• Pamuk Eller Çizime

Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları - • Pamuk Eller Çizime ...

• Pamuk Eller Çizime
creative.tr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creative.tr

Hiç Biri / Konya

• Pamuk Eller Çizime

Alt 06-06-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

COTTON USA Tişört Grafik Tasarım Yarışması

Pamuğun Doğal Dünyasına Hoş Geldiniz!!! Pamuk, doğal, yenilenebilir ve geri dönüşütürülebilir bir elyaftır!!! Pamuk aynı zamanda dünya’nın en çok tercih ettiği doğal elyafıdır ve bunu, sizi pamuğun ve doğanın görüntüsünü tasarlamaya davet ederek kutluyoruz.

Cotton Council International LC Waikiki ve Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği desteği ile Türkiye’deki grafik tasarım yarışmasına ev sahipliği yapmaktadır. Bu, dünya çapında gerçekleştirilen 10 tişört grafik tasarım yarişmasından biridir. Benzer yarışma düzenlenen diğer ülkeler Çin, Kolombiya, Almanya, Hindistan, Japonya, Kore, Tayvan, Tayland ve İngiltere'dir.

• Pamuk Eller Çizime
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

yorgunella isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yorgunella

Grafiker / İstanbul

Alt 06-06-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim..
Dikkat ettim de katılım koşullarında fikri ve sınai haklar altında bir madde var. acaba bu sakıncale değilmi? bizim yönderdiğimiz her çalışma kazansın veya kazanmasın kullanılacak ve bize hiçbir ödeme ve çalışmanın bize ait olduğuna dair hiçbir bilgi içermeyecek..
bence hiç hoş değil bu.. yoksa katılım yapmak istiyordum ama kazanamadım diyelim. yarn birgün yolda yürüyen bir çocuğun üstünde kendi çizimimi görsem bunu nasıl savunacağım? böyle bir hakkımız olmadığı yazıyor..
bence katılanlar bunu dikkate almalı..

aynen şöyle yazıyor. belki yalnış anlamış olabilirim bir de siz bakın isterseniz arkadaşlar..

Yarışmaya katılan tüm tasarımlar CCI' ın arşivinde saklanacak ve gerekli görüldüğü takdirde CCI tarafından kullanılacaktır. CCI tarafından bu tasarımların kullanımı, üçüncü şahıslara kullandırılması, bu tasarımların satışa arz edilmesi, devir, lisans ve sair hukuki işlemlere konu olması, tasarımlardan dolayı CCI' ın maddi menfaat elde etmesi ve sair nedenlerle, yarışmada ödül kazanmış olsun ya da olmasın hiçbir yarışmacı CCI' dan maddi veya manevi bir menfaat ve bu bağlamda herhangi bir gelir, ödeme, tazminat talep edemeyecektir.
Bu mesajdan alıntı yap
Mertkan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Mertkan TEKİN

Grafiker / İstanbul

Alt 06-06-2009 #3
bu maddeden sonra kesinlikle katılmam, t-shirt tasarımlarını bedavaya getiriyorlar
iyi fikir valla...• Pamuk Eller Çizime
Bu mesajdan alıntı yap

yorgunella

Grafiker / İstanbul

Alt 06-06-2009 #4
bu maddeden sonra kesinlikle katılmam, t-shirt tasarımlarını bedavaya getiriyorlar
iyi fikir valla...• Pamuk Eller Çizime
ben de aynı şeyi düşündüm.. ki bu da bize kullanım şartlarını okumadan birşey yapmamız gerektiğini birkez daha gösteriyor.. üzücü böyle bir mesleği insanların hafife almaları..

bu arada dikkat ettim de adını da iyi bulmuşlar "PAMUK ELLER ÇİZİME" çizimlerimizi bağış yapar gibi karşılıksız vermemiz isteniyor.. hani derler ya pamuk eller cebe diye. amaç yardım etmektir. hepimizden koskoca firmaya yardım etmemiz isteniyor bir nevi..
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 06-06-2009 #5
Sanırım kaçmış gözünden • Pamuk Eller Çizime ben severim yarışmaları. ve katılmak istedim. katılım şartlarına baktığımda bi madde vardı.
yarışma katılım koşullarında fikri ve sınai haklar altında var.
anladım ki kazananlarında kazanmayanlarında çalışmaları istenildiği gibi basılacak ve bizim hiçbir savunma hakkımız olmayacak.

madde şöyle..
3. Yarışmaya katılan tüm tasarımlar CCI' ın arşivinde saklanacak ve gerekli görüldüğü takdirde CCI tarafından kullanılacaktır. CCI tarafından bu tasarımların kullanımı, üçüncü şahıslara kullandırılması, bu tasarımların satışa arz edilmesi, devir, lisans ve sair hukuki işlemlere konu olması, tasarımlardan dolayı CCI' ın maddi menfaat elde etmesi ve sair nedenlerle, yarışmada ödül kazanmış olsun ya da olmasın hiçbir yarışmacı CCI' dan maddi veya manevi bir menfaat ve bu bağlamda herhangi bir gelir, ödeme, tazminat talep edemeyecektir.
Şimdi sorun şurda başlıyor.. Bu güne kadar hiç bir yarışmada hatta forumda bile görmedim aksini söyleyen bir madde...

