Örnek Mücevher fotoğrafı hangi programda düzenlenerek bu görüntü sağlanmış???

Reklam Fotoğrafçılığı - Örnek Mücevher fotoğrafı hangi programda düzenlenerek bu görüntü sağlanmış??? ...

Cevapla
Örnek Mücevher fotoğrafı hangi programda düzenlenerek bu görüntü sağlanmış???
firkete isimli Üye şimdilik offline konumundadır

firkete

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 18-09-2011 #21
Sponsorlu Bağlantılar

tuncer bende teşekkür ederim. Bizimde bilmediğimiz şeylerin olduğu gerçek. bilgi paylaştıkça değerlenir.
ancak analmadığım olay şu: hem 250 lik kullanıyoruz hemde körük. bildiğim kadarıyla uzatma X değerleri ile vardır. yani kaç kat büyütülecekse o kadar X değeri. mesela 1X olacaksa 500 lük tele demektir. Neden direk 500 lük tele demedinde 250 + uzatma anlamadım. ayrı bir özelliğimi var. birde bu konuda resimli destek gerçekten çok makbule geçer.
Bu mesajdan alıntı yap
caddetaki isimli Üye şimdilik offline konumundadır

caddetaki

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 18-09-2011 #22
                             Sponsorlu Bağlantılar
Tuncer Bey detaylı ve faydalı bilgileriniz için çok tşk ederim. mesajınızda bahsettiğiniz ürünün gerçek parlaklığını alamama, fotoğrafın kumlanması, ürünün üzerine lens veya makinenin gölgesinin düşmesi sorunları uzun zamandır yaşamaktaydım. Bunun yanında ürün çekimini herkesin yaptığı gibi çadırda yapıyorum fakat burda bir problem olduğunu düşündüm. çünkü ortam gölgesinin ürüne yansımaması için çadırın önünü kapattığımda lens çadırın içinde kalıyor (ürüne yaklaşma mecburiyetimden dolayı) ve paraflaşlar patladığında çadırın içinde yoğun bir ışık kümesi yüzünden (benim tahminim) renk değerlerim şaşıyor ve bunu bir türlü makine ayarlarlarını değiştirerek çözemedim. Daha sonra gidip Stli Life masası satın aldım ve ürün çadırını kullanmayarak çektiğimde; ürüne ortam gölgesi aşırı miktarda yansıyor.Beyaz altın ve gümüş metalleri çektiğim için metalden çok simsiyah bir resim ortaya çıktı ve istediğim sonucu alamadım. Kolye, küpe gibi üst profilden çektiğim fotoyu Yılmaz Bey önceki mesajında yüklediği gibidir. Fakat yüzük ve bileklik gibi ön profilden (yaklaşık 15 derece açı ile) çektiğim fotolar diğerlerine kıyasla çok daha kötü. Yüzük veya bileklik gümüşün, altının parlaklığını hiç ama hiç yansıtmıyor. Benim çektiği yüzük fotosu
Örnek Mücevher fotoğrafı hangi programda düzenlenerek bu görüntü sağlanmış???

yabancı bir mücevher sitesinden aldığım tektaş fotosu
Örnek Mücevher fotoğrafı hangi programda düzenlenerek bu görüntü sağlanmış???

ELimdeki Tüm Ekipmanlar
4 adet paraflaş
Stil Life Masa
Nikon D90
60mm Makro Lens
Ürün Çadırı
Tripod

Mesajınızı okuduğımda 180mm tele objektif önerdiğinizi gördüm ve ufak bir araştırma yaptığımda makineme uygun olarak Nikon AF Nikkor 180mm f/2.8 ''D'' Lens IF-ED A
model lensi buldum. Öneriniz üzerine paraflaşlarım için softbox almayı da düşünüyorum. Sonuş olarak elimdeki ekipman ve ek olarak almamı önerdiğiniz ekipmanlarla nasıl bir studyo yerleşimi yapmam gerekir ki, ürünün üzerine fazla gölge düşmeden örnekteki gibi metalin gerçek parlaklığını ve rengini yansıtan, keskin ve detayları belirgin bir foto çekebileyim

Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum
Fatih ÇAPAN
Bu mesajdan alıntı yap
tuncer özkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tuncer özkan(58)

Eğitimci / İstanbul

Standart
Alt 18-09-2011 #23
Örnek Mücevher fotoğrafı hangi programda düzenlenerek bu görüntü sağlanmış???
Örnek Mücevher fotoğrafı hangi programda düzenlenerek bu görüntü sağlanmış???


