Nikon objektif Öneri

Fotoğrafçılık - Nikon objektif Öneri Sponsorlu Bağlantılar Arkadaşlar Nikon D70 makinam var ve kit 18-70 nikon dx objektifim var uzak noktaları çekmek için objektif arıyorum sigma 70-300 apo macrolu objektif uygun dediler ama 320 lira ...

Nikon objektif Öneri
tweenweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tweenweb

Bilg. Teknikeri / Karabük

Nikon objektif Öneri

Alt 20-03-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar Nikon D70 makinam var ve kit 18-70 nikon dx objektifim var uzak noktaları çekmek için objektif arıyorum
sigma 70-300 apo macrolu objektif uygun dediler ama 320 lira falan
nikonun 70-300 G Objektifi 180 lira civarında bu farkı vermeye değermi amatör için
birde 18-70 objektif yenine nikon 18-135 dx objektif mi alsam diğerini satıp 340lira civarında yada
biraz daha bekleyip 18-200 nikon vr obektif mi alsam 1000 ylt civarı

Yardıcı olan arkdaşları şimdiden teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

gülsüme isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gülsüme

Grafiker / Muğla

Alt 21-03-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
ben nikon D80 + 18200 lens kullanıyorum çok amaçlı heryerde çekim yapabiliyorsunuz tavsiye ederim...
Bu mesajdan alıntı yap

tweenweb

Alt 22-03-2008 #3
Sizce değer mi? Sonuçta hatrı sayırlı bi mebla söz sonusu
Bu mesajdan alıntı yap
N/A3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A3(42)

Alt 22-03-2008 #4
Amatör olarak düşünüyorsanız, Sigma 70-300 2. el bakın. Sigma lensler gayet başarılı işlere imza atıyor.Ayrıca makro özelliği de artı olarak görülebilir.
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 23-03-2008 #5
Hakan Bey'in de dediği gibi Sigma'nın objektifinin makro çekim özelliği de bir artı olarak sayılabilir eğer ki az objektif alayım fokal uzunluklarıyla 4-5 objektife eşdeğer olsun diyorsanız.

Bende 70-300G f4-5.6 objektif var. Genellikle 50mm ve 18-135mm kullandığım için daha pahalı alternatifleri hakkında fazla düşünmedim. Bu objektifte AF özellikle karanlık çekimlerde uğraştırıyor, ama sonuçlar tahmin ettiğimden daha keskin olduğu için netliği telafi ediyor benim için. 70-300 çok kullanışlı bir objektif gerçekten, eğer ki çok profesyonel düşünmüyorsanız bence iyi bir seçim olacaktır Nikon. Ama daha çok portre çekimi yapacağım, daha çok tele kullanacağım diyorsanız daha iyi bir objektif düşünebilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Çevremde Sigma kullanan arkadaşlarıma danışacağım sizin belirttiğiniz objektife sahip biri varsa iyi/kötü yanlarını sorup tekrar yazarım buraya...
Bu mesajdan alıntı yap
maviyedogru isimli Üye şimdilik offline konumundadır

maviyedogru

Grafiker / İstanbul

Alt 24-03-2008 #6
sigmanın 70-300 apo lensleri gayet iyidir tavsiye ederim macro olmasıda cabası
Bu mesajdan alıntı yap

tweenweb

Alt 24-03-2008 #7
Yardımlarınız için herkese teşekkür ederim
O zaman ben önceklikle sigma 70-300 apo macroluyu alayım.Sonra elimdeki 18-70 satıp 2.el 18-135 bi objektif alayım tam olur.

Bir şey daha sorayım 18-200 gibi yüksek aralıklı objektifler mi yoksa kısa aralıklı objektifleri mi.Kalite açısından hangisi model olarak değilde genel olarak makro objektifleri saymazsak.
Bu mesajdan alıntı yap
Özlem BAYIR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Özlem BAYIR

Fotoğrafçı / İstanbul

Alt 25-03-2008 #8
bence nikon nikkorun 18-135 i uygun..
Bu mesajdan alıntı yap
rabitelli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

rabitelli(43)

Fotoğrafçı / Yurtdışı

Alt 27-03-2008 #9
Ne yazık ki dSLR makinaya kucak dolusu para verdikten sonra fotoğrafı çeken "esas donanım" olan objektifler hep ikinci plana atılır. Aslında body aptal bir kara kutudan farklı değildir. Günümüz dijital sistemlerinde, entegre edilen elektronik donanım bir nebze olsun o'nun aptallığını maskelese de fotoğrafı çeken objektiftir.

Bu bağlamda objektif seçerken nelere dikkat etmeniz gerekir bir iki cümleyle açıklamaya çalışayım.

1- Öncelikle ne üzerine yoğunlaşacaksınız, elbette ki ornitofotoğrafi ile ilgili bir kişinin makroya, ya da çiçek taç yapraklarındaki damarları bile net görmek isteyen birinin 1200mm teleye gereksinimi yoktur. Mimari fotoğraf ile fazla uğraşmıyorsanız shift ve tilt özelliği sizin için önemli değildir....

2- Bir taşla çok kuş...? Çok geniş odak skalasına sahip bir zoom lensten fazla performans beklemeyin. 18mm den başlayıp 300mm'lerde biten bir lensin bitiş "yararlı açıklığı" f:7'lerde gezer. Kontrast kayıpları kırılmalar ve hareler oluşur. Bu tür lenslerden uzak durun. (elbette f:2,8 sabit bulursanız kaçırmayın Nikon objektif Öneri)

3- Ne kadar netlik, ne kadar keskinlik...? Kısaca güç...
Ne dedim ben burada şimdi Nikon objektif Öneri ..?
Bir önceki maddede bir parça değinmeye çalıştığım şey olan yararlı açıklık, fotoğraf kalitenizi direk etkileyen faktörlerdendir. f değerinden sonra gelen sayıların mümkün olduğunca ufak olmasına, hatta sabit olmasına özen gösterin.

bir de şuraya bakınız, belki işe yarar Objektifler, nedirler ne değildirler...
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 29-12-2008 #10
ellerine saglik cok faydali bilgiler sunmussun.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
nikon, nikon objektif, objektif, oneri