Ben zaten karşıyım bundan önceki bir çok yarışmada (filli boya - çatlak t-shirt v.s) aynı maddeler yüzünden eleştirdim.. ancak bu durumu araştırdığımda ortaya şöyle bir ironi çıkıyor:

1-) Eğer yarışmayı düzenleyen taraf veya forum sahibi yada bunun gibi herşey, bu tarz maddeler koymassa kendi başının ağrıma sıkıntısı var!. Nedenmi? dereceye girsende girmesende senin çalışmanını yayımlayacak değil mi?
Budurumda ya sen sinirlenip yada sırf gıcıklık olsun diye mahkemeye verirsen benden habersiz yayımlandı diye..

Tutki yayımlamadı derece harici çalışmaları.. sen itiraz etmesmisin.. nerde diğerleri diye belki daha iyileri vardı.. görmek ve görünmek en doğal hakkın değilmi? Bu durumda yayımlama hakkını teslim edersin.. arada basım hakkında devrolur.

2-) Sen diyelimki bir çaışmayı çaldın hemde telif hakkı olan bir çalışma, tutki bu ilk aşamada anlaşılmadı, dereceye girdin girmedin fark etmez!.. Ve işi sahibi dava açmaya kalktı kime açacak bu davayı.. resmi olarak sadece yarışma düzenlayicisine açabilir sana değil.. bu durumda yarışma düzenliyici ne yapacak karşı dava olarak sana dava açacak.. Eğer bu maddeyi koymassa yani çalışmalarını senden almazsa o zaman karşı dava hakkıda bulunmuyor.

3-) Tam tersi olasığı düşün.. Senin bir çalışmanı, ben çaldım ve oraya koydum.. sonra bu ortaya çıktı.. bana dava açaman için beni bulman beni bilmen gerek.. oysa nasıl ulaşacaksın bana.. Ne isim ne Cisim.. Bu durumda yarışma düzenliyici resmi muhatabın olur ve dolaylı yoldanda olsa elindeki haklar ile senide korur.. Çünkü o beni bilir.. Sisteminde kayıtlıyım ve haklarımı devretmişim..

Son cümlem ise: Ben katılmadım, sanırım bi süredaha katılmam.. Durum alenen yazılı olarak belirtilmiştir. Tercih bize bırakılmıştır..
Bu mesajdan alıntı yap
Mustafa KÜÇÜK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Mustafa KÜÇÜK(35)

Grafiker / Konya

Alt 06-06-2009 #6
Şimdi sorun şurda başlıyor.. Bu güne kadar hiç bir yarışmada hatta forumda bile görmedim aksini söyleyen bir madde...

Ben zaten karşıyım bundan önceki bir çok yarışmada (filli boya - çatlak t-shirt v.s) aynı maddeler yüzünden eleştirdim.. ancak bu durumu araştırdığımda ortaya şöyle bir ironi çıkıyor:

1-) Eğer yarışmayı düzenleyen taraf veya forum sahibi yada bunun gibi herşey, bu tarz maddeler koymassa kendi başının ağrıma sıkıntısı var!. Nedenmi? dereceye girsende girmesende senin çalışmanını yayımlayacak değil mi?
Budurumda ya sen sinirlenip yada sırf gıcıklık olsun diye mahkemeye verirsen benden habersiz yayımlandı diye..

Tutki yayımlamadı derece harici çalışmaları.. sen itiraz etmesmisin.. nerde diğerleri diye belki daha iyileri vardı.. görmek ve görünmek en doğal hakkın değilmi? Bu durumda yayımlama hakkını teslim edersin.. arada basım hakkında devrolur.

2-) Sen diyelimki bir çaışmayı çaldın hemde telif hakkı olan bir çalışma, tutki bu ilk aşamada anlaşılmadı, dereceye girdin girmedin fark etmez!.. Ve işi sahibi dava açmaya kalktı kime açacak bu davayı.. resmi olarak sadece yarışma düzenlayicisine açabilir sana değil.. bu durumda yarışma düzenliyici ne yapacak karşı dava olarak sana dava açacak.. Eğer bu maddeyi koymassa yani çalışmalarını senden almazsa o zaman karşı dava hakkıda bulunmuyor.

3-) Tam tersi olasığı düşün.. Senin bir çalışmanı, ben çaldım ve oraya koydum.. sonra bu ortaya çıktı.. bana dava açaman için beni bulman beni bilmen gerek.. oysa nasıl ulaşacaksın bana.. Ne isim ne Cisim.. Bu durumda yarışma düzenliyici resmi muhatabın olur ve dolaylı yoldanda olsa elindeki haklar ile senide korur.. Çünkü o beni bilir.. Sisteminde kayıtlıyım ve haklarımı devretmişim..