Tekrar merhaba,

Şimdi biraz daha detaylara girebiliriz.

Bundan sonra anlatacaklarım ileri fotoğrafçılık konularına girer. Bu yüzden biraz altyapı bilgisinin varolduğunu kabul ederek devam etmek zorundayım. Yoksa çok detaya girecek olursam, buradaki sınırlarımızı epeyce zorlamış olurum.

Önce Sayın firkete için hemen bir açıklama yapmalıyım. Önceki yazımda tüpten bahsederken (extention tube) içinde lens olmadığını söylemiştim. Oysa siz bunu konverter ile karıştırdınız. Belki de benim hızlı anlatmamdan dolayı eksik anlaşılmıştır.
Tıpkı uzatma tüpleri gibi konverterler de objektif ile gövde arasına takılır. Konverterler içinde özel lensler vardır. Konverter; önüne takılan objektifleri iki kat, üç kat veya dört kat(üzerinde 2x, 3x...diye yazar) odak uzaklıklarını artırır. 80mmlik bir telenin arkasına 2x konverter takıldığında bu objektif 160mm'ye çıkar.

Çok pratik değil mi?

Oysa kazın ayağı öyle değildir. Çünkü konverterler, ciddi (bana göre) kalite kayıplarına neden olurlar. Konverter kullanıldığında, kullandığınız objektifin keskinlik kalitesi düşer. En önemli kayıp ise kullandığınız konverterin çarpanına bağlı olarak diyafram kayıpları oluşmasıdır.
Örneğin harici bir pozometre ile 2x konverterli bir sette yaptığınız ölçüm 11fstop ise, makinede bu sondaj 8fstop'a iner. eğer 4x'li bir set kullanıyorsanız o zaman kullanmanız gereken diyafram 5,6 fstop'a iner. Bunlar sizin için önemli alan derinliği (dept-of-field, kısaca DOF) kayıplarına sebep olur.

Bu yüzden reklam fotoğrafçıları asla konverter kullanmazlar. Ama basın fotoğrafçılığı, özellikle savaş fotoğçılığında bazen işe yararlar.

Konuya dönecek olursak, daha önce dedik ki, mücevher, çatal kaşık vs. gibi ürünlerin çekiminde nasıl bir objektif kullanmalıyız?

Eğer ürün, çok küçük ise ve biz kadrajı tamamen dolduracak isek, yukarıdaki tartışmada macro objektiflerin kullanılması üzerine durulmuştu. Ve ben buna karşı çıkmıştım. Çünkü bir ürün resmini reklam amaçlı çekiyorsanız, DOF maksimum olmalı. O zaman ürüne macro objektif ile yaklaşırsanız (hem de epeyce, yani 3-5 cm kadar) ciddi bir DOF sorunu ile karşı karşıyasınızdır. Ayrıca çekim setiniz de oldukça sıkıştı. Herşey ele ayağa dolaşmaya başladı... Üstelik diyaframı sonuna kadar (genellikle en fazla 32 fstop) kıssanız bile, eğer perspektif oluşturduğunuz bir çekim ise, maalesef yine ürün üzerinde hâlâ net olmayan kısımları göreceksinizdir. Muhtemelen kullandığınız makine ve objektif, ekstra diyafram delikleri (pin hole) kabul etmeyen türdendir.
Yani DOF'ta takıldınız.
Hatta bir sürü gölgeler, ayrıca fotoğrafçının silüeti bile hem gölge, hem de yansıma oluşturdu..

