Pantone Renk Kodu

Baskı Öncesi - Pantone Renk Kodu ...

Pantone Renk Kodu
S.Murat isimli Üye şimdilik offline konumundadır

S.Murat

Sanat Yn. / Mersin

Pantone Renk Kodu

Alt 15-01-2015 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Dostlar Merhaba,

Benim bir sorunum var bir türlü doğru sonuç alamadım. Resim de belirttiğim cmyk renk kodlarının Pantone kodlarını belirtmem gerekiyor kurumsal bir yapılanma süreci baskıya girecek ürünler bulunuyor. Fakat belirttiğim pantone kodları ile cmyk renkler arasında ton farklılıkları bulunuyor Ekran renk ayarlarını, program ayarlarını vs. defalarca kontrol ettim calibre etmeye çalışsam da doğru sonucu alamıyorum. Resimde belirttiğim CMYK değerlerin pantonesi konusun da yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim. Baskıya girecek ürünleri sağlıklı bir şekilde baskıya hazırlamam gerekiyor.

Pantone Renk Kodu
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

harunirgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

harunirgin

Grafiker / Sakarya

Alt 16-01-2015 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Merhaba. Sorun şu ki, "CMYK'nın Pantonesi"ni istiyorsunuz. Bunu bire bir yakalamanız çok zor. (Siz de uğraşıp başarılı olamamışsınız zaten). Teknik olarak kurumsal bir renk belirlendiyse, renk değeri neyse o verilir ve basılır. Bu rengi seçerken CMYK seçildiyse CMYK basılır, Pantone seçildiyse Pantone basılır. Yapmak istediğiniz yanlış bence.
Bu mesajdan alıntı yap
S.Murat isimli Üye şimdilik offline konumundadır

S.Murat

Sanat Yn. / Mersin

Pantone

Alt 17-01-2015 #3
Merhaba. Sorun şu ki, "CMYK'nın Pantonesi"ni istiyorsunuz. Bunu bire bir yakalamanız çok zor. (Siz de uğraşıp başarılı olamamışsınız zaten). Teknik olarak kurumsal bir renk belirlendiyse, renk değeri neyse o verilir ve basılır. Bu rengi seçerken CMYK seçildiyse CMYK basılır, Pantone seçildiyse Pantone basılır. Yapmak istediğiniz yanlış bence.
Verdiğin bilgi için teşekkür ederim üstadım fakat kurumsal kimlik kılavuzu hazırlarken renklerin CMYK, PANTONE, RAL, vb. renk kodları belirleniyor biliyorsun bunu belirlerken neye göre yapılıyordur? Kurumsal ürünler de pantone basıla biliyorken outdoor gibi açık hava ürünlerin de CMYK basılması durumları oluyor veya bir katalog çalışmasın da o zaman en yakın PANTONE değeri vermek yanlış bir yaklaşım olmaz diye düşünüyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
harunirgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

harunirgin

Grafiker / Sakarya

Alt 17-01-2015 #4
Rica ederim. Evet haklısın. Halihazırda -genel olarak- kullanılan sistem de bu zaten. Her ne kadar kurumsal renk olsa da yapılacak işin sektörü değiştiğinden dolayı renk de değiştiği için baştaki kurumsal renk ofset de başka dijitalde başka çıkar. Yani Pantonede kullanılan başka bir renktir, aynısını CMYK ya çevirdiğinizde o da aslında başka bir renktir. Birbirinin dönüşmüş hali değildir. Farklı renk kodları olması da mecburidir çünkü her sektörde aynı renk ve boya sistemleri kullanılamamaktadır. Ben dış mekanda RGB baskı yapan bile gördüm Pantone Renk Kodu Ben şahsen eğer firmanın Pantonesi varsa kurumsal kimlik baskılarında onu kullanıyorum, açık hava ürünleri vb.de de cmyk şeklini. Teknik ve müşteriye izah etmesi zor bir konu açıkçası. Kolay gelsin Pantone Renk Kodu
Bu mesajdan alıntı yap