Son cümlem ise: Ben katılmadım, sanırım bi süredaha katılmam.. Durum alenen yazılı olarak belirtilmiştir. Tercih bize bırakılmıştır..
Onur'un dediklerine harfiyen katılıyorum. Bu tür yarışmalarda bu maddeyi koymamamak, yarışmayı düzenleyen firmanın başını çok ağrıtır. o yüzden katılacak arkadaşların bu maddeye çok takılmamaları gerektiğini düşünüyorum.
Ayrınca yarışmanın katılım koşullarında bulunan şu maddedende anlaşılacağı üzere, çalışmalarınız küçük ölçülerde ve çok yüksek olmayan çözünürlüklerde isteniyor. Yani orjinal dosyayı göndermediğiniz için çalışma sizin olarak kalır merak etmeyin• Pamuk Eller Çizime

Tasarımların bir isim belirlenerek 1200x1200 pixel ölçülerinde .jpeg yada .gif dosya formatında ve en fazla 300 Kb boyutunda olması gerekmektedir. (Seçici kurulu, finale bıraktığı eserlerin yüksek çözünürlüklü ya da vektörel formatını, tasarım sahiplerinden isteme hakkına sahiptir.)

Nasıl tanımadığınız müşterilerinize yaptığınız logonun demosunu gönderip onaylatıyorsunuz ve ücretini aldıktan sora orjinallerini veriyorsunuz. Bu tür yarışmaların mantığınıda bu şekilde düşünün• Pamuk Eller Çizime
Bu mesajdan alıntı yap

yorgunella

Grafiker / İstanbul

Alt 07-06-2009 #7

Evet mantıklı bir bakış açısı. amacım zaten katılan arkadaşları uyarma niteliğindeydi. isteyen katılır biz uyarımızı yapalımda aman efendim ben bilmiyordum aman anlamamıştım demesinler • Pamuk Eller Çizime
isteyen Onur'un da söylediği gibi maddeleri okur ve mantığına yatarsa kabul eder veya etmez. bilinçli olarak adım atıldıktan sonra sorun yok bence..
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 07-06-2009 #8
Evet mantıklı bir bakış açısı. amacım zaten katılan arkadaşları uyarma niteliğindeydi. isteyen katılır biz uyarımızı yapalımda aman efendim ben bilmiyordum aman anlamamıştım demesinler • Pamuk Eller Çizime
isteyen Onur'un da söylediği gibi maddeleri okur ve mantığına yatarsa kabul eder veya etmez. bilinçli olarak adım atıldıktan sonra sorun yok bence..
Hah işte budur.. bu çok doğru bir yaklaşımdır.. Aman dikkat!... çünkü Türkiye'de açılan 10 yarışmadan 3'ü mahkemelik durumda.. =) diğer 7 sine lafımız yok. • Pamuk Eller Çizime
Bu mesajdan alıntı yap

yorgunella

Grafiker / İstanbul

Alt 07-06-2009 #9
Hah işte budur.. bu çok doğru bir yaklaşımdır.. Aman dikkat!... çünkü Türkiye'de açılan 10 yarışmadan 3'ü mahkemelik durumda.. =) diğer 7 sine lafımız yok. • Pamuk Eller Çizime
Önemli olan da o diğer 7sini bulabilmektir • Pamuk Eller Çizime Ama yinede aman nolursa olsun kazanma umudum var diyen aynı zamanda kazanamasamda çalışmamın tshirtlerde görülmesini isterim kimse benim olduğunu bilmese de olur diyen varsa önünü tıkamak istemeyiz • Pamuk Eller Çizime
Bu mesajdan alıntı yap
fluerty isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fluerty

Grafiker / Eskişehir

Alt 20-06-2009 #10
Nasıl tanımadığınız müşterilerinize yaptığınız logonun demosunu gönderip onaylatıyorsunuz ve ücretini aldıktan sora orjinallerini veriyorsunuz. Bu tür yarışmaların mantığınıda bu şekilde düşünün• Pamuk Eller Çizime
yalnız ben birşey demek istiyorum,tasarımların orijinallerini istiyorlar yükleme ekranına geldiğinizde alıyorsunuz olayı çok muallakta kaldım zaten ben de vazgeçtim yüklemekten ondan sonra. yükleme ekranı çıktığında katılım koşullarında bahsettiği 1200x1200 piksellik teslim edilecek çalışma aslında en fazla 1200x800 piksel boyutlarında olması gereken orijinal tasarım dosyanıza ait önizleme dosyası! yani direk sizden gerçek çalışmanızı istiyorlar. o yüzden katılmıyorum ben de.bir kerelik yok 2000 - 1000 - 500 dolar verip sömürülmeye hiç niyetim yok.ayrıca iletişimle alakalı bir mail adresi yok,açıklamalar yeterli değil çok saçma bir yarışma olduğu kanısındayım sizleri bilemem.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları