Özel Sipariş Tezhip Yapılır...

Tezhip - Özel Sipariş Tezhip Yapılır... ...

Cevapla
Özel Sipariş Tezhip Yapılır...
brkmatbaacilik isimli Üye şimdilik offline konumundadır

brkmatbaacilik

Matbaacı / İstanbul

Standart

Özel Sipariş Tezhip Yapılır...

Alt 31-01-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Tezhib, çok uzun ve köklü bir geçmişe sahip bu sanatın adı, Tezhip; Arapça “Zehep” (Altın) sözcüğünden gelir. Altınlamak, altın ile süslemek demektir. Altın ve boya ile yapılan bezeme sanatıdır. Tezhip yapan sanatçıya da Müzehhib denilir.

Tezhibin ana teması desendir. Deseni motifler oluşturur. Motifler tamamen matematiksel bir düzen içinde çizilmiş geometrik şekiller üzerine yerleştirilir. Bu geometrik şekillerle hiçbir yüzyılda oynanmamış ve değiştirilmemiştir. Motifler daima simetrik olarak yerleştirilir,
çok fazla zengin ve çeşitlidir. Bunun sebebi de islam dininin resim ve heykel sanatına koyduğu yasaklardır. Bu yüzden Türk sanatçıları, bütün üretici güçlerini süsleme alanında yoğunlaştırarak, gördükleri her şeyi, doğadan aşırı derecede soyutlamaya ve stilizasyon’a yönelmişlerdir. Doğayı hiç değiştirmeden taklit etmek yerine onu üsluplaştırmayı uygun görmüşlerdir.

Köklü kitap sanatlarımızdan tezhip sanatını 15 yıllık geçmişi olan,Mimar Sinan Üniversitesi (Güzel Sanatlar Fakültesi - Geleneksel Türk El Sanatları) mezunu,Kültür Bakanlığı Tezhip Başarı Ödülü almış,işin ehli hocamızdan Size Özel Tezhip Çalışması BEŞİKTAŞ / İSTANBUL' daki Atölyemize bekliyoruz.

Deniz Gelişli
*********
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Tezhip Terimleri senem sevtap Tezhip 5 19-11-2010 20:09:51
Isteğe özel cnc yapılır erginaydin CNC 1 04-09-2010 00:35:00
Tezhip macspawn Tezhip 0 29-10-2009 14:40:47
Eda Şahan :::Tezhip:::... crazyglad Tezhip 4 12-05-2009 11:51:57

Kapat
Şifremi Unuttum?