Otomatik tarih

InDesign - Otomatik tarih Sponsorlu Bağlantılar Değerli arkadaşlar... Günlük bir gazete çıkarıyoruz ve bunu Indesign CS5'te yapıyoruz... Benim şöyle bir sıkıntım var: 16 sayfalık bir gazete ve sayfa başlarında tarih ve gün yazıyor... Hergün ...

Otomatik tarih
gavan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gavan

Grafiker / Ankara

Otomatik tarih

Alt 14-10-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Değerli arkadaşlar...
Günlük bir gazete çıkarıyoruz ve bunu Indesign CS5'te yapıyoruz...
Benim şöyle bir sıkıntım var: 16 sayfalık bir gazete ve sayfa başlarında tarih ve gün yazıyor... Hergün gelip bunları tek tek bul değiştirle değiştirmek zorunda kalıyorum... Acaba bunu otomatik yaptırtma şansımız var mı? Veya Word veya Excel'le bağlantı kurulup ordan bir seferde yapılıp halledilebilir mi? Şimdiden ilgilenen herkese teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Funlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Funlu

Hiç Biri / İstanbul

Alt 16-10-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Tarih yazmak bukadar zor geliyor demek Otomatik tarih
Bence yeni bi başlık aç forumda- Otomatik günlük gazete çıkaracak bir yazılım varmı diye Otomatik tarih
Bu mesajdan alıntı yap
kadiror isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kadiror

Hiç Biri / İstanbul

Alt 31-10-2011 #3
indesing'de word ve excel' e bağlantı kurulabiliyor ve bu dosyalarda yapılan değişiklikler aynen indesing belgesin de de geçerli oluyor. Eğer excel otomatik olarak tarihleri değiştiriyorsa her gün indesing'de de değişir..
Bu mesajdan alıntı yap
eensar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

eensar

Hiç Biri / İstanbul

Alt 12-11-2011 #4
indesign marifetli bir programdır. metin değişkenlerini kullanın derim
Bu mesajdan alıntı yap
gavan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gavan

Grafiker / Ankara

Alt 28-12-2011 #5
Sevgili Funlu rumuzlu insan... insanca bir şey sorduk... insanca cevaplar bekledik... ilgine alakana sonsuz teşekkürler... en kısa zamanda dediğini yapacağım...
Bu mesajdan alıntı yap
kadiror isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kadiror

Hiç Biri / İstanbul

Alt 02-01-2012 #6
Sevgili Funlu rumuzlu insan... insanca bir şey sorduk... insanca cevaplar bekledik... ilgine alakana sonsuz teşekkürler... en kısa zamanda dediğini yapacağım...
master sayfa yapıp tüm sayfaların tarihini aynı anda değiştirmek de ayrı bir seçenek olabilir..
Bu mesajdan alıntı yap
mornatari isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mornatari

Grafiker / İstanbul

Alt 03-01-2012 #7
var evet. en azından cs5.5de var. eskileri hakkında bilgim yok. tarihin olduğu text boz ı seç. type>text variables>define dan tarihi otomatik almasını sağlayabilirsin. farklı alternatifler var. lazım olanı seç. creation date, output date gibi. ayrıca gazetenizde sayfa numaraları varsa onları da aynı yöntemle page number ile otomatik verebilirsin. kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 03-01-2012 #8
herhangi bir siteden uygun XML kaynağı bulursanız bunu ID de doğru yerlere bağlayarak istediğinize ulşaırsınız... Ancak En uygun yöntem, MASTER PAGE yöntemidir. Özellikle ID de dışarıdan veri çağırmaya hakim değilseniz, Günde 1 kere MASTER daki tarihi güncellemeniz yetecektir... Bu şekilde çalışmanızı öneririrm. Sonuçta online bir kaynaktan da bağlasanız, o an farketmediğiniz bir anda, bağlantınız kopabilir, ya da ilgili site çökebilir... Farkında olmadan elinize tarihleri çıkmamış ya da yalnış çıkmış baskıyı alabilirsiniz. Bu yüzden Master Page kullanın. Kullanmayı bilmiyosanız forumumuzda ve internette bu konu ile ilgili bir çok bilgi var. inceleyin.

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap