Nikon DSLR Hata Kodları, Anlamları ve Çözüm Yolları

Fotoğrafçılık Dersleri - Nikon DSLR Hata Kodları, Anlamları ve Çözüm Yolları ...

Cevapla
Nikon DSLR Hata Kodları, Anlamları ve Çözüm Yolları
byhemsinli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

byhemsinli(26)

Grafiker / İstanbul

Dosya19

Nikon DSLR Hata Kodları, Anlamları ve Çözüm Yolları

Alt 20-03-2013 #1
Sponsorlu Bağlantılar

“fEE” Hatası ve Çözüm Yolları

Kameranızda fEE hata mesajı yanıp sönüyorsa kullandığınız objektifin Nikon AF-G lens olup olmamasına göre çözüm yolları değişebilmektedir. Bildiğiniz üzere G serisi lenslerde diyafram halkası bulunmamaktadır.

Nikon DSLR Hata Kodları, Anlamları ve Çözüm Yolları

Kullanmakta olduğunuz objektif G serisi değil ise yani üzerinde diyafram halkası var ise ve fEE hata mesajını alıyorsanız. Lens diyafram halkasını minimum diyaframa rakam olarak en yüksek değere ayarlayın. Normalde objektifin üzerinde turuncu işaretlenmiş numaradır (aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi genelde F22).

Nikon DSLR Hata Kodları, Anlamları ve Çözüm Yolları

Sabitledikten sonra diyafram değerini gövde üzerinden değiştirmelisiniz. Lensiniz diyafram halkası aşağıdaki gibi minimum diyaframda olmaz ise fEE hata mesajını alırsınız.

Nikon DSLR Hata Kodları, Anlamları ve Çözüm Yolları

Eğer kullanmakta olduğunuz lensiniz diyafram halkasız olan G serisi bir lens ise bağlantı noktalarında kirlenmeye bağlı olarak da fEE hata mesajı alınabilmektedir. Kirlenme dolayısıyla gövde ile lens arasında iletişim sağlıklı olmamakta ve bu hataya sebep olmaktadır. Lens ve gövdenizin bağlantı noktalarını tüy bırakmayan bir bez ile dikkatlice temizledikten sonra objektifinizi gövdeye yeniden bağlayıp kontrol ediniz.

Nikon DSLR Hata Kodları, Anlamları ve Çözüm Yolları

“f- -” Hatası ve Çözüm Yolları

f– hatası objektifin takılı olmaması anlamına gelmektedir. Bu hata mesajı lens veya gövde bağlantısının plastik olmasından dolayı çok nadiren karşılaşılan gövde ile lensin doğru bir şekilde iletişim kuramamasıdır. Bu hatayı alıyorsanız objektif takılı iken lens çıkarma düğmesine basıp objektifinizi sanki yeni takıyormuş gibi çevirin büyük ihtimalle hata mesajının kaybolduğunu göreceksiniz. Eğer f– hata mesajını almaya devam ediyorsanız fEE hata mesajında da belirtiğimiz gibi lens ve gövdenin bağlantı noktalarını güzelce temizleyin ve objektifinizi yeniden gövdeye yeniden bağlayın.

Bu hata mesajını makro extension tüp taktığınızda veya CPU (Central Processing Unit) olmayan (elektronik chipleri olmayan) lens taktığınızda da alabilirsiniz. Her iki durumda da lens gövdeyle doğru bir şekilde haberleşmediği için ancak makinenizi M (manuel) moda alarak çekim yapabilirsiniz.

“Err” Hatası ve Çözüm Yolları

Nikon DSLR Hata Kodları, Anlamları ve Çözüm Yolları

Öncelikle objektifinizin gövdeye doğru takılıp takılmadığını kontrol edin, hatta söküp yeniden takın.
Hata mesajını almaya devam ediyorsanız lens ile gövdenizin haberleştiği noktaları dikkatlice temiz bir bezle temizleyin ve objektifinizi yeniden gövdeye bağlayıp kontrol ediniz. Rocket Air Blower benzeri bir hava pompası da temizlik esnasından kullanılabilir.

Nikon DSLR Hata Kodları, Anlamları ve Çözüm Yolları

Elinizde başka objektif varsa gövdeye onu bağlayarak hata mesajını alıp almadığınızı kontrol ediniz.
Kameranızdan bataryanızı çıkarıp yeniden takmayı deneyin.
Objektifinizi çıkarıp makinenizi M (manuel) moduna alın ve çekim yapmaya çalışın. Perde düzgün bir şekilde açılıp kapanıyor mu kontrol edin. Eğer M modunda objektif yokken çekim yapıyor ise sorun muhtemelen objektif ile gövde arasında iletişim probleminden kaynaklanmaktadır. Ancak çekim yapmıyor ise perdenin de herhangi bir şekilde takılı kalmadığına eminseniz makinenizi mutlaka bir servise götürmelisiniz.

