Oyun Grafikerliği?

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Oyun Grafikerliği? Sponsorlu Bağlantılar Benim küçüklükten beri hayalim oyun grafikeri olmak yani oyunlar için çizim yapmak. Ama ne bölüm okusam olurum nasıl iş bulurum ? hangi programları ve hangi tableti kullanmalıyım? bu ...

Oyun Grafikerliği?
XFWDesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

XFWDesign

Öğrenci (Diğer) / Antalya

Oyun Grafikerliği?

Alt 29-03-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Benim küçüklükten beri hayalim oyun grafikeri olmak yani oyunlar için çizim yapmak.

Ama ne bölüm okusam olurum nasıl iş bulurum ?
hangi programları ve hangi tableti kullanmalıyım?

bu husus aklıma takılıyor?

Bu sorularımı cevaplayabılcek abilerimden yardım istiyorum Oyun Grafikerliği?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Nazy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nazy(31)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 29-03-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Öncelikle iyi bir ingilizce şart, ingilizceyi ana dilin gibi öğrenmen gerek
sebebi ise Türkiyedeki oyun üreticilerinin yok denecek kadar düşük seviyede olması, hedefin yurtdışı olmalı, gelişmiş teknolojiler ve yaratıcılığından anlayacak seni keşfedecek pek çok kişi orada. Türkiyedeki üstadlarımız genelde kimsenin yıldızının parlamasını istemezler kendilerinden başka (ne garip bir ülkeyiz değilmiOyun Grafikerliği? ) ve kalıplaşmış grafik sanatı dedikleri şeyi teknoloji olmadan beynimize kilitlerler (bu yüzden türkiyedeki grafikerlerin çoğu freehand kullanmaktan öteye gidemez)
Türkiyede hayal kurmadan önce bile belirli kurallar var neyazıkkiOyun Grafikerliği?
Bu mesajdan alıntı yap
XFWDesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

XFWDesign

Öğrenci (Diğer) / Antalya

Alt 30-03-2010 #3
sağolasın hocam cok ıstıyorum Oyunlar için Grafık cızmeyı ana dilim gibi ingilizce öğrenmem gerekıyor . ve hangi ülkede çalışma alanı daha fazladır ?
Bu mesajdan alıntı yap
divana36 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

divana36

Forumdan Uzaklaştırıldı

İstanbul

Alt 02-04-2010 #4
sağolasın hocam cok ıstıyorum oyunlar için grafık cızmeyı ana dilim gibi ingilizce öğrenmem gerekıyor . Ve hangi ülkede çalışma alanı daha fazladır ?
amerika Oyun Grafikerliği? .
Bu mesajdan alıntı yap
Ali KASAPOĞLU isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ali KASAPOĞLU(36)

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 02-04-2010 #5
Oyun için yapılan tasarım/çizimler endüstriyel sanattır,büyük pazar payına sahiptir ve bu işin tüketimi en sağlam Birleşik Devletlerde işler, kullan-at gibi...Ülke konumun ise çok önemli değil, sonuçta global-internet çağı olduğundan işler sanal ortamdan ticarete kolaylıkla sunulabilir.

Güzel Sanatlar mezunları tercih edilir genelde( Özellikle büyük oyun firmaları Blizzard vb GSF-fine art- mezunu tercih eder.) Farklı lisanslardan mezun olup bu işi yapanlarda çoktur.Fakat lisans diploması ne olursa olsun kişi işlerinin sağlamlığını belli bir kitleye kanıtlayabildiyse(uzun bir zaman alır) freelance olarak yine çalışma ortamı yaratabilir.

Ama herşeyden önce gördüğünü güzel güzel çizmekten çok görmediğini sıradışı çizmek önemlidir.Yani yaratmak-yorumlamak en çok aranan özelliktir.Tablet ve program sadece araçtır ufak bir alet/edevattır işin sihirbazı değildir,donanıma çok fazla takılmayın.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Kolay gelsin...
Bu mesajdan alıntı yap
keyno isimli Üye şimdilik offline konumundadır

keyno

Baskıcı / İstanbul

Alt 28-11-2010 #6
Ali bey merhaba.İsmim kenan eğer mümkünse size bir kaç sorum olucak mailden görüşebilirmiyiz
Bu mesajdan alıntı yap
Dritz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Dritz

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 08-12-2010 #8
Benim küçüklükten beri hayalim oyun grafikeri olmak yani oyunlar için çizim yapmak.

Ama ne bölüm okusam olurum nasıl iş bulurum ?
hangi programları ve hangi tableti kullanmalıyım?

bu husus aklıma takılıyor?

Bu sorularımı cevaplayabılcek abilerimden yardım istiyorum Oyun Grafikerliği?
Merhaba okumakla çizim yada yaratıcılık yeteneği ortaya çıkmıyor, sadece var olan birşey varsa onu geliştirebilirsin. Bu yeteneğe bağlı olarak da oyun grafikerliği yada yurt dışı grafikerlik konusunda başarılı olup olamayabilirsin. Yukarıda ABD söylenmiş zaten, ikinci olarak Rusya'da da çoğu oyun batı ve doğu firmasının ofisleri (programlama ve tasarım) bulunmakta.
Ancak tasarımlarının karşılaştırılacağı insanlar kadar yetenekli olmalı ve onlardan bir farkın olmalı ki bu da gerçekten zor ve biraz şans işi... İş bulman zor olacaktır..
Tablet'ten önce bana kalsa kağıt ve kalemi kullan... 15sn - 5 dakikada yeni 2d / 3d karakter yada bina üretebildiğin hale geldikten sonra, bunları büyük boyutlarını çizmeyi, ve çizimi render etmeyi öğren (render'den kastım kağıt üzerinde, maksimum zaman 2saat - 3 hafta)... ondan sonra tavsiyem photoshop öğrenmen. (Basit program ve fotoğrafların işlenmesi haricinde, çizimlerini scan edip photoshop'ta aynı şekilde render etmeyi öğren.......ve fotoğrafları(doku) çizimlerinde kullanmayı... bu noktaya geldiğinde zaten tableti nasıl kullanacağını da biliyor olacaksın, ve almanın bir mantığı olacaktır..
Bu mesajdan alıntı yap
brianfree isimli Üye şimdilik offline konumundadır

brianfree

Öğrenci (Diğer) / İzmir

Alt 06-08-2011 #9
peki oyun yapmak için hangi programlar gerekir.
Bu mesajdan alıntı yap
ekinayhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ekinayhan

Öğrenci (Grafik) / Kocaeli

Alt 07-08-2011 #10
photoshop , maya ,z-brush ,cinema 4d , after effects ,3ds max gibi programlarla oyun grafikleri yapılabilir
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları