ozel bicakli calismalari baskiya gonderirken...

Illustrator Soru ve Sorunlarınız - ozel bicakli calismalari baskiya gonderirken... ...

edaltu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

edaltu

Grafiker / İstanbul

Alt 29-12-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Herkese selam,

Sevgili ustadlardan ogrenmek istedigim konu su, ozel bicakli calismalarda, ornegin cizdiginiz bir zarf ya da kutu, isi pdf yolu ile baskiya gonderirken dikkat edilmesi gereken konular neler? Mesela bicak izini spot color'a mi bagliyoruz (freehand'deki gibi) yada bicak izinde overprint meselesi ile ilgili bir durum soz konusu mu? Bicak izinin ayri bir layer'da mi olmasi gerekiyor? Bu layer'in ozelliklerinde print secenegini isaretleyelim mi, isaretlemeyelim mi? postscript ayarlarinda konuya ozel bir durum var mi vs...

Asiri bilgiye maruz kaldigimdan ciddi bir kafa karisikligi yasiyorum. Su garip kulunuza bir destek atarsaniz bahtiyar olurum...

Evet zavalli freehand'imi öldürdüler, evet illustrator muhtesem bi program ikisini kiyaslamiyorum bile ama... ama...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Dreamland isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Dreamland

Grafiker / İstanbul

Alt 02-01-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Dostum bıçaklı çalışmalarda filme gönderdiğin dosya ile bıçak izi dosyan ayrı olsun yani yaptığın çalışma ve bıçak izi ayrı ayrı sayfada yada dökümanda olsun. Zaten ikisi ayrı yerlere gidiyor. Film çıkış başka bıçak başka, yapman gereken şey hazırladığın tasarımda bıçak varsa paylarını iyi ayarlamak.
Bu mesajdan alıntı yap
afidanci66 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

afidanci66

Grafiker / İzmir

Alt 02-02-2012 #3
Özel bıçaklı işlerde tasarımın üzerinde her zaman bıçak izi bırak ama transparan olsun. Ayrıca işin boyutu büyükse bir konumda yazdığım hesaplama ile sadece etek makas kısmını kısalt. Böylece işin ile bıçak uyuşsun ve istenilen yerlerden kessin. Çalışmaya attığın kroslar bıçağın dış ebatını göstersin. Yani işin bitmiş ebatını göstersin. Bu işin hatasız kesilmesi için gereklidir. Bıçakçının bu şekilde işin bıçak izini görmesi gerekmez. Kroslara uyup işi teslim eder.
Bu mesajdan alıntı yap