Öğrenci gazetesi için yardım bekliyorum

QuarkXPress - Öğrenci gazetesi için yardım bekliyorum ...

kuduzdoctor isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kuduzdoctor

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 07-05-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar. Okul gazetesi için böyle bir taslak hazırladım gazetenin boyutu ulusal bir gazetenin yarısı kadar olacak (gazeteyi ortadan paralel şekilde bölün Öğrenci gazetesi için yardım bekliyorum ),sadece photoshop ve biraz freehand bilgim olduğu için photoshop ile çalışıyorum acaba boyutları tam olarak öğrenebilirmiyim ? bir sayfa A4 ten biraz daha büyük olucak sanırım bu yüzden hangi boyutu seçmeliyim B3 B4 falan işe yararmı .Ya da istanbulda yeni yeni dağatılmaya başlanan bedava ufak gazeteler var onların tam olarak boyutları nedir ? Bu ve bunun gibi bilgiler konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Gazete adı logosu hariç diğer resim ve yazılar gerçeği yansıtmamaktadır, sadece dizayn açısından yorum ve fikirlerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

poseidon isimli Üye şimdilik offline konumundadır

poseidon

Grafiker / Yurtdışı

Alt 08-05-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
oncelikle calisma icin emek harcamissin, o guzel.. ama onun disinda duzeltmen gereken bir cok yer var.. Soyledigin gazete boyutlarina Tabloid deniyor, Turkiye'de fazla tutmayan ama Avrupa'da oldukca popluler gazete boyutu... Photoshop'ta ve freehand'te bu isi yapmak ve anlatmak cok zor. Bu is icin sana Quarkxpress'i oneririm. Butun dunya'da ozellikle Turkiye'de gazete, dergi isleri icin quarkxpress kullaniliyor. onun disinda Indesign da kullanaiblirsin, ama bir cok matbaa hala quark kullandigi icin baskida zorluk yasanabilir...

Gazete hazirlarken kesinlikle sutunla calismalisin, ornegin yukaridaki ornekte iki sutun kullanmissin ayrica yazilari en az 2 sutuna bolmelisin yoksa okuyucu takip edemez yaziyi ve yarisinda kaldirir atar, okuma devamliligi yaratman sart..

onun disinda Logo gazete logosu yerine bi afis ya da brosur logosu gibi olmus, ama bu yerel bi universite gazetesi oldugu icin fazla onemli olmayabilir diyebilirsin belki ama ben olsam logoyu daha dolgun yapardim...
Ayrica benim acmis oldugum bi konu var ordan ulusal gazete boyutlarina ve renklerine ulasabilirsin, ayrica kesim yerleri ve CMYK renkleri de ayarlanmis durumda.

Quarkxpress kullanirsan o program sana tabloid (yukaridaki boy) sayfalarin olculerini tam verir...

onun disinda manset ve haber yazilari araisnda fark olsun hepsi icin arial ya da times kullanma...

Benim onerilerim bu kadar,i obur arkadaslarinda yorumlarini bekleyelim...

Eger baska sorularin varsa cevaplamaya calisirim...

kolay gelsin...
Bu mesajdan alıntı yap
kuduzdoctor isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kuduzdoctor

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 09-05-2008 #3
Yardımlarınız için teşekkür ederim. Biryerlerden Quark bulup onu öğrenmeye çalışacağım Öğrenci gazetesi için yardım bekliyorum
Bu mesajdan alıntı yap
seckin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

seckin

Grafiker / Denizli

Alt 13-05-2008 #4
tabilot boy 35*25 dir ve 6 sutundur arkadaşım
Bu mesajdan alıntı yap
BaDCoD isimli Üye şimdilik offline konumundadır

BaDCoD

Öğrenci (Diğer) / Adana

Alt 13-05-2008 #5
tabilot boy 35*25 dir ve 6 sutundur arkadaşım
bu boy bildiğimiz yerel gazetelerin boyudur değilmi ulusal gazete boyu değil ?
Bu mesajdan alıntı yap
deryakrcp isimli Üye şimdilik offline konumundadır

deryakrcp

Grafiker / Ankara

Alt 13-05-2008 #6
Gazetenin ismini bununla beraber logoyu da çok beğendim. Öğrencilere hitap açısından iyi seçilmiş, tasarlanmış bir çalışma. Fakat benimde bir kaç önerilerim olucak. Fontlar konulara göre farklılık gösterebilir, ilgi çekici olur. Resimler kimi yerlere farklı yerleşirse de hoş olur (örneğin; resmin bütünü değilde sadece içeriği dekupe yapılarak çıkarılır. Yazı resmin aralarından devam eder. Sağa, kimi zaman sola dayalı gibi. Bunlar benim gazete okurken hoş bulduğum göze hitap edeceğini düşündüğüm şeyler. Başarılar diliyorum. Elinize sağlık. :alkis:
Bu mesajdan alıntı yap
ares41 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ares41

Grafiker / Kocaeli

Alt 24-05-2008 #7
Arkadaşım. Benim Gazete calışma alanı 35,5 * 53,5 dir bu ufakta osa bazen değişir. ve 9 stun dur.
1st: 3,6 cm
2st: 7,5 cm
3st. 11,5
4st. 15,5
5st. 19,5
6st. 23,5
7st. 27,5
8 st: 31,5
9 st: 35,5

mesela gazeteyi hazırlarken yazılarının yatay uzunluğu 2 st nu gecerse 2 ye böl. okuması rahat olur. norlmal yazılarda en fazla 10,5 pt kullan. başlıkar her zaman il başlık ikinci başlıktan büyük olsun. sport başlıkların yazı karakterinden farklı ve koyu olsun. Alt başlıkların iri ve başka font olsun. hee birde gerçi tercih meselesi ama başlıkların hepsini büyük harf yapınca sanki kayboluyo. tabloid gazeteye gelince tasarımı kolay ama tutulmuyo.
Bu mesajdan alıntı yap
tekimci isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tekimci

Grafiker / Bursa

Alt 09-06-2008 #8
eğer yapacağın gazete sayfası sayısı az ise Freehand yada Indesign işini görecektir diye düşünüyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 09-06-2008 #9
sitede screwshell diye bi eleman var sakarya universitesinde okuyor oda.Guzelde tasarimlari var belki yardim isteyebilirsin
Bu mesajdan alıntı yap
cemil11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cemil11

Grafiker / Isparta

arzalı

Alt 21-09-2011 #10
ben macintosh kulancısıyım bilgisarımda quarkxpress 7.3kullanıyorum ama bana hata verdi 'kayıp veya bozuk bir renk yönetim birleşeninden ötürü quarkxpress çalıştırılamadı. uygulamayı tekrar kurun.(10000)' bunu yeniden kuruyorum ama olmuyor bana yardımcı olursanız sevinirim. Ama bir ayrıntıyı atladım oda şu yeninden kurduğum zaman quark masa üstünde acıyor ama uygulamalarda açmıyor. yardımcı olursanız sevinirim birde quaark 7,3 nerden indire bilirim
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
bekliyorum, gazetesi, icin, yardım, öğrenci