Objeler Arası Mesafeler Nasıl Ayarlanır?

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - Objeler Arası Mesafeler Nasıl Ayarlanır? ...

Dark Water isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Dark Water

Matbaacı / İstanbul

Alt 29-07-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar coreldraw da objeler arası hizalama nasıl yapılıyor?
farklı şekillerde objeler var, bunların arasına yarım santim mesafe vermek istiyorum, nasıl yapabilirim?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

firkete isimli Üye şimdilik offline konumundadır

firkete

Grafiker / İzmir

Alt 30-07-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
bütün nesneleri seç
arrange
aling and distribute
en altında yine aynı isimli menü
çıkan menüden distribute olanı seç kalanı anlarsın sanırım
Bu mesajdan alıntı yap

Dark Water

Matbaacı / İstanbul

Alt 30-07-2010 #3
Teşekkür ederim ama.. o hizalama yöntemini biliyordum,aralarındaki mesafenin nasıl ayarlandığını bilmiyorum.. aralarına verilen mesafe ayarı bulamıyorum..
Bu mesajdan alıntı yap
namasteeee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Alt 31-07-2010 #4
Nasıl yani ?
Diyelim 20 tane değişik şekilde nesne var ve herbirinin arası aynı mesafede mi olmasını istiyorsun.

Firkete çok güzel söylemiş.

Daha fazla cevap istiyorsan sorunu iyice anlatabilmen için resimleri kullan bence ...
Bu mesajdan alıntı yap
firkete isimli Üye şimdilik offline konumundadır

firkete

Grafiker / İzmir

Alt 31-07-2010 #5
eğer çok net biçimde ve hassas olarak ayarlamak istiyorsan biraz uzun olacak ama şunun kullanabilirsin.

mesela şekillerin her biri farklı ölçülerde ve yataydan mesela aralarını 5mm ile hizalamak istiyorsun.

en sola gelecek nesneyi seçtim. Dikine bir çizgi çizidim. BU ilk nesnenin soluna hizaladım. yani çizgi seç 2. nesneyi seç r harfine basarak hizala. Yukarda eğer standart ayarlar kullanıyorsan yukardaki property bar da en sağdakş bölümde alt alta X-Y yazan bir bölüm var. ordan X değerini 5 yap (bu aralığın mesefesi ve milim cinsi kullanıyorsan) sonra çizgiyi crtl+d ile çoğalt. çizgi X yönünüde 5 mm sağa kopyalandı demektir. Sonra 2. hizalayacağın nesneyi seç ve bu çizgiyide seçerek bu defa l tuşuna basarakda aradaki mesefeyi ayarlar sürekl bu şekilde yaparak hassa şekilde işini bitirisin.

Veya 2. bir yol olarak ilk anlattığım yöntemle paralelik kurarak şöyle yapabilirin. ilk 1 ve 2. nesnelerin arasındaki çizgileri sana yukarda anlattığım şeklide yaptıktan sonra bütün nesneleri seçer ve aling and disribute ile ilk denemeni yaparsın. 2. nesnennin 1. ye olan mesafesine göre de en sonraki nesneyi uzaktırma veya yakınlaştıma ile işi bitirisin.
Bu mesajdan alıntı yap

Dark Water

Matbaacı / İstanbul

Alt 07-08-2010 #6
eğer çok net biçimde ve hassas olarak ayarlamak istiyorsan biraz uzun olacak ama şunun kullanabilirsin.

mesela şekillerin her biri farklı ölçülerde ve yataydan mesela aralarını 5mm ile hizalamak istiyorsun.

en sola gelecek nesneyi seçtim. Dikine bir çizgi çizidim. BU ilk nesnenin soluna hizaladım. yani çizgi seç 2. nesneyi seç r harfine basarak hizala. Yukarda eğer standart ayarlar kullanıyorsan yukardaki property bar da en sağdakş bölümde alt alta X-Y yazan bir bölüm var. ordan X değerini 5 yap (bu aralığın mesefesi ve milim cinsi kullanıyorsan) sonra çizgiyi crtl+d ile çoğalt. çizgi X yönünüde 5 mm sağa kopyalandı demektir. Sonra 2. hizalayacağın nesneyi seç ve bu çizgiyide seçerek bu defa l tuşuna basarakda aradaki mesefeyi ayarlar sürekl bu şekilde yaparak hassa şekilde işini bitirisin.

Veya 2. bir yol olarak ilk anlattığım yöntemle paralelik kurarak şöyle yapabilirin. ilk 1 ve 2. nesnelerin arasındaki çizgileri sana yukarda anlattığım şeklide yaptıktan sonra bütün nesneleri seçer ve aling and disribute ile ilk denemeni yaparsın. 2. nesnennin 1. ye olan mesafesine göre de en sonraki nesneyi uzaktırma veya yakınlaştıma ile işi bitirisin.
Teşekkürler.. anlattığınız yöntem çok uzun ve karışık duruyor.. bunu daha pratik bir şekilde yapamıyoruz sanırım.. şimdilik sorunumu hallettim.. tekrardan ilgilendiğiniz için teşekkür ederim..

Nasıl yani ?
Diyelim 20 tane değişik şekilde nesne var ve herbirinin arası aynı mesafede mi olmasını istiyorsun.
evet herbirinin arası aynı mesafede olmasını istiyorum ama ölçülü bir şekilde.. ortalama değil
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 08-08-2010 #7
Corel Shaping makro bu işi yapıyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Ahmet54 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ahmet54

Baskıcı / Sakarya

Alt 30-11-2010 #8
"edit" menüsünden "step and repead" butonunu kullandığınızda amacınıza ulaşacaksınız.
Bu mesajdan alıntı yap
Seyit Tiken isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Seyit Tiken

Grafiker / Mardin

Alt 30-11-2010 #9
Pravo, gerçekten de süper bir şey, teşekkür ediyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
ALİ KARAKAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ALİ KARAKAN

Eğitimci / Şanlı urfa

Alt 03-12-2010 #10
3 yıldır Corel kullanıyorum, bu özelliği ilk defa görüoyrum. Sağolun. Ama sağ üste doğru kopaylıyor hep. Her yöne seçeneklerini göremedim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
corel