overprint sorunu

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - overprint sorunu ...

overprint sorunu
antique isimli Üye şimdilik offline konumundadır

antique

Grafiker / İzmir

Alt 29-06-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

overprint sorunu

arkadaşlar elimdeki işin "sorunlu olan kısmını" örnek olması açısından üste ekledim.. çalışmanın matbaadan film baskısını aldık, siyah fon ile kırmızı daireyi üstüste koyduğumuz zaman kenarlarda beyaz çizgiler çıkıyor..

kırmızı daireyi çapta yarım milim şişirdim ancak siyah da aynı oranda etkilendiği için değişen birşey olmadı.. matbaadaki grafiker elemanı aradım sordum, overprint yapıcaksın ama kırmızı daireyi de ona göre ayarlayacaksın dedi, tabi telefondan söylemekle uygulamak aynı olmuyor..

ben şimdi kırmızı daireyi seçip "overprint outline" dediğim zaman kırmızının etrafını ince bi tabaka siyah kaplıyor (2 nolu örnekte bu olayı sarı ile göstermeye çalıştım) bu çalışmanın filmini yeniden aldırsam olay tamam mıdır, bu overprint olayının mantığı nedir, google'da biraz araştırdım ama yine de anlamadım..

anlatmak istediğim olayın corel örneğini indirip bakarsanız sevinirim, sadece 30kb büyüklüğünde -> DosyaUpload.NeT - File Upload Free File Hosting Dosya Upload Files Upload File Upload Upload File

yardımcı olanlara şimdiden çok teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

grafiker1974 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafiker1974

Grafiker / Antalya

Alt 29-06-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Evet, tamam olur. Overprint yapmak demek altını boş bırakma demektir. Hepsi bu... overprint sorunu
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 29-06-2010 #3
siyah zemine kırmızı overprint verirseniz, koyu kırmızı olur... ( od a şansınız varsa yoksa saçma sapan bordodan bozma bir kahverengi alırsınız )

kırmızıya overprint verilmez ( extra renk olmadıkça)

overprint sadece siyahlar için geçerli bir uygulamadır, o da çok küçük imgelerde ( font gibi )

forumda overprintin çok detaylı anlatımı var, araştırmanızı öneririm...

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 29-06-2010 #4
Evet, tamam olur. Overprint yapmak demek altını boş bırakma demektir. Hepsi bu... overprint sorunu
Tam tersi olmalı.

kırmızıya overprint verilmez ( extra renk olmadıkça)

overprint sadece siyahlar için geçerli bir uygulamadır, o da çok küçük imgelerde ( font gibi )
Bu da yanlış bir bilgi. Overprint Trapping sisteminin temeli oldğu için her renkte kullanılabilir. Eğer kullanılan RIP otomatik trapping yapmıyorsa manuel olarak ihtiyaç duyulan her çalışmada uygulanmalıdır.

ben şimdi kırmızı daireyi seçip "overprint outline" dediğim zaman kırmızının etrafını ince bi tabaka siyah kaplıyor (2 nolu örnekte bu olayı sarı ile göstermeye çalıştım) bu çalışmanın filmini yeniden aldırsam olay tamam mıdır, bu overprint olayının mantığı nedir, google'da biraz araştırdım ama yine de anlamadım..
Bu şekilde sorununuz çözülür fakat dikkat eten gereken bir kaç nokta var bu da bindirmenin kalınlığıdır. Çok ince verdiğiniz bindirmeler sorunununuzu çözmeyeceği gibi çok kalın olanları da istenmeyen kontürleri oluşturacaktır. Bir kaç deneme ve biraz tecrübe ile ne kadar kalınlıkta bir bindirme vereceğinizi bulabilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap

antique

Grafiker / İzmir

Alt 30-06-2010 #5
overprint olayını anladım, bindirme ayarlarını da çözdüm.. çok teşekkürler!!!
Bu mesajdan alıntı yap
hgdesignr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hgdesignr

