz gerekiyor dedi.

Çelikkol, alternatif elektrik enerjisi üretimi için en önemli noktaların boğazlar olduğunu ifade ederek, Boğazlardan elde edilen enerji, Türkiyenin enerjisini karşılayamaz. Zaten boğazların çeşitli kullanım alanları var. Örneğin deniz trafiği var, boğazın tümünü enerji üretimi için kullanamayız. İstanbul ve Çanakkale boğazları bizler için önemli kaynaklar. Çanakkale Boğazı, barındırdığı daha az trafik nedeniyle çalışma ve araştırmalar için çok daha fazla önem arz ediyor diye konuştu.

Çanakkale ile boğazın çok önemli yerler olduğunu, üniversite yönetimi ile devletin konuya destek vermesi halinde bir proje hazırlanabileceğini, kendisinin Çanakkalede olmasa bile uzaktan destek vermeye hazır olduğunu ifade eden Çelikkol, Çanakkale Boğazındaki akıntı gücünden elektrik enerjisi elde etmeyi ümit ettiklerini bildirdi.

-Elektriği hidrojen gazına çevirip depolayabiliriz-

Prof. Dr. Barbaros Çelikkol, alternatif enerji kaynaklarından elde edilen elektrik enerjisinin hidrojen gazına çevrilip depolanabileceğini söyledi.

Dünyada birçok bilim insanının hidrojen ekonomisi üzerine çalıştığına işaret eden Çelikkol, Bu anlamda gerek rüzgardan, gerekse akıntıdan elde edilen enerji, hidrojen gazı olarak depolanabilir. Çalışmalarını sürdürdüğümüz konuyla ilgili olarak akıntılardan enerji elde edebileceğimizi söylüyorum. Önümüzdeki süreçte rüzgar enerjisi ve solar enerji dediğimiz güneş enerji sistemleri daha da gelişecek. Çok sayıda barajımız var, o barajlardan elde ettiğimiz enerjiler gelişecek diye konuştu.

Çelikkol, üniversitelerin, endüstri kuruluşlarının ve hükümetin bir konsorsiyum kurup, bunları araştırma merkezleriyle geliştirip, enerji konusunu çok iyi şekilde destekleyebileceklerini belirterek, TÜBİTAKın bu konuda önemli projeleri var. Üniversitedeki hocalarımız, endüstri temsilcileriyle bir araya gelip yazdıkları projelerle buna destek verebilirler dedi.

Kaynak : Üniversite Haber Ajansı : niversite Haber Ajans - New Hampshire niversitesi anakkale Boaz Enerji Deposu - Haberi
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Çanakkale Şehitliği ve Çanakkale Savaşları degrade Fotoğraf - Resim 0 16-04-2012 13:52:07
2 üniversitenin logosu Kastamonu Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi logoları clonal Benzer Tasarımlar 43 16-02-2012 15:33:29
çanakkale onsekiz mart üniversitesi logosu vektörel kazaska Logo İstek 2 29-01-2011 15:38:05
İstanbul Boğazı ezells Deneme Çalışmalar 7 26-02-2010 01:46:21
Arabadan çektiğim İstanbul Boğazı g.ecglr Manzara Fotoğrafçılığı 9 29-04-2009 08:27:34

Kapat
Şifremi Unuttum?