“F6, F5, F4, F3, F2, F1, F0” Hatası ve Çözüm Yolları

Bu hata mesajı F”in hemen sol tarafından bir üçgen işaretiyle birlikte F0 (sıfır) ile F6 arasında lensin maksimum diyafram uzaklığına göre bir değer alarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu hata mesajı objektifin yerine takılı olmadığı diğer bir değişle gövdeye kilitlenmediği anlamına gelir. Öncelikle objektifi yerine takarken çıt sesini duyduğunuza ve objektifinizin gövde üzerinde yerine oturduğuna emin olmalısınız. Problem devam ediyor ise lens ve gövdenin birbirleriyle iletişim halinde olduğu noktaları dikkatlice temizleyip lensi yeniden gövdeye bağlayınız. Problemin devam etmesi halinde başka bir lensi gövdenize bağlayarak problemin devam edip etmediğini kontrol ediniz.

Nikon DSLR Hata Kodları, Anlamları ve Çözüm Yolları

Nikon DSLR Hata Kodları, Anlamları ve Çözüm Yolları

“[-E-]” Hatası ve Çözüm Yolları

Nikon DSLR Hata Kodları, Anlamları ve Çözüm Yolları

[-E-] hatası makineniz içinde hafıza kartı yok, takılı değil veya yanlış takılmış anlamına gelmektedir. Hafıza kartının takılı olup olmadığını kontrol edin hata devam ediyor ise başla bir hafıza kartı deneyin. Hala hata almaya devam ediyorsanız kameranızın kart okuyucusunda problem var demektir. Makinenizi en yakın Nikon yetkili servisine götürünüz.

“[CHA / CHR]” Hatası ve Çözüm Yolları

Nikon DSLR Hata Kodları, Anlamları ve Çözüm Yolları

[CHA / CHR] hata mesajları hafıza kartıyla ilgili sorun olduğunu göstermektedir. Bu problem genelikle hafıza kartı içinden fotoğrafları aldıktan sonra formatlama yapmadan (kartı biçimlendirmeden) yeniden kullanmaya başladığınızda karşınıza çıkmaktadır. Hatayı aldığınız zaman hafıza kartınızı bilgisayarınızdan veya kameranızın menüsünden formatlamasını yapabilirsiniz.

Nikon DSLR Hata Kodları, Anlamları ve Çözüm Yolları

Formatlamadan önce kartınızdaki verileri yedeklediğinizden mutlaka emin olun. Çünkü formatlama işleminden sonra kartınızdaki tüm veriler silinecektir. Varsa makinenizin üzerinde bulunan iki adet format düğmesine aynı anda basarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Hatayı almaya devam ediyorsanız kullanmış olduğunuz hafıza kartlarının Nikon tarafından onaylı kartlar olup olmadığını kontrol ediniz. Hata mesajı tüm bu işlemlere rağmen hala gitmesdiyse hafıza kartınız hasar görmüş demektir. Başka bir hafıza kartı alarak deneyebilirsiniz.

“Cd” Hatası ve Çözüm Yolları

Cd hatası bellek kartının yazma korumalı yani kilitli olduğu anlamına gelmektedir. Hafıza kartının koruma tırnağını açık konuma getirip kameranıza yeniden takınız.

Nikon DSLR Hata Kodları, Anlamları ve Çözüm Yolları

Eğer “Cd/[Err]” hatası alıyorsanız. Kullanmış bellek kartının arızalı veya kameranızla kullanacağınız onaylı bir kart olmadığının göstergesidir. Kartınızı formatlayarak yeniden deneyin problem devam ediyor ise Nikon onaylı bir hafıza kartı kullanıp yeniden deneyiniz.

“FuL/0″ Hatası ve Çözüm Yolları

FuL/0 hatası hafıza kartınızda yer kalmadığını göstermektedir. Hafıza kartınız içinden fotoğraf silerek yer açın veya çekim kalitesini düşürerek fotoğrafların daha az yer kaplamasını sağlayın. Yedek kartınız varsa kameranıza yeni hafıza kartını takınız.

BURADAN PDF OLARAK İNDİREBİLİRSİNİZ. İYİ ÇALIŞMALAR.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Web site yapma html, java kodları, php kodları, herşey egeozdmr Php, Asp, Perl, Html 6 31-01-2011 19:51:06
satılık nikon d40x dslr- nikon uzaktan kumanda-sbr 400 flaş-tripod graphicturk Sonuçlanan İlanlar 6 18-08-2010 21:08:08
Hangisini Alayım ? Canon A590IS - Nikon S550 - Nikon L20 sinnerxx Fotoğraf Makineleri ve Donanımları 6 30-09-2009 10:09:34
Tüm İnternet Hata Kodları crazyglad Yazılım Rehberi 0 05-05-2009 10:02:55
İnternette karşılaştığımız hata kodları ozan-tr Web Tasarımı 0 09-06-2007 15:41:57

Kapat
Şifremi Unuttum?