Önce sağa sonra sola ya sonra?

Deneme Çalışmalar - Önce sağa sonra sola ya sonra? Sponsorlu Bağlantılar [COLOR="Navy"]•[/COLOR] Bir otobüstesiniz ve 1. çalışmayı birinci durakta, 2. çalışmayı ikinci durakta 3. çalışmayı ... gördüğünüzü var saymanızı rica ediyorum. [COLOR="DimGray"]Bakarken hayal edersek görmemiz herzaman kolay olur.[/COLOR] [COLOR="navy"]•[/COLOR] ...

irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Alt 08-01-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

[COLOR="Navy"]•[/COLOR] Bir otobüstesiniz ve 1. çalışmayı birinci durakta, 2. çalışmayı ikinci durakta 3. çalışmayı ... gördüğünüzü var saymanızı rica ediyorum. [COLOR="DimGray"]Bakarken hayal edersek görmemiz herzaman kolay olur.[/COLOR]

[COLOR="navy"]•[/COLOR] Çalışmada sorgusal cümlelerin olması bireye yönelik gibi düşünülmüştür.
Sorular okuyanı herzaman düşünceye sevk eder.

[COLOR="navy"]•[/COLOR] "Sen" kelimesini size sorulmuş olarak ve gizli özne değerinde algılattırarak konulmuştur.

[COLOR="navy"]•[/COLOR] 1. çalışmada ki cümlenin sağa 2.'dekinin sola olmasının sebebi cümle anlamı ile aynı paralellikte düşünülmüştür.

[COLOR="navy"]•[/COLOR] Tüm cümleler birbirinin devamı yada ayrı ayrı sorgusal nitelikte düşünülebilinir.

[COLOR="navy"]•[/COLOR] " Trafikte önce sağa sonra sola... Ya sonra?" Öncelikle cümleyi yarım algılamamız yada devamını beklememiz çok normaldir. Amaçta budur.
Cümleyi bir üç nokta gibi düşünün. Devamı size kalmıştır.

Şöyle düşünebilirsiniz;

- Trafikte önce sağa sonra sola [COLOR="dimgray"]bakınız[/COLOR] Ya sonra?"
- Trafikte önce sağa sonra sola[COLOR="dimgray"] bakmazsanız[/COLOR]... Ya sonra?" vb.

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Nihat BAYSAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nihat BAYSAL(46)

Hiç Biri / Elazığ

Alt 08-01-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Oldukça ilginç.Paylaşım için teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 08-01-2010 #3
Trafikte önce sola, sonra sağa, sonra tekrar sola bakmayı öğretmişlerdi..

Ama, o değil de..

Durakların hepsini görüyor ve algılıyor olamama ihtimali de var.. Arada kaçan 'kareler' olabilir. Belki, yanınızdaki kişi inmek için izin istemiştir, ona yol vermek için ayağa kalkıp, durağa arkanızı dönmüşsünüzdür.

Veya, (gençler bunu sık yapıyor) yanıbaşınızda ayakta dikilen ve yer vermeniz gereken birini görmemek için diğer yöne bakıyorsunuzdur. Aynı uygulamayı yolun o tarafına da yaptıysanız, tersten izleniyor demektir..

Olmazzz! demiyorum. Yanlış anlaşılmasın. Özgün bir fikrin pişmesine, pekişmesine katkı sunmaya çalışıyorum. Önce sağa sonra sola ya sonra?
Bu mesajdan alıntı yap
MiRaY GÜÇLÜ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

MiRaY GÜÇLÜ(29)

Grafiker / İzmir

Alt 08-01-2010 #4
İremcim çalışma gerçekten farklı olmuş.Tebrik ediyorum.:angel:
Tekrar çalışmlarını görmek çok sevindirici canım. :wink:
Bu mesajdan alıntı yap

irm.art

Grafiker / İzmir

Alt 08-01-2010 #5
Oldukça ilginç.Paylaşım için teşekkürler.
Teşekkür ederim

Trafikte önce sola, sonra sağa, sonra tekrar sola bakmayı öğretmişlerdi..

Ama, o değil de..

Durakların hepsini görüyor ve algılıyor olamama ihtimali de var.. Arada kaçan 'kareler' olabilir. Belki, yanınızdaki kişi inmek için izin istemiştir, ona yol vermek için ayağa kalkıp, durağa arkanızı dönmüşsünüzdür.