O zaman, belki perspektif plan yerine, ürüne 90 derece açıyla bakacak bir set ile çekim yaparak çözüm getirebilirsiniz. Yukarıda arkadaşımızın gönderdiği fotoğraf gibi yani.
İyi, ama fotoğrafın tasarımı konusunda bu ciddi bir sınırlama değil mi? Müşteri bir art direktör ise size gönderdiği taslağın dışına mı çıkacaksınız? Kusura bakma ben bunu çekemem mi diyeceksiniz?

Birden irtifa kaybettiniz, müşteri karşısında itibarınız deniz seviyesine indi!

İyi bir fotoğrafçının çekemiyeceği bir plan yoktur. Hem de Photoshop'a kul köle olmadan.

Tekrar konuya dönecek olursak, eğer perspektif çekecek olursanız, hatta 90 dereceden bir bakışla yüksekliği olan bir ürün çekecek iseniz, size uzatma tüpü (extention tube) veya körük (extention bellow) öneriyorum. Bu aparat(lar)ı, bir geniş açı ile kullanırsanız, konuya yaklaşmak zorunda kalırsınız. Oysa az önce dediğimiz gibi, yaklaşmak, DOF kayıpları ve setin sıkışıklığı demektir.

Demek ki teleobjektif kullanacağız.

Yukarıdaki yazımda 35mm klasmanı için 250mm.lik bir tele objektifi FF (full frame) için önermiştim. Roll film klasmanı için (Hasselblad, Mamiya, Pentax vs) 350mm.lik bir teleobjektif önerebilirim. Roll film dememe aldırmayın, bunların dijitalleri için de aynı prosedür geçerli.

Evet sözünü ettiğimiz objektife bir uzatma körüğü taktığınızda, artık üründen epeyce uzaklaştınız demektir.

Set, birden rahatladı...

Tabii ki iyi bir DOF için diyaframı kıstınız, uygun bir aydınlatma prosedürü ile.

Diyaframı kısmaya başladıkça, macro objektifte gıdım gıdım elde ettiğiniz mesafeler, teleobjektif+körük kombinasyonu ile birden sıçramaya başladı.
Fakat, tabii ki burada da bazı kayıplarınız var.
Endişelenmeyin, bu kalite kaybı değil.

Körük uzadıkça, belli bir çarpan doğruldusunda, ışık kaybetmeye başlarsınız. Tıpkı zoomlarda, zoom büyüdükçe en açık diyafram değerinin de büyümesiyle, optikte "boru" etkisinden dolayı duyarkata (film veya sensör) gelen ışık miktarı azalması gibi.
Demek ki, körük veya tüp kullanacaksanız, daha fazla ışığa gereksiniminiz var. Eğer sürekli ışık kullanıyorsanız, yani flaş dışındaki ışık kaynakları için sorun yok. Enstantaneyi yavaşlatarak dengeyi sağlarsınız. Hatta sürekli ışık kaynağı kullanmanızı önerebilirim de.

Fakat çok iyi bir DOF için uygun bir objektifte (en üstten ikinci fotoğraf makinesi gibi) 90 fstop veya 125 fstop kullandığınızda, bazen 30 saniyeyi geçen enstantane değeri gerekebilir. 35mm. klasman, yani Canon, Nikon...vs. makineler için genellikle 30sn.den sonra bulb (B ayar)'a geçer. ISO'yu da yükseltmeyeceğinize göre (noise için) sorunu bir kablo deklanşör (cable release) ile, hem de üzerinde 99 saate kadar çıkabilen bir model ile çözeceksiniz demektir.

Evet, umarım yeni bir bakış açısı getirmişimdir. Körük kullanacaksanız, satın aldığınız kutu içinde körük mesafesine göre diyafram değerleri yazar. Yine de meraklısı için tablolar düzenleyebilirim.

Öte yandan, yakın plan çekimleri için tüp ve körük dışında da bazı teknikler vardır. Retro, close up lensler gibi. Bunları bir başka zaman size anlatabilirim. Aşağıdaki fotoğraf, Canon için bir Retro tekniğidir. Objektifin ters takıldığına dikkat edin.


Örnek Mücevher fotoğrafı hangi programda düzenlenerek bu görüntü sağlanmış???


