ölçüler hakkında yardım:)

Autocad - ölçüler hakkında yardım:) Sponsorlu Bağlantılar selam arkadaşlar autocad e yeni başladım ve daha önceden çizilmiş modellerin ölçülerini almak istiyorum mm olarak dimension u kullanıyorum ama mm ye ceviremiyorum bunun bir yolu varmı şimdiden ...

tubikaks isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tubikaks

Grafiker / İzmir

Alt 17-06-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

selam arkadaşlar autocad e yeni başladım ve daha önceden çizilmiş modellerin ölçülerini almak istiyorum mm olarak dimension u kullanıyorum ama mm ye ceviremiyorum bunun bir yolu varmı şimdiden teşekkürler:angel:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Slayerrr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Slayerrr

Hiç Biri / İstanbul

Alt 19-06-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Dimension la neden ölçü alamadığını anlamadım. Dimension daha önce çizen kişinin kullandığı birime göre ölçü verir. Yani daha önce 10 birim çizilmişse dimension 10 olarak gösterecektir, bunun mm mi cm olduğunu tahmin etmek sana kalmış. Dediğim gibi sorunu tam olarak anlayamadığım için tam birşey söyleyemem. Ama ölçü almaktan kastın sadece ölçüsünü öğrenmek yani üzerinde ölçülendirme yapmayacaksan dimension u kullanmak uzun bir yol. Onun yerine "Distance" kullanmanı tavsiye ederim. Komut kısayolu "di" yada "dis olabilir tam hatırlayamadım. Ama ekranın üstüne toolbar olarak yerşeltirebilirsin. Distance ile ölçüğün yerin ölçüsünü komut satırında göreceksin yani ölçülendirme yapmayacak.
Bu mesajdan alıntı yap
nefret42 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

nefret42

Grafiker / Giresun

Alt 20-06-2008 #3
slm ben tam 5 yıldır autocad kulanıyorum eger resmini çekip forma eklersen daha net anlaşılır
Bu mesajdan alıntı yap
karanfil54 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

karanfil54(33)

Grafiker / Bursa

Alt 13-10-2008 #4
slm kardeşim benim işim mm ile mobilya model çizimi yapıyorum ben sana derimki dimension araç çubuğunun en altında dimensıon style var oradan ayarlarına gir ölçü birimini cm mm inç neyse oradan ayarla daha yapacağın ayar varsa hepsi basit bir şekilde yapılabilir daha sonra ok de ve dimension komutunu tıkla çiziminiz izometrik konumda olmasın ölçü alamazsın alsan bile nereden aldığını anlayamazsın yani çizim ( top,left .right, front ) gibi komutlarda olması lazım bu şekilde çözeceğini sanıyorum kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
HaNıM aGa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

HaNıM aGa

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 30-12-2009 #5
dimension ayarlarından ölçü ayarlarını mm çevirin o zaman sorun gider.. rahatça ölü alabilirsiniz..
Bu mesajdan alıntı yap
albay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

albay

Fotoğrafçı / İstanbul

Alt 29-01-2010 #6
selam arkadaşlar autocad e yeni başladım ve daha önceden çizilmiş modellerin ölçülerini almak istiyorum mm olarak dimension u kullanıyorum ama mm ye ceviremiyorum bunun bir yolu varmı şimdiden teşekkürler:angel:
Zannnedersem Autocad mm cinsinden çiziyor ,bunun yanısıra dimension ayarlarını yaptınız mı?Kağıt ayarlarını felan ,aldığınız ölçülerin scalası yani ölçek olarak büyük çizilmiş olabilir.
Birde bunu denersenız,belki çizimler sayfada küçülüp ya da büyüyebilir.
Format'tan/drawing limits ' e tıklayıp /entere basın / hangi boyutlarda çizim yapıyorsanız (A3 için 420,297 ya da A4 için 210,297) kağıt boyutunu yazın/entere basın/ardından ''zoom all'' yapmanız gerekiyor.
Böylelikle hangi kağıda çizim yaptığınızı bilmiş olursunuz ve ölçüleri de ona göre alırsınız.
Umarım yardımım dokunmuştur ,saygılar..
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
hakkında, yardım, ölçüler