Veya, (gençler bunu sık yapıyor) yanıbaşınızda ayakta dikilen ve yer vermeniz gereken birini görmemek için diğer yöne bakıyorsunuzdur. Aynı uygulamayı yolun o tarafına da yaptıysanız, tersten izleniyor demektir..

Olmazzz! demiyorum. Yanlış anlaşılmasın. Özgün bir fikrin pişmesine, pekişmesine katkı sunmaya çalışıyorum. Önce sağa sonra sola ya sonra?
Sadece size değil Türkiye trafik kuralları arasında hepimize önce sola, sonra sağa kuralı öğretilmişti. Şunu izah etmeyi unutmuşum. Ne yazık ki biz Türkler kuralları çiğnemekte üstümüze tanımayız. Bu bilindik kuralı tersine çevirirsek belki önemli olan esas "bakmak" kuralını uygulattırabiliriz. Bu tabikide kişisel bir düşünce.

Otobüsün tıklım tıklım dolu olduğunuda varsayabiliriz. Şahsen ben o kalabalıkta değil billboardları incelemeyi nefes almaya bile fırsat bulamıyorum. Bu demek değildir otobüs herzaman kalabalık, herzaman durağa arkamızı dönelim, yer vermeme adına gözlerimizi kapatalım, yada herzaman binek araçlarda olalım. Yaya olma ihtimalinide göz önünde tutarsak illaki amaç vurgulanmak istediği yere gider.

Bakış açınıza ve önerili incelemenize teşekkür ediyorum.

İremcim çalışma gerçekten farklı olmuş.Tebrik ediyorum.:angel:
Tekrar çalışmlarını görmek çok sevindirici canım. :wink:
Teşekkür ederim miraycım. Fırsat buldukça birşeyler yapmaya çalışıyorum işte Önce sağa sonra sola ya sonra?
Bu mesajdan alıntı yap
Yasemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yasemin(34)

Belgisiz Sıfat

Grafiker / Kocaeli

Alt 08-01-2010 #6
Fikir olarak iyi düşünülmüş bir çalışma ancak bu tarz tasarımlarda her bir afişin içinde merak uyandıran ve devamının var olduğunu belirten mesajlar içermeli.
Bu çalışmaları bir arada insanlar görmeyecek bu durumda tasarımcıya çok fazla iş düşüyor.
Bu çalışmada anlam bakımından kopuk ve eksik anlatımlar olduğunu düşünüyorum..
Ve son afişte
Trafikte önce sağa sonra sola Ya sonra?
Bunun yerine
Trafikte önce sağa sonra sola BAKMAZSAN!! Gibi tehlike hissi uyandıran kelimede kullanabilirdin.
Bu mesajdan alıntı yap

irm.art

Grafiker / İzmir

Alt 08-01-2010 #7
Teşekkür ederim Yasemincim.
4. çalışma dışında merak uyandırdığını düşünüyorum. Devamlılık varlığı evet olmak zorunda kesinlikle katılıyorum. Birbirinden farklı bir şekilde düşünürsek arada ki kopukluğu algılayamadım.
Fikrini değerlendirmeye alınca bu şekilde daha bir anlam kazandı gibi Önce sağa sonra sola ya sonra?

Bu mesajdan alıntı yap
dreamsantana isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dreamsantana(33)

Eğitimci / İstanbul

Alt 09-01-2010 #8
Teşekkür ederim Yasemincim.
4. çalışma dışında merak uyandırdığını düşünüyorum. Devamlılık varlığı evet olmak zorunda kesinlikle katılıyorum. Birbirinden farklı bir şekilde düşünürsek arada ki kopukluğu algılayamadım.
Fikrini değerlendirmeye alınca bu şekilde daha bir anlam kazandı gibi Önce sağa sonra sola ya sonra?

Benim aklıma gelenler şunlar. Tamam sağa-sola bakmak hayati bir önem taşıyor yayalar için. Şöyle olsa daha dikkat çekici olmaz mı? Devam eden bölüme baksazsa nelerin olabileceğini hatırlatma adına geçen yıl karşıdan karşıya geçerken bu kurala uymadığı için kaç kişinin öldüğünü, kaç kişinin sakat veya yatalak hale geldiğini yazsanız afişe bakarken olması muhtemel olumsuzlukları zihinde canlandırmak çok daha kolay olacaktır. Bu şekilde biraz soyut olmuş daha somut bir hale getirilebilir benim dediğim şekilde.
Bu mesajdan alıntı yap