Kolay gelsin
Tuncer ÖZKAN
Bu mesajdan alıntı yap
caddetaki isimli Üye şimdilik offline konumundadır

caddetaki

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 18-09-2011 #24
Tuncer Bey
Körük ve tüp resimlerini koymuşsunuz tşk ederim. linteki körük veya tüpü herhangi birini aldıktan sonra 180mm lens ile birlikte makineme taktım ok. Buraya kadarı işin pasaral kısmı. bundan sonrası ise teknik yani zor kısmı Örnek Mücevher fotoğrafı hangi programda düzenlenerek bu görüntü sağlanmış??? makine ayarları ile ilgili pek sorunum olmaz diye düşünüyorum ama ışık ile ilgili ciddi desteğe ihtiyacım var. stil life masa etrafına softbox lı paraflaşlarımı ve arka siyah fonu nasıl bir şekilde yerleştirmeliyimki doğru çekimi gerçekleştirebileyim. stil life masanın arkasına önüne üstüne..vs. hangi açıdan hangi yönlerden paraflaşlarımı yerleştirmem gerekir? Bunları soruyorum ama kusura bakmayın. ürün çadırı ile çekim yapabilmek için o kadar çok emek verdimki, bende bel ve boyun fıtığı yaptı desem yeridir. Yardımlarınızla bir o kadar emeği de stil life için vermemiş olur, direk doğru yoldan çalışmalara başlamış olurum. Sonu olarak; studyo yerleşimi ile ilgili basit bir yerleşim planı resmi ve açıklaması paylaşırsanız çok memnun olurum.
Saygılarımla
Bu mesajdan alıntı yap
eskidost3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

eskidost3

Fotoğrafçı / İstanbul

Standart
Alt 01-07-2012 #25
cadde taki Örnek Mücevher fotoğrafı hangi programda düzenlenerek bu görüntü sağlanmış??? sitenizin eski sahibi ekrem beyle calısıyorduk sizinlede bi süre görüştük sanırım hatırladım sizi evet
Malesefki konu sitelerden yardım alınarak cözümlenmeye calısılacak kadar basit görünüyor artık insanların gözünde ben bi profesyonel olarak bu günde boş vaktim cok oldugundan sanırım bol bol yorumlar yapıyorum blogunuzda evet işin özüne inelim konu tamamen surdan baslıyor al makinayı otomatik mod Örnek Mücevher fotoğrafı hangi programda düzenlenerek bu görüntü sağlanmış??? güneşte cıkmıs bi klik fotograf harika cıkıyor hmm tabi birde manzarası güzel bi yerdeysen harika sen bile inanamıyorsun bunu benmi cektim bide bi kac foruma yükleyip harika kare süper cekmişsin gibi yorumlar alınca evet her 3 kişiden biri fotografcı oluyor ama olay paraflaşların altına ve manuel modlara gelince bide bu işi insanlara begendirme konusuna gelince biraz dumanlar cıkmaya başlıyor acıkcası sakın kimse üstüne alınmasın su an burdaki kimseye de herhangi bi igne batırmıyorum ihtiyacda yok acıkcası cekmedigim ürün gamı ve fotografla ilgili calısmadıgım sektor kalmadı içlerinde en zor olan iki dal var birincisi parlama ile ilgili ürünler yani makinanıızın markasını üründen görrülmesi Örnek Mücevher fotoğrafı hangi programda düzenlenerek bu görüntü sağlanmış??? ikincisi moda bunları profesyonellere bırakmalısınız iyi çalışmalar ...

Mehmet Küçükbövelek
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
illustrator, mücevher, photoshop, resim düzenleme, resim efekti

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
hangi iş hangi programda yapılır sesil Temel Tasarım İlkeleri 5 17-05-2011 11:42:58
Hangi Uzantılı Dosya Hangi Programda Çalışır? dorad Grafik Sözlük 39 22-02-2010 15:02:17
Bu hangi programda yapılabilir? sakalhasan Diğerleri 3 09-02-2010 10:33:34
banner hangi programda yapılır ghg Web Tasarımı 4 22-05-2009 09:40:16
bu resim hangi programda nasıl yapılır mutti Photoshop 5 10-03-2008 23:25:54

Kapat
Şifremi Unuttum?