Grafiker / Ankara

Alt 02-07-2010 #6
anldığını bizimle de paylaşır mısın?
Bu mesajdan alıntı yap

antique

Grafiker / İzmir

Alt 02-07-2010 #7
anldığını bizimle de paylaşır mısın?
overprint verdiğimiz nesnenin kenarındaki taşırma payının altı dolu çıkacak, yani kırmızı siyahın üstüne binecek.. böylece iki filmi üstüste koyduğumuz zaman alttan beyazlar sırıtmayacak.. doğru anlamış mıyım?
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 02-07-2010 #8
overprint verdiğimiz nesnenin kenarındaki taşırma payının altı dolu çıkacak, yani kırmızı siyahın üstüne binecek.. böylece iki filmi üstüste koyduğumuz zaman alttan beyazlar sırıtmayacak.. doğru anlamış mıyım?
Daha iyi anlatılamazdı overprint sorunu
Bu mesajdan alıntı yap
afidanci66 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

afidanci66

Grafiker / İzmir

Alt 02-07-2010 #9
Merhaba Gençlik. Bu tür işler offseti yada ustası iyi olmayan matbaalarda sorun verebilir. Baskı sırasında yanlış kağıt yükleme, kalıbı tam oturtamama sorunlarından meydana gelir. Bunun en kolay yolu (tabiiki antika arkadaşımızın gönderdiği örneği baz alarak ve Bu işi iki kalıptan baskıya suna bilirsiniz. Yani kırmızıyı magenta ve sarı olarak değil sadece direk kırmızı olarak baskıya vererek.) Bindirme boyanın kalitesine ve oranına göre belirti ve bozukluk gösterecektir. Yani siyaha binen kırmızı baskılı kısım daha koyu bir ton verecektir. Ancak şimdi yazacağım gibi yapılırsa siyah daha koyu ama kırmızınında oturtma sorunu ortadan kalkacak acemi matbaa ustasıda kendini övecektir. İŞTE ÇÖZÜM: Arkadaşın sorununa gelelim. işin tüm zeminini (siyah olan yerleride kastediyorum) Zeminin tamamı kırmızı basılacak, siyah çalışmada aynen kalacak. Yani çalışma basılırken zemin kırmızı olacak onun üzerine siyah şekli ortaya çıkaracak. Hadi kolay gele.
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 02-07-2010 #10
kırmızı 2 renkten oluşur, sarı ve mag. bu iki renk 2 film demektir... birde buna siyah eklersek ve basılırken sarı mag. ve siyah birbirine karışacak demektir. Bu yüzden renklerin altı oyulur. eğer siz renge overprint verirseniz demiş olursunuz ki altını oyma alttaki rengin üstüne bas... bu şekilde bir çalışmada ne yaparsanız yapın gerçek rengi elde edemezsiniz... Kırmızınız kırmızı olmaz bordo olur, kahverengi olur... Bir çok kalifiye olmayan matbaa örnek alma aşamasında magentayı arttırarak çözmeye çalışır, bu durumda mavi çalıştığınız bi işin içindeki kırmızılar belki kırmızı olacaktır ama... işin geri kalanı da biraz daha fazla kırmızı olacaktır...

yani bu şekilde, işi allaha emanet etmiş olursunuz hem de kazığa bağlamadan...

Ancak, afidanci66'nin de belirttiği gibi kırmızıyı extra basarsanız. sorun çözülür.

bununla beraber belirli bir ölçüden (boyuttan) sonra renkli baskıda bu beyaz haraler elinize ulaşıyorsa bu matbaanın bilgisizliğinin işaretidir... Bu şekilde çalışan bir matbaanın başnıza açabileceği sorunlar tahmin edilemez... Çünkü matbaa filmleri oturtma tekniğini çözememiştir bile. Düşünün ki bir ilan yapıyorsunuz ve seçtiğiniz tüm renklerin etrafında beyaz çizgiler oluşmuş...

Problemleri çözmenin 2 yolu vardır.

1 kolay yolu
2 doğru yolu...

artık yolu seçmek size kalmış...

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları