Nimet Dolls ve Kitre Bebekleri

Heykel - Nimet Dolls ve Kitre Bebekleri ...

Alt 14-01-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

[COLOR=Blue]Kendi dilinden yaşam öyküsü;[/COLOR]

1947 Yılında Amerikan Kız Koleji'nden( Robert Kolej ) mezun oldum.
Hocam Zehra Müfit hanımın yaptığı bebekleri görüp hayran olduğumda ve hobi olarak kendisinden ders almaya başladığımda bu işin hayatımı yönlendireceğini hiç düşünmemiştim.
Hocamın vefatından evvel " Nimet, elimi sana veriyorum, bu işi benden sonra sen götüreceksin." sözlerinden bir süre sonra 1955 yılında Beyoğlu Amerikan Haberler bürosunda ilk sergimi açtım.
Büro tarafından yılın en başarılı sergisi olarak nitelendirilen bu serginin Ankara ve İzmir bürolarında da yinelenmesi önerildi.
Ankara sergisinde Dönen Dervişler ile Sema kompozisyonu Konya Mevlana Müzesi tarafından alındı ve yıllarca müzede sergilendi.
Türkolog Anne Marie Schimmel'in isteği üzerine Margburg Dinler Tarihi Müzesi'ne de bir benzeri yapılıp gönderildi.
Bu konuyu bir sanat olarak algıladığım için aynı yıllarda Topkapı Sarayı'nda Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver'in Tezhip-Minyatür derslerine ve Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Atölyesine misafir öğrenci olarak devam ettim.
Ayrıca torun sahibi iken de Salzburg'daki yaz akademisinde dersler aldım.
1960 Yılında Beyoğlu-İstiklal caddesinde " Elif Bebek " atölyesini açtım. Aynı yıl bana hayat boyu en olumlu desteği veren eşim ressam Tayfur Sanlıman ile evlendim.
" Dünya'da iki yerde 100% el yapımı bebek gördüm, biri İsrail'de biri de sizsiniz... " Bu sözler dünyaca ünlü bir bebek kolleksiyonerine ait.
Bebeklerimi Kitre ve Pamuk kullanarak tek tek baş, kollar parmaklar, ayak-bacaklarını hazırladıktan sonra doğru oranlarda ve konunun pozuna uygun olarak biraraya getiririm.
Kıyafetlerin gerçek olmasına azami özen gösteririm.
Çalıştığım bir diğer tip de Mısır Kabuğu ile yapılan bebeklerdir.
Sosyal faaliyetlerim içinde en önemlisi Uluslararası İş ve Meslek Kadınları - Soroptimist teşkilatı içindeki çalışmalardır.
Amacı kadının statüsünü yükseltmek olan bu gönüllü kuruluşta Türkiye Federasyon Başkanlığı ve Milli Delegelik yaptım.
İnsanlık tarihi kadar eski olan figürlerin, günümüzde büyük sanayi haline gelene kadar geçirdiği evreleri ve ' Bebeklerin Hikayesini ' anlatan dia gösterisi ve sergimi içeren bir programım var.

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=Blue]Çalışmalarından örnekler;

[/COLOR]
[/FONT] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid] Ağanın Kızı Fatma ile Rençber Mehmet ( Türkiye 1. si ) [/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid]Nimet Dolls ve Kitre Bebekleri [/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid]Nimet Dolls ve Kitre Bebekleri [/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid] Ormandan Dönüş...[/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid]Nimet Dolls ve Kitre Bebekleri[/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid] Yufka açan Gelin..[/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid] Ama (Kör) Dilenci ve Torunu....[/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid]Nimet Dolls ve Kitre Bebekleri[/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid] Bileyici....[/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid] Hasta Bebek ve Annesi....[/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid] Kitap Okuyan Hoca....[/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid] Kavuklu Hamdi...[/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid] Susuzluk...[/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid] Balıkçı Kamil...[/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid] Dede İle Nine...[/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid] Büyük Hanım İle Kahve Pişiren Bacı...[/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid] Boyacı ile Delikanlı...[/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid] Askerlik Hatırası...[/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid] Foto Dikran...[/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid] Lehimci...[/COLOR][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrchid] Sokak Çalgıcıları.....[/COLOR][/FONT]

[COLOR="Gray"]Alıntıdır...[/COLOR]
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Alt 24-02-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
yaa çok güzeller bana eski türk filimlerini anımsattı....
Bu mesajdan alıntı yap
mavitayfa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mavitayfa

Grafiker / Tekirdağ

Alt 24-02-2008 #3
sanat çok zaman yaşamı + insanı tasvir eder
yeri gelir sözcüklerle yeri gelir resimle - fotoğrafla
burada ise bu küçük bebeklerle anlatılmış yaşam + insan
her bakımdan değerli eserlerNimet Dolls ve Kitre Bebekleri
Bu mesajdan alıntı yap
watanist isimli Üye şimdilik offline konumundadır

watanist

Eğitimci / Konya

Alt 04-03-2008 #4
mükemmel şeyler valla helal olsun
Bu mesajdan alıntı yap
Yeliz GÖKÇEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yeliz GÖKÇEN

Grafiker / İzmir

Alt 19-06-2008 #5
çok güzel...
Bu mesajdan alıntı yap
efograf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efograf(26)

Hiç Biri / Kocaeli

Alt 19-06-2008 #6
çok eyleceli iş hakikaten yaratıcı ve güzel şeyler bunlar şu yüz ifadesini verme olayını heykel işinde anlayamıyorum ben yapamam heralde kağıt üzerinde neyse de böyle oyarak keserek biçerek çok zor kim yaptıysa emeğine sağlık gerçekten
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
kitre bebekler